KmPlot και Kig [Επιλύθηκε]

...ερωτήσεις & προβλήματα με τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του ubuntu

Συντονιστής: ubuderix

KmPlot και Kig [Επιλύθηκε]

Δημοσίευσηαπό Nostos » 16 Ιαν 2009, 23:29

Κατ αρχήν αν έχω κάνει λάθος στη θέση που έβαλα αυτό το θέμα να με συγχωρήσουν οι υπεύθυνοι, και να το σβήσουν αν χρειαστεί.

Εγκατέστησα τις εφαρμογές Kmplot και Kig του edubuntu στην έκδοση ubuntu 8.10 με το synaptic για να τις μάθω ώστε να κόβω σιγά σιγά σχοινιά από τα windows. Και οι δύο δουλεύουν κανονικά, και είναι πανεύκολες στη χρήση. Η μία είναι σχεδιαστικό πρόγραμμα, και η άλλη εφαρμογή για να κάνεις γραφικές παραστάσεις. Εχω όμως ένα πρόβλημα και με τις δύο. Που αυτό σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν είναι των εφαρμογών...
Και με τις δύο δεν μπορώ να κάνω export τα σχέδια και τις γραφικές παραστάσεις σε κανένα τύπο αρχείου οπως π.χ jpeg png κλπ κλπ και παίρνω ένα μήνυμα λάθους που λέει ξερά ότι <Ο τύπος του αρχείου που διαλέξατε δεν υποστηρίζεται> Οποιον τύπο όμως και να διαλέξεις εμφανίζει το ίδιο μήνυμα.
Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα... Ψάχνω κι εγώ βέβαια...
Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από Nostos και 05 Απρ 2009, 14:23, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Nostos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 16:29
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό Nostos » 21 Ιαν 2009, 22:08

Ψάχνοντας βρήκα κάτι, αλλά δεν νομίζω οτι αποτελεί λύση. Μάλλον μια μικρή προσωρινή λύση είναι. Λοιπόν..

Μόνο για το Kig αν κάνουμε export το σχέδιο μας σε διανυσματική μορφή svg, μετά ανοίγεται από το Gimp και μπορεί να σωθεί από κεί με άλλη μορφή. Παράδειγμα ως Jpeg με αρκετά καλή ποιότητα.
Συνεχίζεται το ψάξιμο....
Nostos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 16:29
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό Nostos » 27 Ιαν 2009, 02:06

Τελικά το πρόβλημα υπάρχει. Εχει αναφερθεί bug για το θέμα αυτό. Οποιος ενδιαφέρεται ας δει το link
http://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=160748
Nostos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 16:29
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 27 Ιαν 2009, 12:37

Aν ενδιαφέρεσαι να κάνεις γραφικές παραστάσεις ένα πολύ ισχυρο εργαλείο είναι το gnuplot. Υπάρχει και αντίστοιχος οδηγός στο forum :D Δοκίμασέ το και δε θα χάσεις. Για σχεδιαστικό πρόγραμμα μπορείς να δοκιμάσεις το qcad, φαίνεται αρκετά ώριμο.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό Nostos » 31 Ιαν 2009, 00:52

Φίλε Dimitris, το gnuplot το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω γιατί δεν μου έκατσε καλά. Παρόλο που όπως λες είναι καλό. Τον οδηγό ναι τον έχω δει και είναι άριστος.
Το qcad δεν το ήξερα. Θα το δοκιμάσω.
Σ ευχαριστώ πολύ.
Nostos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 16:29
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό Nostos » 09 Φεβ 2009, 21:51

Πράγματι με καλύπτει το qcad φίλε Δημήτρη, σ ευχαριστώ πολυ και πάλι.
Nostos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 16:29
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό DarkLord » 23 Μαρ 2009, 11:49

το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις βάλει στο τέλος την αντίστοιχη μορφή του αρχείου που θες να κάνεις export
για παράδειγμα test.jpg
DarkLord
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 15:26
Τοποθεσία: Karvasaras
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό Nostos » 01 Απρ 2009, 15:51

Αυτό ήταν φίλε DarkLord. Εχεις δίκιο. Σ ευχαριστώ πολύ.
Δεν το σκέφτηκα καθόλου οτι πρέπει να γραφτεί έτσι, γιατί ακριβώς από κάτω από τη ονομασία που δίνεις στην εικόνα σου, έχει αναδιπλούμενο μενού στο οποίο δηλώνεις σε τι μορφή θέλεις να αποθηκευτεί.
Nostos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 29 Μάιος 2008, 16:29
Εκτύπωση

Re: KmPlot και Kig

Δημοσίευσηαπό DarkLord » 05 Απρ 2009, 04:11

βάλε επιλύθηκε τώρα
DarkLord
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: 24 Ιαν 2009, 15:26
Τοποθεσία: Karvasaras
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εκπαιδευτικές εφαρμογές