Το iTalc δεν βρίσκει αυτόματα τους clients

...ερωτήσεις & προβλήματα με τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του ubuntu

Συντονιστής: ubuderix

Το iTalc δεν βρίσκει αυτόματα τους clients

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 16 Ιούλ 2008, 12:29

Παίζω (όπως πάντα) με το Edubuntu και δεν έχω καταφέρει να δει το iTalc τους Clients. Κανονικά δεν έπρεπε να τους βλέπει αυτόματα και έτσι απλά; Δεν το έχω παίξει και πολύ αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα. Μήπως ο φίλος μου ο Άλκης η κάποιο άλλο καλό παιδί έχει την λύση; ;)
Στο δίκτυο δεν βρίσκω τίποτα, μήπως κάνω καμία χοντράδα;
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Το iTalc δεν βρίσκει αυτόματα τους clients

Δημοσίευσηαπό alkisg » 17 Ιούλ 2008, 00:45

kaingeo, δεν πρόλαβα να το δω στο εργαστήριο γιατί βγήκε μετά το τέλος του σχολικού έτους, αλλά υποτίθεται ότι το 1.0.9 βρίσκει αυτόματα τους clients μέσω avahi. Και όχι μόνο αυτόματα, αλλά και δυναμικά, δηλαδή βαζοβγάζοντας pc τα βλέπει. Φυσικά τα pc πρέπει να έχουν τα κατάλληλα κλειδιά εγκατεστημένα.

Πρώτο βήμα, κάν'το να δουλέψει manually (=προσθήκη client μέσα από το italc), για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα κλειδιά, το authentication και τέτοια.
Δεύτερο βήμα, αν παίζει manually αλλά όχι αυτόματα, πες ακριβώς τι versions έχεις (hardy/1.0.9?) καθώς και το setup σου (thin clients? updated root image? τρέχεις το italc από το server ή από workstation?) για να το δω με virtualbox! :)
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Το iTalc δεν βρίσκει αυτόματα τους clients

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 17 Ιούλ 2008, 15:55

kaingeo, δεν πρόλαβα να το δω στο εργαστήριο γιατί βγήκε μετά το τέλος του σχολικού έτους, αλλά υποτίθεται ότι το 1.0.9 βρίσκει αυτόματα τους clients μέσω avahi. Και όχι μόνο αυτόματα, αλλά και δυναμικά, δηλαδή βαζοβγάζοντας pc τα βλέπει. Φυσικά τα pc πρέπει να έχουν τα κατάλληλα κλειδιά εγκατεστημένα.

Πρώτα από όλα. Έχω εγκαταστήσει Hardy 8.04.1 και Edubuntu_Addon_CD_8.04.1 στο οποίο έχει έχει την έκδοση 1.0.7, όπως και στα αποθετήρια. Το 1.0.7 δεν βρίσκει τους clients αυτόματα. Όσον αφορά το avahi εννοείς ότι το χρησιμοποιεί το 1.0.9 αυτόματα; Δεν χρειάζεται εγώ να εγκαταστήσω τίποτα;
Πρώτο βήμα, κάν'το να δουλέψει manually (=προσθήκη client μέσα από το italc), για να βεβαιωθείς ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα κλειδιά, το authentication και τέτοια.
Δεύτερο βήμα, αν παίζει manually αλλά όχι αυτόματα, πες ακριβώς τι versions έχεις (hardy/1.0.9?) καθώς και το setup σου (thin clients? updated root image? τρέχεις το italc από το server ή από workstation?) για να το δω με virtualbox!

Τρέχω το italc από τον server. Το θεϊκό είναι ότι δουλεύει manually μόνο για το ip του server (βλέπει τον ευατό του). Το ip αυτό το βρίσκω με μια ifconfig. Το ip του client δεν μπορώ να το βρω και βάζω αυτό που μου δείχνει στην αρχική οθόνη κάτω δεξιά (ldm). Για το ip του client δεν κάνει τίποτα δηλαδή μου λέει ότι User not logged in.
Όσο ψάχνω στο internet όλοι έχουν πρόβλημα χωρίς να υπάρχει λύση
Δες και αυτό: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=422579
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Το iTalc δεν βρίσκει αυτόματα τους clients

Δημοσίευσηαπό alkisg » 17 Ιούλ 2008, 18:38

Βάλε το italc 1.0.9, το 1.0.7 δεν βρίσκει τίποτα αυτόματα. Η 1.0.9 τα κάνει όλα αυτόματα, δεν χρειάζεται να δηλώσεις κάτι (πέρα από την αρχική εγκατάσταση και τα κλειδιά).
Κώδικας: Επιλογή όλων
alkisg@alkisgL:~$ ica --version
1.0.9-rc4
Για να βάλεις την 1.0.9 είτε ενεργοποιείς τα proposed updates (δεν θυμάμαι αν έχει μπει), ή βάζεις το παρακάτω στα sources σου:
deb http://ppa.launchpad.net/edubuntu-italc-devel/ubuntu hardy main

Όμως, ένας από τους developers μου είχε δώσει το παρακάτω σκριπτάκι που δουλεύει μια χαρά και στην 1.0.7:
http://users.sch.gr/alkisg/tosteki/inde ... 51#msg8451

Δηλαδή αν τρέχεις το italc με το παραπάνω σκριπτάκι δηλώνονται αυτόματα οι συνδεδεμένοι clients. Αλλά πάμε καλύτερα στην 1.0.9 που δε χρειάζεται ούτε σκριπτ ούτε τίποτα... :)
alkisg
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: 26 Μάιος 2008, 11:38
Εκτύπωση

Re: Το iTalc δεν βρίσκει αυτόματα τους clients

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 21 Ιούλ 2008, 19:14

Τέλεια δηλαδή σε λίγο θα παίζει έτσι απλά...
Θέλω ξεκινήσω να το μεταφράζω και να γράψω ένα μικρό οδηγό
Να σαι καλά αφεντικό ! Οτι και να κάνεις μου φτιάχνεις την μέρα! :)
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Εκπαιδευτικές εφαρμογές

cron