Πρόβλημα Εφαρμογής install  Το θέμα επιλύθηκε

...ερωτήσεις & προβλήματα με τις εκπαιδευτικές εφαρμογές του ubuntu

Συντονιστής: ubuderix

Πρόβλημα Εφαρμογής install

Δημοσίευσηαπό Πάρης » 15 Νοέμ 2009, 04:01

Καταρχάς ζητω συγγνώμη άμα είμαι σε λάθος section απλά είμαι νέο μελος στο forum και δεν γνωρίζω ακόμα τα κατατόπια :)

Σκέφτηκα λοιπόν να βγω λιγάκι και εγώ από τον κόσμο τις Microsoft ( Windows ΧΡ ) και να μπω στο Νέο Λειτουργικό το Linux...Έτσι λοιπόν συνάντησα μερικά εμπόδια που με προβλημάτισαν σαν νέο phising στο Linux :D

Τα Εμπόδια μου λοιπόν είναι τα εξής :

Λογικά για να κανεις ένα install .exe θα πρέπει να κανεις λογικά με το wine η με κάτι άλλο καλύτερο άμα γνωρίζετε εσείς ότι ξέρετε...Έτσι λοιπόν όταν πήγα να κάνω μερικά προγράμματα install που τα χρειάζομαι γιατί τα χρησιμοποιώ p.x το Msn δεν μου το δεχοταν καν...Το Antivarius που ήθελα να βάλω κατά προτιμήσει nod32 δεν μου έδειχνε την εντολή στο install για Enable η Desable και έτσι δεν μπορούσα να προχωρήσω για install και εκεί ξενέρωσα και σταμάτησα και ήθελα να κάτσω να ρωτήσω και να μάθω πιο είναι το problem και το γιατί...

Και άμα γνωρίζουμε κανένα site η έχουμε εμείς εδώ Softwares programms για Linux έτοιμα ανοιχτού κώδικα.. η εκτος άμα είναι χλωμό αυτό που λέω

Ελπίζω να μην σας κούρασα με τα παραπάνω ανέκδοτα μου :D
Γνώσεις ⇛ Linux: Newbie | Προγραμματισμός: hmm Αυτό αποτελεί ένα μυστήριο :P | Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 (32bit) EN Uptade v9.10
Πάρης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2009, 03:44
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα Εφαρμογής install

Δημοσίευσηαπό Hephaestus » 15 Νοέμ 2009, 04:42

Η δημοσίευση διαγράφηκε.
Τελευταία επεξεργασία από Hephaestus και 15 Δεκ 2009, 04:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο με 64 φουσκάλες ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Ναι
Άβαταρ μέλους
Hephaestus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 22:10
Τοποθεσία: /dev/null
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα Εφαρμογής install

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 15 Νοέμ 2009, 05:09

@Πάρης
Καλώς ήλθες στο Forum :)
Όπως στα λέει ο Hephaestus :thumbup:
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το emesene άνοιξε μια κονσόλα και εκτέλεσε
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo apt-get install  emesene
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Πρόβλημα Εφαρμογής install  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό Πάρης » 15 Νοέμ 2009, 13:07

Κώδικας: Επιλογή όλων
Υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που θέλεις να κάνεις χρήση του Live Messenger μέσα από wine;


Να πω την αλήθεια δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερος λόγος να το κάνω μέσω wine απλά πήγα με το σκεπτικό ότι το wine εκτελεί εντολές .exe και ίσος γίνει εγκατάσταση στο linux :D

Κώδικας: Επιλογή όλων
Antivirus δεν θα χρειαστείς για το ίδιο το linux


Αυτό δεν το γνώριζα δηλαδή άμα δεν έχω Antivarius να μην φοβάμαι έτσι?? :P Αλλα θα προτιμούσα να βάλω ένα για περισσότερη ασφάλεια..

Ακόμα δεν έχω κάνει ολοκληρωτική εγκατάσταση το linux στο pc μου το έχω μέσω VMware και έτσι προσπαθώ σιγά σιγά να το μάθω :)

Ευχαριστώ πολύ για της απόψεις σας ;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Newbie | Προγραμματισμός: hmm Αυτό αποτελεί ένα μυστήριο :P | Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.04 (32bit) EN Uptade v9.10
Πάρης
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2009, 03:44
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκπαιδευτικές εφαρμογές