Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

...wallpapers, screenshots, videos, χιούμορ, κλπ

Συντονιστές: Geochr, konnn

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό taso$_G » 05 Ιαν 2010, 20:44

headless έγραψε:Ξεχνάτε μερικοί νομίζω οτι εαν δεν υπήρχε ο Gates και η microsoft η τεχνολογία και η διάδοση των προσωπικών υπολογιστών θα ήταν πολλά χρόνια πίσω.
Εκτός αν όλοι σαν γεννηθήκατε linux users και δεν περάσατε ποτέ από Windows.
Λίγο λιγότερη μισαλλοδοξία δεν βλάπτει.

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω σε αυτό, αν δεν υπήρχε η Μικρομάλακη με τα μπακατελοπροϊόντα της η τεχνολογία θα ήταν 10 χρόνια μπροστά, η αγορά δεν είχε ανάγκη το μαγαζάκι του Μπιλάκου για να κάνει την δουλειά της, θα υπήρχαν άλλοι που θα κάλυπταν τις ανάγκες, υπάρχοντος δε ανταγωνισμού, με καλύτερα προϊόντα, η Μικρομάλακη είχε την τύχη να έχει σχετικά καλό μάρκετινγκ και κυρίως άπειρη κωλοφαρδία να βρεθεί στο σωστό σημείο την σωστή ώρα και ξεσκίστηκε στις πωλήσεις, με προϊόντα επιεικώς απαράδεκτα, εμποδίζοντας όμως, με το μονοπώλιο της, άλλους να βγάλουν κάτι καλύτερο.
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04
Προδιαγραφές: INTEL Core2Duo E8400 |Kingston SSD 64G & 40G | 4G | ATI Radeon HD 2400 Pro | NEC LCD19wv
taso$_G
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2009, 14:53
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 05 Ιαν 2010, 20:56

@taso$_G νομίζω πως ο headless άλλο θέλει να πει... το οτι όλα ξεκίνησαν απο τον bill gates και την ιδέα του να τα "κλειδώσει", αν δεν τα κλείδωνε ο stallman ίσος να μην ξεκινούσε ποτέ το GNU ή να μην έφτανε ποτέ εδώ που είναι τώρα. συμφωνώ πως ο bill gates ακολουθεί τα περίεργα γούστα του περί πατέντας και άλλα αλλά...
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 05 Ιαν 2010, 21:20

headless έγραψε:Ξεχνάτε μερικοί νομίζω οτι εαν δεν υπήρχε ο Gates και η microsoft η τεχνολογία και η διάδοση των προσωπικών υπολογιστών θα ήταν πολλά χρόνια πίσω.
Εκτός αν όλοι σαν γεννηθήκατε linux users και δεν περάσατε ποτέ από Windows.
Λίγο λιγότερη μισαλλοδοξία δεν βλάπτει.

Off topic:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το βλέπεις έτσι. Το νήμα είναι στην ενότητα Put the fun back και από τι κατάλαβα, δημιουργήθηκε με σατιρικές προθέσεις..
.. όχι απλά για να ποστάρει ο καθένας και να προσβάλει τον Bill Gates ή την Microsoft. Όσα αναφέρθηκαν σε αυτό το νήμα πιστεύω ότι κυμαίνονται μέσα στα πλαίσια του χαβαλέ, μεταξύ αστείου και σοβαρού ένα πράγμα.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 06 Ιαν 2010, 00:42

παιδιά αντί να σκεφτόμασταν εμείς να του κάνουμε δώρο μήπως σκόπευε να κάνει το αντίθετο ? δλδ να μας έκανε αυτός ένα δώρο ;)

ξέρετε...
Spoiler: show
καμιά μπλε οθόνη
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 06 Ιαν 2010, 01:24

ntinos_ έγραψε:παιδιά αντί να σκεφτόμασταν εμείς να του κάνουμε δώρο μήπως σκόπευε να κάνει το αντίθετο ? δλδ να μας έκανε αυτός ένα δώρο ;)

Αν είναι να μας κάνει δώρο προϊόντα της MS, λογισμικό από την MS πάντως εγώ προσωπικά δεν θέλω... να μου λείπει το μη ΕΛ/ΛΑΚ λογισμικό! :)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 06 Ιαν 2010, 03:33

headless έγραψε:Ξεχνάτε μερικοί νομίζω οτι εαν δεν υπήρχε ο Gates και η microsoft η τεχνολογία και η διάδοση των προσωπικών υπολογιστών θα ήταν πολλά χρόνια πίσω.....

Για την τεχνολογία λάθος ,για την διάδοση το συζητάμε αλλά και πάλι αν το καλοσκεφτείς η ανάγκη υπήρχε η αγορά διψούσε οπότε πολύ πιθανόν κάποια άλλη εταιρεία θα έπαιρνε τον ρόλο της microsoft
εξάλλου
χρόνια πρίν τις "επιτυχίες " της microsoft το Amiga OS μεσουρανούσε
τα βίντεο μιλάνε από μόνα τους




GUI και multitasking (και ένα σωρό άλλες δυνατότητες )της δεκαετίας του 80
χρόνια πριν η microsoft φέρει κάτι τέτοιο στην αγορά.
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό linuxman » 06 Ιαν 2010, 03:38

Και δεν υπήρχαν και πατέντες τότε , ναι τώρα από που τα πήρε όλα :mrgreen:
Μεγαλύτερο επίτευγμα τις είναι το πολύ καλό copy/paste code :lol: :lol: :lol:
Και μετά και πατέντα σε όλα αυτά :mrgreen:
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό stavrosLinux » 06 Ιαν 2010, 03:59

ntinos_ έγραψε:@taso$_G νομίζω πως ο headless άλλο θέλει να πει... το οτι όλα ξεκίνησαν απο τον bill gates και την ιδέα του να τα "κλειδώσει", αν δεν τα κλείδωνε ο stallman ίσος να μην ξεκινούσε ποτέ το GNU ή να μην έφτανε ποτέ εδώ που είναι τώρα. συμφωνώ πως ο bill gates ακολουθεί τα περίεργα γούστα του περί πατέντας και άλλα αλλά...


για την ακρίβεια ο stallman ξεκίνησε κόντρα στο Unix και όχι τα windows.. στην πορεία τα windows πήραν τη θέση του Unix..
Επ. Γνώσεων: Linux, Μέτριο┃ Προγρ/σμός, Όχι ┃ Αγγλικά, Kαλά
PC's: i) Lubuntu 13.10 @ Lenovo G550 "Droopy" broadcom BCM4312 {PCI-ID 14e4:4315} Intel GMA 4500MHD
ii) CentOS 6.4 @ "Speedy Gonzales" Core2duo E6400 2.13 Gz, ATI Radeon X1950 (free driver)
iii) Lubuntu 13.10 @ "monkey" Pentium D 3.40 GHZ, NV44 [GeForce 6200 LE](rev a1)
Άβαταρ μέλους
stavrosLinux
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2008, 19:20
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό nioniosmeg » 21 Ιαν 2010, 19:43

headless έγραψε:Ξεχνάτε μερικοί νομίζω οτι εαν δεν υπήρχε ο Gates και η microsoft η τεχνολογία και η διάδοση των προσωπικών υπολογιστών θα ήταν πολλά χρόνια πίσω.
Εκτός αν όλοι σαν γεννηθήκατε linux users και δεν περάσατε ποτέ από Windows.
Λίγο λιγότερη μισαλλοδοξία δεν βλάπτει.


Ναι, εγώ πάντως μετά τα 95 πήδηξα σε OS X μέσω Redhat (πρόγονος fedora), δεν ξέρω για τους άλλους. Πατζούρια έχω χρησιμοποιήσει απειροελάχιστα σε σχέση με linux και Mac.
Εικόνα

Γνώσεις ⇛ Linux: Χάλια ┃ Προγραμματισμός: Κάτι λίγα... ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικά ⇛ Mac OS 10.4.11 σε macmini/Ubuntu 9.10 σε Asus EeePC.
Προδιαγραφές Macmini ⇛ 1.5 GHz PowerPC G4 │ 1 GB DDR SDRAM │ ATI Radeon 9200 │ AirPort Xtreme 405.1 | Philips 170P: Brilliance -> 1280 x 1024 @ 75 Hz
Προδιαγραφές Asus ⇛ Intel Atom Z520 1.3GHz | 2GB DDR2 | Intel GMA950 | Wifi 802.11n | Bluetooth V2.1 | SRS Premium True-to-life 5.1 surround audio | HD 1366 X768 -> 1024 x 600
Άβαταρ μέλους
nioniosmeg
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 17 Ιαν 2010, 17:07
Τοποθεσία: Λαμία, Δήμος Κωλοπετινίτσας, Νομού Κατσικοράχης.
Εκτύπωση

Re: Σημερα γιορταζει και ο Bill Gates ..Τι δωρο να του κανουμε ?

Δημοσίευσηαπό ippokratis » 27 Μαρ 2010, 09:45

Ε όχι να υπεραμυνθούμε και του ΚΛΕΦΤΗ που ξεσήκωσε ό,τι υπήρχε μέχρι τότε και το "πατένταρε" παρουσιάζοντάς το για δικό του! Το καλύτερο δώρο, θα ήταν ένας σκουπιδοτενεκές για να μπει μέσα μόνος του! :twisted:
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικά:
Gentoo E17
Gentoo Golem
PCLinuxOS E19
Άβαταρ μέλους
ippokratis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009, 00:35
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Put the FUN back