Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

...wallpapers, screenshots, videos, χιούμορ, κλπ

Συντονιστές: Geochr, konnn

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 06 Ιαν 2010, 17:01

Off topic:
Εγώ πάντως θα ανησυχούσα περισσότερο για την πίσω πόρτα της NSA που είναι ενσωματωμένη στα λειτουργικά Windows παρά για τον όποιο αναπόδεικτο μέχρι στιγμής έλεγχο του facebook από την CIA. ;)
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό Apopas » 06 Ιαν 2010, 17:52

sokoban4ever έγραψε:Το ότι το facebook κάθετε σε open source πλατφόρμα δεν σημαίνει ότι είναι λιγότερο ύποπτο ίσα ίσα ...

Συμφωνώ, απλά εγώ το γενίκευσα πέραν facebook.

kon_nos έγραψε:μέσα από αυτό βρίσκουμε ανθρώπους που είχαμε χάσει τα νέα τους και δεν πιστεύαμε να ξανασυναντήσουμε.

Στην εποχή μας, που η επικοινωνία είναι θέμα δευτερολέπτων, το να χάσεις τα νέα κάποιου σημαίνει ότι ουσιαστικά τα νέα αυτού του κάποιου δεν σε ενδιέφεραν πραγματικά.
Μου έλεγε μια φίλη εδώ στο νησί ότι χρησιμοποιεί το Facebook επειδή βρήκε παλιούς σημαθητές της. Μα τις λέω ούτως ή αλλως μερικά χιλιόμετρα μακριά μένανε, παρόλα αυτά δεν ασχολήθηκες ποτέ μαζί τους και ούτε εκείνοι μαζί σου, άρα τί άλλαξε τώρα; Στο κάτω κάτω με τους περισσότερους ούτε καν στο σχολείο δεν έκανες παρέα.
Απλά στενάζουν τόσο πολύ οι διαπροσωπικές σχέσεις στις μέρες μας, μου καταφεύγουμε σε ημίμετρα, αλλά πως να μην στενάζουν στην τελική, αφού μέσω ημιμέτρων τις συντηρούμε;

Epirotes έγραψε:Off topic:
Εγώ πάντως θα ανησυχούσα περισσότερο για την πίσω πόρτα της NSA που είναι ενσωματωμένη στα λειτουργικά Windows παρά για τον όποιο αναπόδεικτο μέχρι στιγμής έλεγχο του facebook από την CIA. ;)

Δεν έχεις και άδικο φίλε μου Ηπειρώτη. Στο κάτω κάτω μέσω των windows έχεις και τεχνολογική εξάρτηση εκτός από διαπροσωπική μόνο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 06 Ιαν 2010, 18:02

@Apopas
... Απλά στενάζουν τόσο πολύ οι διαπροσωπικές σχέσεις στις μέρες μας, μου καταφεύγουμε σε ημίμετρα, αλλά πως να μην στενάζουν στην τελική, αφού μέσω ημιμέτρων τις συντηρούμε; ...

:think: πολύ σωστό :bow:
@Epirotes
Ωραίος :thumbup:
:shock:
Πόσο πολύ επαληθεύεται ο stallman όταν λέει ότι να μην βασίζεσαι σε κάτι proprietary γιατί έχει malicious software που μπορεί και να χρησιμοποιηθεί όπως και χρησιμοποιείται ...
Πολύ καλό παράδειγμα για να αποφεύγει κανείς τα windowz
μάλιστα στο site που παραπέμπει λέει ότι σύντομα θα εξηγήσει συνοπτικά για την φήμη γύρω από το NSA key
http://www.cryptonym.com/
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 06 Ιαν 2010, 18:05

Apopas έγραψε:
kon_nos έγραψε:μέσα από αυτό βρίσκουμε ανθρώπους που είχαμε χάσει τα νέα τους και δεν πιστεύαμε να ξανασυναντήσουμε.

Στην εποχή μας, που η επικοινωνία είναι θέμα δευτερολέπτων, το να χάσεις τα νέα κάποιου σημαίνει ότι ουσιαστικά τα νέα αυτού του κάποιου δεν σε ενδιέφεραν πραγματικά.
Μου έλεγε μια φίλη εδώ στο νησί ότι χρησιμοποιεί το Facebook επειδή βρήκε παλιούς σημαθητές της. Μα τις λέω ούτως ή αλλως μερικά χιλιόμετρα μακριά μένανε, παρόλα αυτά δεν ασχολήθηκες ποτέ μαζί τους και ούτε εκείνοι μαζί σου, άρα τί άλλαξε τώρα; Στο κάτω κάτω με τους περισσότερους ούτε καν στο σχολείο δεν έκανες παρέα.
Απλά στενάζουν τόσο πολύ οι διαπροσωπικές σχέσεις στις μέρες μας, μου καταφεύγουμε σε ημίμετρα, αλλά πως να μην στενάζουν στην τελική, αφού μέσω ημιμέτρων τις συντηρούμε;

Αυτό δεν είναι αλήθεια. Οι σχέσεις αλλάζουν. Δεν σου έχει τύχει να χάσεις νέα από φίλο σου και μετά όταν ξανασυναντηθείτε να ξανακάνετε παρέα; Που αλλού εξάλλου βρίσκεις την ευκαιρία να συζητάτε όλοι μαζί, χωρίς να χρειάζεται να είστε στο ίδιο μέρος; Ακόμα και νέους φίλους μπορείς να κάνεις μέσα από αυτό.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό Apopas » 06 Ιαν 2010, 18:12

kon_nos έγραψε:Δεν σου έχει τύχει να χάσεις νέα από φίλο σου και μετά όταν ξανασυναντηθείτε να ξανακάνετε παρέα;

Εάν ήταν φίλος μου πριν και ξανακάνουμε παρέα και μετά, τότε γιατί να χαθούμε με τέτοιον τρόπο ώστε να χρειαζόμαστε facebook στυλ για να βρεθούμε; Παέι να πει ότι ήταν επιτηδευμένο και η «επικοινωνία» μέσω facebook είναι ιδανική στην περίπτωσή μας επειδή δεν μας υποχρεώνει σε πολλά πολλά.

Που αλλού εξάλλου βρίσκεις την ευκαιρία να συζητάτε όλοι μαζί, χωρίς να χρειάζεται να είστε στο ίδιο μέρος;

Μέσω messenger ή ακόμα και ofline μέσω προσωπικού forum ή blog με πρόσβαση μόνο στους φίλους μου.

Ακόμα και νέους φίλους μπορείς να κάνεις μέσα από αυτό.

Για να είναι κάποιος φίλος σου πρέπει να έχετε φυσική επαφή και όχι μόνο ψηφιακή.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 06 Ιαν 2010, 18:34

@kon_nos
αλλο η ψηφιακή φιλιά και άλλο η πραγματική φιλία .
Μπορεί να υπάρχει και φιλία που ξεκίνησε ψηφιακή και να γίνει πραγματική μπορεί ακόμα και
και να παραμείνει ψηφιακή και να θεωρηθεί και πραγματική ..........

Πάντως η αληθινές σχέσεις και οι ανθρώπινες σχέσεις σπανίζουν όπως και οι φιλίες .
Όλοι θέλουν λιγότερη δέσμευση λιγότερες υποχρεώσεις όλα στο τσάκ μπαμ ....
σαν καταναλωτικό αγαθό , γκοφρέτα από περίπτερο και πέταμα στα σκουπίδια ...

Ο Έρωτας χλευάζεται αν δεν θεωρείται μάλιστα και ψυχολογική αρρώστια
ή ανωμαλία πολλές φορές θεωρείται και απόδειξη αδύναμου χαρακτήρα .
Ο Έρωτας είναι πολύ δυνατός κανείς δεν μπορεί να είναι ποιο δυνατός από τον έρωτα και αυτό είναι το φυσικό και ανθρώπινο όχι η σημερινές απάτες..
Οι εφήμερες σχέσεις και όλα αυτά το μοντέρνα "κόλπα" είναι πολύ ριψοκίνδυνα διότι δίνουν στον άνθρωπο την ψευδαίσθηση
ότι μπορεί να έχει λιγότερα προβλήματα αποφεύγοντας να έρθει πρόσωπο με πρόσωπο με τον δράκο ( τις πρωσοπικές σχέσεις,σχέσεις εξάρτησεις κλπ)
Ο άνθρωπος έχει ανάγκη τις ψευδαισθήσεις ώστε να επιβιώνει για να αντέξει την αφθαρσία τον χωρισμό τον θάνατο
αν δεν είχε ψευδαισθήσεις θα αυτοκτονούσε .
Βέβαια καλές οι ψευδαισθήσεις στο βαθμό όμως που δεν γίνει και ο ίδιος μια ψευδαίσθηση και νομίζει ανύπαρκτα πράγματα...
Εδώ η λογική τον βοηθάει να πηγαίνει μπροστά ( άσχετα με αν πηγαίνει με ψηλά ή όχι το κεφάλι)
Το internet είναι ένα εργαλείο που όπως όλα τα εργαλεία μπορει να χρησιμοποιηθεί αρνητικά αλλά μπορεί να χρησιμοοιθεί και θετικά
Αν δεχτούμε ότι ο ο νους του ανθρώπου είναι το ποιο δυνατό εργαλείο
σκεφτείτε τι δύναμη μπορεί να έχει ένα εργαλείο που συνδυάζει σχεδόν όλη την ανθρώπινη επινόηση και σχεδόν όλους τους εγκεφάλους μαζί...

Δεν είναι απλά δηλαδή
μόνο δίκοπο μαχαίρι ...
είναι μια σφαίρα με κοφτερά ακανθώματα σε όλες τις πλευρές...


Τι να κάνουμε τίποτα δεν είναι απόλυτα καλό ή κακό από μόνο του ..
το καλό με το κακό συνυπάρχουν απλά κάποτε υπερτερεί το ένα ...
Στο χέρι μας είναι να μην υπερτερεί το ένα ωσότου αποδεχόμαστε ότι υπάρχει το απόλυτο καλό και τότε ποια δεν είναι στο χέρι μας
αλλά μετά ξυπνάμε και so on and so forth...
αυτά :P
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 07 Ιαν 2010, 01:07

Apopas έγραψε:Εάν ήταν φίλος μου πριν και ξανακάνουμε παρέα και μετά, τότε γιατί να χαθούμε με τέτοιον τρόπο ώστε να χρειαζόμαστε facebook στυλ για να βρεθούμε;

Γιατί δεν έτυχε να ανταλλάξετε μέσο επικοινωνίας ποτέ. Τότε μπορεί να μην σε ενδιέφερε να τον γνωρίσεις.

Apopas έγραψε:Μέσω messenger ή ακόμα και ofline μέσω προσωπικού forum ή blog με πρόσβαση μόνο στους φίλους μου.

Δεν ξέρουν όλοι να χειρίζονται υπολογιστές και το διαδίκτυο, και αυτό ακριβώς που αναφέρεσαι το έχω προσπαθήσει με πλήρη αποτυχία. Το φέισμπουκ είναι ο πιο απλός τρόπος.

Apopas έγραψε:Για να είναι κάποιος φίλος σου πρέπει να έχετε φυσική επαφή και όχι μόνο ψηφιακή.

sokoban4ever έγραψε:Μπορεί να υπάρχει και φιλία που ξεκίνησε ψηφιακή και να γίνει πραγματική
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό Apopas » 07 Ιαν 2010, 01:33

kon_nos έγραψε:Γιατί δεν έτυχε να ανταλλάξετε μέσο επικοινωνίας ποτέ. Τότε μπορεί να μην σε ενδιέφερε να τον γνωρίσεις.

Φίλος μου είπαμε, όχι γνωστός μου. Έχεις εσύ φίλους που δεν είχες πάρει ποτέ το τηλέφωνό τους είτε κάποιον άλλον τρόπο επικοινωνίας;

Δεν ξέρουν όλοι να χειρίζονται υπολογιστές και το διαδίκτυο, και αυτό ακριβώς που αναφέρεσαι το έχω προσπαθήσει με πλήρη αποτυχία. Το φέισμπουκ είναι ο πιο απλός τρόπος.

Ο messenger είναι σαφώς πιο απλός από το facebook. και δεν χρειάζεται την παραμικρή γνώση διαδικτύου, αντίθετα με το facebook που χρειάζεται μια ελάχιστη.

Μπορεί να υπάρχει και φιλία που ξεκίνησε ψηφιακή και να γίνει πραγματική

Δεν αντιλέγω, τόσα χρόνια γίνονται χωρίς την ύπαρξη του facebook.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 07 Ιαν 2010, 02:17

Apopas έγραψε:Φίλος μου είπαμε, όχι γνωστός μου. Έχεις εσύ φίλους που δεν είχες πάρει ποτέ το τηλέφωνό τους είτε κάποιον άλλον τρόπο επικοινωνίας;

Ω, ναι. Παιδιά από το Δημοτικό και απ'το γυμνάσιο, που ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα τα ξαναέβλεπα. Τώρα ξαναβλεπόμαστε πια. Και για να μην ξεχνιόμαστε φίλος μου, με τον οποίο κάναμε αρκετή παρέα έφυγε για Κύπρο και και μετά από κάποια στιγμή τα sms δεν προσφέρονται ιδιαίτερα για επικοινωνία.
Άλλος φίλος μου παρουσιάστηκε στον στρατό. Μέσα απ'το facebook μιλάμε ευκολότερα. Όταν γυρίσει, φυσικά θα επιστρέψουμε στον παραδοσιακό τρόπο :)

Apopas έγραψε:Ο messenger είναι σαφώς πιο απλός από το facebook. και δεν χρειάζεται την παραμικρή γνώση διαδικτύου, αντίθετα με το facebook που χρειάζεται μια ελάχιστη.

Έχεις δει άνθρωπο να χειρίζεται το messenger και να μην μπορεί το facebook; Το αντίθετο γίνεται.

Έχουμε ξεφύγει αρκετά offtopic, αν και αυτό είναι το νόημα της ύπαρξης του facebook και αυτό εκμεταλλεύεται η CIA. Την επικοινωνία και την κοινωνική δικτύωση με ανθρώπους.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό Apopas » 07 Ιαν 2010, 03:12

kon_nos έγραψε:Ω, ναι. Παιδιά από το Δημοτικό και απ'το γυμνάσιο, που ποτέ δεν φανταζόμουν πως θα τα ξαναέβλεπα. Τώρα ξαναβλεπόμαστε πια.

Δλδ ήταν φίλοι σου και δεν είχες το τηλέφωνό τους; Εγώ πάντως στο δημοτικό είχα το τηλέωνο όλων των φίλων μου, αλλά όχι όλων των συμμαθητών μου, γιατί απλά οι περισσότεροι ήταν απλοί συμμαθητές και όχι φίλοι.

Και για να μην ξεχνιόμαστε φίλος μου, με τον οποίο κάναμε αρκετή παρέα έφυγε για Κύπρο και και μετά από κάποια στιγμή τα sms δεν προσφέρονται ιδιαίτερα για επικοινωνία.

Συμφωνώ, γι' αυτό υπάρχουν οι messenger ή και το IRC.

Άλλος φίλος μου παρουσιάστηκε στον στρατό. Μέσα απ'το facebook μιλάμε ευκολότερα. Όταν γυρίσει, φυσικά θα επιστρέψουμε στον παραδοσιακό τρόπο :)

Ενώ μέσω messenger δλδ δεν θα επικοινωνούσατε το ίδιο εύκολα; Μέχρι και offline μυνήματα υποστηρίζουν.

Έχεις δει άνθρωπο να χειρίζεται το messenger και να μην μπορεί το facebook; Το αντίθετο γίνεται.

Απλά εσύ ανέφερες ότι πολλοί δεν έχουν γνώση internet και υπολογιστών. Κάποιου που οι γνώσεις του επαρκούν για να είναι χρήστης facebook (που χρειάζεται μια στοιχειώδη εξοικίωση με το internet) σαφώς επαρκούν και με το παραπάνω για χρήση messenger, καθώς δεν χρειάζεται καν να σερφάρεις για να τον χρησιμοποιείς.

Έχουμε ξεφύγει αρκετά offtopic, αν και αυτό είναι το νόημα της ύπαρξης του facebook και αυτό εκμεταλλεύεται η CIA. Την επικοινωνία και την κοινωνική δικτύωση με ανθρώπους.

Ακριβώς, έλα όμως που αυτή η επικοινωνία μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους, το ίδιο η περισσότερο εύκολα. Απλά μέσω facebook είναι πιο εύκολο το κουτσομπολιό. Να μπαίνεις και να βλέπεις τι κάνει ο άλλος, που βρίσκεται και φυσικά ποιους «φίλους» έχει. Αυτό δεν στο «προσφέρει» ο messenger, ευτυχώς.
Την αγάπη του κόσμου για αδιακρισία εκμεταλεύεται η CIA (αν όντως το κάνει), όχι την επικοινωνία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Put the FUN back

cron