Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

...wallpapers, screenshots, videos, χιούμορ, κλπ

Συντονιστές: Geochr, konnn

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 07 Ιαν 2010, 20:48

Apopas έγραψε:
kon_nos έγραψε:... ο καθένας με τις επιλογές του...,

Βασικά αυτήν την απάντηση μου τη δίνουν αυτοί που καπνίζουν, όταν δεν έχουν κάποιο σοβαρό επιχείρημα να μου ανταποδώσουν όταν επιχειρηματολογώ ότι το κάπνισμα κάνει κακό. Ναι! Δικαίωμά τους να καπνίζουνε. Αναφαίρετο μάλιστα. Αλλά δεν σημαίνει ότι είναι καλό. Έτσι και το Facebook, δικαίωμά σου να το χρησιμοποιείς, δεν είπα ποτέ μα ποτέ το αντίθετο. και ούτε θα το πω. Εδώ δεν συζητούμε γι'αυτό ως δικαίωμα όμως αλλά συζητούμε για τις θετικές και αρνητικές επιδράσεις του που τυγχάνει οι αρνητικές να είναι πολύ περισσότερες από τις θετικές, σε τέτοιο σημείο μάλιστα που το Facebook να είναι κοινωνικά βλαβερό.
Άλλο το μεν , άλλο το δε.

Δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα, αλλά χαίρομαι που το ακούω. Συνεχίζω λοιπόν.

Apopas έγραψε:
kon_nos έγραψε:αν και θα ήθελα να σου κάνω άλλη μια ερώτηση. Έχεις χρησιμοποιήσει το facebook;

Ναι, για να διαφημίσω την επιχείρησή μου. Τσάμπα διαφήμιση σε πολύ εύπιστο κόσμο. Έχω δει δυστυχώς επίσης, να με βάζουν σε φωτογραφίες άσχετοι, που απλά έτυχε να βρεθούμε στην ίδια παρέα, χωρίς να με ρωτήσουν. Αυτό είναι άθλιο και δεν μπορώ να κάνω τπτ :evil:

Η διαφήμιση της επιχείρησής σου είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από το να προσπαθείς να βρεις φίλους, παλιούς και νέους. Δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση με βάση ένα όνομα. Ίσως ενός συμμαθητή σου από το δημοτικό ή ενός ανθρώπου που συνάντησες μόνο μια φορά και δεν πρόλαβες να κρατήσεις στοιχεία επικοινωνίας. Μάλιστα όταν κάνεις αρκετούς φίλους το facebook σου προτείνει άτομα που έχουν σχέση με αυτούς που γνωρίζεις ήδη. Από εκεί εγώ βρήκα παλιούς μου φίλους(όταν αλλάζεις γειτονιά χάνεις επαφή με φίλους που είχες γνωρίσει).
Όσο για τις φωτογραφίες, εάν σε έχουν σταμπάρει με το όνομά σου, μπορείς να κάνεις αφαίρεση της επισήμανσης. Θα το δεις δίπλα στο όνομά σου. Αν απλά είσαι στην φωτογραφία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο απ'το να του μιλήσεις. Συμφωνώ πως είναι πολύ κακό αυτό, αλλά μερικά άτομα είναι έτσι δυστυχώς.

Apopas έγραψε:Συμφωνώ, γι' αυτό υπάρχουν οι messenger ή και το IRC.
...
Ενώ μέσω messenger δλδ δεν θα επικοινωνούσατε το ίδιο εύκολα; Μέχρι και offline μυνήματα υποστηρίζουν.

Το IRC σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με την ευκολία επικοινωνίας στο facebook. Το email και ο messenger δεν είναι τόσο άμεσα όσο τα μηνύματα και το chat του facebook. Το 2ο είναι πολύ πιο εύκολο στην χρήση, αφού μπαίνεις σε μια ιστοσελίδα και από εκεί ελέγχεις τα πάντα, χωρίς να χρειάζεται να εγκαταστήσεις πρόγραμμα στον η/υ σου το οποίο θα πρέπει να ανοίγεις και να ρυθμίζεις. Οι ενοχλητικοί εξακολουθούν να έχουν το δικαίωμα να σου στέλνουν μέιλ. Αντίστοιχα στο facebook αφαιρώντας έναν "φίλο" το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου στέλνει μηνύματα. Ακόμα και αυτά μπορείς να τα χαρακτηρίσεις πολύ εύκολα ως "ανεπιθύμητα". Επίσης μπορείς να κάνεις και αναφορά αποκλεισμού κάποιου, κάτι πολύ πιο δραστικό. Πολύ πιο ξεκάθαρο για όσους δεν γνωρίζουν από υπολογιστές.

Apopas έγραψε:Απλά εσύ ανέφερες ότι πολλοί δεν έχουν γνώση internet και υπολογιστών. Κάποιου που οι γνώσεις του επαρκούν για να είναι χρήστης facebook (που χρειάζεται μια στοιχειώδη εξοικίωση με το internet) σαφώς επαρκούν και με το παραπάνω για χρήση messenger, καθώς δεν χρειάζεται καν να σερφάρεις για να τον χρησιμοποιείς.

Για το θέμα της ευκολίας απάντησα παραπάνω. Είναι ένας λόγος που αρκετοί το προτιμούν. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν χρειάζεται να εγκαθιστώ τίποτα στον υπολογιστή μου όταν αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω μέσα απ'το σύννεφο και καθολικά για ότι χρειαστώ (ένας λόγος που συμπαθώ την Google, με τα Έγγραφα, το Ημερολόγιο κτλ.). Αρκετοί γνώστες πληροφορικής μπαίνουν στο facebook για αυτό τον λόγο. Όλοι οι "φίλοι" και συνεργάτες βρίσκονται εκεί. Αντίθετα άλλοι είναι στο msn, άλλοι στο gtalk, άλλοι στο AIM (σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω το facebook chat με τα αυτά).

Apopas έγραψε:Ακριβώς, έλα όμως που αυτή η επικοινωνία μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους, το ίδιο η περισσότερο εύκολα. Απλά μέσω facebook είναι πιο εύκολο το κουτσομπολιό. Να μπαίνεις και να βλέπεις τι κάνει ο άλλος, που βρίσκεται και φυσικά ποιους «φίλους» έχει. Αυτό δεν στο «προσφέρει» ο messenger, ευτυχώς.

Αυτό που ονομάζεις κουτσομπολιό, άλλοι το λένε ενδιαφέρον. Εμένα μ'άρεσε που ο φίλος μου ανέβασε φωτογραφίες από την παρέλαση στο στρατόπεδό του όταν ορκίστηκαν. Στην συνέχεια τον πειράζαμε και συζητάγαμε για αυτές. Αν δεν σ'αρέσει να τις σχολιάζουν, μην τις ανεβάζεις ή μην κάνεις "φίλους" που δεν συμπαθείς.

Apopas έγραψε:Την αγάπη του κόσμου για αδιακρισία εκμεταλεύεται η CIA (αν όντως το κάνει), όχι την επικοινωνία.

Η CIA κάνει την δουλειά της όπως ξέρει καλύτερα. Αδιακρισία, επικοινωνία, δεν έχει σημασία. Παρακολουθεί τα πάντα για το συμφέρον της. Το έχουμε ξαναδεί το έργο.
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό Apopas » 07 Ιαν 2010, 22:33

kon_nos έγραψε:Δεν μπορούμε να συμφωνούμε σε όλα, αλλά χαίρομαι που το ακούω. Συνεχίζω λοιπόν.

Καλά αυτονόητο δεν είναι ότι θα σεβαστώ την προσωπική σου επιλογή; Ειδικά σε ένα forum που σέβεται τις ελευθερίες;

Apopas έγραψε:Η διαφήμιση της επιχείρησής σου είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από το να προσπαθείς να βρεις φίλους, παλιούς και νέους. Δοκίμασε να κάνεις αναζήτηση με βάση ένα όνομα. Ίσως ενός συμμαθητή σου από το δημοτικό ή ενός ανθρώπου που συνάντησες μόνο μια φορά και δεν πρόλαβες να κρατήσεις στοιχεία επικοινωνίας. Μάλιστα όταν κάνεις αρκετούς φίλους το facebook σου προτείνει άτομα που έχουν σχέση με αυτούς που γνωρίζεις ήδη. Από εκεί εγώ βρήκα παλιούς μου φίλους(όταν αλλάζεις γειτονιά χάνεις επαφή με φίλους που είχες γνωρίσει).
Όσο για τις φωτογραφίες, εάν σε έχουν σταμπάρει με το όνομά σου, μπορείς να κάνεις αφαίρεση της επισήμανσης. Θα το δεις δίπλα στο όνομά σου. Αν απλά είσαι στην φωτογραφία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο απ'το να του μιλήσεις. Συμφωνώ πως είναι πολύ κακό αυτό, αλλά μερικά άτομα είναι έτσι δυστυχώς.

Τώρα πραγματικά μπερδεύτηκα. Αναφέρεσαι σε φίλους ή σε γνωστούς; Γιατί άνθρωποι που συνάντησα κάποτε και δεν μπήκαμε καν στον κόπο να ανταλλάξουμε τηλέφωνα ή φίλοι και γνωστοί φίλων κλπ δεν είαι φίλοι μου και λογικά δεν είχα και ποτέ την πρόθεση να είναι. Προφανώς εσύ εννοείς γνωστούς :think:
Τώρα για τις φωτογραφίες, για να μπορώ να βλέπω επισημάνσεις και να κάνω αφαίρεση όπως λες, σημαίνει ότι πρέπει να μπάινω facebook και να ψάχνομαι. Δλδ να ασχολούμαι με κάτι που δεν θέλω. Ε δεν είναι λύση αυτή. Το σωστό θα ήταν να υπήρχε επιλογή που όταν σε κάνει επισήμανση κάποιος να σου έρχεται ειδοποίηση και να πρέπει να κάνεις αποδοχή. Μέχρι να γίνει κάτι τέτοιο είναι επιοικώς απαράδεκτο.

Apopas έγραψε:Το IRC σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνεται με την ευκολία επικοινωνίας στο facebook. Το email και ο messenger δεν είναι τόσο άμεσα όσο τα μηνύματα και το chat του facebook

Τί εννοείς άμεσα; Και οι δύο τεχνολογίες υποστηρίζουν online και offline επικοινωνία.

Το 2ο είναι πολύ πιο εύκολο στην χρήση, αφού μπαίνεις σε μια ιστοσελίδα και από εκεί ελέγχεις τα πάντα, χωρίς να χρειάζεται να εγκαταστήσεις πρόγραμμα στον η/υ σου το οποίο θα πρέπει να ανοίγεις και να ρυθμίζεις.

Και με τον messenger και το IRC γίνεται αυτό. Πιο εύκολα και από πιο παλιά.
http://www.meebo.com/

Οι ενοχλητικοί εξακολουθούν να έχουν το δικαίωμα να σου στέλνουν μέιλ. Αντίστοιχα στο facebook αφαιρώντας έναν "φίλο" το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σου στέλνει μηνύματα. Ακόμα και αυτά μπορείς να τα χαρακτηρίσεις πολύ εύκολα ως "ανεπιθύμητα". Επίσης μπορείς να κάνεις και αναφορά αποκλεισμού κάποιου, κάτι πολύ πιο δραστικό. Πολύ πιο ξεκάθαρο για όσους δεν γνωρίζουν από υπολογιστές.

και στον messnger μπορείς να στέλνεις αυτόματα στη junk list ό,τι σε ενοχλεί.

Για το θέμα της ευκολίας απάντησα παραπάνω. Είναι ένας λόγος που αρκετοί το προτιμούν. Η προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν χρειάζεται να εγκαθιστώ τίποτα στον υπολογιστή μου όταν αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω μέσα απ'το σύννεφο και καθολικά για ότι χρειαστώ (ένας λόγος που συμπαθώ την Google, με τα Έγγραφα, το Ημερολόγιο κτλ.). Αρκετοί γνώστες πληροφορικής μπαίνουν στο facebook για αυτό τον λόγο. Όλοι οι "φίλοι" και συνεργάτες βρίσκονται εκεί. Αντίθετα άλλοι είναι στο msn, άλλοι στο gtalk, άλλοι στο AIM (σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω το facebook chat με τα αυτά).

Επαναλαμβάνω το το ίδιο γίνεται και με το meebo και άλλες υπηρεσίες πιου είανι ουσιαστικά online mesenger.

Αυτό που ονομάζεις κουτσομπολιό, άλλοι το λένε ενδιαφέρον. Εμένα μ'άρεσε που ο φίλος μου ανέβασε φωτογραφίες από την παρέλαση στο στρατόπεδό του όταν ορκίστηκαν. Στην συνέχεια τον πειράζαμε και συζητάγαμε για αυτές. Αν δεν σ'αρέσει να τις σχολιάζουν, μην τις ανεβάζεις ή μην κάνεις "φίλους" που δεν συμπαθείς.

Δεν είναι κακό αυτό. Το κάνω κι εγώ χωρίς Facebook. Αυτές τις ευκολίες μπορούμε να τις έχουμε χωρίς το ξέφραγο αμπέλι του Facebook. Αυτό λέω σε τόσα post.

Η CIA κάνει την δουλειά της όπως ξέρει καλύτερα. Αδιακρισία, επικοινωνία, δεν έχει σημασία. Παρακολουθεί τα πάντα για το συμφέρον της. Το έχουμε ξαναδεί το έργο.

Δεν σε ενδιαφέρει δλδ εφόσον μπορείς να το αποφύγεις; :think:
Πως θα σου φαινόταν αν ο γείτονάς σου, σου χάριζε φερ ειπείν σύστημα παρακολούθησης τηλεόρασης με τον όρο ότι μπορεί να σε παρακολουθεί κι αυτός; Θα έλεγες ουάου είναι καλή φάση και μπροστά στις ευκολίες και την άνεση που μου προσφέρει ας βλέπει κι εκείνος τί κάνω το βράδυ με τη γυναίκα μου; :eh:
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο βασικά ιδεώδη τα γράφουμε στα παλιά μας τα παπούτσια έτσι εύκολα, ειδικά παιδιά της ηλικίας σου που είναι το παρόν και το μέλλον του τόπου μας. Εξήγησέ μου σε παρακαλώ που κάνω το λάθος ή που χάνω κάτι και δεν σας καταλαβαίνω, γιατί νιώθω λες και είμαι γέρος και κολλημένος!
Εσύ ο ίδιος είπες:
Όταν αλλάζουν το Statement of Rights and Responsibilities, δεν ρωτάνε κάθε χρήστη να συμφωνήσει :problem: , και μετά βρίσκεσαι να χρησιμοποιού την φωτογραφία σου χωρίς να το έχεις δώσει δικαίωμα, :thumbdown: όταν μάλιστα σβήσεις τις φωτογραφίες σου αυτές παραμένουν στο ίδιο λινκ.

Ε αφού είναι έτσι γιατί το ανέχεσαι;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apopas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1912
Εγγραφή: 26 Οκτ 2009, 00:52
Τοποθεσία: Σούνιο
IRC: Apopas
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό giormatsis » 07 Ιαν 2010, 22:53

+1 @ Apopas
:thumbup: :clap:
"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both."
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: /Μέτριο / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά: Καλά/
Compaq nc6120 512 Ram Ubuntu 10.4
Άβαταρ μέλους
giormatsis
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 07:55
Τοποθεσία: Λουτράκι
IRC: giormatsis
Εκτύπωση

Απο το facebook επιασαν το διαχειριστη του Greek-fun

Δημοσίευσηαπό positron » 07 Ιαν 2010, 23:06

http://www.seleo.gr/sbj.aspx?sbj=6052

Αρχισανε τα οργανα..... :sick: :sick:

Δυστυχως παιζει πολυ φακελωμα..και οχι μονο απο το Facebook..
Προδιαγραφές ⇛ AMD Phenom 9950 Quad-Core Processor│Mobo :Asus M3A78 Pro│ 2 GiB Ram│ nVidia 9800 GS │ Intel HDA │ 1440x900

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
positron
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: 30 Ιουν 2009, 17:50
Τοποθεσία: Eindhoven
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 08 Ιαν 2010, 00:54

pfff
υπαρχουν τοσα συμαντικοτερα προβλημα που μπορουμε να ασχοληθουμε απ' οτι το Facebook, και το καθε Facebook...

Ειδη υπαρχουν 2-3 θεματα που αφορουν το Facebook... :problem:
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό kon_nos » 08 Ιαν 2010, 01:10

Apopas έγραψε: Αναφέρεσαι σε φίλους ή σε γνωστούς; Γιατί άνθρωποι που συνάντησα κάποτε και δεν μπήκαμε καν στον κόπο να ανταλλάξουμε τηλέφωνα ή φίλοι και γνωστοί φίλων κλπ δεν είαι φίλοι μου και λογικά δεν είχα και ποτέ την πρόθεση να είναι. Προφανώς εσύ εννοείς γνωστούς.

Οκ, ίσως μεγαλώσαμε σε πολύυυυυ διαφορετικές γειτονιές, αλλά δεν σου έχει τύχει να θέλεις να γνωρίσεις κάποιον/α και να μην προλάβεις να ζητήσεις μέσο επικοινωνίας; Από το χωριό/σχολείο σου δεν υπάρχει κανείς που να χάσατε επαφή; Από μια εκδρομή που πήγες κάπου δεν γνώρισες κανά τυπά που να θέλει να ξανασυζητήσετε;
Γνωστοί είναι οι συνεργάτες στην δουλειά, παλιοί φίλοι, ο γιος της φουρνάρισας, ο ξάδερφος που με θυμάται όταν του χαλάει ο η/υ τκλ. άνθρωποι με τους οποίος δεν έχουμε λόγο περαιτέρω επικοινωνίας.

Apopas έγραψε:Τί εννοείς άμεσα; Και οι δύο τεχνολογίες υποστηρίζουν online και offline επικοινωνία.

Λάθος διατύπωση. Άμεσα εννοούσα πιο φιλικά, πιο ανθρώπινα. Στο fb θα βρεις το προφίλ κάποιου, όχι μια διεύθυνση για να στείλεις γράμμα.

Apopas έγραψε:Και με τον messenger και το IRC γίνεται αυτό. Πιο εύκολα και από πιο παλιά.
http://www.meebo.com/

Ναι αλλά στο fb έχεις ακόμα περισσότερα. Προφίλ, φωτογραφίες, βίντεο, τους γνωστούς σου, τα σχόλια στα προηγούμενα(πολύ σημαντικό) και το chat μαζί.

Apopas έγραψε:και στον messnger μπορείς να στέλνεις αυτόματα στη junk list ό,τι σε ενοχλεί.

Δεν είναι τόσο απλό για τους μη γνώστες, και δεν γνωρίζουν όλοι από πληροφορική. Στο fb είσαι υπόλογος των πραξεών σου αφού όλες κουβαλάνε το όνομά σου, και αν κάνεις κάτι άσχημο τα χάνεις όλα (φίλους, βίντεο, προφίλ κτλ.). Όχι πως δεν υπάρχουν και άνθρωποι που σπαμάρουν, αλλά εκεί δεν δέχεσαι spam και ιούς όπως στα υπόλοιπα προγράμματα(οι περισσότεροι εξακολουθούν να έχουν windows :( ). Είναι πιο ασφαλής από αυτή την άποψη η επικοινωνία.

Apopas έγραψε:Επαναλαμβάνω το το ίδιο γίνεται και με το meebo και άλλες υπηρεσίες πιου είανι ουσιαστικά online mesenger.

Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές το meebo. Πραγματικά δεν συγκρίνεται.

Apopas έγραψε:Δεν σε ενδιαφέρει δλδ εφόσον μπορείς να το αποφύγεις;

Ανέφερα πως εγώ τουλάχιστον δεν βάζω πολύ προσωπικές πληροφορίες.

Apopas έγραψε:Ε αφού είναι έτσι γιατί το ανέχεσαι;

Όλες οι φωτογραφίες μου είναι ψηφιακά αλλοιωμένες ;) Επειδή το γνωρίζω, αφαιρώ τις λεπτομέρειες. Άλλοι δεν ανεβάζουν καν. Έχεις όμως πολύ περισσότερα να κερδίσεις από το fb μένοντας εκεί (τουλάχιστον για την ώρα).

Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Εμένα μου αρέσει να ασχολούμαι με παιχνίδια. Είχα την παρακάτω συζήτηση μέσω μηνυμάτων. Νομίζω πως ήταν πολύ βολικότερο που μου το ανέφερε στο fb για να το δω με την ησυχία μου, παρά στο msn, ή στο email.
Spoiler: show
Εικόνα
Εγκατάσταση των OpenGL headers σε Ubuntu
«Tων πολλών επιδίωξη η Ηδονή, των εκλεκτών η Δόξα, των δ’ επιλέκτων η Αρετή» - Αριστοτέλης
Άβαταρ μέλους
kon_nos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 382
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2008, 01:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Νέο Φάληρο
IRC: kon_nos
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 08 Ιαν 2010, 06:01

για μένα χαζομάρες κάθεστε και ασχολείστε με το facebook. αυτό που βλέπω είναι δύο "ομάδες" ανθρώπων που λέει η μία στην άλλη:

το facebook σας φακελώνει, κάνατε χαζομάρα που δημιουργήσατε λογαριασμό και ανεβάσατε φωτογραφίες και να δίνει εναλλακτικούς τρόπους επικοινωνίας και άλλα τέτοια...
η άλλη ομάδα προσπαθεί να πει ότι, οκ, δεν μας πίεσε κανείς να το κάνουμε αυτό. μόνοι μας το επιλέξαμε...

η άλλη ομάδα ξανά έρχεται να πει ότι έχει να πει και φτου και απο την αρχή...

δεν θέλω να θίξω κανέναν, προς θεού αλλά ποιο το πρόβλημα σας με όσους έχουν λογαριασμό στο facebook και στο κάθε facebook? επειδή τους φακελώνουν?
είχα ξανά πει σε άλλο ποστ σε άλλο νήμα πως αυτή είναι μόνο η αρχή! 100% τα πράγματα θα χειροτερέψουν δίχως να μπορείς να αρνηθείς κάτι τέτοιο... όλο αυτό ξέρετε φαντάζομαι γιατί γίνετε... πολύ απλά για την "ασφάλεια" ως προς τους πολίτες, κυβερνήσεις, κράτη κτλ κτλ... είναι απλό, κάποτε λήστευαν και δεν μπορούσαν να πιάσουν τον κλέφτη (τουλάχιστον όχι εύκολα), μετά ακολούθησαν οι δορυφόροι (παρακολουθήσεις κτλ)... στο μέλλον στοχεύουν σε ηλεκτρονικά σπίτια όπου θα παίρνουν της πληροφορίες απευθείας απο το σπίτι και όχι απο ένα site... πως θα το κάνουν αυτό? απλό και αυτό, υπάρχουν είδη ψυγεία όπου καταγράφουν τα τρόφιμα μέσα τους και αν λήψη κάτι ενημερώνουν τον ιδιοκτήτη ή κάνουν και αμέσως online αγορές και πας και τα παίρνεις απο το supermarket... φανταστείτε να βγούνε και άλλες τέτοιες συσκευές και όχι μόνο.

σήμερα πολύ εξαπατούν της ασφαλιστικές εταιρίες... κάπως δεν πρέπει να βρούνε τη συμβαίνει? αν σας κλέψουν το σπίτι σας δεν θα πρέπει να τον βρείτε ?
η ποιο εύκολη λύση και πραγματικά γρήγορη είναι με το υπερ-φακέλωμα, να ξέρουν που πάτε και αν κατουράτε και τι περιέχουν τα ούρα σας. (αλκοόλ κτλ)

προσωπικά για το facebook στα τέτοια μου αν δει ο άλλος μία φωτογραφία με εμένα και τη παρέα μου, ούτως η άλλος αμα βγεις απο το σπίτι θα σε δούνε τόσοι άγνωστοι, να με δούνε "λίγοι" παραπάνω και τι έγινε... όσο για τα πνευματικά δικαιώματα μιας φωτογραφίας? σιγά τα λάχανα... παρόλο που τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο facebook δεν σημαίνει πως μπορεί να αποδείξει απο τη τραβήχτηκε, απο ποιον κτλ. (εκτός αν έχεις πλήρης πληροφορίες που δεν βλέπω το λόγο να το κάνει κάποιος σε ένα τέτοιο site και όχι μόνο στο facebook αλλά γενικά)

για τα προσωπικά στοιχεία του καθενός ευθύνεται αυτός και μόνο αυτός που τα δίνει απο εδώ κι εκεί, δεν φταίει το facebook σε αυτό, δεν ανάγκασε κανέναν να το κάνει. και τα χειρότερα έρχονται. καλός η κακός.
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 08 Ιαν 2010, 11:07

"Όταν κυνηγούσαν τους facebookάδες δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν facebοοκάς.'Οταν κυνηγούσαν το filesharing δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν μοιραζόμουν τίποτα.Τώρα που κυνηγούν εμένα, δεν έχει μείνει κανένας να νοιαστεί"
....

Όχι μόνο πρέπει να ασχολούμαστε αλλά πρέπει να έχουμε και αντίληψη των πραγμάτων γύρω μας και να αλληλεπιδράμε με αυτά.
αν αδιαφορούμε για την σημαντικότητα κάποιων πραγμάτων επειδή μας φένονται βαρετά
σημαίνει πως κάποιο κερδίζουν ένα στοίχημα να κάνουν εμάς τους ανθρώπους οκνηρούς και παθητικούς να μας κάνουν
ότι θέλουν.
Σαν να σε σπρώχνουν στο γρεμό και να λές εντάξει μωρά σιγά
:think: δεν φταίει το ένα δεν φταίει το άλλο....
ποιός φταίει ρε παιδιά τελικά :?:
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό YianPan » 08 Ιαν 2010, 16:24

sokoban4ever έγραψε:"Όταν κυνηγούσαν τους facebookάδες δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν facebοοκάς.'Οταν κυνηγούσαν το filesharing δε νοιάστηκα, γιατί δεν ήμουν μοιραζόμουν τίποτα.Τώρα που κυνηγούν εμένα, δεν έχει μείνει κανένας να νοιαστεί"


Πολυ ωραιααα το εθεσες!!

sokoban4ever έγραψε:δεν φταίει το ένα δεν φταίει το άλλο....
ποιός φταίει ρε παιδιά τελικά ?


Καλη ερωτηση αλλα και πολυ απλη..!
Ειναι η Ανοησια, αυτη φταει κυριοι κι κυριες μας!!
Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Οχι ┃ Αγγλικά: Οχι
---
Distro: Ubuntu 20.04.5 LTS, Desktop: Gnome 3.36.9, Kernel: 5.15.0-48-generic - x86_64
Machine: Acer Aspire E15 Type: E5-521G-88A8
CPU: AMD Quadcore A8-6410 APU with AMD Radeon R5 Graphics 2GHz
RAM: 4 GB SDRAM DDR3L
Graphics: AMD Radeon R5-M240 SDRAM DDR3
Ethernet: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit
Wirelles: Qualcomm Atheros QCA9565/AR9565
Mouse: Wacom Graphire ET-0405-U (USB tablets)
Άβαταρ μέλους
YianPan
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 19:36
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: Yianpan71
Εκτύπωση

Re: Τη γνώμη έχετε για αυτό το θέμα... Facebook=CIA

Δημοσίευσηαπό jemadux » 17 Ιαν 2010, 00:05

σχεδον οι περισσοτεροι εδω εχουν βαλει εναν τουξ
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Put the FUN back