1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

...wallpapers, screenshots, videos, χιούμορ, κλπ

Συντονιστές: Geochr, konnn

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 28 Νοέμ 2009, 18:28

nofun έγραψε:Ποτέ μα Ποτέ μην βάλετε αντί για την πάστα του επεξεργαστή οδοντόκρεμα....Τελικά δεν έχουν τις ίδιες ιδιότητες...Αντεξε για 3 (τρεις!!) εβδομάδες αλλα στο τέλος δεν άντεξε.Στα συν μπορώ να πω οτι είναι η ευχάριστη μυρωδιά που βγάζει το μηχάνημα.Στα μείον το 65 στην θερμοκρασία του CPU....Τα καταραμένα τα XP μου κάψανε το συστημα..... :angel:


:lol: :lol: :lol:
Παρόλα αυτά δεν νομίζω πως κάηκε από την οδοντόκρεμα. Η πάστα για cpu απλά μειώνει την θερμοκρασία 5-10 C, δεν κάνει τίποτα παραπάνω. Ίσως απλά η οδοντόκρεμα κύλισε κι έσταξε πιο κάτω και βραχυκύκλωσε.
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό Paul » 28 Νοέμ 2009, 19:27

nofun έγραψε:Ποτέ μα Ποτέ μην βάλετε αντί για την πάστα του επεξεργαστή οδοντόκρεμα....Τελικά δεν έχουν τις ίδιες ιδιότητες...Αντεξε για 3 (τρεις!!) εβδομάδες αλλα στο τέλος δεν άντεξε.Στα συν μπορώ να πω οτι είναι η ευχάριστη μυρωδιά που βγάζει το μηχάνημα.Στα μείον το 65 στην θερμοκρασία του CPU....Τα καταραμένα τα XP μου κάψανε το συστημα..... :angel:

Μου θυμίζεις έναν φίλο μου που όταν έστηνε τον καινούριο του υπολογιστή ξέμεινε από θερμοαγώγιμη πάστα και χρησιμοποίησε... logo! Ο υπολογιστής ζει και βασιλεύει παρόλα αυτά αρκετό καιρό τώρα, όμως δε ξέρω τι θα συμβεί όταν θα χρειαστεί να το ξεκολλήσει :P
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 64bit σε HP dv7-1199ev
Προδιαγραφές ⇛ Intel core 2 duo T9400│ 4GB │ Nvidia Geforce 9600 Mobile GT-512 MB │ Intel® WiFi Link 5100 │ HD Audio │ TFT 17"-1440x900
Άβαταρ μέλους
Paul
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2009, 20:50
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό Asterion » 29 Νοέμ 2009, 14:48

Χα!
Εύγε! Για cpu με τερηδόνα πρώτη φορά ακούω:-)
1 Linux: Αρχάριος ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Πολύ καλά
2 Ubuntu 12.04 precise 32bit (el_GR.UTF-8), Ubuntu 3.2.0-24-generic-pae
3 Intel Pentium 4 CPU 2.80GHz ‖ RAM 1001 MiB ‖ P4i65G
4 nVidia NV44A [GeForce 6200] [10de:0221] (rev a1)
5 eth0: Realtek RTL-8139/8139C/8139C+ [10ec:8139] (rev 10) ⋮ wlan0: 148f:2573 Ralink Technology, Corp. RT2501/RT2573 Wireless Adapter
Asterion
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 23 Απρ 2009, 14:03
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 13 Δεκ 2009, 23:48

Α καλά σαν το δικό μου τρόπο κανένασ όταν είχα λογισμικο του Billakou πέιραξα το φάκελο System διαγράφοντας απερίσκεπτα οτί αρχεία έιχε και έτσι όταν bootare στα Windows έβγαζε Blue Screen Of Death ότι έλειπε ένα αρχείο.
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό tolis_01 » 13 Δεκ 2009, 23:50

pc_magas έγραψε:Α καλά σαν το δικό μου τρόπο κανένασ όταν είχα λογισμικο του Billakou πέιραξα το φάκελο System διαγράφοντας απερίσκεπτα οτί αρχεία έιχε και έτσι όταν bootare στα Windows έβγαζε Blue Screen Of Death ότι έλειπε ένα αρχείο.


Ε, λογικό είναι. Κι εγώ αν ανοίξω τον file manager σαν root στο ubuntu και διαγράφω αρχεία μέσα στον root κατάλογο το ίδιο δεν θα γίνει; :think:
Γνώσεις => Linux: χαμηλό | Προγραμματισμός: όχι | Αγγλικά: μέτρια
PC => Intel Celeron 430 | Asrock G31M-S (onboard gpu) | 2GB DDR2 ram | 160GB HDD | Acer 19" | OS: Windows 7 (Debian, Fedora σε virtualbox)
http://linuxhcl.com/
http://kmuto.jp/debian/hcl/
Common sense is the best antivirus software.
Άβαταρ μέλους
tolis_01
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1372
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009, 23:03
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 13 Δεκ 2009, 23:55

Ναι αλλά λέμε πως να κλαταστρέψοθμε τον υπολογιστη και το έκανα Μάλιστα χρησιμοποιούσα και Windows Millenium Edition
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό panligo » 14 Δεκ 2009, 00:05

pc_magas έγραψε:Ναι αλλά λέμε πως να κλαταστρέψοθμε τον υπολογιστη και το έκανα Μάλιστα χρησιμοποιούσα και Windows Millenium Edition


Ναι αλλά αν δεν κάνω λάθος εδώ λέμε για διάφορους τρόπους οι οποίοι έχουν σαν αποτέλεσμα να καταστρέψουν το hardware του υπολογιστή μας και όχι απλά το software....
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 14 Δεκ 2009, 03:51

Ένας τρόπος να χαλάσετε τον υπολογιστή σας είναι
να ζείτε έξω από κάποιο χωριό σε περιοχή που καμιά φορά πέφτουν κεραυνοί και
κανείς δεν έχει πάρει μέτρα για τους κεραυνούς (πχ κάποια στοιχειώδη μελέτη για σωστή τοποθέτηση αλεξικέραυνου) ούτε ΔΕΗ ούτε ΟΤΕ
και κάποιος ατομιστής-αδιάφορος κλπ γείτονας να έχει βάλει αλεξίσφαιρο για να φυλάξει τον εαυτούλη του σε περίπτωση κεραυνού... αδιαφορώντας στο ότι ένα αλεξικέραυνο τραβάει και τους κεραυνούς...
Τι είχε γίνει μια φορά και έναν καιρό λοιπόν...
Όταν ο κεραυνός έπεσε τον τράβηξε κυριολεκτικά το αλεξικέραυνο του γείτονα και έτυχε "δίπλα" να είναι κάτι στύλοι του ΟΤΕ
όπου εκεί πήγε τελικά ο κεραυνός και χτύπησε με αποτέλεσμα να κάψει όλα τα καλώδια του δικτύου... να μπεί στο δίκτυο του ρεύματος
να καταστρέψει μπρίζες να ρίξει σοβάδες στο σπίτι και σε κοντινό σπίτι
να καταστρέψει κάποιες ηλεκτρικές συσκευές όπως ένα router ένα υπολογιστή και ένα το τηλέφωνο... όλα αυτά ξεκίνησαν από τον κεραυνό που πέρασε το καλώδιο του τηλεφώνου... φυσικά έγινε κάρβουνο αμέσως αλλά η ζημιά είχε γίνει ήδη...
τα ups προφανώς δεν κάνανε τίποτα αφού δεν είναι εξάλλου η δουλειά τους... αυτά κοιτάνε το ρεύμα μόνο στις πρίζες και δεν είναι για υπέρταση

Επειδή οι γραμμές του τηλεφώνου δεν έχουν καμία προστασία μπορείς κανείς να αγοράσει ένα πολύπριζο που έχει και θύρα για προστασία των συσκευών
που συνδέονται με το τηλέφωνο και προστατεύει από απότομη αύξηση της τάσης και θεωρητικά για κεραυνό....
λογικά αυτά που έχουν και γείωση θα είναι και τα πιο αποτελεσματικά.....

Ενώ έχω ένα αντικεραυνικό πριζάκι (το SURGE ARREST της APC ) για τον μετασχηματιστή του laptop
όταν έβαζα το laptop σε κάποιες πρίζες έκανε ένα ήχο σαν να να έκανε βραχυκύκλωμα ... από τότε που το αγόρασα δεν το κάνει βέβαια
καλά τα ups αλλά αν δεν έχεις λεφτά να πάρεις ακριβό παίρνεις ένα προστατευτικό πολύπριζο των 10-20 ευρώ και είσαι τζί τζί ;)
Τωρα για το αλεξικέραυνο του γείτονα... έρχεσαι σε συνεννόηση με έναν ηλεκτρολόγο και τον γείτονα σου και βρίσκετε κάποια λύση :P
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό ntinos_ » 14 Δεκ 2009, 09:36

αναρωτιέμαι αν βάλει κάποιος ένα υπολογιστή με παθητική ψύξη δίπλα απο σόμπα πόση ώρα θα του πάρει μέχρι να καεί τελείως... αν και το ποιο πιθανό είναι να κλείσει απο μόνο του... :( λέτε να πάρουν μία ελαφρά κλήση τα εξαρτήματα απο τη θερμοκρασία ? :D

αν ψεκάσουμε με ένα "πιστολάκι νερού" (δεν ξέρω πως λέγετε ακριβός... είναι αυτό που ψεκάζουν τα μαλλιά οι κομμωτές) πάνω στη Μ/Β ενώ λειτουργεί θα δούμε τους σπινθήρες απο το βραχυκύκλωμα ? (σαν πυροτέχνημα το φαντάζομαι με τόσο νερό που θα πέσει) :D

αν βάλουμε μπαρούτι γύρο απο τον επεξεργαστή λέτε να ανάψει ?

ΥΓ. ελπίζω όταν θα συνέλθω και τα ξανά δω να μη μουτζώνω πάλι τον εαυτό μου... (άυπνος απο εχτές είμαι)
Desktop :CPU intel 4400 core 2 duo 2.0Ghz M/b ASUS P5VD2-X GPU MSI GeForce GT 630 4GB RAM 2x1GB single channel 667Mhz DDR2 HDD (SATA)WD 160 GB windows ,(IDE) WD 40GB ubuntu 12.04(IDE), SG 200GB data, (SATA)SG 160GB data
Άβαταρ μέλους
ntinos_
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 11 Σεπ 2008, 00:53
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Εκτύπωση

Re: 1001 τρόποι να καταστρέψετε τον υπολογιστή σας

Δημοσίευσηαπό Hephaestus » 14 Δεκ 2009, 09:54

Η δημοσίευση διαγράφηκε.
Τελευταία επεξεργασία από Hephaestus και 15 Δεκ 2009, 06:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο με 64 φουσκάλες ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Ναι
Άβαταρ μέλους
Hephaestus
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 316
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 22:10
Τοποθεσία: /dev/null
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Put the FUN back