Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρουμ

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 31 Μάιος 2010, 18:35

Ακόμα έχς στείλει mail σε καθηγητλες του Τει Λαμίας και έχουν γινει και από άλλεσ κοινοτητες ανάλωγες διαδικασίες (ένας συνφοιτητής μου μου το είπε αυτό). Α να το στέιλω και στην Γραμματέια του τμήματος Πληροφορικής που έχω το mail? Ίσως να μπορώ να τοιχοκολλήσω και τυπομένη την επιστολή στο τει ή στην Λέσχη έτσι ώστε να την δουν και πολλοί φοιτητές. Ακόμα και αν δεν ικανοποιεί τις ανάγκες το ιπάρχων openofice μπορεί να δημιουργηθέι από φοιτητές η και ανεξαρτητους προγραμματιστες μια άλλη σουίτα εφαρμοφών διότι ιπάρχουν και πολλόι ποθ έχουν μεράκι και θέλουν να θυσιάσουν το χρόνο τους για δημιουργία μια σουϊτας εφαρμογών ετσι ώστε να ικανοποιεί τις ανάγκες του κράτους. Ακόμα μπορεί να βοηθήσει αυτό και τις μικρές εταιρέιες που προσφερουν ιποστίριξη σε συστήματα linux.
I will fight with u guys!
:twisted: :twisted: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό athasbill » 12 Σεπ 2010, 12:52

Μπράβο παιδιά, πάρα πολύ καλή κίνηση. Ήδη έχω στείλει το link με mail σε όλες τις επαφές μου και έχω υπογράψει βέβαια.
AMD Phenom II 940 3689MHz
ASUS M3A79-T Deluxe
Kingston HyperX DDR2 1150MHz 2x1GB
GigabyteHD4870x2 2GB
Enermax DDS1100watt
Koolance Exos-2
Άβαταρ μέλους
athasbill
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2009, 18:49
Τοποθεσία: Σάμος
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 28 Σεπ 2010, 01:17

ρε παιδιά επειδή έχω χάσει επεισόδια...
μπορεί κανείς να μου πει
με λίγα λόγια τι μπορώ να κάνω εγώ η οποιαδήποτε άλλο μέλος του forum
ώστε να βοηθήσω/ει ;
:problem:

Υπογράφουμε κάτι; Πρέπει να κάνουμε κάτι και πώς;
στέλνουμε mail σε γνωστούς και αν ναι
τι και πως ,πρέπει να γράφει κάτι μέσα;;;;
ή φτάνουν μόνο οι καλές ευχές....;
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό pros » 28 Σεπ 2010, 01:57

sokoban4ever έγραψε:ρε παιδιά επειδή έχω χάσει επεισόδια...
μπορεί κανείς να μου πει
με λίγα λόγια τι μπορώ να κάνω εγώ η οποιαδήποτε άλλο μέλος του forum
ώστε να βοηθήσω/ει ;


Κάποιες ενέργειες που μπορούν να βοηθήσουν...


  • Στείλτε την επιστολή σε μορφή .pdf στις επαφές σας.
    (Μην κάνετε μαζικές αποστολές, δεν θα θέλαμε να κατηγορηθούμε για spam)
  • Δημοσιεύστε την είδηση σε προσωπικά σας blog.
    (Αν χρειάζεστε υλικό για το ελ/λακ γενικά, και δεν είστε σίγουροι που θα το βρείτε, ρωτήστε εδώ)
  • Δημοσιεύστε την είδηση σε λίστες που παρακολουθείτε, ή σε φόρουμ στα οποία συμμετέχετε.
    (Αν δεν θέλετε να γράψετε πολλά, μπορείτε απλά να παραθέσετε έναν σύνδεσμο προς αυτό το νήμα,
    ελέγξτε πρώτα αν κάποιος άλλος έχει κάνει ήδη, την ανακοίνωση. Μην ανοίγετε άσκοπα, νέα θέματα.)

  • Ανακοινώστε την δράση σε υπηρεσίες κοινωνικής δικτύωσης, facebook, tweeter κλπ
  • Αν έχετε πρόσβαση, στείλτε ενημερωτικά δελτία σε κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης που μπορείτε.

Κάθε πρωτοβουλία και ιδέα σας είναι πολύτιμη, κατεβάστε την επιστολή και προωθήστε την.

Προτείνετε εδώ, κάθε ιδέα που έχετε και νομίζετε, ότι μπορεί να βοηθήσει στην επιτυχία του εγχειρήματος.
Ενημερώστε εδώ για ενέργειες που κάνετε, μπορεί κάποιο από τα μέλη να θέλει να σας βοηθήσει.


sokoban4ever έγραψε:Υπογράφουμε κάτι; Πρέπει να κάνουμε κάτι και πώς;
στέλνουμε mail σε γνωστούς και αν ναι
τι και πως ,πρέπει να γράφει κάτι μέσα;;;;
ή φτάνουν μόνο οι καλές ευχές....;


Μπορείτε να κατεβάσετε την επιστολή, από τον παρακάτω σύνδεσμο:
http://files.ubuntu-gr.org/forum/pros/p ... ntu-gr.pdf

Περιέχει τις απαραίτητες οδηγίες, για να μπορέσετε να την υπογράψετε, on line.



Αν έχετε πρόβλημα, με την εμφάνιση των ελληνικών, δείτε τις οδηγίες.

http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=34&t=11344#p115330

10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό pc_magas » 29 Σεπ 2010, 16:55

Παιδία πως πάει η επιστολή έχει σταλέι κάπου ή η Προσπάθεια εγκαταλήφθηκε?
My blog|Κυπριακή Κοινότητα Ελευθέρου Λογισμικού Λογισμικού ανοικτού Κώδικα
Γνώσεις Linux:Ποτέ αρκετές|Προγραμματισμός: Php, javascript, nodejs, python, bash |Aγγλικά:Καλά
Οι υπολογιστές μου:
Spoiler: show
Ubuntu 16.04 64 bit σεIntel(R) Pentium(R) CPU G4400 @ 3.30GHz, 16Gib Ram, 500Gib Hard Disk, και κάρτα γραφικών Nvidia Geforce GT610
Lubuntu 14.04 σε Dell Inspiron mini 10(1010) intel Atom Z500 1Gb ram και gma500 (εδώθη σε άλλον)
Kubuntu 16.04 Lenovo G70 Intel i5 Nvidia Grapgics Card, Intel Graphics card (έχει 2) με Nouveau, 16Gb RAM, 126GB SSD Σκληρό Δίσκο
Άβαταρ μέλους
pc_magas
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2598
Εγγραφή: 12 Απρ 2009, 18:55
Τοποθεσία: Αχαρναί Αττικής
Launchpad: pc_magas
IRC: pc_magas
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 29 Σεπ 2010, 17:42

@pros
Ευχαριστώ
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό KiRiLoS » 29 Σεπ 2010, 19:06

Πάρα πολύ ωραία προσπάθεια παιδιά...
Εγώ το προώθησα παντού!
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Ελάχιστο / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
ubuntu 10.04 x32
IntelCore2Duo 6300 (1.86GHZ,4MB) / 2X1024MB / NVIDIA GeForce 8400 GS (256MB) / HD Audio Controller / 15" Samsung SyncMaster 152v
KiRiLoS
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 28 Αύγ 2008, 16:35
IRC: kirilos
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό pros » 29 Σεπ 2010, 19:56

pc_magas έγραψε:Παιδία πως πάει η επιστολή έχει σταλέι κάπου ή η Προσπάθεια εγκαταλήφθηκε?

Κανένας δεν περίμενε, να αρχίσουν να τρέχουν πανικόβλητοι να υιοθετήσουν
λειτουργικό και εφαρμογές ΕΛ/ΛΑΚ, ή ακόμη σημαντικότερο ανοιχτά πρότυπα (odt κλπ).
Το σημαντικό είναι να γίνονται προσπάθειες συνέχεια, από όποιο μέλος της κοινότητας έχει λίγο χρόνο και διάθεση...
Πρέπει να τονίζουμε έντονα, οποτεδήποτε μας δίνεται η ευκαιρία το μέγεθος των προβλημάτων που απορρέουν από τα κλειστά πρότυπα.

KiRiLoS έγραψε:Εγώ το προώθησα παντού!

:thumbup:
Αυτό είναι το πνεύμα!
Μπορείτε να παρακολουθείτε την πορεία συλλογής υπογραφών
στην σελίδα http://www.petitiononline.com/mod_perl/ ... gi?forumub
ή απλά πατώντας τον σύνδεσμο στην υπογραφή της επιστολής (pdf)

10.04 / 12.04 64bit
Άβαταρ μέλους
pros
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 3534
Εγγραφή: 28 Ιαν 2009, 22:28
IRC: sterios
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό ninos » 29 Σεπ 2010, 20:24

945 υπογραφές.
Οι υπόλοιπες χιλιάδες Ουμπουντίστες πού είναι;
Κάτι δεν κάνουμε καλά με τη διαφήμιση του όλου θέματος μου φαίνεται.
Εγώ είχα βάλει εδώ και καιρό σχετική ανάρτηση στο φόρουμ της ΕΕΛ/ΛΑΚ και γράμμα έστειλα στη λίστα της hellug
αλλά δεν είδα και μεγάλη ανταπόκριση...
Εμμανουήλ Νίνος
συνταξιούχος καθηγητής αγγλικής
Ubuntu 22.04 LTS Gnome σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad i5-4300U CPU @ 1.90GHz memory 8GiB
[b]GNU/Linux
: αρχάριος, προγραμματισμός: καθόλου, αγγλικά: άριστα
ninos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 00:14
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Εκτύπωση

Re: Ανοιχτή επιστολή στην πολιτική ηγεσία, από μέλη του φόρο

Δημοσίευσηαπό logari81 » 29 Σεπ 2010, 20:57

μάλλον τα περισσότερα μέλη της κοινότητας ΕΛΛΑΚ δεν επιθυμούν να υπογράψουν μια επιστολή με την οπόια δεν ειναι 100% σύμφωνοι. Φυσικά δεν μπορεί να υπάρξει επιστολή με την οποία να εκφράζει κατα 100% όλους. Προσωπικά υπέγραψα την επιστολή αν και δεν με αντιπροσωπεύει 100%, σεβόμενος την προσπάθεια όσων αφιέρωσαν περισσότερο χρόνο στην σύνταξή της.

Το ερωτημα που προκύπτει είναι μάλλον το εξής:

Το να υπογράψεις μία επιστολή που δεν σε εκφράζει 100% είναι σαν συμμετοχή στην κοινοβουλευτική/αντιπροσωπευτική δημοκρατία. Η κοινότητα ελλάκ είναι περισσότερο συνηθισμενη σε αμεσες φορές δημοκρατίας παρά σε δημοκρατίες αντιπροσώπων. Αυτο το θεωρώ καταρχήν ένα υγειές χαρακτηριστικό της κοινότητας. Μετατρέπεται όμως σε μειονέκτημα όταν σε πρακτικό επίπεδο χρειάζεται να αλληλεπιδράσει η κοινότητα ελλάκ με το υπάρχον πολιτικοκοινωνικο σύστημα το οποίο καταλαβαίνει μόνο από αντιπροσωπευτικές/κομματικές διαδικασίες.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης