Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 19:33

ktogias.

Πίστευε ό,τι θες. Ευλόγα όποια γένια θες. Παρόλα αυτά η αλήθεια παραμένει μία: Δεν υπάρχει αξιόπιστος τρόπος μέτρησης του ποσοστού χρηστών linux ή οποιουδήποτε λειτουργικού από web hits (καταρχήν σε πολλά κράτη με δισ. ανθρώπων σε πληθυσμό δεν υπάρχει καν πρόσβαση στο net). Δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις πόσα pc έχουν σύνδεση στο net και πόσα όχι. Επίσης μη βάζεις στην ίδια πρόταση μετρήσεις που αφορούν στα παγκόσμια web hits με τον περιπτερά της γειτονιάς σου και τα net cafe που εξυπηρετούν ανάγκες gaming. Στις μετρήσεις στις οποίες αναφέρεσαι δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ. Μια τάξη μεγέθους σε web hits σε παγκόσμιο επίπεδο σε επιλεγμένα sites είναι.

Εγώ πάλι βλέπω το linux σε 2/3 smartphones που έχουν οι γύρω μου και μπαίνουν στο net, σε dual boots πολλών υπολογιστών (π.χ. νέες mobo) και σε εκατοντάδες ανθρώπους με τους οποίους συνομιλώ καθημερινά (και δεν ανήκουν απαραίτητα σε linux communitites). Εν πάση περιπτώσει το 1-2% στο οποίο αναφέρεσαι είναι απελπιστικά μικρό στα δικά μου μάτια.

Εγώ πιστεύω ότι το ποσοστό χρήσης linux σε επίπεδο προσωπικής μη αποκλειστικής χρήσης βρίσκεται μεταξύ του 6 και του 15%.
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό headless » 13 Ιούλ 2010, 22:08

Ειλικρινά αν ήξερα οτι θα πάρει τέτοια τροπή το θέμα δεν θα είχα κάνει το αρχικό σχόλιο.
Εν πάσει περιπτώσει,όπως είπε και ο Luigi Pirandello
«Έτσι είναι,αν έτσι νομίζετε»
Τελευταία επεξεργασία από headless και 14 Ιούλ 2010, 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό Nisok » 13 Ιούλ 2010, 23:13

Σε μηνιαία βάση έρχομαι σε επαφή με εκατοντάδες φοιτητές, οι οποίοι ανήκουν κυρίως στα τεχνολογικά πεδία, αλλά
και με πάρα πολλούς από πεδία υγείας. Καθώς σε αυτούς τους χώρους κινούμε.

Η συνολική ΔΙΚΗ ΜΟΥ εκτίμηση είναι ότι linux (σε οποιοδήποτε συνδυασμό) δεν έχουν πάνω από το 10 με 15% (αισιόδοξα).
Ενώ στις επιστήμες υγείας ... δεν βάζω πάνω από 5 (άτομα συνολικά)...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό idomeneas » 14 Ιούλ 2010, 09:55

Nisok έγραψε:Σε μηνιαία βάση έρχομαι σε επαφή με εκατοντάδες φοιτητές, οι οποίοι ανήκουν κυρίως στα τεχνολογικά πεδία, αλλά
και με πάρα πολλούς από πεδία υγείας. Καθώς σε αυτούς τους χώρους κινούμε.

Η συνολική ΔΙΚΗ ΜΟΥ εκτίμηση είναι ότι linux (σε οποιοδήποτε συνδυασμό) δεν έχουν πάνω από το 10 με 15% (αισιόδοξα).
Ενώ στις επιστήμες υγείας ... δεν βάζω πάνω από 5 (άτομα συνολικά)...
Και εγώ σε τέτοιο συμπέρασμα κατέληξα μετά από κάποιες συζητήσεις που είχα με 1ου-2ου έτους φοιτητές αλλά και μεταπτυχιακούς, σε πολυτεχνική σχολή. Αν βάλουμε και το ερώτημα πόσοι από αυτούς χρησιμοποιούν αποκλειστικά Linux για να κάνουν τη δουλειά τους τότε κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα πέσει αρκετά κάτω αυτό το ποσοστό. Ίσως στο 1-2 % Δε μου αρέσει να είμαι απαισιόδοξος γιατί βλέπω τάσεις ανόδου σε σχέση με τη χρήση ΕΛ/ΛΑΚ, αλλά σε τελική ανάλυση αν πάρουμε και ένα δημοψήφισμα εδώ στο forum που έχει 5700 περίπου μέλη, και ρωτήσουμε πόσοι από αυτούς που έχουν εγγραφεί κατά καιρούς, ασχολούνται και δουλεύουν με αυτό και μόνο με αυτό, ίσως δούμε ότι δεν είναι και τόσοι πολλοί...
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 64 bit σε HP Pavilion dv7-3110ev
Προδιαγραφές φορητού ⇛ Core i3 2.13 GHz │ 3 GB │ nVidia G105M │ Broadcom 4357 │ Bluetooth ? │ Realtek HD Audio │ 17.3"
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32 bit/Win XP σε desktop
Προδιαγραφές desktop ⇛ Pentium 4 3 GHz │ 2 GB DDR │ Sapphire ATi Radeon HD3450 512MB AGP │ Μητρική: Asus P5V800-MX
idomeneas
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 738
Εγγραφή: 09 Απρ 2010, 15:47
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ftso » 14 Ιούλ 2010, 12:07

Nisok έγραψε:Η συνολική ΔΙΚΗ ΜΟΥ εκτίμηση είναι ότι linux (σε οποιοδήποτε συνδυασμό) δεν έχουν πάνω από το 10 με 15% (αισιόδοξα).

Στην σχολή μου για παράδειγμα που είναι και τμήμα πληροφορικής το ποσοστό με οποιονδήποτε συνδυασμό σίγουρα δεν ξεπερνά το 15%-20%.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό jennie » 14 Ιούλ 2010, 18:32

Ας πάρουμε τη χειρότερη εκτίμηση: 1.24% των χρηστών υπολογιστών.
Και ας πάρουμε και πάλι τη χειρότερη εκτίμηση για το ποσοστό των χρηστών υπολογιστών στην Ελλάδα: Σύμφωνα με τη eurostat 53% των κατοίκων της Ελλάδας δεν είχε χρησιμοποιήσει ποτέ του ίντερνετ το 2009.
Για πληθυσμό 11 εκκατομύρια, έχουμε:
11.000.000χ0.47χ0.0124=64.100 χρήστες Linux, το λιγότερο.
Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, αλλά 65 χιλιάδες δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητος αριθμός, ακόμη και αν αντιστοιχεί μόνο στο περίπου 1% των χρηστών.που ;)

Επίσης, προσέξτε ότι το νούμερο είναι τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερο από τον αριθμό χρηστών του φόρουμ.
Κάτι λογικό, γιατί στο φόρουμ καταφεύγουν συνήθως α. όσοι έχουν πρόβλημα, ή β. όσοι ασχολούνται αρκετά με υπολογιστές και γνωρίζουν από φόρουμ ή ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στην κοινότητα. Οι μέσοι και αρχάριοι χρήστες, αν δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα, δύσκολα θα γραφτούν στο φόρουμ. Και αυτό δεν είναι κακό. Ο μπαμπάς μου έχει κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιεί λίνουξ με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποιούσε και windows: με αναλυτικές οδηγίες από το τηλέφωνο ;) .
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ninos » 14 Ιούλ 2010, 19:52

jennie έγραψε:Για πληθυσμό 11 εκκατομύρια, έχουμε:
11.000.000χ0.47χ0.0124=64.100 χρήστες Linux, το λιγότερο.
Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, αλλά 65 χιλιάδες δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητος αριθμός, ακόμη και αν αντιστοιχεί μόνο στο περίπου 1% των χρηστών.που ;)
;) .


Σωστά τα στατιστικά, αλλά αν δε βομβαρδίσουμε όλοι εμείς οι χιλιάδες χρήστες gnu/linux την
customercare@cosmote.gr
με γράμματα διαμαρτυρίας
δεν πρόκειται να μας πάρουν υπ' όψιν.
Αν καταλάβουν όμως ότι χάνουν πελάτες,
κάτι μπορεί να αλλάξει.
Εμμανουήλ Νίνος
συνταξιούχος καθηγητής αγγλικής
Ubuntu 22.04 LTS Gnome σε μεταχειρισμένο lenovo thinkpad i5-4300U CPU @ 1.90GHz memory 8GiB
[b]GNU/Linux
: αρχάριος, προγραμματισμός: καθόλου, αγγλικά: άριστα
ninos
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: 08 Δεκ 2008, 00:14
Τοποθεσία: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Ιούλ 2010, 10:01

Άποψη μου είναι ότι ανεξαρτήτως του ποσοστού χρηστών linux ως προς windows / mac, η διαμαρτυρία του linuxovios στο πρώτο post του παρόντος νήματος είναι χρησιμότατη και πρέπει να επαναληφθεί!!! Μάλιστα, ίσως να ήταν ασφαλέστερο για την εταιρία να ανέγραφε ότι:
πιθανότατα λειτουργεί σε linux χωρίς όμως να υποστηρίζεται επίσημα, για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στις κοινότητες (forum) ελεύθερου λογισμικού / linux
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης

cron