Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 12:09

το πιο αξιόπιστο είναι να βρεθούν στατιστικά επισκεψιμότητας του google.


Τα στατιστικά επισκεψιμότητας έχουν συζητηθεί αρκετά και κριθεί αναξιόπιστα. Πολύς κόσμος παίζει πλέον με dual boot και χρησιμοποιεί με διάφορες παραλλαγές λιγότερο ή περισσότερο linux. Αυτό δεν μπορεί να το μετρήσει καμία επισκεψιμότητα σε κανένα site.
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Ιούλ 2010, 12:27

linuxovios έγραψε:Τα στατιστικά επισκεψιμότητας έχουν συζητηθεί αρκετά και κριθεί αναξιόπιστα.

Off topic:
δεν μιλάμε για οποιαδήποτε στατιστικά, αλλά του google. της πρώτης σελίδας σε επισκεψιμότητα στην Ελλάδα!

linuxovios έγραψε:Πολύς κόσμος παίζει πλέον με dual boot και χρησιμοποιεί με διάφορες παραλλαγές λιγότερο ή περισσότερο linux. Αυτό δεν μπορεί να το μετρήσει καμία επισκεψιμότητα σε κανένα site.

Off topic:
Ε και τι πάει να πει αυτό. Για να έχει ο άλλος dualboot πάει να πει ότι σκέτο το linux (και το αντίστροφο) δεν του κάνει.
Δεν πάμε να μετρήσουμε όλους τους Έλληνες χρήστες linux με αυτόν τον τρόπο. Πάμε να μετρήσουμε το ποσοστό χρήσης στην Ελλάδα έναντι άλλων λειτουργικών με βάση το google. Είναι μια πολύ καλή στατιστική μέτρηση. Ίσως η καλύτερη που μπορεί να επιτευχθεί αυτήν την στιγμή.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 12:45

Ε και τι πάει να πει αυτό. Για να έχει ο άλλος dualboot πάει να πει ότι σκέτο το linux (και το αντίστροφο) δεν του κάνει.
Δεν πάμε να μετρήσουμε όλους τους Έλληνες χρήστες linux με αυτόν τον τρόπο. Πάμε να μετρήσουμε το ποσοστό χρήσης στην Ελλάδα έναντι άλλων λειτουργικών με βάση το google. Είναι μια πολύ καλή στατιστική μέτρηση. Ίσως η καλύτερη που μπορεί να επιτευχθεί αυτήν την στιγμή.


Εσύ θέλεις να μετρήσεις πόσοι έχουν και χρησιμοποιούν μόνο linux;. Στην τρέχουσα συγκυρία αυτοί είναι πολύ λίγοι (ίσως το 1 % που λένε). Η γυναίκα μου χρησιμοποιεί linux και win σε ποσοστό 70-30%. Εγώ σε ποσοστό 80-20%. Άλλοι έχουν linux στο σπίτι τους και στη δουλειά τους χρησιμοποιούν υποχρεωτικά win κτλ. Άπειρα τα σενάρια. Πώς τους μετράς όλους αυτούς; Δε νομίζω ότι υπάρχει χρήστης H/Y που αυτή τη στιγμή δεν είναι υποχρεωμένος σε κάποιες περιπτώσεις (λίγες ή πολλές δεν έχει σημασία) να χρησιμοποιεί win. Χρήστης linux είναι και αυτός που το έχει σε dual boot και το χρησιμοποιεί μόνο για web banking.
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ktogias » 13 Ιούλ 2010, 12:59

Μια αρκετά αντιπροσωπευτική και αμερόληπτη μέτρηση (απόλυτη μέτρηση δεν υπάρχει) είναι αυτή της wikipedia που λαμβάνει υπόψη διάφορους οίκους στατιστικών: http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_shar ... ng_systems . Σύμφωνα με αυτή το linux γενικά βρίσκεται κάπου στο 1.24% παγκοσμίως. Δεν έχω λόγο να αμφησβητήσω αυτή τη μέτρηση ούτε να υποθέσω ότι κάτι εντελώς διαφορετικό συμβαίνει στην Ελλάδα. Πάνω - κάτω εκεί είμαστε μεταξύ 1 και 2 ... Μέχρι πέρσυ προσπαθούσαμε στις ίδιες μετρήσεις να ξεκολήσουμε από το 0.κάτι για να χτυπήσουμε τη μονάδα. Το συμπέρασμα είναι ότι όλο και αυξάνουμε το μερίδιο χρήσης, αλλά έχουμε αρκετό δρόμο ακόμα μπροστά μας μέχρι την "παγκόσμια κυριαρχία" :P . Στους browsers ως ΕΛΛΑΚ βρισκόμαστε σε πολύ καλύτερο σημείο: http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_shar ... b_browsers . Ο firefox έχει σκαρφαλώσει στο 31% ανοίγοντας το δρόμο και για τον chrome που βρίσκεται γύρω στο 7. Οι δυο μαζί βοηθούμενοι και από τους υπόλοιπους εναλλακτικούς browsers έχουν στριμώξει τον πάλαι ποτέ κραταιό IE στο περίπου 50%, το οποίο βλέπω πανυγυρικά να χάνει τους επόμενους μήνες κατρακυλώντας προς μικρότερα νούμερα που αντιπροσωπεύουν την πραγματική του αξία και σημασία σε ένα περιβάλλον ελεύθερου συναγωνισμού.

Αν και για τις προσπάθεις και την ηθική μας ικανοποίηση από την ενασχόληση με το ΕΛΛΑΚ δεν θα έπρεπε να έχει τόσο μεγάλη σημασία το πόσο μεγάλο το έχουμε το μερίδιο χρήσης, είναι καλό να ξέρουμε περίπου σε τι νούμερα παίζουμε για να μην λέμε ανυπόστατα πράγματα. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ως χρήστες και συμμέτοχοι του ΕΛΛΑΚ υπάρχουμε, μεγαλώνουμε, εξελλισόμαστε θετικά, λύνουμε προβλήματα και γινόμαστε όλο και περισσότεροι: Χθες 0.6%, σήμερα 1.2% ας βάλουμε όλοι ένα χεράκι αύριο να το κάνουμε 2% και μεθαύριο 3%. Όταν πραγματικά φτάσουμε σε ποσοστά επιπέδου 20 - 30% θα το έχουμε σίγουρα καταλάβει όλοι και δεν θα χρειάζεται να το συζητάμε :)
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 13:47

Προσπαθήσω να εξηγήσω ότι τέτοιες μετρήσεις δεν είναι σωστές και δεν γίνομαι κατανοητός.

Πες μου σε παρακαλώ ktogias : Εγώ στο desktop έχω win7 και Ubuntu 10.04. Χρησιμοποιώ τα win7 για gaming κυρίως και κάποιες εργασίες advanced εκτύπωσης (διότι η canon τον παίρνει). Για όλα τα άλλα χρησιμοποιώ ubuntu.

Στο laptop που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου έχω win XP και ubuntu 10.04. Τα xp τα χρησιμοποιώ όποτε χρειάζομαι επεξεργασία σε office 2007. Για όλα τα άλλα χρησιμοποιώ ubuntu.

Πες μου λοιπόν σε ποια κατηγορία του wikipedia ανήκω. Στο 14,22% των win7 ? Στο 50,5 των XP? Στο 1,24 του linux ?

Το ξαναγράφω: οι μετρήσεις με βάση τα web hits (όπως αυτές στις οποίες αναφέρεται το wikipedia) έχουν αξία μόνο γι' αυτό που είναι : web hits.
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό linuxovios » 13 Ιούλ 2010, 13:54

Σου παραθέτω και από το ίδιο link με τις μετρήσεις που δίνεις :

Steve Ballmer of Microsoft estimates Linux's share of desktop users to be higher than the web stats suggest. In a speech to investors in February 2009, Ballmer presented a slide based on Microsoft's research: it shows Linux's share of business and home PCs about the same as Apple's.[3][4]
Γνώσεις ⇛ Linux: Πολύ καλές ┃ Προγραμματισμός: Καλό επίπεδο ┃ Αγγλικά: Καλά

Linux Mint 19.2 σε custom made pc
Προδιαγραφές ⇛ AMD Ryzen 5 1600@3.9GHz2x8GB Corsair Vengeance LPX 3000 MHz DDR4Asus GeForce GTX 1050Audio: Realtek ALC1220Dell U2412 @ 1920x1200
Άβαταρ μέλους
linuxovios
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 08 Απρ 2010, 13:58
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Ιούλ 2010, 14:12

ktogias έγραψε:Αυτό που έχει σημασία είναι ότι ως χρήστες και συμμέτοχοι του ΕΛΛΑΚ υπάρχουμε, μεγαλώνουμε, εξελλισόμαστε θετικά, λύνουμε προβλήματα και γινόμαστε όλο και περισσότεροι: Χθες 0.6%, σήμερα 1.2% ας βάλουμε όλοι ένα χεράκι αύριο να το κάνουμε 2% και μεθαύριο 3%. Όταν πραγματικά φτάσουμε σε ποσοστά επιπέδου 20 - 30% θα το έχουμε σίγουρα καταλάβει όλοι και δεν θα χρειάζεται να το συζητάμε :)

+1
+
Επίσης πολύ μεγάλη σημασία εκτός απο την αύξηση των χρηστών έχει και η θετική εξέλιξη του ΕΛΛΑΚ σε ποιότητα και αριθμό έργων.
Ίσως αυτή έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ftso » 13 Ιούλ 2010, 14:25

linuxovios έγραψε:Πες μου λοιπόν σε ποια κατηγορία του wikipedia ανήκω. Στο 14,22% των win7 ? Στο 50,5 των XP? Στο 1,24 του linux ?

Δεν μιλάει για χρήστες οπότε ανήκεις και στα δυο.Απλά δίνεις ποσοστό και στα δυο.Σε άλλο μικρό, σε άλλο μεγαλύτερο.
Είναι πολύ απλό.
Δηλαδή εγώ που έχω τρία διαφορετικά λειτουργικά στο λαπτοπ σε ποια κατηγορία είμαι?
Στην δουλειά που παίζει να χρησιμοποιήσω και 6 λειτουργικά σε μια μέρα σε ποια κατηγορία θα μπω?
Στο σπίτι που θα δω tv απο την tv που τρέχει linux μετράει να το προσθέσω?
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ktogias » 13 Ιούλ 2010, 14:29

linuxovios έγραψε:Πες μου λοιπόν σε ποια κατηγορία του wikipedia ανήκω. Στο 14,22% των win7 ? Στο 50,5 των XP? Στο 1,24 του linux ?

Απορώ γιατί δεν σου φαίνεται τόσο προφανές όσο και σε εμένα: Τις ώρες που χρησιμοποιείς Win7 συμμετέχεις στη διαμόρφωση του ποσοστού των win7, τις ώρες που χρησιμοποιείς XP στη διαμόρφωση του ποσοστού των XP και τις ώρες που χρησιμοποιείς Linux στη διαμόρφωση του ποσοστού του Linux. Όταν λέμε ότι μια μέτρηση βγάζει ποσοστό χρήσης winXP 50,5% αυτό σημαίνει ότι σύμφωνα με τα συγκεκριμένα συλλεχθέντα δεδομένα, στο σύνολο των καταγραφών είχαμε περίπου τις μισές να προέρχονται από winXP. Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν αυτοί που έκαναν αυτά τα hits μετά μπήκαν σε ubuntu ή πήραν τον υπολογιστή τους και τον πετάξανε στα σκουπίδια. Και δεν μας ενδιαφέρει. Αυτό που λέει η στατιστική είναι ότι όταν μια χρονική στιγμή ξέρουμε ότι κάποιος (χωρις να ξέρουμε ποιος) δουλεύει σε ένα PC αυτό έχει πιθανότητα 50,5% να τρέχει εκείνη τη στιγμή winXP, 14,22% να τρέχει Win7 και 1.2% να τρέχει κάποια διανομή Linux. Και αυτές ακριβώς οι πιθανότητες ενδιαφέρουν και μια εταιρία που θέλει να ξέρει αν ο κόσμος μπορεί να χρησιμοποιήσει με άνεση το προϊόν της. Δηλ. δεν λέμε ότι στους 100 χρήστες Η/Υ οι 50,5% έχουν εγκαταστήσει μόνο windowsXP. Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε (τουλ με αυτές τις μετρήσεις). Αυτό που λέμε είναι ότι αυτή τη στιγμή στους 100 ανθρώπους που κάθονται μπροστά σε ένα PC, περίπου οι 50 βλέπουν το περιβάλλον των winXP μπροστά τους. Και εμένα από την καθημερινή εμπειρία μου, μου φαίνεται αρκετά λογικό και αληθοφανές το ποσοστό.
linuxovios έγραψε:Το ξαναγράφω: οι μετρήσεις με βάση τα web hits (όπως αυτές στις οποίες αναφέρεται το wikipedia) έχουν αξία μόνο γι' αυτό που είναι : web hits.

Είπα και προηγουμένως ότι απόλυτες, πλήρεις 100% σωστές μετρήσεις δεν μπορούν να υπάρξουν. Τα hits είναι ότι πιο αμερόληπτο και αντιπροσωπευτικό μπορούμε να έχουμε. Τουλ. πολύ πιο αντιπροσωπευτικό από τα ποσοστά εμπορικών πωλήσεων που αρέσκονται να επικαλούνται κάποιες εταιρίες και δεν λαμβάνουν υπόψη την χρήση, αλλά μόνο την αγορά του προϊόντος.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Διαμαρτυρία προς cosmote σχετικά με mobile internet

Δημοσίευσηαπό ktogias » 13 Ιούλ 2010, 14:43

linuxovios έγραψε:Σου παραθέτω και από το ίδιο link με τις μετρήσεις που δίνεις :

Steve Ballmer of Microsoft estimates Linux's share of desktop users to be higher than the web stats suggest. In a speech to investors in February 2009, Ballmer presented a slide based on Microsoft's research: it shows Linux's share of business and home PCs about the same as Apple's.[3][4]


Καθένας μπορεί να εικάζει και να λέει ότι θέλει ή ότι τον συμφέρει σε κάθε περίσταση. Εμείς είναι το θέμα, θέλουμε να μιλάμε με εικασίες και αοριστίες για να ευλογάμε τα γένια μας ή να λαμβάνουμε υπόψη την πιο αξιόπιστη και ενδεικτική μέτρηση που μπορούμε σήμερα να έχουμε; Αν θέλουμε το 1ο, τότε και εγώ να πω ότι υπολογίζω το ποσοστό χρήσης του linux στο 100% γιατί υπάρχουν ~9 pc/laptop στο σπίτι και το γραφείο μου και όλα έχουν εγκατεστημένο μόνο linux τα τελευταία 6 χρόνια. Αν θέλουμε το 2ο, οφείλω να δεχτώ ότι παγκοσμίως το μετρήσιμο ποσοστό χρήσης linux είναι περίπου 1- 2% γιατί αυτό λένε οι πιο αξιόπιστες από τις μετρήσεις που έχω δει, και αυτό περίπου παρατηρώ και γύρω μου όταν βλέπω τον περιπτερά με το laptop του. όταν περνάω έξω από ένα internet cafe, όταν μπαίνω σε μια δημόσια υπηρεσία ή σε ένα γραφείο ή σε κάποιο σπίτι.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης