Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό amag » 04 Νοέμ 2008, 18:22

Σας ευχαριστω για τις οποιες υποδηξεις σας που ειναι πολυτιμες στο να γίνει ενα ξεκίνημα μιας προσπαθειας και στο ηρακλειο
οστοσο δεν νομίζω οτι θα εχει καμια διαφορά αν αυτό γίνει απο χρήστες ubuntu η όχι αφού έτσι κι αλοιώς σημασία δέν έχει τόσο τί γραφικό περιβάλον σου αρέσει να δουλέυεις όσο η ιδέα του να μπορείς να δουλέψεις ελέυθερα

επίσης θα είναι άδικο να αναφερθούμε μόνο σε ένα σύστημα και αυτό για τον λόγο οτι θα θέλαμε η κίνηση αυτή να απευθυνθεί σε κάθε χρήστη ανοιχτου κωδικα
...και τι σημαινει λοιπον το οτι δεν εισαι Ubuntakias? νομίζω οτι δέν χρειάζεται πολύ να σε κάνουμε...

Οσο για τον kaingeo που αναφέρατε ήταν ο πρώτος που ενδιαφέρθηκε στέλνοντας μου προσωπικό μύνημα το οποιο και σας παραθέτω

Από: kaingeo
Προς: amag
Έχεις απόλυτο δίκιο. Προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να κάνουμε κάτι στο Ηράκλειο... μεγάλη ιστορία. Το θέμα είναι ότι πλέον ξέρω πάρα πολλούς, αλλά εγώ προσωπικά, οι περισσότεροι δεν γνωρίζονται μεταξύ τους. Έχουμε βρει και χώρο για εργαστηριάκι. Θέλεις να συναντηθούμε μέσα στην βδομάδα να δούμε πόσοι είμαστε και γουστάρουμε;

ελπίζω kaingeo να μήν έχεις αντίριση αλλα έτσι σιγά σιγά να γνωριζόμαστε μεταξυ μας

Γνώσεις ⇛ Linux: Αρχάριος ┃ Προγρ: Όχι ┃ Αγγλικά: Λίγο
Διανομή ⇛ Ubuntu 8.10
Υπολογιστής ⇛ Intel Pentium M processor 1.60GHz │741MB│852GM/855GM 20061102 x86/MMX/SSE2│PRO/Wireless LAN 2100 3B Mini PCI│Audio 82801DB/DBL/DBM│TFT 15.4"
Άβαταρ μέλους
amag
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 22 Οκτ 2008, 15:25
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό simosx » 04 Νοέμ 2008, 19:39

Αν θέλεις κάτι περισσότερο από τη δραστηριοποίηση ατόμων για το Ubuntu στο Ηράκλειο, επικοινώνησε με τα άτομα από τα Χανιά που σκοπεύουν να ξεκινήσουν τοπικό σύλλογο ελεύθερου λογισμικού.
Ένας πανγκρήτιος (σπελλινγκ;) σύλλογος θα ήταν κάτι καλό, ωστόσο χρειάζεται να έρθεις σε απευθείας επικοινωνία.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό headless » 04 Νοέμ 2008, 22:23

@simosx: παγκρήτιος :)

Δεν ξέρω αν σε αυτή την κοινότητα ανεφερθήκατε σε προηγούμενα πόστς,αλλά υπάρχει ήδη το C.LU.G
(Cretan Linux Users Group)
http://www.clug.gr/modules/news/
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 04 Νοέμ 2008, 22:33

Παιδιά προσπαθώ δύο χρόνια τώρα να μαζέψω τον κόσμο και τελικά μαζεύτηκε μόνος του! Υπάρχει πολύς λαός παιδιά στο ηράκλειο. Ξέρω τους παλιούς, τους καθηγητές, τους καινούργιους, ξέρω όλους τους χανιώτες (μαζί με τα κονέ τους στο ηράκλειο). Λοιπόν το δύσκολο είναι να βρεθούμε όλοι μαζί να συζητήσουμε. Θα στείλω τα mail μου θα πάρω τα τηλεφωνάκια μου και θα γίνει η πολυπόθητη συνάντηση. (πρώτα πρέπει να τα πούμε σε αυτό το νήμα)

Εκτός των άλλων έχουμε βρει χώρο για εργαστήριο. Λίγο μακριά βέβαια αλλά στο μέλλον θα βρούμε και καλύτερο.

Τα παιδιά στα χανιά έχουν ξεκινήσει το καταστατικό του συλλόγου τους (το οποίο θα χρησιμοποιήσουμε και εμείς) και θα κάνουμε και ένα σύλλογο. Στην βράση κολλάει το σίδερο. Είναι πολύ εκνευριστικό να θέλεις μια σφραγίδα για μια εκδήλωση και να ψάχνεις το hellug (τα παιδιά εννοείται ότι βοηθάνε πολύ).

όσο για το clug δεν το έχω ακούσει ποτέ.
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό Dreadoulis » 04 Νοέμ 2008, 22:47

Καλησπέρα,

Εγώ είμαι στη σχολή Επιστήμης Υπολογιστών στο Πανεπιστήμιο του Ηρακλείου. Υπάρχουν πολλοί σε εμάς που ασχολούνται με Linux και ειδικότερα με Ubuntu άρα μπορώ να βοηθήσω στην ενημέρωση όσων θα ήθελαν να συμμετάσχουν. Μπορεί όντως μερικοί (όπως εγώ) να μην είναι Ηρακλειώτες και να φύγουν σε μερικά χρόνια αλλά υπάρχουν αρκετοί Ηρακλειώτες και πολλοί Κρητικοί γενικότερα.

Όσον αφορά τα Χανιά, δεν είναι άσχημη ιδέα αλλά Ηράκλειο-Χανιά με το λεωφορείο είναι περίπου 2,5 ώρες. Άρα μπορεί να υπάρξει στενή συνεργασία αλλά δεν είναι το ίδιο με το να είναι όλοι στην ίδια πόλη πιστεύω.
Τελευταία επεξεργασία από Dreadoulis και 05 Νοέμ 2008, 10:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 11.04 64bit
Sony Vaio VGN-CS11S
και AMD Phenom 9600 Quad Core / 2 x 2048 RAM / 2 x ATI Radeon HD3850 (CrossFire) / 22'' LG Wide
Άβαταρ μέλους
Dreadoulis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 12:12
Τοποθεσία: Eindhoven (NL), Χίος(GR)
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 04 Νοέμ 2008, 23:38

Τέλεια! γιατί φοιτητές από το πανεπιστήμιο δεν ξέρω. Δεν χρειάζεται ρε παιδιά να είναι όλοι ηρακλειώτες! Στείλε σε όλους που ξέρεις ένα mail και θα κάνουμε δουλειά!
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό hoo2 » 04 Νοέμ 2008, 23:47

Χαιρετώ και γώ την προσπάθεια και εύχομαι τα καλύτερα.
Εδώ και λίγο καιρό προσπαθούμε και μεις στα Χανιά για μια κοινότητα ελεύθερου λογισμικού. Οπότε ότι βοήθεια χρειαστείτε θα είμαστε εδώ για σας με την όποια εμπειρία που ήδη έχουμε. Τελικά ίσως να κάνω και το χατίρι στον kaingeo και να έρθω στο ηράκλειο. Περιμένω λοιπόν ειδοποίηση για την πρώτη συνάντηση.
Για περισσότερες πληροφορίες pm.
Θα χαρώ να βοηθήσω σε ότι περνάει από το χέρι μου.
hoo2™
Άβαταρ μέλους
hoo2
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008, 13:02
Τοποθεσία: Χανιά
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό ktogias » 05 Νοέμ 2008, 00:18

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία. Σίγουρα θα τα καταφέρετε. Μερικές συμβουλές:

1. Καλό θα ήταν ως μια τοπική ομάδα να μην περιορίσετε το πεδίο δράσης σας σε μια συγκεκριμένη διανομή, εκτός και αν γίνετε τόσο πολλοί ώστε το σπάσιμο ανά διανομές να έχει νόημα.

2. Ψάχνοντας επιπόλαια στο Google βρήκα αναφορές σε κάποια HerLUG. (http://lists.hellug.gr/pipermail/herlug ... 00766.html ,http://forum.hellug.gr/index.php?topic=956.msg24045), καθώς και μια σχετική λίστα ηλ. ταχυδρομείου φιλοξενούμενη από τον hellug ( http://lists.hellug.gr/mailman/listinfo/herlug ). Επίσης το domain name herlug.gr φαίνεται είναι δεσμευμένο και να δείχνει στο ip 62.1.33.89 στο οποίο δεν απαντά όμως κάποιος server:

Κώδικας: Επιλογή όλων
$ host herlug.gr
herlug.gr has address 62.1.33.89
herlug.gr mail is handled by 0 mail7.zoneedit.com.
herlug.gr mail is handled by 0 mail6.zoneedit.com.
$ host 62.1.33.89
89.33.1.62.in-addr.arpa domain name pointer dimpah.her.forthnet.gr.


όπως φαίνεται παραπάνω το domain name δείχνει σε κάποιο server φιλοξενούμενο από τη forthnet. Αναζητώντας δε, το nickname "dimpath" στο google παίρνω αρκετά αποτελέσματα από ελληνικά forum. Ένα από αυτά είναι και το http://forum.mindstormsnxt.gr/jforum/us ... le/12.page . (Ελπίζω να μην μας δείρει ο dimpath για το tracing που του κάνουμε...).

Συνεπώς προτείνω να ξεκινήσετε μια προσπάθεια αναβίωσης του παλιού herlug. Στείλτε email στην lgu και προσπαθήστε να έρθετε σε επαφή με άτομα που συμμετείχαν τότε. Προσπαθήστε να βρείτε τρόπο επικοινωνίας με τον dimpath (πχ. email μέσω καοιου forum όπου είναι γραμμένος) και κανονίστε για το domain name και το site. Τώρα για την αρχή ίσως αρκεί απλά η δημιουργία ενός google group, όπως αυτό που έχουμε για το PatrasLUG ( http://groups.google.com/group/patras-lug ) .

3. Ελάτε σε επαφή με γειτονικά LUGs. Μπορεί να βρείτε υποστήριξη και κόσμο με τον οποίο μπορείτε να συναντηθείτε και από κοντά.

4. Αφού μαζέψετε ένα βασικό πυρήνα, που δεν χρειάζεται να είναι μεγάλος (μόλις 2-3 άτομα αρκούν), οργανώστε το site της ομάδας, ξυπνήστε τη λίστα ηλ. ταχυδρομείου και καλέστε φίλους και γνωστούς να συμμετέχουν. Καλό θα ήταν να ενημερώσετε και την παν/μιακή κοινότητα του Ηρακλείου με μια ανακοίνωση σε κάποια λίστα ανακοινώσεων του Παν/μιου, καθώς και άλλες ομάδες ανθρώπων του μένουν Ηράκλειο και μπορεί να ενδιαφέρονται.

5. Βρείτε ένα χώρο τον οποίο θα χρησιμοποιείτε σαν στέκι-σημείο συναντήσεων. Είναι σημαντικό να υπάρχει ένας τέτοιος χώρος και να αρχίσετε να κανονίζετε τακτικές συναντήσεις, τις οποίες θα ανακοινώνετε μέσω λιστών και φόρουμ. Π.χ. εδώ στην Πάτρα μαζευόμαστε κάθε Τετάρτη στις 19 σε ένα χώρο που μας έχει παραχωρηθεί από ένα πολιτιστικό σύλλογο, και έχουμε πρόγραμμα παρουσιάσεων, που κανονίζεται στην αρχή κάθε ακαδημαϊκού έτους, και σύμφωνα με το οποίο καθένας μας (όποιος θέλει) μιλάει και παρουσιάζει κάτι σχετικό με εφαρμογές ελεύθερου λογισμικού και τεχνολογία υπολογιστών που άπτεται των ενδιαφερόντων του.

6. Οργανώστε άτυπες ή έκτακτες συναντήσεις και εκτός του χώρου αυτού, είτε ενόψει κάποιου γεγονότος (π.χ. release party) είτε απλά για καφέ ή πίτσα ή μπύρα ή οτιδήποτε. Πάλι να ανακοινώνετε και να οργανώνεστε μέσω του site και της λίστας σας.

7. Οργανώστε εκδηλώσεις διάδοσης του ελεύθερου λογισμικού και ενημέρωσης του κοινού για αυτό και για τη δράση σας (πχ. install fests στο παν/μιο, ενημέρωση πολιτών με μοίρασμα cds κλπ). Αυτό εκτός από την προώθηση του ΕΛΛΑΚ θα φέρει και περισσότερα άτομα στην ομάδα σας.

Ελπίζω να μην κούρασα. Άντε και καλή αρχή.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό markakis » 05 Νοέμ 2008, 00:20

Μπορείτε να υπολογίζετε και εμένα στη δημιουργία ομάδας ελεύθερου λογισμικού στο Ηράκλειο. Ας δηλώσουν συμμετοχή οι ενδιαφερόμενοι και να κανονίσουμε μια συνάντηση για να τα πούμε από κοντα.
markakis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 06 Οκτ 2008, 21:38
Εκτύπωση

Re: Προσπάθεια για κοινότητα Ubuntu-gr στο Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό sudobash » 05 Νοέμ 2008, 02:46

Απάντησα ήδη και στο mail της λίστας του herlug που έστειλε ο Γιώργος.. Είμαι μεταπτυχιακός στο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου στο Ηράκλειο οπότε έχω πρόσβαση για ενημέρωση στο χώρο αυτόν. Επίσης έχω επαφές με παιδιά από Χανιά καθώς εκεί τελείωσα το πτυχίο μου και γνωρίζω άτομα που έχουν ασχοληθεί με την τοπική ομάδα ΕΛΛΑΚ του Πολυτεχνείου για μελλοντική συνεργασία. Το βασικό είναι για αρχή να μαζευτούμε κάποια άτομα και να οργανώσουμε άμεσα κάποια πρώτη συνάντηση όπου θα οριστούν τα βασικά θέματα για το ξεκίνημα της προσπάθειας μας.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης