Προώθηση linux ...με δωρεά αχρησιμοποίητων αδειών windows!

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Προώθηση linux ...με δωρεά αχρησιμοποίητων αδειών windows!

Δημοσίευσηαπό xristosn » 22 Νοέμ 2008, 00:59

Έχω μια ιδέα που την έχω αναρτήσει το φόρουμ του Hellug αλλά μπορεί αν θέλει να την χρησιμοποιήσει και ο συγκεκριμένος σύλλογος. Θα την βρείτε εδώ http://forum.hellug.gr/index.php?topic=3145.0
Τελευταία επεξεργασία από ilpara και 23 Νοέμ 2008, 12:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: ο τίτλος ήταν "Ιδέα!!!"
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά:Μέτρια/
Λειτουργικό Win XP, Mac OS και Ubuntu 8.04 LTS
Η/Υ&Μοντέλο HP dv4001EA: Επεξεργαστής Intel 1,5/ Μνήμη 512/ Κάρτα Γραφικών intel/ Κάρτα Ήχου AC'97 Audio Controller/
xristosn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 19:37
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό bullgr » 22 Νοέμ 2008, 01:11

Για να μην κουράζεστε και πατάτε στο παραπάνω link:

Έχω μια ιδέα που μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε ως διαφημιστικό τρύκ ακούστε την μπορεί και να βγάλει κάτι καλό αν την συζητήσουμε!!!
Κάθε φορά που αγοράζει κάποιος έναν υπολογιστή αγοράζει και μια προ-εγκατεστημένη άδεια χρήσης windows. Λέω λοιπόν όσοι από τα παιδιά που είναι στο σύλλογο (ή και άλλοι) και δεν θέλουν να έχουν αυτό το λογισμικό στον υπολογιστή τους να ζητούν από τις εταιρείες να τους δίνουν ένα Cd με τα αυθεντικά windows, να δηλώνουν ότι στο συγκεκριμένο μηχάνημα θα έχουν μόνο Linux και αφού δώσουμε τον τον αριθμό του μηχανήματος και κάνουν και μια δήλωση για του λόγου το αληθές να κάνουμε μετά το εξής. Ανακοίνωση στον τύπο ότι μοιράζονται ΔΩΡΕΑΝ άδειες χρήσης windows (ως κίνηση από την μεριά του συλλόγου για την πάταξη της πειρατείας!!! με το σκεπτικό ότι μας ενδιαφέρει η νομιμότητα για το λογισμικό άσχετα αν εμείς προτιμάμε το linux) αρκεί να έρθει ο ενδιαφερόμενος στα γραφεία του συλλόγου να την πάρει... Αυτή είναι μια πρώτη ιδέα και πάνω εκεί μπορούμε να κολλήσουμε ένα σωρό πράγματα. Δηλαδή μπορούμε να χαρίσουμε τις άδειες χρήσεις στο Ελληνικό Δημόσιο με το σλόγκαν εμάς μας είναι άχρηστες Πάρτε τις εσείς για να μην τις αγοράσετε!!!
Τι λέτε σας ακούγετε για καλό???


Δεν νομίζω να περπατήσει... Νομίζω ότι είναι παράνομο (βάσει μικρομαλακών) να εγκαθίσταται OEM έκδοση των winblows σε μηχάνημα που δεν έχει αγοραστεί μαζί με τη συγκεκριμένη έκδοση. Η OEM έκδοση πρέπει να εγκατασταθεί δηλαδή ΜΟΝΟ στο πρόσφατα αγορασμένο μηχάνημα που συνοδεύει το λειτουργικό.

Θα μου πείτε τώρα ποιος θα το ψάξει... Εάν "σπάσει όμως ο διάολος το ποδάρι του", τότε "την κάτσατε"... Θα πληρώνετε πρόστιμα...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό headless » 22 Νοέμ 2008, 08:56

What bullgr said...
Άσε που στην Ελλάδα πρώτα θα βγαλει ο ήλιος κέρατα και μετά θα βρεθεί εταιρεία πρόθυμη να το κάνει αυτό.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό xristosn » 22 Νοέμ 2008, 10:30

Κυρίες και κύριοι Καλημέρα.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αφιερώσω περισσότερο χρόνο να σας το εξηγήσω καλύτερα αλλά υπάρχουν δυο εντελώς διαφορετικά κομάτια στην ιδέα που μου ήρθε χθές αργά το βράδυ.
1) Νομίζω ότι γνωρίζω όλες αυτές τις δυσκολίες που περιγράψατε. Και πραγματικά μπορεί να κολλήσει σε πολλά νομικά τερτίπια. Κάποια μπορεί να είναι αξεπέραστα αλλά η πρόταση δεν έχει αυτό το νόημα!!!
2) Αυτό που έχει νόημα στην πρόταση που έκανα (που μπορεί κάποιος να την χαρακτηρίσει και προβοκατόρικη) είναι αν μπορεί αυτό το τρύκ........ να Χρησιμοποιηθεί ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ!!! Δηλαδή όσους υπολογιστές αγοράζουμε εκχωρούμε την άδεια χρήσης ......... στο Ελληνικό δημόσιο...... οργανώνουμε συνέντευξη τύπου ή κάτι ένα χάπενικ (ας πούμε έξω από το πολυτεχνείο) προσπαθώντας να κάνουμε γνωστό το ανοιχτό λογισμικό και τα πλεονεκτήματα που αυτό έχει και την ίδια στιγμή να καταγγείλουμε με αυτόν το (έξυπνο!!! μπορεί και όχι) τρόπο τόσο την συμφωνία όσο και τις πρακτικές των εταιριών!!!

Πραγματικά πάντως νομίζω ότι αν μια τέτοια κίνηση συνδυαστεί με τις μέρες των Χριστουγέννων νομίζω ότι θα έχει μεγάλη επιτυχία. Φανταστείτε μόνο το δελτίο τύπου που θα στείλουμε στις εφημερίδες "Ο Hellug χαρίζει στο ελληνικό κράτος αλλά σε φτωχά και ανήμπορα παιδιά άδειες χρήσης", που δεν έχουν τα λεφτά να αγοράσουν..... Ένα πράγμα μόνο σας λέω ότι και μόνο ότι δεν έχει κάποιος χρήστης το δικαίωμα να χαρίσει την άδεια που αγοράζει σε όποιον θέλει να το τρέξουμε όπως ακριβώς σας το λέω είναι πολύ μεγάλη επιτυχία.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά:Μέτρια/
Λειτουργικό Win XP, Mac OS και Ubuntu 8.04 LTS
Η/Υ&Μοντέλο HP dv4001EA: Επεξεργαστής Intel 1,5/ Μνήμη 512/ Κάρτα Γραφικών intel/ Κάρτα Ήχου AC'97 Audio Controller/
xristosn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 19:37
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό bullgr » 22 Νοέμ 2008, 11:27

xristosn έγραψε:Δυστυχώς δεν μπορώ να αφιερώσω περισσότερο χρόνο να σας το εξηγήσω καλύτερα αλλά υπάρχουν δυο εντελώς διαφορετικά κομάτια στην ιδέα που μου ήρθε χθές αργά το βράδυ.

Όταν ισχυρίζεσαι ότι έχεις μια ιδέα (και μάλιστα με τρία θαυμαστικά) θα πρέπει να έχεις έτοιμες τεκμηριωμένες απόψεις και όχι να ισχυρίζεσαι ότι δεν έχεις χρόνο κλπ... Εάν δεν είσαι έτοιμος με πλήρες κείμενο που να καλύπτει όλες τις πτυχές, τότε δεν κάνεις καμιά πρόταση. Δεν "πετάμε" έτσι κάτι απλά, κουβέντα να γίνεται, και όταν πρέπει να τεκμηριώσεις τη πρότασή σου να επικαλείσαι έλλειψη χρόνου. Αυτό δείχνει ανωριμότητα.

xristosn έγραψε:Πραγματικά πάντως νομίζω ότι αν μια τέτοια κίνηση συνδυαστεί με τις μέρες των Χριστουγέννων νομίζω ότι θα έχει μεγάλη επιτυχία. Φανταστείτε μόνο το δελτίο τύπου που θα στείλουμε στις εφημερίδες "Ο Hellug χαρίζει στο ελληνικό κράτος αλλά σε φτωχά και ανήμπορα παιδιά άδειες χρήσης", που δεν έχουν τα λεφτά να αγοράσουν..... Ένα πράγμα μόνο σας λέω ότι και μόνο ότι δεν έχει κάποιος χρήστης το δικαίωμα να χαρίσει την άδεια που αγοράζει σε όποιον θέλει να το τρέξουμε όπως ακριβώς σας το λέω είναι πολύ μεγάλη επιτυχία.

Και γιατί να τους κάνεις "μάγκες" (έμμεση διαφήμιση στους μικρομαλακούς) και να μην γίνει απευθείας ένα event που να μοιράζει στα "φτωχά και ανήμπορα παιδάκια" (αν και νομίζω ότι τα συγκεκριμένα παιδιά που αναφέρεις το τελευταίο που τους ενδιαφέρει είναι τι λειτουργικό θα τρέχουν) διανομές Linux;

Ειλικρινά δεν βρίσκω νόημα στη ιδέα σου γιατί έχει πολλά κολλήματα:
  • Νομικό κόλλημα γιατί οι ΟΕΜ εκδόσεις διατίθονται ΑΥΣΤΗΡΑ μόνο σε νέου υπολογιστές. Οπότε ο άλλος που θα του χαρίσεις την άδεια χρήσης, κινδυνεύει με πρόστιμο
  • Όλοι οι νέοι υπολογιστές πωλούνται με το "καταραμένο" λειτουργικό. Οπότε εάν έχει ένας έναν καινούργιο υπολογιστή (που ούτως ή άλλως τον χρειάζεται εάν θέλει να τρέξει xysta) έχει ήδη μια έκδοση xysta. Εάν δεν έχει xysta επειδή δεν αγόρασε καινούργιο υπολογιστή και έχει μείνει στον παλιό με τα xp, και να του δώσεις εσύ τα xysta δεν θα μπορεί να τα χρησιμοποιήσει γιατί το μηχάνημά του θα... σέρνεται.
  • Και ας πούμε ότι παρακάμπτουμε τις δύο παραπάνω επισημάνσεις... Τι μας μένει; Ένα event που να μοιράζονται διανομές Linux... Μα αυτό δεν γίνεται ήδη από τις κοινότητες ελεύθερου λογισμικού; Δηλαδή το μόνο καινούργιο που προτείνεις είναι να "κοτσάρουμε" τη λέξη "μικρομαλακοί" και να τους κάνουμε και μάγκες. Άσε που παίζει και το θέμα της μήνυσης περί συκοφαντικής δυσφήμισης.
  • Ο κόσμος χρειάζεται ειλικρίνια και όχι παραμύθι. Αυτός που θέλει να βάλει Linux στο μηχάνημά του ξέρει γιατί θα το κάνει και δεν χρειάζονται "μυθοπλασίες" περί μικρομαλακών.
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό xristosn » 22 Νοέμ 2008, 11:51

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Στη εποχή που κυριαρχούσε η μηχανιστική θεώρηση του κόσμου ίσχυε το "για να συγκρίνουμε "κάτι" πρέπει να θέσουμε "κάτι άλλο" ως σημείο αναφοράς. Νομίζω ότι με την κίνηση αυτή θέτουμε κάτι ως σημείο αναφοράς!!! Και εξηγούμε
1) Αν δηλαδή κάποιος χαρίζει κάτι το κάνει γιατί είναι καλύτερο από αυτό που έχει???
2) Χρησιμοποιούμε ένα γνωστό προϊόν, στη συγκεκριμένη περίπτωση τα windows, για να διαφημίσουμε ένα άλλο.....
3) Δεν νομίζω ότι στην εποχή που το κοινωνικό μάρκετινγκ την κορωνίδα της επικοινωνιακής τακτικής.... θα προστρέξουν σε νομική βοήθεια. Άλλωστε δεν τους συμφέρει να μας δώσουν δημοσιότητα και να μας κάνουν ΗΡΩΕΣ. Δεν θα μας δώσουν την δημοσιότητα που δεν έχουμε. Θα το αποφύγουν. και
4) Το εξήγησα από την αρχή ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟ ΤΡΥΚ και τίποτε άλλο.
Αν σας αρέσει κάντε το αν όχι ξεχάστε το. Εγώ επειδή δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις να βοηθήσω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κατεβάζω ιδέες (μια και είναι κομμάτι της δουλειάς μου) τις οποίες και παραθέτω προς συζήτηση.
Επειδή θεώρησα σωστό να το ποστάρω και σε άλλα 2 φόρουμ του Hellug αλλά και του Linuxformat δεν μπορώ να απαντάω παντού. Ωστόσο θα ήθελα τελειώνοντας να πω ότι εκείνο που θα πρέπει να προσέξει η κοινότητα πλέον είναι το κομμάτι τη ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι/ Αγγλικά:Μέτρια/
Λειτουργικό Win XP, Mac OS και Ubuntu 8.04 LTS
Η/Υ&Μοντέλο HP dv4001EA: Επεξεργαστής Intel 1,5/ Μνήμη 512/ Κάρτα Γραφικών intel/ Κάρτα Ήχου AC'97 Audio Controller/
xristosn
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Ιουν 2008, 19:37
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό linuxman » 22 Νοέμ 2008, 13:48

Δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι τέτοιο , ΣΔΟΕ και BSA ήδη άρχισαν το κυνηγητό για τις άδειες του μικρομαλακού , όποτε αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να δείξουμε στον κόσμο στην Ελλάδα ότι υπάρχει και το ΕΛΛΑΚ , θα μου πεις πως να το κάνουμε εκτός που στα events που γίνονται κατά καιρούς δεν υπάρχει και πολύ κόσμο , απλά το κάνουμε βάζοντας στους φίλους γνωστούς , αδελφια ,ξαδελφια και κτλ και τους προτίνουμε να δοκιμασουν , και λέγωντας ότι υπαρχουν παντα άτομα να δώσουν την λύση στο πρόλβημα στο φόρουμ , μπορείς να το κάνεις ? έχεις βάλει Ubuntu σε αρκετους , τους εξηγισες γιατι ειναι καλητερα να έχουν το ΕΛΛΑΚ , OpenOffice , Firefox, Linux στον Η/Υ τους παρά το άλλο ?
Αυτό μπορούμε να κάνουμε , και δεν θα είναι μακριά όταν θα διαβάζουμε ότι και σε άλλες εταιρίες έχουν ρίξε τα προστίματα για παράνομο λογισμικό , ήρθε η ώρα και εδώ θα πρέπει να κινηθούμε να τους δώσουμε κάτι που έχουν άγνοια ότι υπάρχει , να το πιστέψετε πάνω από 50% χρηστών Η/Υ στην Ελλάδα δεν έχουν την ιδέα ότι υπάρχει λογισμικό που μπορεί να το έχεις και να μην πληρώνεις για αυτό .
Ενημέρωση μπορούμε να κάνουνε , αυτό θα κάνουμε , αυτό πρέπει να είναι ο στόχος μας και όχι να παίζουμε το παιχνίδι του μικρομαλακού , τότε θα μας κοιτάνε στραβά .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό ftso » 22 Νοέμ 2008, 15:23

Νομίζω πως ένα Vista InstallFest θα έκανε μεγαλύτερη εντύπωση!




Η διαφορά με τα InstallFest του Linux είναι οτι εδώ οι χρήστες θα φέρναν τα Vista τους και όχι τα PC τους :lol:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό Spock » 22 Νοέμ 2008, 15:26

Καλά, αυτό το βίντεο είναι απλά καταπληκτικό!!!
1 Γνώσεις Linux: Αρκετές ┃ Προγραμματισμού: Βασικό επίπεδο Python ┃ Αγγλικών: Άπταιστα
2 Ubuntu 19.04 5.0 64bit (en_US.UTF-8, Gnome 3.32)
3 Intel Core i5-3230M CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 3828 MiB ‖ Dell Inc. 05GRXT - Dell Inc. Latitude E5530 non-vPro
4 Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] {i915}
5 eth0: Broadcom NetXtreme BCM5761 Gigabit Ethernet PCIe [14e4:1681] (rev 10) ⋮ wlan0: Intel Centrino Advanced-N 6205 [Taylor Peak] [8086:0082] (rev 34)
Άβαταρ μέλους
Spock
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 27 Σεπ 2008, 13:52
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Ιδέα!!!

Δημοσίευσηαπό chazisop » 22 Νοέμ 2008, 17:05

Γεια σας , είμαι και εγώ καινούριος στο φόρουμ και στην κοινότητα χρηστών Linux .. Εδώ και 1 μήνα χρησιμοποιώ τη διανομή Ubuntu και είμαι τόσο ευχαριστημένος από τη λειτουργία που δεν χρησιμοποιώ καθόλου τα Windows XP που έχω σε dual boot ...

Πάνω στο θέμα , θέλω να τονίσω πως κάτι παρόμοιο έχει γίνει ... όπου μέλη της κοινότητας ζητούσαν αποζημίωση γιατί δεν χρησιμοποιούσαν την άδεια (και τα Windows) που αναγκαστικά αγοράζανε μαζί με τον υπολογιστή τους . Αν και η ιδέα σου είναι ακόμα καλύτερη , έχουν δίκιο όσοι είπαν πως θα έχουμε νομικά μπλεξίματα ... εφόσον σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ένα λογισμικό , αποδέχεσαι και την άδεια η οποία το συνοδεύει .. είτε αυτή είναι η GNU GPL , είτε η OEM άδεια της Microsoft ...
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Μέτριο / Προγραμματισμός: Ναι / Αγγλικά:Καλά
Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Intel Core2 6400 @ 2.13GHz , 3GB RAM , Nvidia 7600 GT , 2 x 120GB Western Digital hdd , 1x1TB Seagate hdd
chazisop
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2008, 04:19
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης