Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 17 Μαρ 2012, 13:16

Για ένα διάστημα θα συμμετέχω στη διαμόρφωση της ύλης ενός site ειδήσεων πληροφορικής και τεχνολογίας.

Όπως καταλαβαίνετε βάζω ό,τι περισσότερο μπορώ για Ubuntu, open source και ελεύθερο λογισμικό.

Παρόλα αυτά, θέλω να εκμεταλλευτώ όσο γίνεται περισσότερο την ευκαιρία που μας δίνεται.

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ελληνικές πηγές από όπου θα μπορούσα να παίρνω ανακοινώσεις Δελτία Τύπου και γενικώς πληροφόρηση για:

Linux
Open Source
Ελεύθερο Λογισμικό κλπ.


Επίσης αν έχει κανείς εδώ Δελτία Τύπου για τα παραπάνω θέματα ή κάτι σχετικό μπορεί να μου το στέλνει στο info [παπάκι]proho.gr.

Το ίδιο και αν υπάρχει κάποιο θέμα για το οποίο θα πίστευε ότι πρέπει να ενημερώσουμε το ευρύ κοινό. Τονίζω το “ευρύ κοινό”. Κάτι εξαιρετικά τεχνικό και εξειδικευμένο δεν θα μπορέσω να το ανεβάσω. Είναι πιο πολύ ειδησεογραφικό το site.

Όμως αν μπορούμε να κάνουμε ένα μικρό άρθρο ή παρουσίαση για κάποιο ζήτημα, αυτό θα μπορέσω να το περάσω. Για παράδειγμα μια παρουσίαση του Boot2Gecko την οποία όμως θα μπορούσε να καταλάβει κάποιος χωρίς ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις.

Απλώς να τονίσω πώς ό,τι άρθρο και είδηση βάζω μπαίνει χωρίς το όνομα αυτού που το έγραψε. Όπως γίνεται στο in.gr για παράδειγμα. Που σημαίνει ότι αν στόχος κάποιου από εμάς είναι να προβάλει τα κείμενα του, δυστυχώς δεν θα μπορέσουμε να κάνουμε κάτι ως προς αυτό. Ούτε μπορεί να μπει κάτι που ήδη υπάρχει δημοσιευμένο αλλού.

Αλλά αν υπάρχει κάτι για το οποίο θέλουμε να ενημερώσουμε το ευρύ κοινό, τότε έχουμε για κάποιο διάστημα ένα ακόμη κανάλι επικοινωνίας! :) Επίσης συχνά "δανείζονται" κείμενα από το site άλλες ιστοσελίδες. Οπότε είναι πιθανό κάτι που θα γράψουμε να μην εμφανιστεί μόνο εκεί αλλά και σε άλλα site.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό the_eye » 17 Μαρ 2012, 22:31

Για άρθρα μπορείς να δεις εδώ.
http://planet.ubuntu-gr.org/

Alexandros έγραψε:ό,τι άρθρο και είδηση βάζω μπαίνει χωρίς το όνομα αυτού που το έγραψε.

Αυτό πρέπει να το δεις με τον συγγραφέα του άρθρου αν το επιτρέπει και υπό ποια άδεια είναι η εργασία του.

Μπορείς να δεις περισσότερα για τις άδειες εδώ αφού θα ασχοληθείς
http://www.creativecommons.gr/
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 22.04 Jammy Jellyfish 5.15.0-58-generic 64bit (el_GR.UTF-8, ubuntu:GNOME ubuntu)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 7836 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF - Gigabyte B150M-HD3 DDR3
4 Intel HD Graphics 530 [8086:1912] {i915}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 11671
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 17:19
Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Φιωτάκης » 18 Μαρ 2012, 07:27

Εδώ και αρκετό καιρό έχουμε σταματήσει να περνάμε τα δελτία τύπου από localization στο Mozilla, αν χρειάζεσαι πάντως οτιδήποτε σχετικά με το B2G ή κάτι άλλο από Mozilla, πες μου.
Πρόβλημα με τον Mozilla Firefox; Μαζί με την αναφορά του προβλήματος, δημοσιεύστε και τις πληροφορίες του about:support και του about:plugins μέσα σε code tag!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φιωτάκης
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 11:49
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 18 Μαρ 2012, 11:13

Σας ευχαριστώ. Δεν είναι ότι χρειάζομαι κάτι συγκεκριμένο.

Απλώς εξήγησα ότι για κάποιο διάστημα έχω πρόσβαση σε ένα κανάλι επικοινωνίας. Σκέφτηκα λοιπόν αντί να γράφω μόνο για Apple και Microsoft, ότι είναι ευκαιρία να προβάλω όσο μπορώ και το Ubuntu όπως και το Ελεύθερο Λογισμικό. Κρίμα να πάει χαμένη.

Γι' αυτό ρώτησα για σχετικά κείμενα και παρουσιάσεις.

Οπότε ναι, αν μπορούμε να έχουμε δελτία Τύπου για Mozilla φυσικά και θα τα ήθελα. Όπως επίσης μια καλή παρουσίαση του B2G.

Απλώς να επαναλάβω, ότι στόχος μας είναι απλώς η προβολή του Ελεύθερου Λογισμικού. Δεν θα μπαίνει η υπογραφή του συντάκτη κάτω από το κείμενο.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Γιώργος Φιωτάκης » 19 Μαρ 2012, 01:07

Alexandros έγραψε:...Οπότε ναι, αν μπορούμε να έχουμε δελτία Τύπου για Mozilla φυσικά και θα τα ήθελα. Όπως επίσης μια καλή παρουσίαση του B2G...


Αχμμ... μάλλον παρεξήγησα αν και είναι σαφέστατο το πρώτο μήνυμα σου...
Νόμιζα πως έψαχνες για υλικό που θα μετατρέψεις εσύ σε άρθρο... δυστυχώς δεν έχω τον απαραίτητο χρόνο για να κάνω κάτι τέτοιο - όπως είπα και πριν είναι καιρός τώρα που έχουμε σταματήσει να μεταφράζουμε τα δελτία τύπου (σε όλες τις γλώσσες - όχι μόνο για τα Ελληνικά)
Πρόβλημα με τον Mozilla Firefox; Μαζί με την αναφορά του προβλήματος, δημοσιεύστε και τις πληροφορίες του about:support και του about:plugins μέσα σε code tag!
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φιωτάκης
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 19 Δεκ 2008, 11:49
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό simosx » 20 Μαρ 2012, 14:36

Alexandros έγραψε:Για ένα διάστημα θα συμμετέχω στη διαμόρφωση της ύλης ενός site ειδήσεων πληροφορικής και τεχνολογίας.

Όπως καταλαβαίνετε βάζω ό,τι περισσότερο μπορώ για Ubuntu, open source και ελεύθερο λογισμικό.

Παρόλα αυτά, θέλω να εκμεταλλευτώ όσο γίνεται περισσότερο την ευκαιρία που μας δίνεται.

Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ελληνικές πηγές από όπου θα μπορούσα να παίρνω ανακοινώσεις Δελτία Τύπου και γενικώς πληροφόρηση για:

Linux
Open Source
Ελεύθερο Λογισμικό κλπ.

Επίσης αν έχει κανείς εδώ Δελτία Τύπου για τα παραπάνω θέματα ή κάτι σχετικό μπορεί να μου το στέλνει στο info [παπάκι]proho.gr.


Είναι εντάξει να γράφουμε π.χ. επιγραμματικά τα σημεία και εσύ να γράφεις το υπόλοιπο άρθρο;
Για παράδειγμα,
1. Υπάρχει το πρόγραμμα Google Summer of Code 2012.
2. Είναι σε λειτουργία εδώ και 7 χρόνια
3. Προσφέρει χρήματα σε φοιτητές 3-βάθμιας εκπαίδευσης για να ασχοληθούν με έργα ελεύθερου λογισμικού, όπως LibreOffice, GNOME και άλλα.
Το πρόγραμμα είναι σε εξέλιξη για φέτος, και τώρα οι φοιτητές επικοινωνούν με τα διάφορα έργα (όπως LibreOffice) για να έρθουν σε γνωριμία με μέντορες και να καταλήξουν σε τι θα κάνουν αίτηση.
4. Είναι καλό να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερα άτομα από Ελλάδα και Κύπρο να κάνουν αίτηση.
5. Λαμβάνουν συνολικά $5000 (κάπου 3700€) για τους 3 μήνες δουλειάς.
6. Δουλεύουν από τον υπολογιστή τους, στο χώρο τους (π.χ. στο εξοχικό κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού).
7. Κάθε χρόνο έχουμε γύρω στους δέκα φοιτητές με ελληνικά ονόματα, από σύνολο γύρω στα 1100 άτομα από όλο τον κόσμο.
8. Περισσότερα στο http://www.google-melange.com/gsoc/home ... e/gsoc2012

Είμαι διαθέσιμος για reviewing στο άρθρο που θα γράψεις.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 20 Μαρ 2012, 23:55

simosx έγραψε:Είναι εντάξει να γράφουμε π.χ. επιγραμματικά τα σημεία και εσύ να γράφεις το υπόλοιπο άρθρο;

Για παράδειγμα,

1. Υπάρχει το πρόγραμμα Google Summer of Code 2012.
[...]


Ναι, αυτό αρκεί και είναι μια χαρά. Από εκεί και πέρα συμπληρώνω οτιδήποτε χρειαστεί εγώ.

simosx έγραψε:Είμαι διαθέσιμος για reviewing στο άρθρο που θα γράψεις.


Αν έχω το link προς την πηγή, τότε το πιθανότερο είναι ότι δεν θα χρειαστεί να σε ταλαιπωρήσω και με το reviewing. Σε κάθε περίπτωση θα σου στέλνω το link και αν δεις ότι κάτι μου έχει ξεφύγει, μου το λες και το διορθώνω επιτόπου.

Το site ειναι αυτό proho.gr.

Όπως είπα με ενδιαφέρει οτιδήποτε σχετικό με ελεύθερο λογισμικό. Αλλά αν εντοπίσετε ή έχετε και κάτι άλλο που να πιστεύετε ότι έχει ενδιαφέρον, π.χ. creative commons ή το «Wireless Battle of the Mesh v5» ή το hackerspace.gr επίσης μπορείτε να μου το στέλνετε στο ινφο[παπάκι]proho.gr .

Ευχαριστώ πολύ!
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό simosx » 21 Μαρ 2012, 00:21

Προς συντονιστές: Μπορεί να μεταφερθεί το παρόν στο viewforum.php?f=34



Πιστεύω ότι μπορούμε και στο παρόν μήνυμα να γράφουμε για τυχόν θέματα που είναι ενδιαφέροντα και σχετίζονται και με Ubuntu. Αν πας στο κάτω μέρος της σελίδας αυτής, πάτα στο κουμπί Παρακολούθηση θέματος, καθώς και το Προσθήκη στα αγαπημένα.

1. Για το Ubuntu 12.04, η ανάπτυξή του σχεδόν ολοκληρώνεται, και από πλευρά στατιστικών έχουμε φθάσει στο 100%,
http://people.canonical.com/~dpm/stats/ ... stats.html
2. Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στο στάδιο του ποιοτικού ελέγχου της μετάφρασης, όπου δοκιμάζουμε τη δοκιμαστική έκδοση Ubuntu 12.04. Τυχόν προβλήματα τα εντοπίζουμε και τα διορθώνουμε άμεσα μέσω της σελίδας https://translations.launchpad.net/ubun ... e/+lang/el
3. To Ubuntu 12.04 βγαίνει τον Απρίλιο, και ως κοινότητα θέλουμε να είναι η διανομή μας στα νέα.
4. Ένα παράλληλο έργο είναι να φτιάξουμε και ένα πλήρως ελληνικών ISO του Ubuntu 12.04 (το επίσημο ISO θέλει να γίνει επιλογή των ελληνικών κατά την εγκατάσταση, καθώς και να εγκατασταθούν τα υπόλοιπα πακέτα της ελληνικής υποστήριξης μέσα από το διαδίκτυο). Δες περισσότερα στο https://lists.ubuntu.com/archives/ubunt ... html#12881 με τίτλο «Ελληνικό customized version του Ubuntu».

Για τη λίστα Ubuntu-gr, όπου στέλνουμε και εκεί ανακοινώσεις, μπορείς να γραφτείς μέσω του http://wiki.ubuntu-gr.org/MailingList
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 21 Μαρ 2012, 00:41

Καλά εννοείται ότι μόλις βγει το 12.04 θα το γράψουμε. Στη mailing list δεν γράφομαι προς το παρόν καθώς φοβάμαι μην μου γεμίσει το inbox με συζητήσεις κλπ.
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Δυνατότητα προβολής Linux και Ελεύθερου Λογισμικού

Δημοσίευσηαπό simosx » 21 Μαρ 2012, 11:22

Alexandros έγραψε:Καλά εννοείται ότι μόλις βγει το 12.04 θα το γράψουμε. Στη mailing list δεν γράφομαι προς το παρόν καθώς φοβάμαι μην μου γεμίσει το inbox με συζητήσεις κλπ.


Αυτό που προτείνω είναι να φτιάξεις ένα λογαριασμό στο GMail όπου θα παρακολουθείς τις διάφορες λίστες. Έχω τέτοιο λογαριασμό, simos.lists@gmail...
και έχω γραφτεί σε ένα σωρό λίστες. Έπειτα, φιλτράρω τα γράμματα ανάλογα από τη λίστα που προέρχονται (το GMail επιτρέπει εύκολο φιλτράρισμα), και τα γράμματα αρχειοθετούνται κάτω από την αντίστοιχη ετικέτα (label). Έτσι, είμαι γραμμένος σε δεκάδες λίστες, και με μια προβολή στα «Όλα τα μηνύματα», μπορώ να σαρώσω γρήγορα τις ημερήσιες συζητήσεις και να έχω μια συνολική εικόνα.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης