Δημιουργία ελληνικού πόστερ για το Unity σε 12.04

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Δημιουργία ελληνικού πόστερ για το Unity σε 12.04

Δημοσίευσηαπό modenas88 » 26 Απρ 2012, 01:01

Spoiler: show
Off topic:
Τη Δευτέρα έκανα μια μίνι-παρουσίαση (απλά πράγματα), σε μια οικογένεια, για το Unity και Ubuntu ( 12.04 ) γενικότερα, αφού εγκατέστησα πρώτα (πρώτα εννοείται τους έπεισα!). Αν έβλεπα αυτό το καταπληκτικό πόστερ τα πράγματα θα ήταν πολύ ευκολότερα και θα πήγαινα και καλύτερα «διαβασμένος»! Και επίσης θα το τοποθετούσα κάπου στον δίσκο τους. Είμαι σχεδόν βέβαιος πως θα το χρησιμοποιούν και θα πάψουν να χρησιμοποιούν τα παράθυρα, αφού τους φάνηκε αρκούντως εύχρηστο για να μην «κολλάνε ιούς» (είχαν και στο παρελθόν πρόβλημα). Παρεπιπτόντως, μου έκανε πολύ μεγάλη και ευχάριστη εντύπωση πως τους άρεσε αρκετά το κέντρο λογισμικού και πως εγκαθιστούμε επιπλέον εφαρμογές. Και των τριών που ήταν παρόντες.

Επιπλέον, σήμερα(χθες) έκανα ακόμα μια εγκατάσταση+παρουσίαση σε ένα φίλο για το Unity/Ubuntu και εκεί τα πήγε το ίδιο καλά και ακόμα καλύτερα. Επίσης στο δεύτερο σταθερό (του 2003) που έχει πρόκειται αύριο-μεθαύριο να εγκαταστήσω το Lubuntu, επειδή με την ασύρματη κάρτα που βάλαμε στα εξπι δεν μπορούσε ανοίξει σελίδες οι δύο περιηγητές που υπήρχαν. (έχει «καεί» και η θύρα ethernet). Δεν υπάρχει άλλος Η/Υ στο σπίτι· άρα δύο στα δύο :P

Αυτά που ξέχασα να αναφέρω είναι το HUD και οι αποκρυπτόμενες μπάρες κύλισης.


Από την πρόσφατη εμπειρία μου, αναγνωρίζω πως έγινε καλή δουλειά με αυτό πόστερ και θα μου φανεί εξαιρετικά χρήσιμο. Ευχαριστώ :D

Αν υπάρχει χρόνος και διάθεση, προτείνω να δημιουργηθεί και ένα αντίστοιχο πόστερ για:
- το κέντρο λογισμικού Ubuntu
- για κάποια από τις υπόλοιπες λειτουργίες του Ubuntu, όπως ρυθμίσεις συστήματος, περιοχή ειδοποιήσεων, ενημερώσεις συστήματος, LibreOfiice και εκτύπωση
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Λίγο (Pascal>mysql>html>uml>C) ┃ Αγγλικά: Καλά
Διανομές ⇛ Ubuntu 12.04 64-bit [κανονική εγκατάσταση, ΌΧΙ wubi] +..
Προδιαγραφές ⇛ Pentium IV 64-bit!│ RAM 3GB │ GeForce 6200 TurboCache │ HD Audio │ TFT 19"
# < Τί είναι το Linux; >_&&_< Γιατί το Linux είναι καλύτερο? >_&&_< Κάτι δεν πάει καλά με τα Vista >
Αν είσαι αρχάριος στο Ubuntu, ακούμπησε το ποντίκι στην λέξη... drivers ;)
Άβαταρ μέλους
modenas88
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 815
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2008, 22:21
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης

cron