Ψηφοφορία για Linux στο Facebook

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Re: Ψηφοφορία για Linux στο Facebook

Δημοσίευσηαπό ktogias » 03 Μάιος 2012, 17:59

Στο facebook έχουμε 2 "τόπους". Το group μας (http://www.facebook.com/groups/ubuntugr/) και τη fan page μας (http://www.facebook.com/ubuntugr) . Το group είναι πιο "κοινοτικό", συνεργατικό και πιο ανεπίσημο. Τα μέλη κάνουν αναρτήσεις και συζητούν πάνω σε αυτές. Λειτουργεί περίπου όπως το φόρουμ. Η σελίδα είναι πιο ελεγχόμενη και πιο επίσημη. Οι διαχειριστές κάνουν αναρτήσεις που εμφανίζονται με δημιουργό το όνομα της σελίδας και όχι το όνομα του κάθε διαχειριστή. Οι επισκέπτες μπορούν να κάνουν like, οπότε λαμβάνουν στη ροή τους τις αναρτήσεις της σελίδας. Μπορούν να κάνουν και αναρτήσεις στον τοίχο της σελίδας, αλλά αυτές φαίνονται ξεχωριστά από τις επίσημες αναρτήσεις των διαχειριστών και δεν εμφανίζονται στη ροή των "likers".

Aναρτώ τακτικά νέα τόσο στο group όσο και στη σελίδα. Από την μια μου παίρνει λιγότερο χρόνο - πράγμα που δεν διαθέτω πολύ τελευταία - μια και πρόκειται για σύντομες αναρτήσεις, απ' ότι να γράφω πλήρη άρθρα σε blog, και από την άλλη καλώς ή κακώς όλη η νεολαία έχει facebook οπότε είναι σημαντικό να έχουμε ενεργή παρουσία κι εκεί. Στο group αναρτώ πιο προσωπικα, χαλαρά και αμφιλεγόμενα, εφόσον φαίνομαι ως ktogias, ενώ στη σελίδα πιο επίσημα και προσεγμένα αφού εκεί φαίνεται το όνομα της κοινότητας. Τα σημαντικά βέβαια που θα έπρεπε να είναι και στα δυο τα κάνω κοινοποίηση από τη σελίδα στο group ή αντίστροφα.

Τις τελευταίες μέρες ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με την ενημέρωση της σελίδας και την προώθησή της, με αφορμή την κυκλοφορία του 12.04 και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά. Πριν λίγο μου ήρθε η εβδομαδιαία ενημέρωση στατιστικών για τη σελίδα από το facebook:

ubuntu-gr Η Ελληνική κοινότητα του Ubuntu
Νέα "Μου αρέσει!" Πόσοι μιλούν για τη Σελίδα Συνολική εβδομαδιαία απήχηση
36 54 +671,4% 2.505 +1.315,3%

Τα στοιχεία του λογαριασμού που έχει δικαιώματα διαχειριστή στη σελίδα είναι διαθέσιμα στα εμπιστευτικά στοιχεία του φόρουμ, οπότε όποιος θέλει να βοηθήσει με αναρτήσεις στη σελίδα μπορεί να κάνει Login και να κάνει προσωπικό του λογαριασμό διαχειριστή από τις ρυθμίσεις της σελίδας.

Θέλει όμως προσοχή στο τι και με τι ύφος δημοσιεύουμε στη σελίδα. Π.χ. το παρόν θέμα νομίζω ότι δεν ταιριάζει για δημοσίευση στη σελίδα μας. Δεν έχουμε κανένα λόγο να διαφημίσουμε ένα αμφιλεγόμενο Poll των Public, ούτε να σπαμάρουμε όσους μας κάνουν like με μια άχρηστη και ίσως ενοχλητική γι' αυτούς ανάρτηση. Το not-like είναι το ίδιο εύκολο να το πατήσει κάποιος όπως και το like.
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία για Linux στο Facebook

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 04 Μάιος 2012, 01:24

ktogias έγραψε:Στο facebook έχουμε 2 "τόπους". Το group μας (http://www.facebook.com/groups/ubuntugr/) και τη fan page μας (http://www.facebook.com/ubuntugr) . Το group είναι πιο "κοινοτικό", συνεργατικό και πιο ανεπίσημο. Τα μέλη κάνουν αναρτήσεις και συζητούν πάνω σε αυτές. Λειτουργεί περίπου όπως το φόρουμ. Η σελίδα είναι πιο ελεγχόμενη και πιο επίσημη. Οι διαχειριστές κάνουν αναρτήσεις που εμφανίζονται με δημιουργό το όνομα της σελίδας και όχι το όνομα του κάθε διαχειριστή. Οι επισκέπτες μπορούν να κάνουν like, οπότε λαμβάνουν στη ροή τους τις αναρτήσεις της σελίδας. Μπορούν να κάνουν και αναρτήσεις στον τοίχο της σελίδας, αλλά αυτές φαίνονται ξεχωριστά από τις επίσημες αναρτήσεις των διαχειριστών και δεν εμφανίζονται στη ροή των "likers".

Aναρτώ τακτικά νέα τόσο στο group όσο και στη σελίδα. Από την μια μου παίρνει λιγότερο χρόνο - πράγμα που δεν διαθέτω πολύ τελευταία - μια και πρόκειται για σύντομες αναρτήσεις, απ' ότι να γράφω πλήρη άρθρα σε blog, και από την άλλη καλώς ή κακώς όλη η νεολαία έχει facebook οπότε είναι σημαντικό να έχουμε ενεργή παρουσία κι εκεί. Στο group αναρτώ πιο προσωπικα, χαλαρά και αμφιλεγόμενα, εφόσον φαίνομαι ως ktogias, ενώ στη σελίδα πιο επίσημα και προσεγμένα αφού εκεί φαίνεται το όνομα της κοινότητας. Τα σημαντικά βέβαια που θα έπρεπε να είναι και στα δυο τα κάνω κοινοποίηση από τη σελίδα στο group ή αντίστροφα.

Τις τελευταίες μέρες ασχολήθηκα λίγο παραπάνω με την ενημέρωση της σελίδας και την προώθησή της, με αφορμή την κυκλοφορία του 12.04 και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρρυντικά. Πριν λίγο μου ήρθε η εβδομαδιαία ενημέρωση στατιστικών για τη σελίδα από το facebook:

ubuntu-gr Η Ελληνική κοινότητα του Ubuntu
Νέα "Μου αρέσει!" Πόσοι μιλούν για τη Σελίδα Συνολική εβδομαδιαία απήχηση
36 54 +671,4% 2.505 +1.315,3%

Τα στοιχεία του λογαριασμού που έχει δικαιώματα διαχειριστή στη σελίδα είναι διαθέσιμα στα εμπιστευτικά στοιχεία του φόρουμ, οπότε όποιος θέλει να βοηθήσει με αναρτήσεις στη σελίδα μπορεί να κάνει Login και να κάνει προσωπικό του λογαριασμό διαχειριστή από τις ρυθμίσεις της σελίδας.

Θέλει όμως προσοχή στο τι και με τι ύφος δημοσιεύουμε στη σελίδα. Π.χ. το παρόν θέμα νομίζω ότι δεν ταιριάζει για δημοσίευση στη σελίδα μας. Δεν έχουμε κανένα λόγο να διαφημίσουμε ένα αμφιλεγόμενο Poll των Public, ούτε να σπαμάρουμε όσους μας κάνουν like με μια άχρηστη και ίσως ενοχλητική γι' αυτούς ανάρτηση. Το not-like είναι το ίδιο εύκολο να το πατήσει κάποιος όπως και το like.


Συμφωνώ σε όλα και έχεις δίκιο.
Ειδικά στο τέλος έχεις δίκιο ότι δεν χρειάζεται να διαφημίσουμε το συγκεκριμένο poll των public και δεν ασχολούμαι γενικά με polls απλά αυτή την φορά ήταν πολύ τραγική η ερώτηση που κάνανε και δεν άντεξα.
Φιλικά :)

* Εγώ παρ όλο που ξέρω κάποια πράγματα για τους υπολογιστές ( η δουλειά μου είναι. Είμαι τεχνικός υπολογιστών και εξασκώ το επάγγελμα αυτό εδώ και 2 χρόνια σαν ελεύθερος επαγγελματίας επειδή έχω μείνει άνεργος από το 2009)
Βλέπω αρκετούς πελάτες μου (όσους έχω τελος πάντον γιατί με το επάγγελμα αυτό δεν βγάζω ούτε τα βασικά. Δουλεύω και ταξί παράλληλα), ιδιώτες που δεν έχουν ιδέα περι linux και χαίρομαι πάρα πολύ γιατί μου δίνεται η ευκαιρία και τους διδάσκω περι ubuntu γενικότερα επειδή ubuntu έχω κι εγώ και έχω μάθει κάποια πραγματάκια εδώ και 2 χρόνια. Δεν το κρύβω πως είμαι σχεδόν φανατικός με την συγκεκριμένη έκδοση αλλά και με όλη την φιλοσοφία του Linux σε σημείο να μην γουστάρω τίποτα που να έχει σχέση με windows και να μισώ τους apple. (προσωπική γνώμη αυτή) Τον τελευταίο 1 χρόνο δεν σου κρύβω οτι έχω βάλει στον κόσμο του Linux (ubuntu) πάνω από 15 άτομα (φίλοι-συγγενείς- και μερικούς πελάτες μου) απο όλους αυτούς μόνο ένας ξαναγύρισε σε windows. Αυτό για μένα λέει πολλά.
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία για Linux στο Facebook

Δημοσίευσηαπό ktogias » 04 Μάιος 2012, 02:20

foivos1983 έγραψε:* Εγώ παρ όλο που ξέρω κάποια πράγματα για τους υπολογιστές ( η δουλειά μου είναι. Είμαι τεχνικός υπολογιστών και εξασκώ το επάγγελμα αυτό εδώ και 2 χρόνια σαν ελεύθερος επαγγελματίας επειδή έχω μείνει άνεργος από το 2009)
Βλέπω αρκετούς πελάτες μου (όσους έχω τελος πάντον γιατί με το επάγγελμα αυτό δεν βγάζω ούτε τα βασικά. Δουλεύω και ταξί παράλληλα), ιδιώτες που δεν έχουν ιδέα περι linux και χαίρομαι πάρα πολύ γιατί μου δίνεται η ευκαιρία και τους διδάσκω περι ubuntu γενικότερα επειδή ubuntu έχω κι εγώ και έχω μάθει κάποια πραγματάκια εδώ και 2 χρόνια. Δεν το κρύβω πως είμαι σχεδόν φανατικός με την συγκεκριμένη έκδοση αλλά και με όλη την φιλοσοφία του Linux σε σημείο να μην γουστάρω τίποτα που να έχει σχέση με windows και να μισώ τους apple. (προσωπική γνώμη αυτή) Τον τελευταίο 1 χρόνο δεν σου κρύβω οτι έχω βάλει στον κόσμο του Linux (ubuntu) πάνω από 15 άτομα (φίλοι-συγγενείς- και μερικούς πελάτες μου) απο όλους αυτούς μόνο ένας ξαναγύρισε σε windows. Αυτό για μένα λέει πολλά.


Είναι πολύ καλό που προσπαθείς να προωθήσεις το ΕΛΛΑΚ και το Linux - και ειδικότερα το Ubuntu - μέσα από τη δουλειά σου. Κι εγώ το ίδιο κάνω εδώ και πάνω από 10 χρόνια πλέον. Έχω δουλέψει ως τεχνικός Η/Υ, αν και τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι κυρίως με web development (HTML/CSS/JavaScript/PHP/Zend/Drupal κλπ) και ακαδημαϊκή έρευνα (διδακτορικό και συμμετοχή σε ερευνητικά/αναπτυξιακά project). Είναι ωραίο να βλέπεις ανθρώπους που ξέρουν ελάχιστα από υπολογιστές να βολεύονται και να κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους με το ubuntu που εσύ τους πρότεινες σαν λύση.

Τα πράγματα περιπλέκονται όμως τη στιγμή που ο μέχρι χθες χαρούμενος με το ubuntu πελάτης σε παίρνει τηλ αγχωμένος γιατί δεν "ανοίγει" το cd που βρήκε στο Χ τυχαίο περιοδικό ή δεν μπορεί να εγκαταστήσει το Υ πρόγραμμα που του πρότεινε ένας φίλος του ή ακόμα χειρότερα ο προϊστάμενος στη δουλειά, ή το ίδιο άσχημα, του γκρινιάζει ο προϊστάμενος ότι δεν έχει φτιάξει σωστά τον πίνακα περιεχομένων και κάποιες εικόνες κρύβουν το κείμενο στο έγγραφο που του ζήτησε να φτιάξει με βάση το πρότυπο σε doc που του έστειλε, ενώ αυτός τα βλέπει μια χαρά όλα στο openoffice του.

Όταν συμβαίνουν τέτοιες περιπτώσεις, και η εμπειρία μου έχει δείξει ότι συμβαίνουν αρκετά συχνά, η θέση μας ως τεχνικοί ή ως αυτοί που πρότειναν τη λύση του ubuntu είναι πολύ λεπτή, μια και πρέπει:
1. Να συνειδητοποιήσουμε ότι, όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, το πρόβλημα του πελάτη είναι υπαρκτό και σημαντικό
2. Να εξηγήσουμε γιατί συμβαίνει και γιατί δεν μπορούμε να το λύσουμε (τουλάχιστο στη γενική περίπτωση) με το λογισμικό που του έχουμε προτείνει.
3. Να μην αφήσουμε τον πελάτη με την εντύπωση πως το λογισμικό που του προτείναμε είναι ελαττωματικό ή χαμηλής ποιότητας, κάνοντας κακό στη φήμη του ubuntu/ΕΛΛΑΚ αντί για καλό.
4. Να μην αφήσουμε τον πελάτη να χάσει την εμπιστοσύνη του σε εμάς και τις συμβουλές μας, οπότε πλήττουμε το επαγγελματικό μας προφίλ.

Δεν είναι εύκολο να καταφέρνεις όλα τα παραπάνω... Γι' αυτό πρέπει, σαν σωστοί τεχνικοί ή μηχανικοί, να μην προτείνουμε στα τυφλά μια λύση επειδή ταιριάζει σε εμάς ή έχουμε ιδεολογικούς λόγους να την στηρίζουμε, αλλά να προσπαθούμε να καταλάβουμε και να προβλέψουμε τις ανάγκες και τα προβλήματα του πελάτη, και να τολμάμε όταν πρέπει να του πούμε "Θα σου πρότεινα κάτι βασισμένο σε ΕΛΛΑΚ ή ubuntu, το οποίο έχει αυτά και εκείνα τα πλεονεκτήματα, αλλά δυστυχώς οι ανάγκες που έχεις ή ο τρόπος που θες να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή, σε οδηγούν στο Χ ή Υ κλειστό λογισμικό ως τη μόνη βιώσιμη λύση προς το παρόν. Σε κανένα χρόνο το ξανακοιτάμε μήπως έχει αλλάξει η κατάσταση στο ΕΛΛΑΚ ή στις ανάγκες σου και μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο."
ktogias
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 22:52
IRC: ktogias
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία για Linux στο Facebook

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 04 Μάιος 2012, 21:24

ktogias έγραψε:Είναι πολύ καλό που προσπαθείς να προωθήσεις το ΕΛΛΑΚ και το Linux - και ειδικότερα το Ubuntu - μέσα από τη δουλειά σου. Κι εγώ το ίδιο κάνω εδώ και πάνω από 10 χρόνια πλέον. Έχω δουλέψει ως τεχνικός Η/Υ, αν και τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι κυρίως με web development (HTML/CSS/JavaScript/PHP/Zend/Drupal κλπ) και ακαδημαϊκή έρευνα (διδακτορικό και συμμετοχή σε ερευνητικά/αναπτυξιακά project). Είναι ωραίο να βλέπεις ανθρώπους που ξέρουν ελάχιστα από υπολογιστές να βολεύονται και να κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους με το ubuntu που εσύ τους πρότεινες σαν λύση.

Τα πράγματα περιπλέκονται όμως τη στιγμή που ο μέχρι χθες χαρούμενος με το ubuntu πελάτης σε παίρνει τηλ αγχωμένος γιατί δεν "ανοίγει" το cd που βρήκε στο Χ τυχαίο περιοδικό ή δεν μπορεί να εγκαταστήσει το Υ πρόγραμμα που του πρότεινε ένας φίλος του ή ακόμα χειρότερα ο προϊστάμενος στη δουλειά, ή το ίδιο άσχημα, του γκρινιάζει ο προϊστάμενος ότι δεν έχει φτιάξει σωστά τον πίνακα περιεχομένων και κάποιες εικόνες κρύβουν το κείμενο στο έγγραφο που του ζήτησε να φτιάξει με βάση το πρότυπο σε doc που του έστειλε, ενώ αυτός τα βλέπει μια χαρά όλα στο openoffice του.

Όταν συμβαίνουν τέτοιες περιπτώσεις, και η εμπειρία μου έχει δείξει ότι συμβαίνουν αρκετά συχνά, η θέση μας ως τεχνικοί ή ως αυτοί που πρότειναν τη λύση του ubuntu είναι πολύ λεπτή, μια και πρέπει:
1. Να συνειδητοποιήσουμε ότι, όσο και αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε, το πρόβλημα του πελάτη είναι υπαρκτό και σημαντικό
2. Να εξηγήσουμε γιατί συμβαίνει και γιατί δεν μπορούμε να το λύσουμε (τουλάχιστο στη γενική περίπτωση) με το λογισμικό που του έχουμε προτείνει.
3. Να μην αφήσουμε τον πελάτη με την εντύπωση πως το λογισμικό που του προτείναμε είναι ελαττωματικό ή χαμηλής ποιότητας, κάνοντας κακό στη φήμη του ubuntu/ΕΛΛΑΚ αντί για καλό.
4. Να μην αφήσουμε τον πελάτη να χάσει την εμπιστοσύνη του σε εμάς και τις συμβουλές μας, οπότε πλήττουμε το επαγγελματικό μας προφίλ.

Δεν είναι εύκολο να καταφέρνεις όλα τα παραπάνω... Γι' αυτό πρέπει, σαν σωστοί τεχνικοί ή μηχανικοί, να μην προτείνουμε στα τυφλά μια λύση επειδή ταιριάζει σε εμάς ή έχουμε ιδεολογικούς λόγους να την στηρίζουμε, αλλά να προσπαθούμε να καταλάβουμε και να προβλέψουμε τις ανάγκες και τα προβλήματα του πελάτη, και να τολμάμε όταν πρέπει να του πούμε "Θα σου πρότεινα κάτι βασισμένο σε ΕΛΛΑΚ ή ubuntu, το οποίο έχει αυτά και εκείνα τα πλεονεκτήματα, αλλά δυστυχώς οι ανάγκες που έχεις ή ο τρόπος που θες να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή, σε οδηγούν στο Χ ή Υ κλειστό λογισμικό ως τη μόνη βιώσιμη λύση προς το παρόν. Σε κανένα χρόνο το ξανακοιτάμε μήπως έχει αλλάξει η κατάσταση στο ΕΛΛΑΚ ή στις ανάγκες σου και μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο."


+1 σε όλα. Συμφωνώ. αυτό με τα προγράμματα είναι το πρώτο που τους τονίζω :) Το Ubuntu απλά τους λέω τι άλλο υπάρχει εκτος από windows (όχι σε όλους) αλλά σε εκείνους που είναι πρόθυμοι να μάθουν καινούρια πράγματα και που θέλουν την αλλαγή. (το τονίζω αυτό) και φυσικά οτιδήποτε πρόβλημα έχουν τους βοηθάω συνεχώς μέσω της σελίδας μου στο face κτλ με λύσεις που βρίσκω στο forum αυτό η σε άλλα forum ελληνικά η ξένα. Εγώ απλά τους λέω τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζουν μόνοι τους. Απλά βλέπω ότι οι περισσότεροι θέλουν και το αναζητούν αυτό. Κάτι δωρεάν - νόμιμο, χωρίς ιούς με δωρεάν επιλογές σε προγράμματα. Όλα τα άλλα λύνονται. Θέληση να υπάρχει μόνο.
+1 λοιπόν σε ότι είπες. :)
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης