Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

...του ubuntu-gr και άλλων κοινοτήτων (Ανακοινώσεις, Συζητήσεις, Οργάνωση)

Συντονιστές: Geochr, ubuderix

Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό dark_dante134 » 16 Ιαν 2009, 23:42

Στο μαθημα της πληροφορικης φετος(3η Λυκειου) ο καθηγητης μας εβαλε σαν εργασια να κανουμε παρουσιαση ενος θεματος που εμεις ελευθερα θα επιλέξουμε. Εγω λοιπον εκανα για το ελευθερο λογισμικο! Για να πω την αληθεια εντυπωσιαστηκα απο το ενδιαφερον των συμμαθητων μου μετα την παρουσιαση. Πανω απο 5 ατομα μου ζήτησαν το CD του Ubuntu κ καμια δεκαρια ακομα ελευθερα προγραματα για Windows! Θα ηθελα παντως να ακουσω κ την δικη σας γνωμη καθως ειστε πιο εμπειροι. Τελος, θεωρησα οτι ειναι σωστο να μοιραστω την παρουσιαση μου με την κοινοτητα. Μπορει να την χρησιμοποιησει οποιος θελει. :)

Υ.Γ. Δεν ειμαι απόλυτα σιγουρος για την εγκυροτητα των ιστορικων δεδομενων, αν ξερει καποιος πιο παλιος απο εμενα παρακαλω να μου πει.

Το link για download ειναι: http://rapidshare.com/files/184508565/open_source.odp
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon 64 3500+ │ 765MB │ NVIDIA GeForce 6600GT 256MB │ ALC850 │CRT 17'' 1024x768
dark_dante134
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2008, 20:10
Τοποθεσία: Χανιά
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό ftso » 17 Ιαν 2009, 00:20

Πολλά μπράβο για την κίνηση αυτή...
Πολύ θα ήθελα μάθω και τις αντιδράσεις του καθηγητή...
Ως προς το κείμενο της παρουσίασης...θα μπορούσε να ήταν πιο δυνατό...παρέλειψες σημαντικά σημεία.

Θα σου πρότεινα να δεις την ταινία (ντοκιμαντέρ) Revolution OS.
Αν γίνετε κιόλας να την προβάλετε και στην ώρα του μαθήματος.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 17 Ιαν 2009, 00:27

Συγχαρητήρια!! Πολλή καλή δουλεια.

Tέτοιες παρουσιάσεις αξίζουν και θα πρότεινα να δημιουργηθεί σελίδα στο wiki που να περιλαμβάνει όλες τις παρουσιάσεις από μέλη του φόρουμ, αν φυσικά το επιθυμούν. Η αγγλική σελίδα απ'όσο ξέρω έχει κάτι τέτοιο. https://wiki.ubuntu.com/Presentations

Συνέχισε έτσι!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό kriti » 17 Ιαν 2009, 00:36

Μπραβο πολυ ωραιο !!!

Υ.Γ.Να δω ποτε θα ψησω τον ανηψιο μου που εχει κολησει με τα παιχνιδια στο pc και τιποτα αλλο.
manjaro - hp pavilion -geforce 7400 -1,73 dualcore
Άβαταρ μέλους
kriti
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: 01 Ιουν 2008, 22:21
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
IRC: kriti
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό dimisKJ » 17 Ιαν 2009, 00:43

Μπραβο, πολυ καλη δουλεια... Για ενα μη εξειδικευμενο ακροατηριο ηταν μια χαρα, χωρις πολλες λεπτομεριες που ενδεχομενως να κουραζαν.

:D
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο - Προγραμματισμός: Ναί - Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 10.10 (32bit)
Acer Aspire 1692: Intel M740 (1.73GHz) / ATI Mobility Radeon X600 (M24 3150)/ 2GB DDR /Intel AC'97 Audio/
Intel PRO/Wireless 2200BG / 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
dimisKJ
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 26 Σεπ 2008, 01:59
Τοποθεσία: Σερρες
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 17 Ιαν 2009, 08:05

dark_dante134 έγραψε:Στο μαθημα της πληροφορικης φετος(3η Λυκειου) ο καθηγητης μας εβαλε σαν εργασια να κανουμε παρουσιαση ενος θεματος που εμεις ελευθερα θα επιλέξουμε. Εγω λοιπον εκανα για το ελευθερο λογισμικο! Για να πω την αληθεια εντυπωσιαστηκα απο το ενδιαφερον των συμμαθητων μου μετα την παρουσιαση. Πανω απο 5 ατομα μου ζήτησαν το CD του Ubuntu κ καμια δεκαρια ακομα ελευθερα προγραματα για Windows! Θα ηθελα παντως να ακουσω κ την δικη σας γνωμη καθως ειστε πιο εμπειροι. Τελος, θεωρησα οτι ειναι σωστο να μοιραστω την παρουσιαση μου με την κοινοτητα. Μπορει να την χρησιμοποιησει οποιος θελει. :)

Υ.Γ. Δεν ειμαι απόλυτα σιγουρος για την εγκυροτητα των ιστορικων δεδομενων, αν ξερει καποιος πιο παλιος απο εμενα παρακαλω να μου πει.

Το link για download ειναι: http://rapidshare.com/files/184508565/open_source.odp



Bravo!!!
Πολύ καλή προσπάθεια, συγχαρητήρια...
πιστεύω να καταφέρεις να έρθεις στην 1 επίσημη συνάντηση μας κλικ !
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό dark_dante134 » 17 Ιαν 2009, 13:42

ftso έγραψε:Πολλά μπράβο για την κίνηση αυτή...
Πολύ θα ήθελα μάθω και τις αντιδράσεις του καθηγητή...
Ως προς το κείμενο της παρουσίασης...θα μπορούσε να ήταν πιο δυνατό...παρέλειψες σημαντικά σημεία.

Θα σου πρότεινα να δεις την ταινία (ντοκιμαντέρ) Revolution OS.
Αν γίνετε κιόλας να την προβάλετε και στην ώρα του μαθήματος.


Ο καθηγητης με βοηθησε αρκετα κατα την διαρκεια της παρουσιασης. Εχει κ αυτος Ubuntu στον υπολογιστη στο γραφειο του! Του αρεσε πολυ το θεμα... Οσο για τα στοιχεια που οπως λες παρελειψα, χωρις να ξερω σε ποια αναφερεσαι, ειπα κ πολλα που δν γραφω κατα την διαρκεια της παρουσιασης. Μιας κ το αναφεραμε τι πιστευετε οτι θα μπορουσα να προσθεσω?

Υ.Γ. Ειχα ετοιμασει κ ενα video με το record my desktop που φαινοταν καλυτερα το γραφικο περιβαλλον αλλα δν επαιξε στο Powerpoint επειδη ηταν ogg :(
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon 64 3500+ │ 765MB │ NVIDIA GeForce 6600GT 256MB │ ALC850 │CRT 17'' 1024x768
dark_dante134
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2008, 20:10
Τοποθεσία: Χανιά
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό ftso » 17 Ιαν 2009, 14:38

Μερικά απο τα πράγματα που έπρεπε να τονίσεις είναι:
1)Διαφορά opensource απο το κλειστό. Στο κλειστό αγοράζεις-νοικιάζεις την άδεια χρήσης. Στο ανοιχτό αγοράζεις το ίδιο το λογισμικό!
2)Μέσα στα παραδείγματα δεν ανέφερες τον apache web server. Το Νο1 ελεύθερο λογισμικό το οποίο μέχρι και η M$ που βγάζει τον ανταγωνιστή IIS χρηματοδότησε!
3)Το λειτουργικό σύστημα είναι το GNU/Linux. Απλά για συντομία το λέμε Linux (ελπίζω να μην με ακούει ο Stallman :lol: ).
Το gnu είναι οι εφαρμογές, το linux ο πυρήνας. Άξιο προσοχής είναι ότι τα δυο ξεκίνησαν χωρίς να γνωρίζει το ένα για το άλλο. Μεσολάβησαν τρίτοι για να τα ενώσουν.
Το gnu project άρχισε να φτιάχνει εφαρμογές και μετά είχε σκοπό να φτιάξει και πυρήνα.O πυρήνας γράφετε ακόμα και λέγετε Hurd. Λόγο του ότι ο Linux ήταν έτοιμος δόθηκε βάση σε αυτόν και στο Gnu/Linux σε αντίθεση με το Gnu/Hurd...
4)Πλεονεκτήματα Linux (γράφω τι παρέλειψες): Ασφάλεια, Σταθερότητα και πάνω απ'όλα Ελευθερία!
5)Διανομές Linux, παρέλειψες την Debian! No1
6)To Linux χρησιμοποιείται περισσότερο για servers,την επιστήμη και μετά για εκπαίδευση και Desktop. Επίσης πολλές συσκευές, DVD player, Router, Ψυγείο κτλ τρέχουν Linux...

Αυτές μερικές μικρές επισημάνσεις...
Στο ξανα λέω, δες το ντοκιμαντέρ που σου πρότεινα και θα μάθεις πολλά...

Κατά τα άλλα, η παρουσίαση για το κοινό που την παρουσίασες ήταν τέλεια.

Γιατί δεν παρουσίασες σε linux για να παίζει και το ogg?
Με ένα liveCD θα ήσουν ΟΚ...

Αυτά :D
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 17 Ιαν 2009, 16:21

dark_dante134 έγραψε:
ftso έγραψε:Πολλά μπράβο για την κίνηση αυτή...
Πολύ θα ήθελα μάθω και τις αντιδράσεις του καθηγητή...
Ως προς το κείμενο της παρουσίασης...θα μπορούσε να ήταν πιο δυνατό...παρέλειψες σημαντικά σημεία.

Θα σου πρότεινα να δεις την ταινία (ντοκιμαντέρ) Revolution OS.
Αν γίνετε κιόλας να την προβάλετε και στην ώρα του μαθήματος.


Ο καθηγητης με βοηθησε αρκετα κατα την διαρκεια της παρουσιασης. Εχει κ αυτος Ubuntu στον υπολογιστη στο γραφειο του! Του αρεσε πολυ το θεμα... Οσο για τα στοιχεια που οπως λες παρελειψα, χωρις να ξερω σε ποια αναφερεσαι, ειπα κ πολλα που δν γραφω κατα την διαρκεια της παρουσιασης. Μιας κ το αναφεραμε τι πιστευετε οτι θα μπορουσα να προσθεσω?

Υ.Γ. Ειχα ετοιμασει κ ενα video με το record my desktop που φαινοταν καλυτερα το γραφικο περιβαλλον αλλα δν επαιξε στο Powerpoint επειδη ηταν ogg :(



Αυτό με το powerpoint θα κάνουμε πως δεν το είδαμε... Για τα υπόλοιπα, Συγχαρητήρια. ;)
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Παρουσιαση Ubuntu στο σχολείο μου!!!

Δημοσίευσηαπό dark_dante134 » 17 Ιαν 2009, 18:40

Ευχαριστω για τις παρατηρησεις! Βασικα ενα μεγαλο μερος της παρουσιασης το εκανα προφορικα. Εννοω οτι ειπα περισσοτερα πραγματα προφορικα απο οσα ειχα γραψει. Δηλαδη τονισα τα πλεονεκτήματα που αναφερεις( πχ ειπα οτι 2 μηνες που χρησιμοποιω Linux δν εχει κολλησει ποτε, σε αντιθεση με τα 2 format που εχω κανει στα Win, τονισα ιδιαιτερα την απουσια ιων στο Linux, ανεφερα την απεριοριστη ελευθερια), επισης ανεφερα οτι περισσοτερες απο το 60% των ιστιοσελιδων το προτιμουν στους server τους κ τελος ανελυσα την διαφορα μεταξυ ανοικτου κ κλειστου. Οσο για τα 2) κ 3) δν τα ηξερα(το ξερω θα επρεπε!!! :( :( :( ). Το live cd δν το σκεφτηκα, πολυ καλη ιδεα! Το ντοκυμαντερ το ειδα, ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ απλα υπαρχουν καποια προβληματα για την προβολη του στο σχολειο.α) Δεν θα προλαβουμε να το δουμε ολο στις 2 σχολικες ωρες(μας αφηνει κ συνηθως πιο νωρις) β) Ειναι στα αγγλικα (αν υπαρχουν υποτιτλοι το πραγμα αλλαζει :) )
Γνώσεις ⇛ Linux: Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 8.04 32bit
Προδιαγραφές ⇛ AMD Athlon 64 3500+ │ 765MB │ NVIDIA GeForce 6600GT 256MB │ ALC850 │CRT 17'' 1024x768
dark_dante134
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2008, 20:10
Τοποθεσία: Χανιά
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Εκδηλώσεις - Συναντήσεις - Ενέργειες & Υλικό Προώθησης

cron