Εμπειρία σελιδοποίησης: δυσκολίες και χαρές

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Εμπειρία σελιδοποίησης: δυσκολίες και χαρές

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 21 Μάιος 2010, 11:47

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σάς τις δυσκολίες αλλά και χαρές της σελιδοποίησης του περιοδικού που φαντάζομαι είχαν λίγο πολύ και οι σελιδοποιητές πριν από μένα. Μέχρι πριν από δύο μήνες δεν είχα κάνει ποτέ αυτή τη δουλειά. Για τη σελιδοποίηση του περιοδικού τώρα χρησιμοποιούμε το TeX (για την ακρίβεια XeLaTeX). Έχω δουλέψει αρκετά με το TeX για συγγραφή απλών άρθρων για επιστημονικά περιοδικά, δημιουργία παρουσιάσεων, και posters, αλλά κάτι τέτοιου μεγέθους δε νομίζω να είχα κάνει ποτέ. Τώρα γράφω τη διατριβή μου σε latex.

Ένας πολύ περιεκτικός οδηγός για το LaTeX υπαρχει σε παλιότερα τεύχη του περιοδικού. Εδώ δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες.

Καταρχήν έπρεπε να φτιάξω το εξώφυλλο. Αποφάσισα να το κάνω σε inkscape γιατί είναι vector graphics προγραμμα και θα εισάγαγα απλώς το τελικό pdf στο LaTeX. To inkscape έχει φανταστικές ικανότητες που δε γνώριζα, όπως το "σκισμένο χαρτί", "μουτζούρα με μολύβι", διαπερατότητα χρωμάτων, κλίσεις (πώς μεταφρέζεται το gradient στο συγκεκριμένο περιεχόμενο; ) κ.α. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο και δοκιμάζοντας ό,τι επιλογή έβλεπα, τα έμαθα. Συμπέρασμα: ο καθένας μπορεί να το πετύχει. Κάτι αντιστοιχο συνέβει και με το οπισθόφυλλο. 'Ηθελα ένα τριδιάστατο λογότυπο της λέξης ubuntu, αλλά δεν υπήρχει καμία επιλογή στο inkscape. Έτσι έψαξα πάλι στο διαδίκτυο και βρήκα ότι χρειαζοταν διάφορα layers μετατοπισμένα ελαφρώς μεταξύ τους κλπ κλπ. Συμπέρασμα με θέληση και δουλειά όλα γίνονται.

Περνώντας στο latex το μοίρασμα του κειμένου σε στήλες, η τοποθέτηση των εικόνων και γενικότερα το γέμισμα των σελίδων ή η συμπίεση του κειμένου σε μια σελίδα απαιτούσε αρκετή "χειρονακτική" εργασία. Βλέποντας ότι πολλά άρθρα δεν ταίριαζαν σε μία σελίδα χρειάστηκε να φτιάξω διάφορα πλαίσια που θα γέμιζαν τη σελίδα με πληροφορίες όπως το distro watch, απλούς γρίφους, κατάλογο Java-based ERP προγραμμάτων κ.α. Όλα αυτά τα βλέπουμε συνέχεια στα επαγγελματικά περιοδικά αλλά δε συνειδητοποιούμε ότι βρίσκονται εκεί για να γεμίζουν κενό χώρο.

Αυτά προς το παρόν με τις δυσκολίες (υπήρχαν κι άλλες αλλά μάλλον τις έσβησα από τη μνήμη μου). Ήταν όντως απόλαυση, ένα συναίσθημα "ναι, πέτυχα κάτι" ή "τόσο απλό ήταν;" όταν κατάφερα να κάνω τα ψευδοτρισδιάστα γράμματα. Δεν έχω γνώσεις γραφίστα, οπότε κατι τέτοιο να είναι τετριμμένο, αλλά ήταν ένα συναίσθημα επιτυχίας. Όταν τα άρθρα των συντακτών άρχισαν να μαζεύονται και να γεμίζει το περιοδικό, να αυξάνονται οι σελίδες και να παίρνει το περιοδικό σάρκα και οστά, τότε είπα άξιζε τον κόπο να αφιερώσω τόσες ώρες. Ήταν ένα αίσθημα δημιουργίας, που πιστεύω οι περισσότεροι έχουμε χάσει.

Ο χρόνος που μου πήρε ήταν αξιόλογος. Δυο σαβατοκύριακα και 3-4 απογεύματα. Τη μία Κυριακή δούλευα από το πρωί ως το βράδυ. Αλλά δεν ήταν όπως τη δουλειά. Δεν έλεγα θα κλείσω 8ωρο και θα φύγω. Ήθελα να το τελειώσω. Γιατί ήξερα ότι το ίδιο έλεγαν και οι σελιδοποιητές πριν από μένα. Ίσως τώρα που έχω περισσότερη εμπειρία να είναι πιο εύκολα. Γι'αυτό θα ήθελα και τους παλιότερους σελιδοποιητές να μας πουν την εμπειρία τους.

Τέλος, από το επόμενο τέυχος, αν όλα πάνε καλά, θα υπάρχουν και easter eggs κρυμμένα στο pdf! Γι'αυτό διαβάστε με προσοχή ;)
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Εμπειρία σελιδοποίησης: δυσκολίες και χαρές

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Μάιος 2010, 11:53

Dimitris έγραψε:easter eggs

+1
Ζώ για κάτι τέτοια...
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Εμπειρία σελιδοποίησης: δυσκολίες και χαρές

Δημοσίευσηαπό c7p » 21 Μάιος 2010, 15:18

Φαντάζομαι την ηθική ικανοποίηση που νιώθεις βλέποντας το pdf να παράγεται με μια εντολή ... και όλα στη θέση τους χωρίς bugs :thumbup: :thumbup: έχω παρόμοιες εμπειρίες με το ubuntu manual και μπορώ να καταλάβω ;)

Με την συμμετοχή σε ένα έργο πραγματικά κερδίζεις όχι μόνο εμπειρίες και γνώσεις αλλά προσφέρεις κιόλας, επίσης μπορεί να λέμε η "δύναμη της κοινότητας κτλ" αλλά αν δεν συμμετάσχουμε σε κάποιο έργο, γνώμη μου είναι πως δεν μπορούμε κατανοήσουμε τη δύναμη αυτή. Αλλιώς είναι να βλέπεις ένα έργο ολοκληρωμένο και ως τελικός χρήστης απλώς να το χρησιμοποιείς και αλλιώς είναι να συμβάλεις σε αυτό και να βλέπεις την εξέλιξη του έργου και το πως η συλλογική προσπάθεια αλλά και οι ατομικές πρωτοβουλίες, μαζί, φτάνουν το έργο εκεί που το φτάνουν.

Επί της ευκαιρίας, παροτρύνω κάθε άτομο που νιώθει μέλος της κοινότητας ελεύθερου λογισμικού να ψάξει ένα έργο που μπορεί να προσφέρει ;) σίγουρα θα υπάρχει κάτι εκεί έξω, ακόμα και για αυτούς που θεωρούν ότι δεν κατέχουν ικανότητες, γνώσεις. Συγγνώμη αν βγήκα εκτός θέματα αλλά μου βγήκαν πολλές σκέψεις αυτή τη στιγμή :roll: .

Μπράβο Δημήτρη για την προσπάθεια σου :thumbup: :thumbup: :clap: :clap:
Άβαταρ μέλους
c7p
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 30 Μάιος 2009, 16:09
Τοποθεσία: Κατερίνη
Εκτύπωση

Re: Εμπειρία σελιδοποίησης: δυσκολίες και χαρές

Δημοσίευσηαπό Alexandros » 22 Μάιος 2010, 11:40

c7p έγραψε:Μπράβο Δημήτρη για την προσπάθεια σου :thumbup: :thumbup: :clap: :clap:


+1
ACER ASPIRE 5920G-934G32Bn, Intel Core 2 Duo T9300 (2.5 GHz FSB, 6MB L2 Cache, 800 MHz FSB), 4GB (2x2 GB) DDR2, Nvidia, GEFORCE 9500M-GS 512MB, 15.4 WXGA CB,802.11N - https://www.viralnews.gr/index.php/ygeia-kathimerinotita/item/392-seminario-facebook
Alexandros
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2008, 14:07
Εκτύπωση

Re: Εμπειρία σελιδοποίησης: δυσκολίες και χαρές

Δημοσίευσηαπό tania33 » 08 Σεπ 2014, 13:14

Ένας πολύ περιεκτικός οδηγός για το LaTeX υπαρχει σε παλιότερα τεύχη του περιοδικού. Εδώ δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες....nice post
tania33
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:55
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas