Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Οριζόντια ή Κάθετη διάταξη του Περιοδικού Ubuntistas;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 19 Δεκ 2008, 11:52

Κάθετη διάταξη (όπως τώρα)
14
38%
Οριζόντια διάταξη (όπως το Full Cicle Magazine)
23
62%
 
Σύνολο ψήφων : 37

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό bullgr » 28 Νοέμ 2008, 02:20

simosx έγραψε:Όταν είναι οριζόντια διάταξη, τότε μπορεί να εκτυπωθεί ϰ να διαβαστεί.

Υπάρχει ζήτημα με τις διαστάσεις μεταξύ landscape (εκτύπωση) και τις διαστάσεις που θα επιλέξεις για widescreen που θα κάνουν την εκτύπωση προβληματική (διότι θα αφήσει κενό είτε δεξιά/αριστερά είτε πάνω/κάτω, ή θα γίνει κλιμάκωση/scaling);

Είμαι υπέρ της δοκιμής και ακούμε με προσοχή μετά τις αντιδράσεις του κόσμου.

Και οριζόντια διάταξη να έχει το περιοδικό πάλι θα μπορεί να τυπωθεί, απλώς η οριζόντια διάταξη είναι δύσχρηστη ως έντυπο και δεν υπάρχει κανένα έντυπο σε όλο τον πλανήτη με οριζόντια διάταξη. Μέχρι τετράγωνο φτάνει αλλά όχι οριζόντιο. Η οριζόντια διάταξη προτιμάται μόνο σε περίπτωση ανάγνωσης από την οθόνη για να αποφεύγονται τα πολλά scrolling...

Η κάθετη διάταξη πάλι, είναι φοβερά βολική στην έντυπη μορφή αλλά δύσχρηστη για ανάγνωση στη οθόνη...

Γι' αυτό και δημιουργήθηκε αυτή η ψηφοφορία... Να δούμε τι προτιμάτε... :mrgreen:

Και αυτά περί δύο εκδόσεων, μιας κάθετης και μιας οριζόντιας ξεχάστε την... Είπαμε να φτιάξουμε ένα κοινοτικό περιοδικό όχι να μας βγει η ψυχή!!! :lol:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό ilpara » 28 Νοέμ 2008, 11:02

Ψήφισα κάθετη. Μου αρέσει να το τυπώνω για να το χαζεύω στο κεβάτι , στην τουαλέτα, στον καναπέ, ... και κυρίως για να το μοιράζω σε φίλους που δεν έχουν τολμήσει το βήμα προς το ελεύθερο λογισμικό ;)

Η πλειοψηφία ψήφισε έως τώρα οριζόντια. Το μόνο που θέλω να τονίσω είναι να υπάρξει μέριμνα και πάλι ώστε 1) να είναι εύκολα εκτυπώσιμο σε Α4, 2) να μην είναι φορτωμένο χρώματα που κουράζουν το μάτι στην οθόνη και ξεσκίζουν τα μελάνια του εκτυπωτή (δηλ να γίνει παρόμοιο με το τέλειο 1ο τεύχος), και 3) να ληφθεί ως δεύτερη προτεραιότητα υπόψιν ότι συχνά οι εκτυπώσεις γίνονται σε ασπρόμαυρο.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό bullgr » 28 Νοέμ 2008, 12:29

ilpara έγραψε:Η πλειοψηφία ψήφισε έως τώρα οριζόντια. Το μόνο που θέλω να τονίσω είναι να υπάρξει μέριμνα και πάλι ώστε 1) να είναι εύκολα εκτυπώσιμο σε Α4, 2) να μην είναι φορτωμένο χρώματα που κουράζουν το μάτι στην οθόνη και ξεσκίζουν τα μελάνια του εκτυπωτή (δηλ να γίνει παρόμοιο με το τέλειο 1ο τεύχος), και 3) να ληφθεί ως δεύτερη προτεραιότητα υπόψιν ότι συχνά οι εκτυπώσεις γίνονται σε ασπρόμαυρο.

Ακόμα και σε οριζόντια διάταξη, το περιοδικό θα γίνεται με τον ίδιο λιτό (αλλά καλαίσθητο) τρόπο στα χρώματα.
Και όποιος τυπώνει το περιοδικό ασπρόμαυρο, διαπράττει έγκλημα και θα διώκεται ποινικά :mrgreen:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 28 Νοέμ 2008, 14:13

Και όποιος τυπώνει το περιοδικό ασπρόμαυρο, διαπράττει έγκλημα και θα διώκεται ποινικά
:D
Xεχε... Πώς τα φέρνει η τύχη....

Γενικά και εγώ επειδή θεωρώ ότι είναι καλύτερα για έντυπη μορφή η κάθετη (και άλλωστε πρόκειται για περιοδικό όχι για ezine / online magazine). Tώρα από την άλλη εφόσον ο κόσμος μάλλον το βλέπει μονάχα σε wide.. Ντάξει... Και σε landscape με εναλλασσόμενη διάταξη σελίδα ανά σελίδα να είναι εγώ θα το διαβάσω πάντως.

Απέχω από την ψηφοφορία. Προτείνω πάντως να κάνουμε μια δοκιμή σε οριζόντια εφόσον το έχει αρκετή δυναμική και αυτή η γνώμη και να το οριστικοποιήσουμε στο 3ο. (Ή μάλλον να το κάνουμε συστηματικά εναλλασσόμενο και να ξέρεις με το που το βλέπεις. "Α! Κάθετη διάταξη portrait, τεύχος Οκτωβρίου, portrait horizontal κλασσικά το πρωτοχρονιάτικο θα είναι.. κτλ κτλ." )
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 28 Νοέμ 2008, 18:57

όποιος τυπώσει το περιοδικό ασπρόμαυρο όχι δε διώκετε αλλά παίρνει και bonus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΟ όποιος το εκτυπώσει την έκατσε...
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό bullgr » 28 Νοέμ 2008, 19:14

The_Mentor έγραψε:όποιος τυπώσει το περιοδικό ασπρόμαυρο όχι δε διώκετε αλλά παίρνει και bonus !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΟ όποιος το εκτυπώσει την έκατσε...

Εάν το θέτεις έτσι τότε το δέχομαι το ασπρόμαυρο!!!
Μου έδωσες ιδέα: Να το βγάζουμε ασπρόμαυρο μια και έξω... :lol:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό nikosal » 30 Νοέμ 2008, 23:27

Ψήφισα την κάθετη διάταξη. Εκατομμύρια έντυπα στον κόσμο δεν μπορεί να κάνουν λάθος. Επίσης δεν είμαι ο τύπος που διαβάζει στην οθόνη. Με κουράζει. Διαβάζω στο τραπέζι ή στο κρεβάτι. Παρακαλώ μην παίρνετε ως μέτρο το full circle, δεδομένου ότι είναι από τα πιο δύσχρηστα περιοδικά που έχω δει.

Think green? Είναι καλύτερο για το περιβάλλον από άποψη ενέργειας και φυσικών πόρων να διαβάζεις στην οθόνη από ό,τι στο χαρτί; Δεν είμαι σίγουρος.

Τέλος, σημειώστε και αυτό που είπε ο ilpara παραπάνω: Το περιοδικό είναι και για να κυκλοφορήσει από χέρι σε χέρι.
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό giannisdag » 05 Δεκ 2008, 11:26

Και εγώ ψήφισα κάθετη διάταξη. Προσωπικά με βολεύει περισσότερο η οριζόντια, άλλα θεωρώ και εγώ απαραίτητο να μπορεί κάποιος να την εκτυπώσει και να την μοιράσει, π.χ σε μία εκδήλωση για ubuntu. Τέλος, δεν είναι τόσο τραγικό να διαβάζω στην widescreen μου το περιοδικό στην κάθετη εκτύπωση, αν είναι να κάνω αυτή την "θυσία" για να μπορεί το περιοδικό να αξιοποιηθεί και διαφορετικά.
Επίπεδο Γνώσεων⇛ Linux: μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Ναι ┃ Αγγλικά: Καλά
Στοιχεία: Ubuntu 11.04 64bit σε AMD athlon X2 240) / 5,8GB / 500 GB hd
Άβαταρ μέλους
giannisdag
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2008, 14:00
Τοποθεσία: Καβάλα
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 11 Δεκ 2008, 21:57

Κι εγώ νομίζω πως είναι σημαντικό να μπορεί να γίνει μια εκτύπωση και για οποιονδήποτε λόγο να μπορείς να το έχεις και κάπου αλλού εκτος του υπολογιστή σου. Προσωπικά π.χ. το περιοδικό το απόλαυσα το βράδυ στο κρεβάτι και όχι μπροστά στην οθόνη.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ή ´ότι άλλο προτιμάτε βέβαια, αλλά άν το κάνετε οριζόντιο δεν θα το αγοράσω ξανά. :D
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Ψηφοφορία Κάθετης ή Οριζόντιας διάταξης Περιοδικού

Δημοσίευσηαπό bullgr » 12 Δεκ 2008, 14:36

Η ψηφοφορία λήγει σε μια εβδομάδα και ψήφισαν μόνο 32 άτομα... Από τις 2500 περίπου λήψεις του περιοδικού μόνο οι 32 έχουν άποψη;

Δεν σας ρωτάμε ποιος είναι ο καταλληλότερος πρωθυπουργός!!! Για τη διάταξη του περιοδικού σας ρωτάμε. Ψηφίστε, μην ντρέπεστε... :mrgreen:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas

cron