Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 13 Μάιος 2009, 00:33

http://ubuntistas.gr/

Στο τέταρτο τεύχος του περιοδικού µας έχουµε την τιµή να γνωρίσουµε το ∆ηµήτρη Γλέζο, ένα από τα πιο δραστήρια µέλη της ελληνικής και διεθνούς(!) κοινότητας του ΕΛ/ΛΑΚ (Ελεύθερο Λογισµικό & Λογισµικό Ανοιχτού Κώδικα) και να συζητήσουµε µαζί του γενικότερα περί ελεύθερου λογισµικού και ειδικότερα πώς από απλό µέλος µέλος µιας κοινότητας κάποιος µπορεί να εξελιχθεί σε contributor, σε developer και γιατί όχι, σε επιχειρηµατία ελεύθερου λογισµικού.

Ο ∆ηµήτρης είναι διπλωµατούχος Μηχανικός Η/Υ και Πληροφορικής µε ιδιαίτερη αγάπη στην Python. Ανάµεσα στα άλλα είναι contributor του Fedora (Localization Leader και µέλος του 9µελούς Fedora Board!), δηµιουργός και lead developer του Transifex (πλατφόρµα διαχείρισης αποµακρυσµένων αποθετηρίων µε εξειδίκευση στα έργα µεταφράσεων), ακτιβιστής ελεύθερου λογισµικού (συντονιστής της ελληνικής προσπάθειας του HELLUG κατά των πατεντών λογισµικού) και πρόσφατα ιδρυτής της Indifex, εταιρίας που δραστηριοποιείται στο ελεύθερο λογισµικό, τις υπηρεσίες γύρω από το Transifex και την ανάπτυξη συστηµάτων διαχείρισης περιεχόµενου σε παγκόσµια κλίµακα.


Κάθε συνέντευξη είναι τροφή για περαιτέρω σκέψεις. Τουλάχιστον εμένα μου δίνουν απαντήσεις και μου δημιουργούν νέες ερωτήσεις. Σκοπός του παρόντος νήματος είναι να περάσουμε στο στάδιο των «περαιτέρω σκέψεων» και να συζητήσουμε-σχολιάσουμε (παρακαλώ με αιτιολογημένες απόψεις!) γύρω από την συνέντευξη του Δημήτρη Γλέζου και ιδίως γύρω από τα θέματα που θίγονται σε κάθε ερώτηση-απάντηση.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό ale3andro » 15 Μάιος 2009, 09:46

Ο Δημήτρης Γλέζος είναι από τα άτομα που κοσμούν την Ελληνική Κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού. Συγχαρητήρια για την επιλογή του για την συνέντευξη του τεύχους.
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:47
Τοποθεσία: Ορεστιάδα
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό Epirotes » 15 Μάιος 2009, 17:34

Μπράβο πολύ καλή συνέντευξη. Για μένα είναι όλα τα λεφτά σ' αυτό το τεύχος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το υπόλοιπο περιεχόμενο δεν είναι αξιόλογο. Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι απόψεις του περί κοινότητας και leadership. Είναι ένα λαμπρό παράδειγμα προς μίμηση. Εύγε!
Οδηγίες για νέα μέλη ---- Οδηγοί - How to - Tutorials
1 Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Ubuntu 16.04 precise 64bit (el_GR.UTF-8), Windows 10
3 Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 8 GB ‖ Gigabyte X48-DS4
4 Advanced Micro Devices [AMD] nee ATI Caicos [Radeon HD 6450] [1002:6779]
5 eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
Epirotes
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3185
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 00:25
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Ήπειρος
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 15 Μάιος 2009, 18:07

Ο Δημήτρης Γλέζος είναι από τα άτομα που κοσμούν την Ελληνική Κοινότητα Ανοιχτού Λογισμικού. Συγχαρητήρια για την επιλογή του για την συνέντευξη του τεύχους.

+100 :)
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 15 Μάιος 2009, 18:53

Προσωπικά έχω κάτι ατάκες από Τόγια, Πούλιο (logari), και Kweskin που μου έχουν εντυπωθεί και τις χρησιμοποιώ συχνά πυκνά, δεν τις λέω όμως, ...αν σας άρεσε ο εξαιρετικός Γλέζος διαβάστε και τους φοβερούς προηγούμενους ...και λέω αν τραβήξει αυτή η συζήτηση να ανοίξω νήματα και για τις προηγούμενες συνεντεύξεις.

Όμως ΔΕΝ θέλω καλά λόγια, θέλω να ακούσω απόψεις, να πείτε συγκεκριμένα με τι συμφωνείτε, συγκεκριμένα πάνω σε τι θέλετε να πείτε κάτι ακόμα, συγκεκριμένα με τι διαφωνείτε! Πείτε απόψεις και σχολιάστε! Εμπρός!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό giannis12a » 15 Μάιος 2009, 18:55

Βασικά τώρα θα το διαβάσω το τεύχος, αλλά μπράβο και μόνο στην σύλληψη της ιδέας να βάλετε συνέντευξη και από ανθρώπους άλλων διανομών. Έτσι θα έχουμε μια εικόνα και για τις εξελίξεις στις άλλες διανομές και για τον κόπο των παιδιών κι έτσι όλοι μας θα καταλάβουμε καλύτερα πως το λίνουξ είναι ένα και το αυτό. :!:

Μακάρι στα επομενα τεύχη να δούμε και άλλες τέτοιες συνεντεύξεις . Μπράβο σε όλη την κοινότητα για τα έργα τους.
Εικόνα
το link παραπέμπει σε ανθρωπιστικού περιεχομένου σελίδα
pleiades place
Γνώσεις ⇛ Linux: Είμαι Χάκερ ┃ Προγραμματισμός: Όχι δεν προγραμματίζω ποτέ τίποτα, τ' αφήνω όλα στην τύχη ┃ Αγγλικά: Γαλλικά/Χορός/Πιάνο
Άβαταρ μέλους
giannis12a
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: 03 Αύγ 2008, 14:26
Τοποθεσία: ΒΥΡΩΝΑΣ
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό ilpara » 15 Μάιος 2009, 19:02

ilpara έγραψε:Κάθε συνέντευξη είναι τροφή για περαιτέρω σκέψεις. Τουλάχιστον εμένα μου δίνουν απαντήσεις και μου δημιουργούν νέες ερωτήσεις. Σκοπός του παρόντος νήματος είναι να περάσουμε στο στάδιο των «περαιτέρω σκέψεων» και να συζητήσουμε-σχολιάσουμε (παρακαλώ με αιτιολογημένες απόψεις!) γύρω από την συνέντευξη του Δημήτρη Γλέζου και ιδίως γύρω από τα θέματα που θίγονται σε κάθε ερώτηση-απάντηση.


ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: Θα ανοίξω άλλο νήμα για τα μπράβο! :lol:
ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΑΠΟΨΕΙΣ - ΣΧΟΛΙΑΣΜΟ - ΣΥΖΗΤΗΣΗ - ΝΕΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ :!:
Τόσο ενδιαφέροντα θέματα πιάσαμε στη συνέντευξη ;)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ubuntistas 4 / Συνέντευξη με Δημήτρη ΓΛΕΖΟ (Σχολιασμός)

Δημοσίευσηαπό ale3andro » 15 Μάιος 2009, 19:48

-Πώς αντιλαμβάνεσαι-βιώνεις εσύ την έννοια κοινότητα;
-...το πώς οι άνθρωποι «τη βρίσκουν» μεταξύ τους (βλ. κοινότητα) με έχει απασχολήσει αρκετά, μάλιστα διατηρούσα μια στήλη στο Ελληνικό Linux Format στην οποία έγραφα αρκετά για αυτό (http://tinyurl.com/ofvdlo). Πάντως ο τρόπος που συνήθως αναφερόμαστε στην Κοινότητα είναι λίγο μη ρεαλιστικός. Λέμε «η κοινότητα έκανε αυτό» και συνήθως εννοούμε ότι με κάποιο μαγικό τρόπο, όλοι
μαζί συνεργάστηκαν για να γίνει. Στην πραγματικότητα όμως είναι πιο πολύ όπως τα λέει και ο Linus Torvalds, ο καθένας νοιάζεται περισσότερο για κάποια πράγματα από κάποια άλλα. Είναι και το άλλο θέμα... εγώ σε ποια κοινότητα ανήκω; Fedora, Fedora-el, GNOME, Django, Transifex, Patras LUG, ellak.gr... μήπως στη «ελληνική κοινότητα ΕΛΛΑΚ»; Ή μήπως στη γενικότερη «open source community»; Πάντως, αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι η μύηση στην κοινότητα είναι κάτι πιο απλό από ότι νομίζουμε συνήθως (http://tinyurl.com/orctu6). Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο Linus Torvalds, δεν αλληλεπιδράς με την κοινότητα, δεν είναι οντότητα όπως μια εταιρία, απλά ενεργείς ως μέλος αυτής της δράσης και συμμετέχοντας γίνεσαι κομμάτι της.Tο σημαντικότερο όμως είναι να θέλεις να μάθεις, να γίνεις καλύτερος, να κάνεις νέους φίλους, και να είσαι διατεθειμένος να εκτεθείς ο ίδιος. Ο τρόπος να φτάσεις μακριά είναι απλός: γράψου στη λίστα ή το φόρουμ ή το κανάλι ενός έργου που σε ενδιαφέρει (π.χ. της διανομής που χρησιμοποιείς ή της εφαρμογής που δουλεύεις) και κάνε ένα βήμα κάθε φορά αρχικά ως μέλος που μαθαίνει και σταδιακά ως contributor που προσφέρει.

+1000!
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:47
Τοποθεσία: Ορεστιάδα
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas