Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό vista killer » 31 Μάιος 2009, 19:08

Παιδιά μια και βλέπω ότι υπάρχει ένα αρνητικό κλίμα με αποχωρήσεις ας δούνε όσοι παραμένουν στο project πως μπορεί αν συνεχιστεί η δουλειά στο περιοδικό όσων αποχώρησαν και πως μπορούν να αναπληρωθούν. Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και για το forum.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό dimitrak » 31 Μάιος 2009, 22:27

Καλησπέρα σε όλους.

Προσωπικά πιστεύω πως τον πρώτο λόγο περί συμμετοχής, θα πρέπει να τον έχει ο Themis-T και όχι εγώ.
Όπου εσείς θεωρείτε πως μπορώ να αναπληρώσω γραφιστικά το κενό από την επαγγελματική δουλειά του bullgr, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω.

Λυπάμαι για τις συνθήκες υπό τις οποίες αναφέρομαι στην συμμετοχή μου στο περιοδικό.
| iMac 24" - Mac OS X El Capitan |
| Macbook Pro 13" Retina - Mac OS X El Capitan |
| HP xw6400 Workstation - Ubuntu 14.04 LTS Server 64bit + Ajenti|
Άβαταρ μέλους
dimitrak
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 22:45
Τοποθεσία: εντός δικτύου...
IRC: dimitrak
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 31 Μάιος 2009, 22:59

Διαφωνώ κάθετα με την μη κυκλοφορία του περιοδικού τους καλοκαιρινούς μήνες.

Ας αργήσουμε και 10 μέρες, 2 βδομάδες ΟΚ. 15 Ιουλίου, 25 Ιουλίου, σιγά την φρικτή καθυστέρηση. Δεν έγινε και κάτι τρομερό. Είναι βασικό να είμαστε συνεπής απέναντι στο "όποιο" αναγνωστικό κοινό μας. Και είναι πολύ συνεπέστερο να βγει το τεύχος ακόμα και μικρότερο ακόμα και με μια μικρή καθυστέρηση από το να βγάλουμε ένα "κλειστόν λόγω καλοκαιριού". Άλλωστε δεν το "ανακοινώσαμε" στο προηγούμενο τεύχος άρα θα είναι κάτι απρόοπτο και ξαφνικό.

Συμφωνώ ότι υπήρξαν προβλήματα και υπάρχουν ακόμα κάποια προβλήματα. Θεωρώ όμως ότι ειδικά επειδή αυτά τα προβλήματα υπάρχουν ΠΡΕΠΕΙ να βγάλουμε το επόμενο τεύχος για να δούμε πώς θα τα αντιμετωπίσουμε. Δεν είναι λύση να στρουθοκαμηλίζουμε και να ευελπιστούμε ότι με μαγικό τρόπο θα είναι όλα ΟΚ τον Αύγουστο.

Επίσης +1 στην απορία του gourgi : Αυτό πότε αποφασίστηκε? Υπήρξε κάποιο pm ή κάποια ανακοίνωση σε σχετική ενότητα του forum που δεν είδα?

Για να προλάβω κάποιες αντιδράσεις: Αυτά που λέω δεν είναι μομφή για κανέναν. Δεν σας ξέρω ως άτομα και δεν γνωρίζω το είδος της δουλειάς, καθημερινότητας ή/και ιδεολογίας που έχετε, άρα δεν μπορώ να σας κρίνω σωστά και θα ήταν άτοπο να "μοιράσω" ευθύνες. (Και για αυτό δεν μοιράζονται)

Παραφράζοντας τον Μεγάλο : Talk is cheap. We have writing to do...
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό greatst » 31 Μάιος 2009, 23:17

1. Το ερώτημα "αυτό πότε αποφασίστηκε" με προβλημάτισε κι εμένα ελαφρώς, μαζί με το ... εμείς πότε ενημερωθήκαμε; (!!!) :!: Μάλλον εκείνο το "Συμβούλιο" δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα, ε; :?:

2. Έχω συνδέσει -πείτε με συναισθηματικό- τον bullgr με το φόρουμ ως διαχειριστή και με το περιοδικό ως γραφίστα/σελιδοποιητή και εφόσον δεν του ζήτησε κανείς να αποχωρήσει, θα του ζητήσω να το ξανασκεφτεί και να επιστρέψει στην κοινότητα σε αυτά τα πόστα!

3. Προβληματίζομαι μήπως σιγά-σιγά η κοινότητα πρέπει να πάρει μια περισσότερο οργανωμένη ή/και επίσημη μορφή. Δηλαδή: ποιοι/πώς/πότε/γιατί παίρνουν τις αποφάσεις. Και ΜΗΝ ακούσω ότι "οι διαχειριστές/mods αποφαζίζουν", διότι στην περίπτωση αυτή να φύγουμε όλοι οι υπόλοιποι και καλά να περνάτε! :lol: Σοβαρά τώρα, μήπως πρέπει να (αναδι)οργανώσουμε την κοινότητα; Μην βιαστείτε να "κράξετε", δώστε λίγο χρόνο στον εαυτό σας να σκεφτεί τα όσα έγραψα. ;)

Φιλικά, επώνυμα και συνφορουμιτικά,

Σταύρος (a.k.a. greatst)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό atermon » 01 Ιουν 2009, 03:40

gourgi έγραψε:αυτό πότε αποφασίστηκε ;


kalakouentin έγραψε:Επίσης +1 στην απορία του gourgi : Αυτό πότε αποφασίστηκε? Υπήρξε κάποιο pm ή κάποια ανακοίνωση σε σχετική ενότητα του forum που δεν είδα?

vista killer έγραψε:Παιδιά μια και βλέπω ότι υπάρχει ένα αρνητικό κλίμα με αποχωρήσεις ας δούνε όσοι παραμένουν στο project πως μπορεί αν συνεχιστεί η δουλειά στο περιοδικό όσων αποχώρησαν και πως μπορούν να αναπληρωθούν. Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και για το forum.

greatst έγραψε:1. Το ερώτημα "αυτό πότε αποφασίστηκε" με προβλημάτισε κι εμένα ελαφρώς, μαζί με το ... εμείς πότε ενημερωθήκαμε; (!!!) :!: Μάλλον εκείνο το "Συμβούλιο" δεν ήταν και τόσο κακή ιδέα, ε; :?:


... και από ποιους; ΤΙ Δημοκρατία! Είναι όμως μετρήσιμο μέγεθος η προσφορά και αφοσίωση του καθενός εδώ μέσα. Για ποιο λόγο; Θα μου πείτε. Η ανιδιοτέλεια μας διακρίνει εδώ ή και το λαβείν; Έχουμε οφέλη εδώ μέσα; Ποια; Γιατί; Πού; Πώς;Πότε και Ποιος; Οφείλουμε ανά πάσα στιγμή να τα διακρίνουμε. Υπάρχει όμως μια δυναμική ελπιδοφόρα εδώ και μπορούμε να συνεχίσουμε... έστω και με ανακατατάξεις ρόλων και αρμοδιοτήτων, θα συνεχιστεί η παραγωγή έργου. Το συμβούλιο όντως θα έλυνε πολλά προβλήματα σχετικά εύκολα. Προκλήσεις νομίζω μπορούμε να αναλάβουμε...συλλογικά.
Σχολιασμός άτυπου ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ Ubuntu-GR που δεν ευδοκίμησε

Κάθε τέλος και μια νεά αρχή!
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό g00fy » 01 Ιουν 2009, 09:21

bullgr έγραψε:Ο g00fy όμως μου είπε ότι αποφασίσατε να μην διαθέσετε περιοδικό το διάστημα Ιουλίου-Αυγούστου


Για να μη γίνεται λάθος και αφήνονται υπόνοιες για οτιδήποτε...
Δε αποφασίστηκε ποτέ κάτι τέτοιο. Σου είχα πει απλά πως δε θα τρέξουμε το περιοδικό με τους ρυθμούς που γνωρίζαμε και θα το καθυστερήσουμε λίγο για να αναδιοργανωθούμε. Το συντομότερο που θα είμαστε έτοιμοι, ξεκινάμε! ;)
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό ilpara » 01 Ιουν 2009, 10:18

ilpara έγραψε:bullgr έγραψε:Ο g00fy όμως μου είπε ότι αποφασίσατε να μην διαθέσετε περιοδικό το διάστημα Ιουλίου-Αυγούστου.


δεν ήταν απόφαση επιλογής, ήταν απόφαση ανάγκης
για την ακρίβεια δεν ήταν καν απόφαση, απλώς το συζητήσαμε με g00fy όταν διαπιστώσαμε ότι το 5ο τεύχος έχει μείνει πίσω και σκεφτήκαμε ότι το «καλοκαίρι» είναι καλή δικαιολογία
...την απόφαση πρέπει να την πάρει η κοινότητα αφού συζητηθεί εδώ, προσωπικά βλέπω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε τεύχος 5 στις 15 Ιουλίου, τι λέτε?

Καλά βρε παιδιά, μιλάω κινέζικα, είναι αόρατα τα post μου, ή δεν διαβάζετε τι γράφεται :?:
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό bullgr » 01 Ιουν 2009, 10:40

Παιδιά, για να τελειώνει το θέμα: Άθελά μου έφερα σε δύσκολη θέση τον g00fy και τον ilpara... Μάλλον κατάλαβα λάθος για το αν αποφασίστηκε η αναστολή της κυκλοφορίας του περιοδικού για το δίμηνο Ιούλιος-Αύγουστος.

Αρχική μου σκέψη ήταν μετά την επιστροφή μου από τις 15πενθήμερες “διακοπές” μου, να παραδώσω τα πηγαία αρχεία και να ανακοινώσω παράλληλα την αποχώρησή μου. Επειδή όμως θέλω η αποχώρησή μου να γίνει όσο πιο ομαλά γίνεται, σκέφτηκα να αναλάβω και την επόμενη σελιδοποίηση έτσι ώστε μέχρι τη έναρξη της σελιδοποίησης του τεύχους 6 να μεσολαβήσει ένα διάστημα 3 μηνών, διάστημα που είναι υπεραρκετό κατά τη γνώμη μου για αναδιοργάνωση.

Επειδή με τον g00fy είμαστε συντοπίτες, του εξέφρασα τις σκέψεις μου, και εκεί κάπου μου είπε ότι “μάλλον, πιθανόν, ίσως” να μην κυκλοφορήσει το περιοδικό το δίμηνο Ιουλίου-Αυγούστου με πρόφαση το καλοκαίρι.

Ήταν μια σκέψη εκ μέρους τους, και αυτό το επιβεβαιώνουν και οι ίδιοι... Απλώς εγώ από λάθος δικό μου “έπαιξα το σκουριασμένο τηλέφωνο” και έγραψα ότι αποφασίστηκε ήδη, φέρνοντάς τους σε δύσκολη θέση. Τους ζητώ συγνώμη γι' αυτό.

Για να ανακεφαλαιώνουμε:
Εάν υπάρχει πρόθεση να κυκλοφορήσει περιοδικό το δίμηνο Ιουλίου-Αυγούστου, τότε αναλαμβάνω τη σελιδοποίηση εφόσον το κρίνετε απαραίτητο ΜΟΝΟ για το συγκεκριμένο τεύχος, ώστε να υπάρχει χρόνος να οργανωθείτε και να γίνει ομαλά η αποχώρησή μου.

Εάν τελικά αποφασιστεί να βγει το επόμενο περιοδικό στις 15 Σεπτεμβρίου (με ημερομηνία έναρξης σελιδοποίησης την 1 Σεπτεμβρίου) τότε υπάρχει υπεραρκετός χρόνος για να οργανωθείτε και δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα.

Οπότε ξεχάστε τι έγραψα, τι ειπώθηκε έως τώρα, και συζητείστε σε νέα βάση για το πότε θα κυκλοφορήσει το επόμενο τεύχος.

Και πάλι συγνώμη στο g00fy & ilpara για τη αναστάτωση που προκάλεσα εκ παραδρομής μου...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό greatst » 01 Ιουν 2009, 21:55

Και ξαναγυρνάμε στο θέμα της δομής/οργάνωσης της κοινότητας! Πότε, ποιοι, πώς θα το συζητήσουμε/συζητήσουν το θέμα; :!:

ΥΓ: Ηλία και Σόλωνα, δεν άφησα καμιά μομφή εναντίον σας, εάν αναφερόσασταν (και) σε εμένα, αλλά τα ερωτήματα πραγματικά μου γεννήθηκαν και τα είπα. (Πιστεύω ότι πλέον) ξέρετε το πόσο σας εκτιμώ. Αλλά το ζήτημα που ξαναθέτω στην παρούσα δημοσίευση θα μας κυνηγάει μέχρι να το διευθετήσουμε. ;)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό ilpara » 24 Ιουν 2009, 09:23

bullgr έγραψε:Μετά από 15 μέρες αποχής και αφού ηρέμησα και είδα τα πράγματα πιο ψύχραιμα, παραδίδω τα πηγαία αρχεία:
Ubuntistas 1
Ubuntistas 2
Ubuntistas 3
Ubuntistas 4

Τα πηγαία αρχεία βρίσκονται και στον ιστοχώρο του περιοδικού Ubuntistas: http://www.ubuntistas.gr/

Διευκρινίζω ότι επειδή το τεύχος 1 ήταν σε κατακόρυφη διάταξη δεν υπάρχει για αυτό αρχείο scribus παρά μόνο κείμενα και εικόνες. Για τα τεύχη 2 , 3 , 4 που είναι σε οριζόντια διάταξη υπάρχουν τα πάντα, συμπεριλαμβανομένων αρχείων scribus.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas

cron