Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 17 Μάιος 2009, 03:15

τα raw κείμενα και οι φωτογραφίες είναι διαθέσιμες σε όλους. Η σελιδοποίηση είναι ο "χαρακτήρας" του περιοδικού, αυτό που το κάνει μοναδικό. Αυτό, γιατί να δωθεί προς τα έξω;
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό Phantomas » 17 Μάιος 2009, 03:29

wrong post
Τελευταία επεξεργασία από Phantomas και 17 Μάιος 2009, 03:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Phantomas
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2008, 15:57
IRC: Phantomas
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό simosx » 17 Μάιος 2009, 03:38

Αυτό που θα ήθελα να γίνει είναι να αφήσουμε το θέμα για τώρα, για δύο εβδομάδες περίπου.
Σε προηγούμενο μήνυμα του bullgr στο φόρουμ για τους moderator/συντονιστές, ζήτησε δύο εβδομάδες για διακοπές από ασχολίες του φόρουμ του ubuntu-gr.

Για το θέμα των τελικών αρχείων από όπου προκύπτουν τα PDF, αυτό που θα ήθελα μόνο να πω τώρα είναι ότι θέλουμε να υπάρξει προσπάθεια στο μέλλον να είναι διαθέσιμα από υλικό ΕΛ/ΛΑΚ.

Ως φόρουμ έχουμε μεγαλώσει πάρα πολύ και αυτό μπορεί αν δημιουργήσει φαινόμενα burnout σε μερικά μέλη.
Θα ήθελα, για τα μέλη/συντονιστές/αρθρογράφει που θέλουν διακοπή για σύντομο χρονικό διάστημα, να το κάνουν (και να αναφέρουν στο φόρουμ ότι πράγματι κάνουν «διακοπές»!).

Δεν είναι ζήτημα ότι θα κλείσουμε το θέμα έτσι όπως είναι.
Απλούστατα, θα το δούμε σε δύο εβδομάδες.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 17 Μάιος 2009, 03:47

Το θέμα δεν είναι με ποιες εφαρμογές σχεδιάζετε το περιοδικό, αν είναι κλειστού ή ανοιχτού κώδικα, ακόμα και σε τι λειτουργικό δουλεύετε.
ΟΣΟΙ έχουν εμπειρία από τέτοια πράγματα γνωρίζουν ότι η καλή σχεδίαση και σελιδοποίηση θα γίνει σε mac, τελεία και παύλα.
Το πρόβλημα είναι ότι κάπου χάνετε ο έλεγχος σε πολλά πράγματα στο φόρουμ και στην κοινότητα γενικότερα και αυτό είναι κρίμα.
Τώρα που είναι νωρίς ακόμα ρίξτε όλοι (και εγώ πρώτος) τον όποιο εγωισμό και την όποια ιδιοτροπία διότι θα γίνει μπάχαλο και μεγάλο μάλιστα...
Αποδεικνύετε ότι πρέπει να φτιαχτεί{ αυτό το άτυπο συμβούλιο, (ομάδα, παρέα,συντροφιά,γ@μώ το κέρ@το μου)}
όπως τέλος πάντων αποφασίσουμε ότι πρέπει να ονομαστεί.
Καλός ή κακώς κάποια άτομα ασχολούνται ποιο ενεργά και θέλουν να έχουν ποιο ενεργό ρόλο στα δρώμενα της κοινότητας, αυτά τα άτομα νομίζω πάνω κάτω ότι έχουν προταθεί, αν κάποιος άλλος θέλει να συμμετέχει μπορεί να αυτοπροταθεί και να συμμετέχει.
Αλλά το σημεντικότερο θα υπάρχει μια καλύτερη συνεννόηση σε κάποια πράγματα και θα προλαβαίνουμε τις γκάφες και έχουν γίνει πολλές...
Προτείνω να το ξανανοίξουμε το θέμα με το άτυπο αυτό όργανο και να προχωρήσει αν συμφωνείται φυσικά...
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό ilpara » 17 Μάιος 2009, 03:53

Ορισμένες εργασίες πράγματι γίνονται καλύτερα και γρηγορότερα με κλειστό λογισμικό, π.χ. adobe, autocad, κλπ. Το έχει τονίσει αρκετές φορές και ο bullgr, το δεχόμαστε όλοι. Σε αυτές τις περιπτώσεις ΔΕΝ είναι καθόλου κακό να χρησιμοποιείς κλειστό λογισμικό. Προτιμάμε ελεύθερο λογισμικό όχι γιατί πρέπει αλλά γιατί είναι ισάξιο ή καλύτερο! Αν αυτή είναι η περίπτωση μας τότε δεν έχει νόημα το παρόν νήμα και θα έπρεπε να είχε λήξει στη 2η δημοσίευση! ...μετά στράβωσε το θέμα, αλλά για αυτό είπα την άποψη μου καθαρά πιο πάνω!

και δεν θα ήθελα να αποχωρήσει ο sudobash :!:

rizitis έγραψε:Αποδεικνύετε ότι πρέπει να φτιαχτεί{ αυτό το άτυπο συμβούλιο, (ομάδα, παρέα,συντροφιά,γ@μώ το κέρ@το μου)}
όπως τέλος πάντων αποφασίσουμε ότι πρέπει να ονομαστεί.
Καλός ή κακώς κάποια άτομα ασχολούνται ποιο ενεργά και θέλουν να έχουν ποιο ενεργό ρόλο στα δρώμενα της κοινότητας, αυτά τα άτομα νομίζω πάνω κάτω ότι έχουν προταθεί, αν κάποιος άλλος θέλει να συμμετέχει μπορεί να αυτοπροταθεί και να συμμετέχει.
Αλλά το σημεντικότερο θα υπάρχει μια καλύτερη συνεννόηση σε κάποια πράγματα και θα προλαβαίνουμε τις γκάφες και έχουν γίνει πολλές...
Προτείνω να το ξανανοίξουμε το θέμα με το άτυπο αυτό όργανο και να προχωρήσει αν συμφωνείται φυσικά...
...δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω :!: , τα τελευταία γεγονότα αποδεικνύουν την αναγκαιότητα του, και πείτε το όπως θέλετε, ομάδα συζήτησης, συντροφιά, οτιδήποτε!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 17 Μάιος 2009, 03:54

rizitis έγραψε:Το θέμα δεν είναι με ποιες εφαρμογές σχεδιάζετε το περιοδικό, αν είναι κλειστού ή ανοιχτού κώδικα, ακόμα και σε τι λειτουργικό δουλεύετε.
ΟΣΟΙ έχουν εμπειρία από τέτοια πράγματα γνωρίζουν ότι η καλή σχεδίαση και σελιδοποίηση θα γίνει σε mac, τελεία και παύλα.
Το πρόβλημα είναι ότι κάπου χάνετε ο έλεγχος σε πολλά πράγματα στο φόρουμ και στην κοινότητα γενικότερα και αυτό είναι κρίμα.
Τώρα που είναι νωρίς ακόμα ρίξτε όλοι (και εγώ πρώτος) τον όποιο εγωισμό και την όποια ιδιοτροπία διότι θα γίνει μπάχαλο και μεγάλο μάλιστα...
Αποδεικνύετε ότι πρέπει να φτιαχτεί{ αυτό το άτυπο συμβούλιο, (ομάδα, παρέα,συντροφιά,γ@μώ το κέρ@το μου)}
όπως τέλος πάντων αποφασίσουμε ότι πρέπει να ονομαστεί.
Καλός ή κακώς κάποια άτομα ασχολούνται ποιο ενεργά και θέλουν να έχουν ποιο ενεργό ρόλο στα δρώμενα της κοινότητας, αυτά τα άτομα νομίζω πάνω κάτω ότι έχουν προταθεί, αν κάποιος άλλος θέλει να συμμετέχει μπορεί να αυτοπροταθεί και να συμμετέχει.
Αλλά το σημεντικότερο θα υπάρχει μια καλύτερη συνεννόηση σε κάποια πράγματα και θα προλαβαίνουμε τις γκάφες και έχουν γίνει πολλές...
Προτείνω να το ξανανοίξουμε το θέμα με το άτυπο αυτό όργανο και να προχωρήσει αν συμφωνείται φυσικά...


+1000
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό ftso » 17 Μάιος 2009, 04:08

Εγώ κατανοώ και τον @sudobash και τον @bullgr.
Το source του περιοδικού όπως και τα δικαιώματα θα πρέπει να είναι ελεύθερα και προσβάσιμα σε όλους.
Επίσης δεν πιέζουμε για την χρήση ΕΛ/ΛΑΚ, αλλά προσπαθούμε...
(και γνωρίζω πως η προσπάθεια έχει γίνει)


Επίσης συμφωνώ απόλυτα με τον @simosx και σημειώνω:
simosx έγραψε:να αφήσουμε το θέμα για τώρα, για δύο εβδομάδες περίπου.

Ίσως σκεφτούμε διαφορετικά και μετανιώσουμε για αυτά που θα γράψουμε τώρα.

simosx έγραψε:Για το θέμα των τελικών αρχείων από όπου προκύπτουν τα PDF, αυτό που θα ήθελα μόνο να πω τώρα είναι ότι θέλουμε να υπάρξει προσπάθεια στο μέλλον να είναι διαθέσιμα από υλικό ΕΛ/ΛΑΚ.

Κανείς δεν είπε οτι το ΕΛ/ΛΑΚ είναι πάντα καλύτερο.
Ή και να είναι, δύσκολα θα μεταβούμε σε αυτό έχοντας μάθει κάτι άλλο.
Είτε αυτό είναι το λειτουργικό που χρησιμοποιούμε, είτε κάποιο πρόγραμμα.
Η προσπάθεια μετάβασης , καθώς και η προσπάθεια βελτιστοποίησης του ΕΛ/ΛΑΚ είναι αυτά που μετράνε.
Και πριν απαντήσει κάποιος,ας σκεφτεί σε τι ποσοστό έχει περάσει ο ίδιος σε ΕΛ/ΛΑΚ.

Αυτά. :)
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό sokoban4ever » 17 Μάιος 2009, 04:27

Ενώ λίγο πριν πάω να την πέσω γιατι άυριο έχω δουλειά έκανα μια στιγμή log in
για να δώ πως πάει το forum να σου και πετιέται αυτό το post .. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

'Ελεος ρε παιδιά που κολλάτε με τον "κώδικα" του scribus; :? :? :? :? :? :? :? :? :?

'Οτι είναι των ubuntistas (και συγκεριμένων ατόμων) αυτό δεν αλλάζει όσο και να διαδοθεί όσο και να δεν ξερω και εγώ τι
Αν φοβάστε ότι μπορεί να το πάρει κάποιος και να το στήσει πιο εμφανίσιμα πιό trendy fancy (και άλλα graphics κολπάκια) και δεν ξέρω γω τι
και αυτό σας κάνει να αισθάνεσται μειωνεκτικά κακός πολύ κακός :!: :!: :!: (αυτό πρέπει να το πνίξετε μέσα σας :!: )
Απλά βάλτε του μια άδεια (αν δεν έχει ήδη) ώστε να τον υποχρεώσετε να το έχει και αυτός free
και πάρτε το δικό του .. δείτε το και μάθετε άφοβα περήφανα ελεύθερα την ιδέα .
Αν πάλι δεν είναι έτσι τότε γιατί τόσο άγχος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :? :?

Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται

Επομένως μην κάνετε σαν να τρέχει κάτι , προκαλεί σύγχυση στο forum :!: :!: :!:
Προς τι όλος αυτός ο πανικός...;;;;;;;;
χαλαρώστε και θυμηθείτε τι είχε είπε ο linus
για back-up ... :!:
Θεωρώ too much να κολλάμε σε τέτοια πράματα :!: :!: :!:

Το ubuntistas είναι ένα και μοναδικό και δεν θίγεται επειδή ίσως κάποιος πειράξει κάτι στον υπολογιστή του ή και το ανεβάσει κάπου στο διαδίκτυο

Δηλαδή πείτε μου άμα πάω και κάνω upload ένα custum linux live cd με ένα σωρό broken libraries και λάθη
θα χαλάσω το linux γενικά ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΈΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!


Ας κλείσει αυτό το topic και να αρχίσουμε άλλα :!: :!: :!:

πχ
πάτε εδώ στου atermon

viewtopic.php?f=7&t=5037

Σημείωση :
Παρακαλώ μην με παρεξηγήσετε για αυτά που είπα , κακό σκοπό δεν είχα να προσβάλω κανένα
απλά το θεωρώ too much
Θέλουμε και μπορούμε να έχουμε μια καλύτερη ζωή και όσο θα ζούμε θα προσπαθούμε να την αποκτήσουμε ακόμα και αν πεθάνουμε προσπαθώντας, και αν κάποια στιγμή λιγίσουμε έχουμε το επίπεδο να πούμε κουράστηκα λίγο να ,να ξαποστάσουμε , ώστε να συνεχίσουμε πάλι δυνατοί ξανά.

Μήνυμα με αγάπη και αληλλεγγύη σε όλους τους ανθρώπους από όλους τους λαούς , ιδίως του Ελληνικού.
Άβαταρ μέλους
sokoban4ever
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2331
Εγγραφή: 13 Φεβ 2009, 02:22
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό medigeek » 17 Μάιος 2009, 05:13

Καλά, τώρα για να καταλάβω καλά:
- μαλλώνετε για το αν θα δώσετε το σχέδιο;
είτε
- προσπαθείτε να αποφύγετε να παραδεκτείτε δημόσια ότι χρησιμοποιείτε λογισμικό κλειστού κώδικα για τη δουλειά;
Θέλω να πιστεύω πως είναι το δεύτερο, για να πω απλά πως δεν υπάρχει ντροπή και πως όλοι μας χρησιμοποιούμε για κάθε περίπτωση ό,τι καλυτερο προσφέρεται.
Και συμφωνώ με το sokoban4ever, ένα GNU Free Documentation License (GFDL) (με τα cover texts) πιστεύω είναι αρκετό για να ικανοποιήσει όλους αυτούς που συμμετέχουν στο περιοδικό.
Κύπριος; Κόπιασε στο ubuntu-cy! ┃ Launchpad Debian Github
Οδηγός για νεοεισερχόμενους -- Αρχικές οδηγίες για αρχάριους χρήστες του Ubuntu

1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-21-generic 64bit (en_US.UTF-8, GNOME cinnamon2d), Ubuntu 3.5.0-19-generic, Windows 7
3 Intel Core2 Duo CPU E6550 2.33GHz ‖ RAM 5970 MiB ‖ MSI MS-7235
4 nVidia G73 [GeForce 7300 GT] [10de:0393] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL-8110SC/8169SC Gigabit Ethernet [10ec:8167] (rev 10)
Άβαταρ μέλους
medigeek
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 5023
Εγγραφή: 24 Μάιος 2008, 14:49
Τοποθεσία: Σερβία/Κύπρος
Launchpad: medigeek
IRC: savvas
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό logari81 » 17 Μάιος 2009, 09:07

Εγώ να προσθέσω την άποψη μου ότι συμφωνώ με την πρόταση του sud0bash για την δημοσιευση του πηγαιου κώδικα του περιοδικού και με την ενεργειά του να θεσει το θεμα προς συζητηση.

Προσωπικα θεωρώ πιο σημαντικό το ερώτημα αν δημοσιοποιείται/δεν δημοσιοποιείται ο κώδικας από το ερώτημα αν χρησιμοποιείται ανοιχτό ή κλειστο λογισμικο για την σελιδοποιηση.

Διαφωνώ με τον φοβο του bullgr περι του ότι θα κανουμε ευκολη την ζωή καποιων που θα μπορέσουν να φτιάξουν ευκολα περιοδικο χρησιμοποιώντας την δουλεία του. Αυτό ειναι το νόημα του ελευθερου λογισμικου. Εξάλλου δεν τραγουδαμε για να ξεχωρίσουμε από τον κόσμο, τραγουδαμε για να σμίξουμε τον κόσμο.

Συμφωνώ με την πρόταση του simosx να παγώσει για κανα 2 βδομάδες το θεμα. Γράφω απλώς επειδή τώρα είδα την τροπή που πήρε το νήμα, για να αποτυπωθεί και η δική μου άποψη.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas