Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό linuxman » 16 Μάιος 2009, 19:01

Δεν θα γίνει καμία δημοσιοποίηση κανένα από τα αρχεία του περιοδικού , Το περιεχόμενο είναι κοινοτικό όχι το layout και πηγαία αρχεία .
Σε καμία περίπτωση αυτό .
@sudobash για πες μου τον λόγο γιατί τα θες , να τα πάρει κάποιος άλλος ?
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό g00fy » 16 Μάιος 2009, 19:18

Ούτε κι εγώ συμφωνώ σε κάτι τέτοιο!!!

Για πιο λόγο; Και γιατί αυτό... τώρα;;;!!! Γιατί όχι απο το 1ο τεύχος!!!;;;

Σε παρακαλώ να δώσεις απαντήσεις φίλε sudobash.

Και θα σε παρακαλέσω sudo, αν αποφασίσεις στο μέλλον ξανά να κάνεις κάτι τέτοιο... πρώτα να ζητήσεις την άποψη όλων και μετά να ξεκινήσεις.
Η/Υ: Intel Pentium DualCore / 2GB RAM / nVidia Geforce 8400GS / Ubuntu 10.04 64bit
Η/Υ: Toshiba Tecra R10-10S / Ubuntu 9.10 64bit

motd: May the source be with you!
g00fy@ubuntu-gr.org:~$ cat /etc/γνώσεις.conf
Linux:kuru (όχι guru) / Προγραμματισμός:Ναί / Αγγλικά:Καλά
Άβαταρ μέλους
g00fy
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: 12 Σεπ 2008, 18:58
Τοποθεσία: Σε όλη τη Μακεδονία!
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 16 Μάιος 2009, 20:26

Το θέμα μου είναι αδιάφορο. Και νομίζω ότι είναι αγνή διύλιση κώνωπα.

"Κλειστό" ή "Ανοιχτό" υπό το πρίσμα της διάθεσης των .sla δεν λέει κάτι. Η ιδέα ότι δημοσιεύουμε τον "πηγαίο" κώδικα (.sla αρχεία) του περιοδικού μου φαίνεται υπερβολική μανούρα και server hogging . Από την άλλη όποιος τον θέλει ας τον ζητήσει και να τον πάρει, δεν νομίζω ότι είναι κάποιος industry secret. (Αν και τα scribus files δεν τα δημιούργησα εγώ αλλά ο bullgr και αυτός θα έχει τον τελικό λόγο τί θα γίνουν, εγώ απλά ψηφίζω ναι κατά συνθήκη, θεωρώντας ακίνδυνη τη φύση του εγχειρήματος)

Τα αρχικά *.txt και *.something_graphics ας είναι διαθέσιμα άμεσα. (αν και πάλι μου φαίνεται πάλι υπερβολή) Ίσως κάποιος θέλει τις φωτογραφίες σε καλύτερη ανάλυση or something similar....
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό sudobash » 16 Μάιος 2009, 20:54

Φίλε g00fy κι εγώ θα σε παρακαλούσα πριν σπεύσεις να με κατηγορήσεις, να διαβάσεις καλύτερα τη δημοσίευση με την οποία ξεκίνησα το παρόν θέμα, καθώς εκεί βρίσκονται οι απαντήσεις στα θέματα που θίγεις.
g00fy έγραψε:Για πιο λόγο; Και γιατί αυτό... τώρα;;;!!! Γιατί όχι απο το 1ο τεύχος!!!;;;

sudobash έγραψε:...και έτσι προτείνω να ανεβάσουμε στη σελίδα του περιοδικού τα αρχεία όλων των τευχών.


g00fy έγραψε:Και θα σε παρακαλέσω sudo, αν αποφασίσεις στο μέλλον ξανά να κάνεις κάτι τέτοιο... πρώτα να ζητήσεις την άποψη όλων και μετά να ξεκινήσεις.

sudobash έγραψε:Επ'ευκαιρίας της κυκλοφορίας του 4ου τεύχους του περιοδικού μας, θα ήθελα να θέσω προς συζήτηση το θέμα της δημοσιοποίησης και της διανομής των πηγαίων αρχείων των τευχών υπό κάποια ελέυθερη άδεια. Από τη στιγμή που αντιπροσωπεύουμε μια κοινότητα ελεύθερου λογισμικού, πιστεύω ότι και η δουλειά που γίνεται από την ομάδα, θα πρέπει να είναι διαθέσιμη σε όλους και ελεύθερη προς ανάγνωση και χρήση και έτσι προτείνω να ανεβάσουμε στη σελίδα του περιοδικού τα αρχεία όλων των τευχών.

Τι γνώμη έχετε επί του θέματος;

Νομίζω με τα σημεία που τονίζω, σε καλύπτω και ως προς την επισήμανσή σου για να ζητήσω την άποψη όλων. Εκτός κι αν εδώ μέσα (με τόσα που έχω δει πλέον) δεν έχω ούτε καν το δικαίωμα να προτείνω κάτι.

linuxman έγραψε:@sudobash για πες μου τον λόγο γιατί τα θες , να τα πάρει κάποιος άλλος ?

Όχι παναγία μου... ίσα ίσα που θα πρότεινα να τα πατενταριστούν το συντομότερο δυνατόν.

linuxman έγραψε:Το περιεχόμενο είναι κοινοτικό όχι το layout και πηγαία αρχεία.

Αυτό μην το πεις παραέξω γιατί θα σε κοροϊδεύουνε... Που ξανακούστηκε κοινοτικά πηγαία αρχεία...

----------------

Τώρα ως προς το θέμα. Παραθέτω το μήνυμα που μου απέστειλε προσωπικά ο Σταύρος:
bullgr έγραψε:Δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να δώσουμε τα πηγαία αρχεία... Το full circle magazine δεν το κάνει...

Με αυτόν τον τρόπο θα δώσουμε το δικαίωμα στον καθένα να μπορεί να πάρει το layout και με ένα copy-paste κάποιων κειμένων να βγάλει περιοδικό... Θα μου πεις ότι αυτή είναι η έννοια της κοινότητας αλλά στα ηλεκτρονικά έντυπα δεν συνηθίζεται κάτι τέτοιο... Δίνουν το ηλεκτρονικό έντυπο με άδεια χρήσης open-source αλλά κανείς δεν δίνει τα πηγαία αρχεία του layout.

Από τη στιγμή που κάποιος μπορεί να κάνει copy-paste το κείμενο και τις φωτογραφίες από το pdf, μόνο ζημιά θα κάνουμε στον εαυτό μας δίνοντας τα πηγαία αρχεία...

Μην προσπαθήσετε να με πείσετε, γιατί δεν θα το καταφέρετε... Δεν τα δίνω με τίποτα τα πηγαία αρχεία... Υπάρχουν διάφοροι λόγοι που δεν θέλω να το κάνω...

Ένας από αυτούς είναι το παρασκήνιο της fosscom... (ilpara: αφαίρεσα 1 πρόταση που έκρινα ότι δεν πρέπει να δημοσιευθεί χωρίς το οκ του bullgr)
...

Γι' αυτό σας παρακαλώ μην επιμένετε... Δεν πρόκειται να δώσω με τίποτα τα πηγαία αρχεία... Και εάν νοιώθετε θιγμένοι (εσείς, η κοινότητα), μπορείτε να μου ζητήσετε να αποχωρήσω από το περιοδικό και να αναζητήσετε άλλον σελιδοποιητή (με δικό του layout)...

Δεν λειτουργώ εκβιαστικά, προς Θεού, άλλωστε ουδείς είναι αναντικατάστατος, μια ανακοίνωση να βγάλετε στο forum για σελιδοποιητή θα βρείτε σίγουρα εθελοντές... Απλώς δεν θέλω να γίνει η δουλειά μου αποκούμπι για μερικούς (ilpara: αφαίρεσα 1 l;ejh που έκρινα ότι δεν πρέπει να δημοσιευθεί χωρίς το οκ του bullgr).

Γι' αυτό σας παρακαλώ μη μου ζητάτε τα πηγαία αρχεία και το θέμα να λήξει εδώ...

ΥΓ
Εάν θέλεις sudobash τα κείμενα (διορθωμένα όπως στο pdf) και τις εικόνες του κάθε τεύχους ενημέρωσέ με...


και τη δική μου απάντηση σε αυτόν με την οποία εκφράζεται πλήρως η άποψή μου επί του θέματος και εξηγεί και τους λόγους που πρότεινα κάτι τέτοιο:

sudobash έγραψε:Καταρχήν, ήταν λάθος σου να απευθυνθείς προσωπικά σε μένα και τον Ηλία, καθώς θέματα που αφορούν το περιοδικό, αφορούν και όλη την ομάδα του περιοδικού και όχι 2-3 άτομα (τα οποία έχουν συντονιστικό και όχι ηγετικό ρόλο). Θα έπρεπε λοιπόν εξ'αρχής να συνεχίσεις την κουβέντα δημόσια ώστε να μπορούν όλοι να πουν τη γνώμη τους επί του θέματος.

Ως προς την ουσία τώρα...

Να υποθέσω ότι θεωρείς επίσης ανοησία του Stallman που δίνει τον κώδικα του gcc ή του Linus που δίνει τον κώδικα του πυρήνα, καθώς παραμονεύει στη γωνία ολόκληρη microsoft;

Μάλλον δεν έχεις κατανοήσει την ουσία της κοινότητας που (λέμε ότι) αντιπροσωπεύουμε. Η ελευθερία διακίνησης ιδεών και αγαθών είναι στοιχειώδης κανόνας σε μια τέτοια κοινότητα. Και δεν είναι ζημιά το να μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος τη δουλειά σου και να την επεκτείνει. Είναι κίνητρο. Είναι σκοπός. Είναι ευλογία.

Δεν αρκεί να βγάζουμε ένα περιοδικό για να πουλήσουμε μούρη στις άλλες "κακές" κοινότητες (όπως αναφέρεις), αλλά θα πρέπει να πρεσβεύουμε και τις ιδέες που αυτό το ίδιο περιοδικό αναπαράγει. Και αφού το θέτεις και έτσι, εμένα προσωπικά θα με έκανε ιδιαίτερα ευτυχισμένο να δω ότι ο κόπος μου αποδίδει και κάποιος άλλος το εκτιμάει αυτό και μπαίνει κι αυτός στον κόπο να χρησιμοποιήσει τη δουλειά μου και να την πάει ένα βήμα παραπέρα. Κι όχι μόνο θα ήθελα να δω να κυκλοφορήσει παρόμοιο περιοδικό με το δικό μας, αλλά αν ήταν δυνατό, θα ήθελα να κυκλοφορούν άλλα 10, άλλα 100, άλλα 1000...

Κλείνοντας να πω ότι καθώς η κουβέντα άρχισε δημόσια σε όλη την ομάδα του περιοδικού, εκεί θα πρέπει να κλείσει γιατί δεν αφορά το θέμα μόνο εμένα και εσένα, αφορά όλους και συλλογικά θα παρθεί η καλύτερη δυνατή απόφαση. Οπότε, είτε αρνείσαι δημόσια την παράδοση των πηγαίων αρχείων, παραθέτοντας και τους λόγους για τους οποίους το κάνεις, είτε μεταφέρω εκεί την κουβέντα που έχουμε εδώ.

Σε κάθε περίπτωση, θα ακολουθήσει η αποχώρηση μου από το περιοδικό και από την ομάδα διαχείρισης, καθώς όταν υπάρχει τέτοια σημαντική διαφορά σε τόσο βασικά θέματα, δε μπορεί να υπάρξει συνεργασία.

Για να μην αφήσω ξεκρέμαστη την ομάδα καθώς έχει ήδη δρομολογηθεί η διαδικασία για το 5ο τεύχος, σε περίπτωση που δε βρεθεί άμεσα, κάποιος που θα γράψει το how-to στη θέση μου, θα παραδώσω κανονικά το αρχείο.



Εφόσον όμως βλέπω ότι η πλειοψηφία δε συμφωνεί με την πρόταση, θα τη σεβαστώ. Δηλώνω την αποχώρησή μου από την ομάδα του περιοδικού και από τη διαχειριστική ομάδα του forum, καθώς δεν είμαι σε θέση να συνεχίσω μία συνεργασία με τόσο σημαντική (κατά τη γνώμη) μου διαφορά σε ιδεολογική βάση. Θα δώσω στον Ηλία τον κωδικό για τη σελίδα του περιοδικού. Στο γκρουπ είναι διαχειριστής και ο Μέντορας, οπότε μπορεί να κάνει ότι χρειαστεί. Επίσης όπως αναφέρω και στο μήνυμα παραπάνω, αν δε βρεθεί άτομο να καλύψει τη θέση μου στο how-to, θα δώσω κανονικά το κείμένό μου για το 5ο τεύχος.

Συγγνώμη για το μακροσκελές της δημοσίευσης, αλλά θα είναι και η τελευταία στη συγκεκριμένη ενότητα.

Σας ευχαριστώ όλους για τη συνεργασία σας και σας εύχομαι καλή συνέχεια.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 16 Μάιος 2009, 22:27

Ρε παιδιά,

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει συνέχεια να φαγωνόμαστε. Αφού όλοι εθελοντές είμαστε. Θα ήθελα να ήξερα αν και στο full circle τρώγονται έτσι. Ή αν στην ομάδα του debian μαλώνουν σε κάθε καινούρια απόφαση που πρέπει να πάρουν. Τελικά σε ένα τελείως κοινοτικό project πρέπει να ακολουθούμε τους κύκλους του debian. Oι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται νηφάλια, να διαρκούν κανα τρίμηνο-εξάμηνο, ίσως και χρόνο, και μετά να αλλάζει κάτι. Έχω την εντύπωση ότι το μεσογειακό κλίμα μας κάνει πολύ οξύθυμους και επιπόλαιους.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό linuxman » 17 Μάιος 2009, 01:23

sudobash έγραψε:Επ'ευκαιρίας της κυκλοφορίας του 4ου τεύχους του περιοδικού μας, θα ήθελα να θέσω προς συζήτηση το θέμα της δημοσιοποίησης και της διανομής των πηγαίων αρχείων των τευχών υπό κάποια ελέυθερη άδεια. Από τη στιγμή που αντιπροσωπεύουμε μια κοινότητα ελεύθερου λογισμικού, πιστεύω ότι και η δουλειά που γίνεται από την ομάδα, θα πρέπει να είναι διαθέσιμη σε όλους και ελεύθερη προς ανάγνωση και χρήση και έτσι προτείνω να ανεβάσουμε στη σελίδα του περιοδικού τα αρχεία όλων των τευχών.

Τι γνώμη έχετε επί του θέματος;


linuxman έγραψε:@sudobash για πες μου τον λόγο γιατί τα θες , να τα πάρει κάποιος άλλος ?

Όχι παναγία μου... ίσα ίσα που θα πρότεινα να τα πατενταριστούν το συντομότερο δυνατόν.

linuxman έγραψε:Το περιεχόμενο είναι κοινοτικό όχι το layout και πηγαία αρχεία.

Αυτό μην το πεις παραέξω γιατί θα σε κοροϊδεύουνε... Που ξανακούστηκε κοινοτικά πηγαία αρχεία...

Δεν ξέρω εάν θα το διαβάσεις άλλα πρέπει να το πω .
Θα με κοροϊδεύουν ; δεν ακούστηκε πουθενά , τότε αυτά που λες στην αρχή τότε τι είναι ? Τότε για πες εάν το περιοδικό http://fullcirclemagazine.org/ έχει κάνει το ίδιο ? Εγώ δεν νομίζω , έχεις δει που τα έχουν ανεβάσει ? Εγώ όχι , το περιεχόμενο το βγάζουν για την κοινότητα και συμμετέχει κοινότητα άρα , και δεν έχουν πουθενά διαθέσει τα πηγαία αρχεία του περιοδικού .
Δεν έχω καταλάβει το λόγο για τον οποίο θα πρέπει να το κάνουμε , τον λόγο ? Ναι είμαστε κοινότητα ανοιχτοί στις προτάσεις και συνεργασίες , εξάλλου δεν είπε κάνεις κάτι διαφορετικό , για ποιο λόγο όμως θα έπρεπε να το κάνουμε αυτό να δώσουμε τα πηγαία αρχεία του layout περιοδικού ?
Και απλά θα ήθελα να μάθω απλός ( άσχετα εάν συμμετέχω στο περιοδικό η όχι ) πως σου ήρθε τέτοια ιδέα να δώσουμε έξω τα αρχεία ?
Να κάνουμε κάποιο άλλο σαν αφίσα για πάρτη , π.χ. cd labels που είχε κάνει κάποτε @bullgr η και κάτι άλλο άλλα αρχεία του περιοδικού ?
Εμένα μου φαίνεται κάπως παράξενο αυτό .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό ilpara » 17 Μάιος 2009, 02:09

Και εγώ αρχικά το θεώρησα ιδεολογική παραξενιά του sudobash, επί της ουσίας όμως έχω την ίδια παραξενιά και συμφωνώ μαζί του πλήρως :!: :
Ως κοινότητα Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα (το γράφω ολόκληρο γιατί έχει σημασία να καταλαβαίνουμε τι είμαστε) άποψη μου είναι ότι έχουμε υποχρέωση να δίνουμε τα πάντα προς οποιονδήποτε χωρίς καν να ρωτάμε "γιατί" (αμελητί!) ...με άδεια χρήσης που θα ορίζει ότι όποιος χρησιμοποιήσει το layout έχει υποχρέωση να αναφέρει ότι είναι έργο του bullgr!
Οφείλω να παίρνω θέση για την πράξη ανεξαρτήτως ποιος έπραξε. Αυτή την φορά η άποψη μου είναι ότι διαφωνώ με τη θέση και τον χειρισμός του bullgr, παρότι γνωρίζετε πόσο τον εκτιμώ για την έως σήμερα προσφορά του. Ομοίως η άποψη μου είναι ότι διαφωνώ και με όσους υπερασπίστηκαν την θέση του bullgr (υποθέτω επειδή είναι θέση του bullgr και όχι επειδή είναι θέση που καθαρά υιοθετούν οι ίδιοι -υπόθεση κανω-), παρότι ξέρετε πόσο εκτιμώ τα παιδιά της ομάδας συντονισμού και τα παιδιά του περιοδικού. Άποψη μου είναι ότι είμαστε υπεύθυνα άτομα και δεν μπορεί την θέση μας να την διαμορφώνει είτε η «έχθρα» με τον Hellug (ανεξάρτητα αν είναι δικαιολογημένη ή όχι), είτε η προσωπική μας σχέση με κάποιον/ους, είτε η κούραση των 4 τευχών, είτε ο εκνευρισμός της στιγμής, ...είτε το μάλλον πραγματικό γεγονός ότι εργασίες όπως η σελιδοποίηση έως σήμερα γίνονται ευκολότερα και καλύτερα με κλειστό λογισμικό. Και τέλος άποψη μου είναι ότι τέτοιες αποχωρήσεις συνιστούν είτε εκβιασμό είτε απογοήτευση, τον εκβιασμό δεν μπορώ να τον δεχτώ, την απογοήτευση δεν μπορώ να την αφήσω. Πιστεύω ότι έχουμε δύο απογοητευμένους και θα προσπαθήσω και ο sudobash και ο bullgr να επανέλθουν :!:

Τέλος, δεδομένου ότι πλέον το θέμα δεν είναι δικό μας, δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα(!), αλλά είναι θέμα όλων που ενδιαφέρονται και προσφέρουν στην ubuntu-gr, αντιγράφω αυτό το νήμα στην ανοιχτή ενότητα του περιοδικού για να λάβουν γνώση - πάρουν θέση όλοι (και ο bullgr που δήλωσε ότι έχει αφαιρέσει τον εαυτό του από την κλειστή ενότητα του περιοδικού). Αν διαφωνείτε, αν θεωρείτε την ενέργειά μου πραξικοπηματική, διαγράψτε με...

Με έκπληξη και λύπη ξαναλέω ότι είμαστε κοινότητα Ελεύθερου Λογισμικού / Λογισμικού Ανοιχτού Κώδικα
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό taratatzoum » 17 Μάιος 2009, 02:39

linuxman έγραψε:Δεν θα γίνει καμία δημοσιοποίηση κανένα από τα αρχεία του περιοδικού , Το περιεχόμενο είναι κοινοτικό όχι το layout και πηγαία αρχεία .
Σε καμία περίπτωση αυτό .


δεν το κατάλαβα αυτό?
τι το κάναμε αποφασίσουμε και διατάζουμε?
εσύ λ'ινουξμαν ειδικά? το προσωποποιημένο ΕΛΛΑΚ μιλάς έτσι?
Ιστολόγιο
1 Γνώσεις → Linux: Προχωρημένος ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
2 Λειτουργικό → Slackware 13.37.0 64-bit (el_GR.utf-8)
3 Προδιαγραφές → CPU: 8x Intel Core i7 CPU Q 740 1.73GHz ‖ RAM 3894 MiB ‖ Dell Inc. - Dell Inc. Inspiron N5010
4 Κάρτες γραφικών: ATI Redwood [Radeon HD 5600 Series] ⎨1002:68c1⎬
5 Δίκτυα: wlan0: Broadcom BCM4313 802.11b/g/n Wireless LAN Controller ⎨14e4:4727⎬ ⋮ eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller ⎨10ec:8136⎬
taratatzoum
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:29
Τοποθεσία: Χανιά
Launchpad: rizitis
IRC: rizitis or rtz
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό cyberpython » 17 Μάιος 2009, 02:48

Πριν πάρω θέση θέλω να πω οτι και εγώ αισθάνομαι μεγάλη λύπη για την αποχώρηση των sudobash και bullgr από το περιοδικό καθώς χωρίς τη συμμετοχή τους δε νομίζω οτι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο - και λυπάμαι περισσότερο καθώς βλέπω το πόσο αξιόλογη δουλειά είχε γίνει στο τελευταίο τεύχος (και το λέω επειδή είναι το πιο πρόσφατο, αφού και τα προηγούμενα ήταν άριστα).

Το χειρότερο είναι οτι αυτή η απόφαση των bullgr και sudobash είναι ζημιογόνος για ολόκληρη την κοινότητά μας και τους παρακαλώ και τους δύο να το ξανασκεφτούν.

Όσον αφορά τη διάθεση των πηγαίων αρχείων, είμαι υπέρ της ελεύθερης διάθεσης ολόκληρου του υλικού - αυτό το ακολουθώ γενικά σε όλα τα open source projects μου. Μία εφαρμογή για να θεωρηθεί FOSS πρέπει να είναι ελεύθερος και ο κώδικας και όχι απλά να επιτρέπεται ελεύθερα η διανομή της, η χρήση της και το reverse engineering. Από την άλλη πλευρά, εδώ έχουμε να κάνουμε με εντελώς διαφορετικής φύσης υλικό, οπότε ίσως η άποψή μου να είναι εσφαλμένη.

Όπως και να έχει το πράγμα, είναι κρίμα να βλέπουμε δύο σημαντικά μέλη να αποχωρούν από την ομάδα του περιοδικού.

Edit:
@ rizitis, linuxman, sudobash, goofy (και όλους γενικότερα)
Μη ξεχνάμε οτι επικοινωνούμε μέσω ενός φορουμ και κάτι που μπορεί να πει κάποιος να το διαβάζει και να το ερμηνεύει κάποιος άλλος εντελώς διαφορετικά. Οπότε συνιστώ ψυχραιμία και παρακαλώ να γυρίσουμε πίσω στο όμορφο κλίμα που επικρατούσε όλους αυτούς τους μήνες.
Κοινότητα ΕΛ/ΛΑΚ Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών / Ubuntu-gr / My Web Log
Επίπεδο Γνώσεων Linux: Μέτριο, Προγραμματισμός: Ναι, Aγγλικά: Καλά
Λειτουργικό : Ubuntu 10.04 - 32bits
Η/Υ : Intel Core2 4400@2 GHz / 2GB DDR2 RAM / GeForce 8400 GS 512MB / Creative SB Audigy SE
Άβαταρ μέλους
cyberpython
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 13:22
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού

Δημοσίευσηαπό linuxman » 17 Μάιος 2009, 03:09

rizitis έγραψε:
linuxman έγραψε:Δεν θα γίνει καμία δημοσιοποίηση κανένα από τα αρχεία του περιοδικού , Το περιεχόμενο είναι κοινοτικό όχι το layout και πηγαία αρχεία .
Σε καμία περίπτωση αυτό .


δεν το κατάλαβα αυτό?
τι το κάναμε αποφασίσουμε και διατάζουμε?
εσύ λ'ινουξμαν ειδικά? το προσωποποιημένο ΕΛΛΑΚ μιλάς έτσι?

Όχι λάθος ερμηνεία , θα έπρεπε να προσθέσω Δεν θα έπρεπε να διαθέσουμε αυτά .
Δεν αποφασίσουμε και διατάζουμε ( εξάλλου απόφαση για διάθεση τον αρχείων του περιοδικού δεν είναι στο χέρι μου ) , άλλα ποιος είναι λόγος να υπάρχουν πηγαία αρχεία για κάθε τεύχος , όσοι διάβασαν το περιοδικό δεν τους ενδιαφέρει πως και με τι έχει γίνει το περιοδικό , τους ενδιαφέρει το περιεχόμενο .
Εκτός και εάν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος για τον οποίο το άνοιξε το θέμα @sudobash τον οποίο εγώ δεν μπορώ να το γνωρίζω .
Οδηγίες προς Νεοεισερχόμενους
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Ικανοποιητικό ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Linux Mint 17.1 Rebecca 3.13.0-37-generic 64bit (el_GR.UTF-8, X-Cinnamon cinnamon)
3 Intel Core i5-2310M CPU @ 2.10GHz ‖ RAM 3866 MiB ‖ Dell Inc. 0D7C51 - Dell Inc. Dell System Vostro 3750
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics [8086:0116] {i915}
5 wlan0: Intel Centrino Wireless-N 1030 [Rainbow Peak] [8086:008a] (rev 34) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 06)
http://www.greeklug.gr
Άβαταρ μέλους
linuxman
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 20:41
Τοποθεσία: Thessaloniki / Macedonia / Greece
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas

cron