Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό kaingeo » 17 Μάιος 2009, 10:59

Τέλεια! έφτασε η πρώτη mini κρίση πάνω σε μια διαφωνία... για να δούμε πως θα εκτονωθεί; Ήδη δύο αποχώρησαν από το περιοδικό, αρχίσανε τα flames, τα μπλα μπλα, οι παρεξηγήσεις. Και εγώ ρωτάω ποιος κερδίζει από όλα αυτά; Σίγουρα όχι η κοινότητα Ubuntu-gr, επίσης σίγουρα όχι το ελεύθερο λογισμικό, α! και σίγουρα όχι το Ubuntistas. Για τον λόγο αυτό πρέπει όλοι να βάλουμε την λογική πρώτα και μετά το συναίσθημα και όλα θα πάνε καλά. Οι καταστάσεις αυτές είναι πάρα πολύ σημαντικές για τις κοινότητες, γιατί είναι αναπόφευκτο το ότι θα συμβούν, και πρέπει να βγαίνουμε δυνατότεροι από τις κρίσεις και όχι αποδυναμωμένοι.

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι είναι πολύ δύσκολο να συνεργαστείς και να επικοινωνήσεις μέσω ιντερνετ για τον λόγο αυτό πρέπει να υπάρχει περισσότερη ανοχή. Για τον λόγο αυτό γίνονται τα fosscomms για να σου είναι ποιο δύσκολο να σκυλοβρίσεις τον άλλο γιατί τον ξέρεις, είναι γνωστός σου, έχεις συνδέσει ένα nickname με ένα άτομο. Επίσης δεν θα γράφετε ΠΟΤΕ ποστς "εν βρασμώ ψυχής" θα περιμένετε 15 λεπτά, θα ρίχνετε 2-3 μπινελίκια, θα βλέπετε λίγο TV και μετά με ηρεμία θα απαντάτε.

Στην ουσία τώρα... τώρα θα πω την άποψη μου για το θέμα. Είναι 100% σίγουρο δεν θα συμφωνούν μερικοί, ή αρκετοί, ή όλοι. Αυτό όμως μπορεί να γίνει αφού την εκφράσω, έτσι; Πάμε λοιπόν:

Όπως οι περισσότεροι ξέρετε, ασχολούμαι με την εκπαίδευση κτλ. Αν εγώ ήθελα να φτιάξω ένα περιοδικό ή ένα φυλλάδιο με άρθρα για εφαρμογές, ένα οδηγό εγκατάστασης κτλ (δικά μου άρθρα) και το μόνο που ήθελα θα ήταν το layout του Scribus, θα μου το δίνατε;;; Αν δεν μου το δίνατε θα βασανίζατε ένα μέλος της κοινότητας να κάνει διπλή δουλειά, μια και εγώ δεν θα ασχοληθώ ποτέ με το desktop publishing και θα βασανιστώ χωρίς λόγο. Αν δίνατε το αρχείο σε εμένα, γιατί να μην το δίνατε και στην Εταιρία Ελλακ που θα ήθελε να φτιάξει ένα παρόμοιο φυλλάδιο ή στην κοινότητα Fedora;;; Αυτό νομίζω είναι το νόημα. Αν δεν θέλετε κάποιος να βγάλει λεφτά από την δουλειά σας, το διανέμετε με άδεια CC Non Commercial και τελειώνει το θέμα. Εγώ ότι γράφω το δημοσιεύω με CC Attribution Share-alike δηλαδή με άδεια που θα μπορούσε κάποιος να το πάρει όπως είναι και να το εκδώσει χωρίς να μου δώσει φράγκο! Και; τι έγινε; αν το ήθελα κλειστό θα το δημοσίευα κλειστό! είναι απλό.

Αυτή ήταν η άποψη μου, πολλοί θα διαφωνείτε, πριν απαντήσετε όμως σκεφτείτε ότι τα πράγματα που μας ενώνουν είναι
πάρα πολύ περισσότερα από αυτά που μας χωρίζουν.
Τελευταία επεξεργασία από simosx και 17 Μάιος 2009, 18:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: άλλαξα το τίτλο και έβαλα «δύο εβδομάδες», Η συζήτηση θα αρχίσει σε δύο εβδομάδες.
kaingeo
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:15
Τοποθεσία: Ηράκλειο
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 17 Μάιος 2009, 11:14

Δυο βδομάδες διακοπές κι από μένα.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό pkst » 17 Μάιος 2009, 11:39

Μερικοί προβληματισμοί πάνω στη μορφή και τη λειτουργία του περιοδικού:
Αναμφισβήτητα τα άτομα που ασχολούνται με το περιοδικό αφιερώνουν αρκετό από τον ελεύθερο χρόνο τους για να κυκλοφορεί αυτό το περιοδικό, και αξίζουν τις ευχαριστίες όλων μας. Μιας και το περιοδικό ξεκίνησε ως ένα μέσο το οποίο επικοινωνίας της κοινότητας ubuntu-gr προς το έξω κόσμο, ή εικόνα που βγάζει προς τα έξω πρέπει να συνάδει με τη λογική του ανοικτού κώδικα, και τη φιλοσοφία του ελεύθερου λογισμικού:

1) Θεωρώ ότι πρώτο μέλημα θα πρέπει να είναι η δημοσίευση των κειμένων του περιοδικού και σε άλλες μορφές εκτός .pdf (html. odt), ώστε να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στα άρθρα του, από όλους (και φυσικά να βρεθούν άτομα να ασχοληθούν με αυτό)

2) Υπάρχει κανένας που έχει την όρεξη και το μεράκι να στήσει το περιοδικό με εργαλεία ελεύθερου λογισμικού? Αν ναι, δεν νομίζω ότι θα είχε κανείς αντίρρηση. Αν όχι, αναγκαστικά μένουμε στην υπάρχουσα κατάσταση. Λίγο με ενδιαφέρει αν ο κώδικας του pdf του περιoδικού είναι κάπου διαθέσιμος αν αυτός ο κώδικας είναι από λογισμικό κλειστού κώδικα (και πόσο μάλλον αν αυτό προέρχεται από την προσωπική δουλειά ενός ατόμου, που κάνει αυτό το επάγγελμα). Θεωρώ πιο σημαντικό το 1) παρά το αρχείο σελιδοποίησης (που ελάχιστους θα ενδιαφέρει)

3) Ένα άλλο σημείο, είναι η φαινομενική απομάκρυνση του περιοδικού από το ubuntu-gr (δικό του domain, τα links για το περιοδικό δεν παραπέμπουν άμεσα στο .pdf , αλλά στη σελίδα του περιοδικού κοκ). Στα μάτια τρίτων , το ubuntistas φαίνεται να είναι ξεχωριστή προσπάθεια από το ubuntu-gr . Ποτέ δεν κατάλαβα σε τι εξυπηρετεί η αποκοπή από το ομφάλιο λώρο του ubuntu-gr
And the beast shall be made legion. Its numbers shall be increased a thousand thousand fold. The din of a million keyboards like unto a great storm shall cover the earth, and the followers of Mammon shall tremble.
Άβαταρ μέλους
pkst
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 427
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 19:45
Τοποθεσία: Nea Makri
IRC: pkst
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό Themis-T » 17 Μάιος 2009, 13:40

pkst έγραψε:1) Θεωρώ ότι πρώτο μέλημα θα πρέπει να είναι η δημοσίευση των κειμένων του περιοδικού και σε άλλες μορφές εκτός .pdf (html. odt), ώστε να υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στα άρθρα του, από όλους (και φυσικά να βρεθούν άτομα να ασχοληθούν με αυτό)

2) Υπάρχει κανένας που έχει την όρεξη και το μεράκι να στήσει το περιοδικό με εργαλεία ελεύθερου λογισμικού? Αν ναι, δεν νομίζω ότι θα είχε κανείς αντίρρηση. Αν όχι, αναγκαστικά μένουμε στην υπάρχουσα κατάσταση. Λίγο με ενδιαφέρει αν ο κώδικας του pdf του περιoδικού είναι κάπου διαθέσιμος αν αυτός ο κώδικας είναι από λογισμικό κλειστού κώδικα (και πόσο μάλλον αν αυτό προέρχεται από την προσωπική δουλειά ενός ατόμου, που κάνει αυτό το επάγγελμα). Θεωρώ πιο σημαντικό το 1) παρά το αρχείο σελιδοποίησης (που ελάχιστους θα ενδιαφέρει)

1) Συμφωνώ και σημειώνω ότι μία ιστοσελίδα σε Wordpress, (κατά τη γνώμη μου), αποτελεί καλή λύση, εύκολη στην υλοποίηση και θα γλυτώσει πολύ κόσμο από κόπο και χρόνο.
2) Επανέρχομαι σε μία άποψη που είχα δημοσιεύσει (και που έτυχε αυστηρής, κακής κριτικής και παρερμηνείας) για την δημιουργία προτύπων στο Scribus με καθορισμένα χαρακτηριστικά ανά ενότητα (στήλες, χρώμα, γραφικά, γραμματοσειρές κλπ.) ώστε όποιος θέλει να φτιάχνει τα άρθρα του εισάγοντας κείμενο και φωτογραφίες, να τα έχει έτοιμα και όποτε αρχίζει η υλοποίηση του επόμενου τεύχους να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής των άρθρων αφού θα υπάρχουν ήδη και όχι να ψάχνονται οι συντάκτες τελευταία στιγμή για να τα μαζέψουν. Επιπλέον το Full Circle γίνεται με το Scribus και όπως μπορείτε να δείτε όλοι τα αποτελέσματα είναι άριστα. Εκτός αυτού όλοι μπορούν να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα αυτό και να το χρησιμοποιήσουν.

Και κάτι ακόμα: συγχωρέστε με, αλλά ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπεί ο σταθερός αριθμός των σελίδων του περιοδικού. Προσωπικά προτιμώ να βλέπω ένα ολοκληρωμένο άρθρο όσες σελίδες και εάν πιάνει, παρά να περιμένω 2 μήνες για το υπόλοιπο...
Xtreemweb.net - Xtreem hosting and support
Themis-T
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2008, 14:25
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό atermon » 17 Μάιος 2009, 17:43

Αντιγράφω από εδώ

Αν κάποιος έσφαλε στις επιλογές του, οφείλουμε να δείξουμε μεγαλοψυχία και κατανόηση από την πλευρά μας και μεταμέλεια από την πλευρά του.

Αν ο @bullgr επιθυμεί να μην διαθέσει τα αρχεία, δικαίωμά του, έχει ασχοληθεί αποκλειστικά αυτός με τη σελιδοποίηση και έχει το δικαίωμα της επιλογής. Δεν συμφωνώ με την αποχώρησή του, τουλάχιστον στην συνείδησή μου. Το ίδιο ισχύει και για τον @sudobash.

Συμφωνώ με την τοποθέτηση του @sudobash για την ελεύθερη πρόσβαση σε πηγαία αρχεία, ως απόρροια της σχέσης μου με το ΕΛΛΑΚ. Ας κλείσουμε όμως, εύχομαι δηλαδή, τα δύο τεύχη που μένουν για το πρώτο έτος κυκλοφορίας, σε αυτή τη μορφή. Δεν θα δώσουμε λογαριασμό σε κανένα, αν για τεχνικούς λόγους και έλλειψη τεχνογνωσίας το περιοδικό ξεκίνησε με αυτή τη μορφή. Το περιεχόμενο διατίθεται υπό συγκεκριμένη άδεια και αυτό είναι το παραγόμενο προϊόν.

Τώρα για το τι μέλλει γενέσθαι...

Να συζητήσουμε αν είναι εφικτό να στήσουμε το περιοδικό σε LaTex. Είχα αναφερθεί και παλιά σε αυτό. Υπόδειγμα για μένα αποτελεί το γερμανικό περιοδικό freismagazin. Ο πηγαίος κώδικας είναι διαθέσιμος (GNU FDL), υπάρχουν εκδόσεις σε html με ή χωρίς εικόνες επίσης. Περιμένω τις τοποθετήσεις σας σχετικά.

Δεν μας κυνηγάει κανένας, έχουμε χρόνο να σκεφτούμε, να συζητήσουμε, να προγραμματίσουμε δράσεις και να πάρουμε και από τη σημαία άδεια 2 εβδομάδων. Συστήνω ψυχραιμία, υπομονή, συναδελφικότητα και αμεροληψία. Δεν έχουμε να μοιράσουμε κάτι μεταξύ μας, μόνο πολυεπίπεδη γνώση κερδίζουμε όσοι δραστηριοποιούμαστε ενεργά στην κοινότητα.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - Αποχωρήσεις

Δημοσίευσηαπό ilpara » 17 Μάιος 2009, 17:47

Themis-T έγραψε:2) Επανέρχομαι σε μία άποψη που είχα δημοσιεύσει (και που έτυχε αυστηρής, κακής κριτικής και παρερμηνείας) για την δημιουργία προτύπων στο Scribus με καθορισμένα χαρακτηριστικά ανά ενότητα (στήλες, χρώμα, γραφικά, γραμματοσειρές κλπ.) ώστε όποιος θέλει να φτιάχνει τα άρθρα του εισάγοντας κείμενο και φωτογραφίες, να τα έχει έτοιμα και όποτε αρχίζει η υλοποίηση του επόμενου τεύχους να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής των άρθρων αφού θα υπάρχουν ήδη και όχι να ψάχνονται οι συντάκτες τελευταία στιγμή για να τα μαζέψουν. Επιπλέον το Full Circle γίνεται με το Scribus και όπως μπορείτε να δείτε όλοι τα αποτελέσματα είναι άριστα. Εκτός αυτού όλοι μπορούν να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα αυτό και να το χρησιμοποιήσουν.

Και κάτι ακόμα: συγχωρέστε με, αλλά ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αποσκοπεί ο σταθερός αριθμός των σελίδων του περιοδικού. Προσωπικά προτιμώ να βλέπω ένα ολοκληρωμένο άρθρο όσες σελίδες και εάν πιάνει, παρά να περιμένω 2 μήνες για το υπόλοιπο...


Themis-T, αν μπορείς από τεχνικής άποψης να το στήσεις και να βγάλεις έναν όδηγό για να δοκιμάσουμε πόσο μπορεί να γίνει όπως λες θα ήταν χρήσιμο. Πάντως δεν είναι τώρα η ώρα να συζητήσουμε τέτοιες προτάσεις, πρέπει πρώτα να διορθώσουμε την κατάσταση με το μπάχαλο που έγινε!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό greatst » 17 Μάιος 2009, 20:11

Ρε παιδιά, ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ?

ΔΕΝ θα πάρω θέση στο θέμα που προέκυψε, διότι ΔΕΝ θα ωφελήσει σε τίποτε.

Θέλω να πω μόνο προς ΟΛΟΥΣ και εντελώς ΦΙΛΙΚΑ και ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΤΕΡΝΑΛΙΣΤΙΚΑ: χαλαρώστε ρε παίδες! Τι πάτε να κάνετε? Πάτε να διαλύσετε την κοινότητα?

Δυστυχώς την όλη συζήτηση την είδα+διάβασα μόλις τώρα! Μα σοβαρά τώρα, θα έχουμε αποχωρήσεις και άλλα συναφή με αφορμή αυτό το ζήτημα? Στο θέμα που τέθηκε ΟΛΟΙ έχουμε την άποψη μας και ΟΛΕΣ οι απόψεις που διάβασα σχετικά με ΑΥΤΟ είναι ΣΕΒΑΣΤΕΣ! Αλλά, είναι αυτό το ζήτημα λόγος για τέτοια ένταση? Σας το λέω εντελώς ωμά: είμαι σχετικά λίγο καιρό στην κοινότητα και ακόμη λιγότερη στο περιοδικό για να ξέρω τι παίζεται σε ΒΑΘΟΣ (αναφέρομαι στις διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ μας) αλλά βλέποντας την όλη συζήτηση θα μπορούσα να κάνω την ΕΣΦΑΛΜΕΝΗ (ελπίζω!) υπόθεση ότι η κοινότητα είναι ένα καζάνι έτοιμο να ΣΚΑΣΕΙ!

Θερμή προσωπική παράκληση από έναν "απλό στρατιώτη" της κοινότητας και του περιοδικού (i.e.: δεν είμαι διαχειριστής/συντονιστής/κλπ): Ας θεωρήσουμε ότι η όλη συζήτηση ΔΕΝ έγινε ποτέ ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ και ας την ξαναρχίσουμε (ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ) από την αρχή χωρίς προκαταλήψεις.

Η εικόνα που έχω για όλα τα μέλη παραμένει η ίδια όπως πριν διαβάσω την συζήτηση και σας ζητώ ΦΙΛΙΚΑ να κάνετε το ίδιο! Είμαστε μέλη μιας κοινότητας όπου η (ΒΑΣΙΚΗ) επικοινωνία μεταξύ μας γίνεται με ΓΡΑΠΤΑ μηνύματα στο φόρουμ και με ΑΣΥΓΧΡΟΝΟ τρόπο επικοινωνίας, με όλα τα μειονεκτήματα που μπορεί να υπάρχουν. Παρεξηγήσεις γίνονται ΠΑΝΤΑ σε τέτοιες καταστάσεις και το ξέρετε όλοι! Αλλά, δεν υπάρχει λόγος να το τραβάμε ρε παιδιά! Εάν η συζήτηση γινόταν από κοντά (πχ: σε ένα καφέ) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είχαν ειπωθεί τα όσα γράφτηκαν εδώ (ΔΕΝ αναφέρομαι στην ουσία αλλά στο ΥΦΟΣ γραφής και στις παράπλευρες διαμάχες).

Συνοπτικά: παράκληση μου να ξεχάσουμε το συμβάν, να ανακαλέσουν τα βαριά λόγια όσοι τα είπαν και να ξαναρχίσουμε την συζήτηση (εάν πρέπει) από την αρχή με καλή διάθεση!

Φιλικά,

Σταύρος (greatst)
προσωπική ιστοσελίδαgreatst in Launchpad

Γνώσεις ⇛ Linux: Όσο ζω μαθαίνω ┃ Προγραμματισμός: Μια χαρά ┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά

Mac mini (late 2009) (8GB RAM) με OS X 10.11.6 [και Ubuntu 16.04 Server amd64 και άλλες GNU/Linux εικονικές μηχανές με 2GB RAM, 128MB VRAM+3D_acceleration η κάθε μία].
Άβαταρ μέλους
greatst
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: 14 Δεκ 2008, 00:41
Τοποθεσία: Κατερίνη
Launchpad: greatst
IRC: greatst
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό bullgr » 31 Μάιος 2009, 09:06

Μετά από 15 μέρες αποχής και αφού ηρέμησα και είδα τα πράγματα πιο ψύχραιμα, παραδίδω τα πηγαία αρχεία:
Ubuntistas 1
Ubuntistas 2
Ubuntistas 3
Ubuntistas 4

Θα μπορούσα να γράψω πολλά για αυτά που έγιναν και για αυτά που ειπώθηκαν αλλά δεν θα το κάνω... Έχω βαρεθεί τις αντιπαραθέσεις και δεν θέλω να δυναμητιστεί ξανά η κατάσταση. Παραδίδω απλά και λακωνικά τα πηγαία αρχεία και δεν λέω τίποτα άλλο.

Μια τελευταία σημείωση:
Η αποχώρησή μου από το περιοδικό ισχύει... Σκεφτόμουν να αναλάμβανα μια ακόμα σελιδοποίηση για να γίνει όσο το δυνατόν πιο ομαλή η μετάβαση της σελιδοποίησης του περιοδικού και για να έχετε τον χρόνο (περίπου 3 μήνες) για να οργανωθείτε. Ο g00fy όμως μου είπε ότι αποφασίσατε να μην διαθέσετε περιοδικό το διάστημα Ιουλίου-Αυγούστου. Οπότε έχετε τον χρόνο να οργανωθείτε και δεν χρειάζεται να κάνω άλλη μια σελιδοποίηση.

ΥΓ
Ευχαριστώ αυτούς που με υποστήριξαν... Θα ήθελα όμως να παρακαλέσω να μην υπάρξουν αποχωρήσεις εξαιτίας της δική μου αποχώρησης. Δεν είμαστε αίρεση να έχει ο καθένας τους "οπαδούς" του, αλλά κοινότητα και θα πρέπει το έργο να συνεχίζεται άσχετα με το ποιος αποχωρεί και ποιος όχι.

Σας εύχομαι καλή συνέχεια και είμαι σίγουρος ότι το περιοδικό θα γίνει ακόμη καλύτερο...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό gourgi » 31 Μάιος 2009, 17:51

bullgr έγραψε:. Ο g00fy όμως μου είπε ότι αποφασίσατε να μην διαθέσετε περιοδικό το διάστημα Ιουλίου-Αυγούστου.

αυτό πότε αποφασίστηκε ;
Όσο ζω ... μαθαίνω!
Desktop:stable9.04 i386|testing9.10 i386|Opteron Amd64 1.8GHz|RAM 2GB|Nvidia 6600GT|Msi K8N Platinum|Live! 24bit 5.1|Pixelview Playtv Pro BT878+rev.9d
Asus EEE 1000h9.04 i386|N270|RAM 2GB|945GME|RT2860|82801G
Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
gourgi
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 02 Ιουν 2008, 14:45
Τοποθεσία: Ξάνθη - Πτελεός
IRC: gourgi
Εκτύπωση

Re: Πηγαία αρχεία τευχών περιοδικού - ΕΛΛΑΚ - «δύο εβδομάδες»

Δημοσίευσηαπό ilpara » 31 Μάιος 2009, 18:05

bullgr έγραψε:Ο g00fy όμως μου είπε ότι αποφασίσατε να μην διαθέσετε περιοδικό το διάστημα Ιουλίου-Αυγούστου.

δεν ήταν απόφαση επιλογής, ήταν απόφαση ανάγκης
για την ακρίβεια δεν ήταν καν απόφαση, απλώς το συζητήσαμε με g00fy όταν διαπιστώσαμε ότι το 5ο τεύχος έχει μείνει πίσω και σκεφτήκαμε ότι το «καλοκαίρι» είναι καλή δικαιολογία
...την απόφαση πρέπει να την πάρει η κοινότητα αφού συζητηθεί εδώ, προσωπικά βλέπω ότι δεν μπορούμε να βγάλουμε τεύχος 5 στις 15 Ιουλίου, τι λέτε?

bullgr έγραψε:Μετά από 15 μέρες αποχής και αφού ηρέμησα και είδα τα πράγματα πιο ψύχραιμα, παραδίδω τα πηγαία αρχεία:

:D η κίνηση σου με βρίσκει σύμφωνω -ευχαριστούμε!
Sudobash θα μπορούσες να τα προσθέσεις στην ιστοσελίδα του περιοδικού?

bullgr έγραψε:Η αποχώρησή μου από το περιοδικό ισχύει...

Δεν μπορώ να σε αναγκάσω, αν μπορούσα θα το έκανα. Ξανασκέψου το όταν ξεκουραστείς
Σκέφτομαι στα γρήγορα 2 λύσεις.
Πρώτον Themis-T. *
Δεύτερον dimitrak.
Υπάρχει άλλος που να μπορεί να αναλάβει σελιδοποίηση?

*
Themis-T έγραψε:Επανέρχομαι σε μία άποψη που είχα δημοσιεύσει (και που έτυχε αυστηρής, κακής κριτικής και παρερμηνείας) για την δημιουργία προτύπων στο Scribus με καθορισμένα χαρακτηριστικά ανά ενότητα (στήλες, χρώμα, γραφικά, γραμματοσειρές κλπ.) ώστε όποιος θέλει να φτιάχνει τα άρθρα του εισάγοντας κείμενο και φωτογραφίες, να τα έχει έτοιμα και όποτε αρχίζει η υλοποίηση του επόμενου τεύχους να υπάρχει η δυνατότητα επιλογής των άρθρων αφού θα υπάρχουν ήδη και όχι να ψάχνονται οι συντάκτες τελευταία στιγμή για να τα μαζέψουν. Επιπλέον το Full Circle γίνεται με το Scribus και όπως μπορείτε να δείτε όλοι τα αποτελέσματα είναι άριστα. Εκτός αυτού όλοι μπορούν να εγκαταστήσουν το πρόγραμμα αυτό και να το χρησιμοποιήσουν.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas