Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό sudobash » 31 Ιούλ 2009, 20:20

Το 5ο τεύχος του Ubuntistas είναι γεγονός! Είναι διαθέσιμο σε αρχείο pdf και μπορείτε να το κατεβάσετε δωρεάν από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Τεύχος 5 [Ιούλιος - Αύγουστος 2009] (αρχείο pdf, μέγεθος ~4.6ΜΒ)

Εικόνα

Βρισκόμαστε στα μισά του καλοκαιριού και η ομάδα του περιοδικού ανασυντάχθηκε επιστρέφοντας από νησιά, παραλίες, beach bars και διακοπές και χωρίς να αφήσει παραπονεμένο το αναγνωστικό της κοινό, κυκλοφορεί την πέμπτη έκδοση του Ubuntistas!

Αξίζει να σημειωθεί ότι έγινε μια μικρή αλλαγή στον τρόπο σελιδοποίησης του περιοδικού και το παρόν τεύχος δημιουργήθηκε με LaTeX. Τα πηγαία αρχεία μπορείτε να τα βρείτε στην αντίστοιχη ενότητα της ιστοσελίδας. Για τεχνικούς λόγους, για προβολή του αρχείου pdf σε Linux προτείνεται η χρήση των Evince και ePDFView και όχι των okular και xpdf.

Όσον αφορά την ύλη, στη συνέντευξη φιλοξενούμε τον Gerry Carr (marketing manager της Canonical), παρουσιάζουμε το Ubuntu Studio 9.04, εξηγούμε πως μπορούμε να συμβάλλουμε στην προώθηση του Ubuntu και του ελεύθερου λογισμικού γενικότερα και αναλύουμε τη σημερινή πραγματικότητα της ψηφιακής Ελλάδας. Ακόμα στις 32 σελίδες του περιοδικού θα βρείτε ενδιαφέροντα how-to (παρουσιάσεις σε LaTeX, προγραμματισμός με QT, οδηγός αποσφαλμάτωσης και nemiver), reviews (maxima, media centers), παρουσίαση του παιχνιδιού Wesnoth, hints & tips, και νέα-ειδήσεις του Linux και της κοινότητας Ubuntu-gr.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό atermon » 31 Ιούλ 2009, 20:52

Αναρτήθηκε μόλις στα τελευταία νέα του KLUG.gr. Ο σύνδεσμος δεν παραπέμπει στη λήψη του αρχείου αλλά στη σελίδα του περιοδικού. Συγχαρητήρια σε όλους για την κυκλοφορία παρά τις αντιξοότητες
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό vagrale13 » 31 Ιούλ 2009, 21:11

Ωραια εχει διαβασμα σημερα το βραδυ!!!
Ενα μεγαλο μπραβο και ενα μαγαλο ευχαριστω και απο εμενα για την πολυ καλη δουλεια που εχετε κανει μεχρι τωρα!!! :clap:

Off topic:
Δεν εχω χασει τευχος μεχρι τωρα!! :D

Εικόνα
Desktop 1: Mint 13 Maya i386 / Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn i386 (development branch)
CPU: AMD ATHLON II X2 215 │ RAM: 4026Mb │ Graphics Card: GeForce 210 512MB │ LG W2243S : 1920 x 1080
Desktop 2: Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangoli i386
AMD Athlon 64 X2 5800+ │ 1024Mb │ nForce 7600 256MB (onboard) | 1024 x 768
Laptop : Sony Vaio VGN-N11m : Ubuntu 14.04Lts Trusty Tahr i386 (Mate desktop)


*Οδηγοί - How to - Tutorials σε Κατηγορίες
*Oδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux
Άβαταρ μέλους
vagrale13
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 7107
Εγγραφή: 04 Απρ 2009, 19:29
Τοποθεσία: κάπου εδώ μέσα στο net :P
Launchpad: vagrale
IRC: vagrale13
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό Mitsakos » 31 Ιούλ 2009, 21:20

Επιτέλους! Διάβασμα! :thumbup:
Γνώσεις ⇛ Linux: Not bad ┃ Προγραμματισμός: Λίγο┃ Αγγλικά: Πολύ Καλά
Λειτουργικό ⇛ 18.04 LTS x64
Προδιαγραφές ⇛ SONY VAIO VGN-NW21EF & DELL Inspiron 15 Series
>>Οδηγοί-How To-Tutorials<< && >>Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους<<
Άβαταρ μέλους
Mitsakos
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1705
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2008, 09:05
Τοποθεσία: Πειραιάς/ Νίκαια
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό vista killer » 01 Αύγ 2009, 00:28

Μπράβο παιδιά για άλλη μια φορά έχει γίνει φοβερή δουλειά!! Πιστεύω αυτό το έργο να συνεχιστει
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό bullgr » 01 Αύγ 2009, 09:48

Συγχαρητήρια παιδιά και από μένα... Εύχομαι να συνεχίσετε έτσι δυναμικά...
Δεν θα μπω σε λεπτομερείς παρατηρήσεις γιατί δεν θέλω να χαρακτηριστώ εμπαθής, θα επισημάνω μόνο κάποια που μου χτύπησαν στο μάτι:
-Οι φωτογραφίες καλό είναι να έχουν ίδιο μήκος με τη στήλη καθώς εκτός από συμμετρία, θα μεγαλώσουν και θα είναι πιο ευδιάκριτες
-Επειδή το περιοδικό θα τυπώνεται κιόλας από αρκετά άτομα, καλό είναι οι αριστερές σελίδες να έχουν την αρίθμηση της σελίδας αριστερά και οι δεξιές σελίδες να την έχουν δεξιά. Αλλιώς την βάζεις στο κέντρο για να μην παιδεύεσαι... ;)
-Λόγω οριζόντιας διάταξης του περιοδικού ο βέλτιστος αριθμός στηλών ανά σελίδα είναι 3... Αυτό το εφαρμόζουμε όμως σε όλες τις σελίδες του περιοδικού, γιατί φαίνεται πολύ άσχημο σε κάποιες σελίδες να έχουμε 2 στήλες
-Όταν ξεκινάμε μια θεματολογία, η οποία ξεκινά πάντα από την αριστερή σελίδα, βάζουμε εκεί μια φορά τον σελιδοδείκτη... Δεν τον βάζουμε τον σελιδοδείκτη σε όλες τις μετέπειτα σελίδες... πχ Δεν βάζουμε σε κάθε σελίδα των ειδήσεων τον σελιδοδείκτη "Νέα-Ειδήσεις"... Μια φορά στην αρχική αριστερή σελίδα φτάνει...
-Προσοχή στους τίτλους... Να μην επαναλαμβάνονται οι σελιδοδείκτες με τους τίτλους, δηλαδή: Σελιδοδείκτης "Νέα & Ειδήσεις" και από κάτω ο τίτλος: "Νέα & Ειδήσεις" "...από τον κόσμο του Linux και όχι μόνο"... Σε τέτοιες περιπτώσεις προσπαθούμε να αλλάξουμε λίγο τον τίτλο να μην μοιάζει με τον σελιδοδείκτη
-Οι λεζάντες στις φωτογραφίες θα μπορούσαν να γίνουν μεγαλύτερες καθώς χώρος υπήρχε... Στη χειρότερη περίπτωση τις κάνουμε δύο γραμμές, αρκεί να διαβάζονται!!!
-Όπου υπάρχει κώδικας με το μπορντό (πορντοροδοκόκκινο :mrgreen: ) χρώμα, καλό είναι να μπαίνει μια άλλη γραμματοσειρά monotype όπως είχαμε στο προηγούμενο τεύχος (liberation mono)
-Το λογότυπο "Ubuntistas" πάνω δεξιά καλό είναι να βγει τελείως γιατι λόγω μεγέθους και χαμηλής ανάλυσης φαίνεται χάλια...
-Το εξώφυλλο θέλει μια ποιο "φευγάτη" γραμματοσειρά... Και λίγη προσοχή στη διάταξη των κειμένων γιατί προκαλεί σύγχυση...
-Τα links με το evince που προτείνετε δεν είναι clickable ενώ με το adobe reader 9, είναι...

Κατά τα άλλα μια χαρά είναι... Συγχαρητήρια...

ΥΓ
Παραλίγο θα έγραφα για το μέγεθος του pdf αλλά ευτυχώς το έλεγξα και με πρόλαβα από γκάφα... Στη λήψη αρχείου γράφετε ότι είναι "~7.4ΜΒ" ενώ το αρχείο είναι στον δίσκο μου 4.6ΜΒ... Δεν λέω, βολικό είναι το σύμβολο "~" που ορίζει την απόκλιση που μπορεί να υπάρχει, αλλά από τα 7.4 έως τα 4.6 υπάρχει μια διαφορά των 2.8ΜΒ!!!
Καλό θα ήταν να το διορθώνατε και να βάζατε πχ "~5ΜΒ"...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό ilpara » 01 Αύγ 2009, 17:26

@bullgr οι παρατηρήσεις σου θα ληφθούν υπόψιν και θα προσπαθήσουμε σε κάθε τεύχος να βελτιωνόμαστε -ευχαριστούμε πολύ :!:

Επειδή θα συνεχίσουμε να κάνουμε κάποια λάθη (ελπίζουμε όχι τα ίδια λάθη αν όλο και κάτι θα μας ξεφεύγει...) ι) αφενός είμαι σίγουρος ότι θα χρειαστεί να κάνεις αντίστοιχες παρατηρήσεις και στο επόμενο τεύχος και ιι) αφετέρου (μιας που ως επίτιμος έχεις πρόσβαση και στην κλειστή ενότητα του περιοδικού αν δεν κάνω λάθος και δεδομένης της εμπειρίας σου) θα σε παρακαλέσω στο επόμενο τεύχος αν ξεκλέψεις λίγο χρόνο να ρίξεις μια ματιά στο beta τεύχος προκειμένου οι διορθώσεις που θα υποδείξεις να γίνουν προτού κυκλοφορήσει το οριστικό pdf -και πάλι ευχαριστούμε εκ των προτέρων :)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό bullgr » 02 Αύγ 2009, 10:19

ilpara έγραψε:ιι) αφετέρου (μιας που ως επίτιμος έχεις πρόσβαση και στην κλειστή ενότητα του περιοδικού αν δεν κάνω λάθος και δεδομένης της εμπειρίας σου) θα σε παρακαλέσω στο επόμενο τεύχος αν ξεκλέψεις λίγο χρόνο να ρίξεις μια ματιά στο beta τεύχος προκειμένου οι διορθώσεις που θα υποδείξεις να γίνουν προτού κυκλοφορήσει το οριστικό pdf

Δεν έχω πρόσβαση στη κλειστή ενότητα του περιοδικού: memberlist.php?mode=group&g=9
Βέβαια μου φαινόταν εδώ και καιρό κάπως "κουλό" να έχουμε οι επίτιμοι πρόσβαση στα διαχειριστικά/συντονιστικά θέματα αλλά όχι στην ποιο "απλή" από άποψης θεματολογίας της κλειστής ενότητας του περιοδικού αλλά δεν με απασχολούσε και τόσο.

Πάντως εάν θέλετε στο μέλλον οι παρατηρήσεις μου να πιάνουν τόπο πριν από την επίσημη κυκλοφορία του τελικού pdf, θα μπορούσατε να μου δώσετε πρόσβαση στη κλειστή ενότητα του περιοδικού... Αν και είμαι σχολαστικός με τις λεπτομέρειες και ο sudobash μάλλον θα αγανακτήσει... :mrgreen:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό ilpara » 02 Αύγ 2009, 15:34

bullgr έγραψε:Δεν έχω πρόσβαση στη κλειστή ενότητα του περιοδικού: memberlist.php?mode=group&g=9
Βέβαια μου φαινόταν εδώ και καιρό κάπως "κουλό" να έχουμε οι επίτιμοι πρόσβαση στα διαχειριστικά/συντονιστικά θέματα αλλά όχι στην ποιο "απλή" από άποψης θεματολογίας της κλειστής ενότητας του περιοδικού αλλά δεν με απασχολούσε και τόσο.

Πάντως εάν θέλετε στο μέλλον οι παρατηρήσεις μου να πιάνουν τόπο πριν από την επίσημη κυκλοφορία του τελικού pdf, θα μπορούσατε να μου δώσετε πρόσβαση στη κλειστή ενότητα του περιοδικού...
...προφανώς τεχνικό λάθος, θα ενημερώσω σχετικά τους διαχειριστές

bullgr έγραψε:Αν και είμαι σχολαστικός με τις λεπτομέρειες και ο sudobash μάλλον θα αγανακτήσει...
...μπααα, άνθρωπος που καταφέρνει τέτοιου επιπέδου σελιδοποίηση σε latex δεν νομίζω να αγανακτήσει με 2-3 σωστές και καλοπροαίρετες παρατηρήσεις! Σε ξανά-ευχαριστούμε, η βοήθεια σου είναι πολύ χρήσιμη :)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Διαθέσιμο το 5ο Τεύχος του Περιοδικού Ubuntistas

Δημοσίευσηαπό michael_k » 04 Αύγ 2009, 15:55

Ένα (ακόμη) μπράβο και από εμένα για την άψογη εκτέλεση της προσπάθειας. Μια επαγγελματική δουλειά με την αγάπη του ερασιτέχνη (αυτό είναι που λένε "χομπίστας").
Επίπεδο Γνώσεων: Linux: Χαμηλό / Προγραμματισμός: Όχι / Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό Ubuntu 10.10 (32bit)
Η/Υ&Μοντέλο: Intel Core2 Duo 6400 @ 2.13GHz / 2GB / NVidia GF 7300 LE / Intel HDA VIA VT82xx / 23" LΕD, 1920x1080
Εκτυπωτής Canon Pixma MP510, Webcam Trust WB6250X
michael_k
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 23:03
IRC: michael_k
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas

cron