ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό ilpara » 10 Σεπ 2009, 12:54

Παρακαλώ όποιος ενδιαφέρεται να αναλάβει να κάνει την συνέντευξη του τεύχους 6 να επικοινωνήσει μαζί μου με pm ή εδώ, αναφέροντας αν είναι δυνατόν ποιους συνεντευξιαζόμενους έχει υπόψιν..

Η συνέντευξη θα πρέπει να είναι έτοιμη αρχές Οκτ.'09.

Η διαδικασία που ακολουθώ εγώ είναι η εξής:
1. Επιλέγω συνεντευξιαζόμενο. Κατά την επιλογή έχω πάντα κατά νου κάποιους στόχους για την συνέντευξη, δηλ τι μήνυμα θέλουμε να περάσουμε στον αναγνώστη. Με τους ktogias και logari81 το μήνυμα είναι ότι το νέο μέλος στην κοινότητα μπορεί να δραστηριοποιηθέι όπως οι προαναφερόμενοι. Με τους Kweskin και Γλέζο το μήνυμα ήταν ότι στο ελεύθερο λογισμικό είμαστε όλοι μια μεγάλη κοινότητα και ότι σημασία έχει το ΕΛΛΑΚ και όχι η διανομή, δεν έχουμε πολλά να χωρίσουμε, έχουμε όμως πολλά να κάνουμε μαζί!
2. Επικοινωνώ μαζί του με email προκειμένου να έχω την καταρχήν συμφωνία του. Πάντα βοηθάει η μεγάλη αναγνωσιμότητα του περιοδικού (20-40.000 hits).
3. Ζητάω από τον συνεντευξιαζόμενο να μου στείλει υλικό / links για τον εαυτό του και την δράση του στο ελεύθερο λόγισμικό. Επίσης αναζητώ πληροφορίες στο google. Προσπαθώ να γνωρίσω τον συνεντευξιαζόμενο, να μάθω απόψεις του, θέσεις του, γεγονότα, κλπ. Αυτό το στάδιο παίρνει σίγουρα 2-3 απογεύματα, μπορεί και περισσότερο (για canonical / Shuttleworth ξόδεψα 1-2 εβδομάδες).
4. Στήνω ερωτήσεις. Αποφεύγω σύντομες, γενικές, τυπικές ερωτήσεις. Αφού έχω πληροφορηθεί για τον συνεντευξιαζόμενο, προτιμώ εκτενείς, εστιασμένες ερωτήσεις με πραγματικό ενδιαφέρον. Ακόμα δεν μετράω λέξεις - μέγεθος κειμένου. Οι ερωτήσεις μπορεί να είναι μεγάλες αλλά πληροφορώ τον συνεντευξιαζόμενο ότι στην απάντηση του μπορεί να χρησιμοποιήσει τμήματα από τις ερωτήσεις γιατί κατά την επεξεργασία ότι εμπεριέχεται στην απάντηση θα απαληφθεί από την συνέντευξη προκειμένου οι ερωτήσεις να είναι ολίγων λέξεων και οι απαντήσεις εκτενείς. Επίσης ζητάω από συνεντευξιαζόμενο να μην σκέφτεται αριθμό λέξεων ακόμα. Στέλνω τις ερωτήσεις με email ή google doc.
5. Λαμβάνω τις απαντήσεις και κάνω αναμόρφωση. Τώρα μετράω λέξεις. Μικραίνω τις ερωτήσεις, ενσωματώνω τμήματα τους στις απαντήσεις, συνενώνω απαντήσεις ή διασπώ άλλες διαμορφώνοντας πάντα τις αντίστοιχες ερωτήσεις, διαγράφω ολόκληρες ερωταπαντήσεις που δεν χωράνε και δεν είναι τόσο σημαντικές... στόχος το κείμενο να είναι κατανοητό από αδαείς, και να ρέει, και να έχει συνοχή από την μια ερώτηση στην άλλη... με max 2000 λέξεις για 4 σελίδες. Επίσης προτιμώ την γνωριμία με τον συνεντευξιαζόμενο να την έχω ως εισαγωγή και όχι ως ερωταπάντηση. Πάντα προσπαθώ κατά τις αναμορφώσεις το ύφος να είναι αυτό του συνεντευξιαζόμενου και να μην αλλοιώνεται το νόημα. Θέλει προσοχή.
6. Στέλνω το τελικό κείμενο στον συνεντευξιαζόμενο για έγκριση-διορθώσεις και μου το επιστρέφει με το τελικό ΟΚ καθώς και φωτογραφίες εικόνες.
7. Τα στέλνω όλα προς σελιδοποίηση με την επισήμανση να χρησιμοποιηθούν όσες φωτογραφίες χωράνε.

Μια καλή ιδέα θα πάρετε αν δείτε τα spoilers εδώ viewtopic.php?f=35&t=6313

Η διαδικασία είναι ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ και όχι εύκολη.
Όποιος αναλάβει είμαι πρόθυμος να τον βοηθήσω όσο και όπου χρειαστεί!
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 10 Σεπ 2009, 18:26

Έχω καλά νέα, επικοινώνησα με το μέλος της κοινότητας mrjack μέσω του Facebook. Δέχεται να συνεργαστούμε μαζί αυτός και εγώ ώστε να κάνουμε την νέα συνέντευξη.

Για 2-3 μέρες θα σκεφτούμε ποιος θα είναι ο συνεντευξιαζόμενος και αν δεν βρούμε κάποια καλή ιδέα, τότε Ηλία θα ασχοληθούμε με το θέμα που συζητούσαμε τηλεφωνικά ως προς τον συνεντευξιαζόμενο.

Βέβαια μέσα σε αυτές τις μέρες αν έχει κάποιο μέλος κάποια ιδέα-πρόταση ας κάνει ποστ ελεύθερα, με χαρά θα δούμε τις ιδέες σας.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό ftso » 10 Σεπ 2009, 22:08

nice :D
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 11 Σεπ 2009, 07:06

Μέσα σε μια μέρα σκεφτήκαμε 4 συνεντευξιαζόμενους. :D
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό mrjack » 12 Σεπ 2009, 01:11

H προσπαθεια παει πολυ καλα.

Ελπιζουμε για το καλυτερο αποτελεσμα : )
Άβαταρ μέλους
mrjack
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 03:45
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: mrjack
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό ftso » 12 Σεπ 2009, 01:52

:thumbup:
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό tsianos1 » 20 Σεπ 2009, 11:38

ενδιαφέρον....δύσκολο ακούγεται θα προσφερόμουν....
Άβαταρ μέλους
tsianos1
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 15:10
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Σεπ 2009, 00:46

tsianos1 έγραψε:ενδιαφέρον....δύσκολο ακούγεται θα προσφερόμουν....

Σχετικά με την συνέντευξη, την έχουμε αναλάβει ο mrjack και εγώ (filippos.xf) και βρισκόμαστε σε προχωρημένο στάδιο.
Off topic:
Να ζήσεις όσα χρόνια επιθυμείς με υγεία και αγάπη. ;)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό tsianos1 » 21 Σεπ 2009, 14:16

filippos.xf έγραψε:
tsianos1 έγραψε:ενδιαφέρον....δύσκολο ακούγεται θα προσφερόμουν....

Σχετικά με την συνέντευξη, την έχουμε αναλάβει ο mrjack και εγώ (filippos.xf) και βρισκόμαστε σε προχωρημένο στάδιο.
Off topic:
Να ζήσεις όσα χρόνια επιθυμείς με υγεία και αγάπη. ;)


ty
Άβαταρ μέλους
tsianos1
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: 14 Απρ 2009, 15:10
Εκτύπωση

Re: ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ Τεύχους 6: Ποιος μπορεί να την αναλάβει?

Δημοσίευσηαπό LinuxFormat » 25 Σεπ 2009, 22:22

Εγώ πώς μπορώ να βοηθήσω?
Άβαταρ μέλους
LinuxFormat
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Σεπ 2009, 22:16
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas

cron