Μερικές ιδέες

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 21 Δεκ 2009, 00:54

Σκεφτόμουν τις προάλλες ότι σχεδόν όλα τα περιοδικά έχουν και μια σελίδα με γελοιογραφίες, γρίφους, σταυρόλεξα, προβλήματα σκακιού, sudoku, κ.α. Τι θα λέγατε να βάζαμε κι εμείς κάτι τέτοιο; Μιας και πρόκειται για περιοδικό που έχει σχέση με υπολογιστές θα πρότεινα μερικούς προγραμματιστικούς γρίφους, που να μπορούν να λυθούν σε μια σελίδα το πολύ. Αν περάσει η ιδέα θα προτιμούσα να αναλάβω αυτή τη στήλη και να αφήσω την παρουσίαση προγραμμάτων. Ποια η γνώμη σας;
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Δεκ 2009, 01:10

Από το τεύχος 6 συνειδητοποιήσαμε ότι είμαστε ηλεκτρονικό περιοδικό και συνεπώς δεν δεσμευόμαστε από τα «πρέπει» μιας έντυπης έκδοσης. Ως εκ' τούτου θα παρατηρήσατε ότι από το τελευταίο τεύχος το περιοδικό δεν έχει σταθερό αριθμό σελίδων* προκειμένου τα άρθρα να κυκλοφορούνε πλήρη και όχι περικομμένα ή τμηματικά.
* δεν θυμάμαι πως αποφασίστηκε αλλά δεν θυμάμαι και πλειοψηφική αντίρρηση.

@Dimitris αυτό σημαίνει ότι μια σελίδα με γελοιογραφίες, γρίφους, σταυρόλεξα, προβλήματα σκακιού, sudoku, κ.α. (προγραμματιστικούς γρίφους) μπορεί να περιληφθεί από το επόμενο τεύχος 7, υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει κάποια σχέση με ΕΛΛΑΚ ή προγραμματισμό ;) :D

ΥΓ: Αν κάποιος έχει αντίρρηση να την διατυπώσει, ...δεν αποφασίζω, απλώς την άποψη μου λέω για να προχωράμε μπροστά.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Δεκ 2009, 01:13

Dimitris έγραψε:Αν περάσει η ιδέα θα προτιμούσα να αναλάβω αυτή τη στήλη και να αφήσω την παρουσίαση προγραμμάτων. Ποια η γνώμη σας;

Εδώ κολλάω εγώ, στο ποιος/ποιοι θα το αναλάβουν και θα ασχοληθούν με την συγκεκριμένη ιδέα/πρόταση, γιατί εμένα δεν μου φαίνεται άσχημη. Αν εσύ Δημήτρη μπορείς να το αναλάβεις όπως ανέφερες, από την δικιά μου πλευρά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. :)
ilpara έγραψε:υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει κάποια σχέση με ΕΛΛΑΚ ή προγραμματισμό ;) :D

Όντως πρέπει να έχει σχέση με ΕΛΛΑΚ ή προγραμματισμό.
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Δεκ 2009, 01:21

filippos.xf έγραψε:Εδώ κολλάω εγώ, στο ποιος/ποιοι θα το αναλάβουν και θα ασχοληθούν με την συγκεκριμένη ιδέα/πρόταση, γιατί εμένα δεν μου φαίνεται άσχημη. Αν εσύ Δημήτρη μπορείς να το αναλάβεις όπως ανέφερες, από την δικιά μου πλευρά δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. :)

@filippos.xf sorry που απαντάω για λογαριασμό του Δημήτρη, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι για να κάνει την πρόταση εννοεί ότι θα αναλάβει και την σελίδα.
@DimitrisΔημήτρη, επειδή θα είναι μόνιμη στήλη, δεν πρέπει να κυκλοφορήσει σε 1-2 τεύχη και μετά να «κρεμάσει». Αυτό σημαίνει ότι καλό είναι να έχεις 1-2 τέτοιες πηγές με γρίφους ώστε να υπάρχει υλικό για την σελίδα σε περίπτωση που στερείσαι έμπνευσης ή που πιέζεσαι χρονικά ;)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Δεκ 2009, 01:32

ilpara έγραψε:@filippos.xf sorry που απαντάω για λογαριασμό του Δημήτρη, αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι για να κάνει την πρόταση εννοεί ότι θα αναλάβει και την σελίδα.

Off topic:
Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που κάνεις την διευκρίνηση ωστόσο αυτό δεν είναι κάτι αυτονόητο πάντα. Εγώ για παράδειγμα έχω αναφέρει ιδέες/προτάσεις κατά καιρούς οι οποίες δεν ήταν για να τις αναλάβω/υλοποιήσω εγώ και μάλιστα ήταν πολλές και θα υπάρξουν κι άλλες. :)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό Nisok » 21 Δεκ 2009, 01:43

Μπορούμε να το κάνουμε αυτό αλλά άμα απαιτεί γράψιμο πχ sudoku πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να μπορεί να γράψει πάνω στο pdf γιατί αλλιώς θα πρέπει να το εκτυπώνει.

Κάτι που περνάει από το μυαλό μου είναι αν μπορούμε σε pdf να κάνουμε embed flash?? Θα το κοιτάξω. Αυτό λύνει όλα τα προβλήματα με ένα ευχάριστο τρόπο.. ;-)
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 21 Δεκ 2009, 01:57

ilpara έγραψε:υπό την προϋπόθεση ότι θα έχει κάποια σχέση με ΕΛΛΑΚ ή προγραμματισμό

Φυσικά και θα έχει σχέση με προγραμματισμό και ΕΛΛΑΚ μιας και δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθει κλειστό λογισμικό.

filippos.xf έγραψε:Αν εσύ Δημήτρη μπορείς να το αναλάβεις όπως ανέφερες
Με χαρά θα αναλάβω αυτή τη στήλη. Φυσικά οι "πηγές" μου είναι αρκετές οπότε δεν πρόκειται να αφήσω κάποιο τεύχος χωρίς περιεχόμενο.

Θα ετοιμάσω μέσα στις γιορτές και ένα δοκιμαστικό άρθρο για να μου πείτε τη γνώμη σας.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 21 Δεκ 2009, 01:59

Dimitris έγραψε:Με χαρά θα αναλάβω αυτή τη στήλη. Φυσικά οι "πηγές" μου είναι αρκετές οπότε δεν πρόκειται να αφήσω κάποιο τεύχος χωρίς περιεχόμενο.

Θα ετοιμάσω μέσα στις γιορτές και ένα δοκιμαστικό άρθρο για να μου πείτε τη γνώμη σας.

Συνολικά μετά από όσα ανέφερες
+1 καθαρό από εμένα δίχως κανένα δισταγμό :)
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό mrjack » 21 Δεκ 2009, 11:45

Αν βρεθει λυση για την συμπληρωση τους, γιατι οχι ; : )
Τα κουιζ τυπου sudoku ειναι απο τις καλυτερες ιδεες για υλοποιηση σε προγραμματισμο.
Άβαταρ μέλους
mrjack
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 03:45
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: mrjack
Εκτύπωση

Re: Μερικές ιδέες

Δημοσίευσηαπό jerrak0s » 21 Δεκ 2009, 19:50

ΠΟλύ καλή ιδέα Dimitris ..Πιστεύω πως ειναι πολύ προτότυπο.. Προγραμματιστικούς γρίφους και τα ρέστα.. Όχι sudoku και σταυρολεξο.. Κάτι τέτοιο μπορεί οποιοσδήποτε να το βρεί κάποιος με ενα απλό google search .. Κάτι όμως σαν αυτο που αναφέρθηκε , όπως π.χ προβληματα προγραμματισμού που θέλουν την τσαχπινια τους , μετράει ..
Γνώσεις Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Έτσι και έτσι ┃ Αγγλικά: Καλά
ACER ASPIRE 7750G Laptop ┃ CPU: Intel(R) COre i5-2410M @ 2.3 GHz ┃ RAM : 4GB DDR3
Hard Disk : 750GB HDD ┃ ΑMD Radeon HD 6650Μ 1Gb
ubuntu 11.04 32bit /home ext4

http://www.geralexgr.com
Άβαταρ μέλους
jerrak0s
punkTUX
punkTUX
 
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 07 Ιουν 2009, 10:33
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas

cron