Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό ilpara » 21 Δεκ 2009, 01:42

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΕΥΧΩΝ 7 (Φεβ.'10) & 8 (Απρ.10) UBUNTISTAS e-magazine

Προς όσους ΔΕΝ είναι μέλη της ομάδας του περιοδικού (Ubuntistas):


1) Όσοι επιθυμείτε να γράψετε ΑΡΘΡΟ για να δημοσιευθεί στο τεύχος 7 ή 8 (ή επόμενο) παρακαλώ ποστάρετε στο παρόν νήμα το θέμα του άρθρου, δυο λόγια για το αντικείμενο του άρθρου, και δυο λόγια για να σας γνωρίσουμε. Εναλλακτικά επικοινωνείστε μαζί μου με pm. Η ομάδα του περιοδικού θα καταβάλλει προσπάθεια να δημοσιευθούν όλα τα άρθρα στο τεύχος 7 ή σε επόμενα τεύχη (συνήθως υπάρχει μεγάλη προσφορά άρθρων) και θα επικοινωνήσουμε σύντομα μαζί σας.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ1: Διαβάστε προηγούμενα τεύχη του περιοδικού για να πάρετε μια ιδέα για τα άρθρα ανά ενότητα/σελίδα του περιοδικού και να κρίνετε αν μπορείτε να γράψετε σε αυτό το επίπεδο ...και γιατί όχι σε ακόμα καλύτερο αλλά πάντα κατανοητά για τον μέσο μη-γκουρού αναγνώστη.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ2: Αρθρογράφοι υπάρχουνε αλλά καλό είναι να υπάρχει ανανέωση ... σε επιμελητές και σελιδοποίηση με latex υπάρχει έλλειψη


2) Όσοι επιθυμείτε, να προσφέρετε στην ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ των άρθρων παρακαλούμε να το δηλώσετε. Έχουμε μεγάλη ανάγκη από επιμελητές άρθρων αφού στο παρελθόν το κομμάτι είχαν αναλάβει μόνο οι Μάριος Ζηντίλης και nikosal. Είναι δουλειά κρίσιμότατη για την ποιότητα του περιοδικού και χρειάζονται άτομα σοβαρά και υπεύθυνα :!:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Καθήκον του επιμελητή είναι, αφού υποβάλλει το άρθρο ο αρθρογράφος και προτού πάει για σελιδοποίηση, να το διαβάσει προσεχτικά, να διορθώσει λάθη ορθογραφικά, συντακτικά, κλπ, να επαναδιατυπώσει κακοδιατυπωμένες εκφράσεις, ή να ζητησει από τον αρθρογράφο να ξαναγράψει κάποια κομμάτια πιο κατανοητά ή μεγαλύτερη πληρότητα, ή με απαντήσεις σε ερωτήματα του επιμελητή.

...αναμένουμε δηλώσεις συμμετοχής έως το τέλος του 2009 :)
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό jennie » 21 Δεκ 2009, 02:47

Για επιμέλεια μπορώ να βοηθήσω.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό jemadux » 21 Δεκ 2009, 18:56

θα ηθελα να κανω ενα αρθρο για την 10.04 LTS εκδοση του ubuntista...
Τελευταία επεξεργασία από jemadux και 22 Δεκ 2009, 19:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: ✅✅✅✔️✔️ ┃ Προγραμματισμού: ✔️✔️✔️✔️✔️ ┃ Αγγλικών: ✅✅✅✔️✔️
2 Debian Stable (en_US.UTF-8)
3 AMD Ryzen 5 2500U Radeon Vega Mobile Gfx ‖ RAM 16MiB ‖ Dell Inspiron 3585
4 Radeon Vega Mobile Gfx
5 Qualcomm Atheros QCA9377 802.11ac Wireless Network Adapter
Άβαταρ μέλους
jemadux
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 841
Εγγραφή: 27 Σεπ 2009, 19:39
Τοποθεσία: /dev/null
IRC: jemadux
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό vista killer » 22 Δεκ 2009, 15:43

Εγώ θέλω να γράψω για το tor μαζί με το privoxy proxy server εργαλεία για ανώνυμη και ασφαλή περιήγηση στο internet. Αν σας φαίνετε βαρύ μπορώ να γράψω και για το world of goo η το kxmame.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό filippos.xf » 22 Δεκ 2009, 15:49

vista killer έγραψε:Εγώ θέλω να γράψω για το tor μαζί με το privoxy proxy server εργαλεία για ανώνυμη και ασφαλή περιήγηση στο internet. Αν σας φαίνετε βαρύ μπορώ να γράψω και για το world of goo η το kxmame.

Βασικά μπορείς να τα γράψεις όλα. Απλά το πολύ πολύ, μπορεί να μην μπουν όλα μαζί στο ίδιο τεύχος. :thumbup:
filippos.xf
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2866
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009, 04:58
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό ilpara » 22 Δεκ 2009, 15:58

vista killer έγραψε:Εγώ θέλω να γράψω για το tor μαζί με το privoxy proxy server εργαλεία για ανώνυμη και ασφαλή περιήγηση στο internet.
μου αρέσει :-)
μάλιστα αν θες ξεκίνας να γράφεις άμεσα μιας που έχεις όρεξη

usernameKG έγραψε:θα ηθελα να κανω ενα αρθρο για την 10.04 LTS εκδοση του ubuntista...
το mail μου ειναι angeloskg [at] yahoo [dot] com
αρχές του χρόνου θα μιλήσουμε, να δούμε τι θα μαζευτεί και να συζητήσουμε αν είναι καλύτερα να μπει στο τεύχος Φεβ.10 ή Απρ.10 που θα κυκλοφορήσει η 10.04

jennie έγραψε:Για επιμέλεια μπορώ να βοηθήσω.
ήδη μίλησα με Τζένη, συνεπώς μαζί με Μάριο Ζηντίλη έχουμε 2 επιμελητές, αν βρίσκαμε 1-2 ακόμα θα ήταν τελεια. Μάριε θα βοηθήσεις την Τζένη όταν έρθει η ώρα?
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό atermon » 22 Δεκ 2009, 16:42

Σκέφτομαι και εγώ να συμμετάσχω στην ομάδα των επιμελητών και να παραχωρήσω την "αποκλειστικότητα" της στήλης Παρουσίαση διανομής - Distro σε νέους συντάκτες. Ένα τελευταίο άρθρο όμως για το Debian θα ήθελα να το γράψω στο τεύχος 7. Συμφωνώ επίσης με την πρόταση του Μάριου για online editing, revisioning, θα λύσει τα χέρια στην επιμέλεια του περιοδικού.
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό sudobash » 22 Δεκ 2009, 17:31

atermon έγραψε:Συμφωνώ επίσης με την πρόταση του Μάριου για online editing, revisioning, θα λύσει τα χέρια στην επιμέλεια του περιοδικού.

Εξαιρετική ιδέα και θα βοηθήσει όντως την επιμέλεια αλλά και τον συντονισμό των άρθρων γενικότερα. Αυτό πως μπορεί να γίνει τεχνικά; Με google docs; Γίνεται online editing με κάποιο version control system;
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό mrjack » 22 Δεκ 2009, 17:33

Γινεται online editing με δυνατοτητες επαναφορας.
Άβαταρ μέλους
mrjack
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 06 Φεβ 2009, 03:45
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: mrjack
Εκτύπωση

Re: Τεύχη 7 & 8: Δηλώσεις Συμμετοχής για ΆΡΘΡΑ-ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Δημοσίευσηαπό atermon » 22 Δεκ 2009, 17:53

Τα google docs υποστηρίζουν ιστορικό αναθεώρησης. Με τα γραφικά δεν ξέρω πώς θα γίνει όμως. Επίσης μια άλλη ιδέα-πρόταση είναι να χρησιμοποιήσουμε το wiki της ελληνικής κοινότητας, με πρόσβαση πριν την κυκλοφορία του περιοδικού από τα μέλη της ομάδας και εκ των υστέρων ανοικτή. Θα χρειαστεί την πρώτη φορά η δημιουργία ενός οδηγού για κώδικα wiki.
Δεν ξέρω, πρέπει να επιλέξουμε μια λύση που να μειώνει το διαχειριστικό φόρτο και να εστιάσουμε στη συγγραφή, επιμέλεια, σελιδοποίηση. Τι λέτε;
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas