Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

...το ηλεκτρονικό περιοδικό της ελληνικής κοινότητας ubuntu-gr

Συντονιστές: Geochr, adem1

Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό sudobash » 30 Αύγ 2008, 20:54

Λαμβάνοντας υπόψη τις συμμετοχές αλλά και τις προτιμήσεις των μελών για το είδος των θεμάτων που επιθυμούν να αναλάβουν, δημιουργήθηκε ένας πίνακας με τους ρόλους που έχουν ανατεθεί στο κάθε μέλος για τη συμμετοχή του στη σύνταξη του περιοδικού μας. Τα μέλη που αναφέρονται να δηλώσουν εδώ αν συμφωνούν ή όχι με την ανάθεση του θέματος και οποιοσδήποτε έχει κάποια αντίρρηση ας το αναφέρει εδώ. Σε μερικές μέρες και αφού έχουμε καταλήξει, θα οριστικοποιηθεί η λίστα και θα αρχίσει η συγγραφή των άρθρων.

Φυσικά ακόμα δεχόμαστε νέες συμμετοχές στο αντίστοιχο topic "Δηλώσεις θεμάτων για το περιοδικό"

ΡόλοςΜέλος
Σελίδα 1 - ΕξώφυλλοBullgr
Σελίδα 2 - Ταυτότητα-Περιεχόμενα ΑBullgr
Σελίδα 3 - Ταυτότητα-Περιεχόμενα ΒBullgr
Σελίδα 4 - Νέα-Ειδήσεις Αkalakouentin, logari81
Σελίδα 5 - Νέα-Ειδήσεις Βkalakouentin, logari81
Σελίδα 6 - Νέα-Ειδήσεις Ckalakouentin, logari81
Σελίδα 7 - Νέα-Ειδήσεις Dkalakouentin, logari81
Σελίδα 8 - Ελεύθερο Άρθρο A (σχόλια-σκέψεις)ilpara, Antithesis
Σελίδα 9 - Ελεύθερο Άρθρο B (σχόλια-σκέψεις)ilpara, Antithesis
Σελίδα 10 - Παρουσίαση Διανομής A (Ubuntu, Ubuntu based, mini distros, system resque, live cd)vista killer, atermon
Σελίδα 11 - Παρουσίαση Διανομής B (Ubuntu, Ubuntu based, mini distros, system resque, live cd)vista killer, atermon
Σελίδα 12 - Συνέντευξη Αilpara, Antithesis
Σελίδα 13 - Συνέντευξη Βilpara, Antithesis
Σελίδα 14 - Τεχνικό Θέμα-Howto A (μεγάλο)sudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 15 - Τεχνικό Θέμα-Howto Bsudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 16 - Τεχνικό Θέμα-Howto Csudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 17 - Τεχνικό Θέμα-Howto Dsudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 18 - Τεχνικό Θέμα-Howto A (μικρό)sudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 19 - Τεχνικό Θέμα-Howto Bsudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 20 - Τεχνικό Θέμα-Howto A (μικρό)sudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 21 - Τεχνικό Θέμα-Howto Bsudobash, The_Mentor, ftso
Σελίδα 22 - Παρουσίαση-Review Προγραμμάτων-Εφαρμογών ΑDimitris,Puppet_Master
Σελίδα 23 - Παρουσίαση-Review Προγραμμάτων-Εφαρμογών ΑDimitris,Puppet_Master
Σελίδα 24 - Παρουσίαση-Review Παιχνιδιών Αvista killer
Σελίδα 25 - Παρουσίαση-Review Παιχνιδιών Βvista killer
Σελίδα 26 - Hints and tipsgourgi
Σελίδα 27 - Κίνηση-Νέα-Ανακοινώσεις Ubuntu-gr (site, list, forum)john
Σελίδα 28 - ΟπισθόφυλλοBullgr
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 30 Αύγ 2008, 21:49

Ωραία, επιτέλους αναλαμβάνουμε δράση!!! Μια ερώτηση μιας και πρώτη φορά γράφω κάτι για περιοδικό. Μου ανατέθηκε "Παρουσίαση-Review Προγραμμάτων-Εφαρμογών Α" τα προγράμματα να τα διαλέξω εγώ ή υπάρχουν κάποιες προτιμήσεις; Μιας και θα είναι το πρώτο τεύχος θα χρειαζόμουν κάποιο feedback (ανάδραση;) για ποιό πρόγραμμα/εφαρμογή να γράψω. Υπάρχουν κάποιες ιδιαίτερες προτιμήσεις; Επίσης θα πρέπει να συνενοηθώ με το Puppet_Master να μη γράψουμε για το ίδιο πρόγραμμα προφανώς.

Καλή αρχή!
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 31 Αύγ 2008, 00:08

Έχω ίδιες ανησυχίες με το Dimitri πάνω σε αυτό το θέμα.

Τί ακριβώς "νέα" θα θέλατε? Για παρουσίαση νέων εκδόσεων διανομών?
Το gNewSense και το Debian που βγήκαν και είναι "ειδήσεις" ε... Μάλλον θα μπορούσανε να εμπαίσουν και στην κατηγορία του vista killer για καινούριες διανομές κτλ. Αλλά αν είναι ΑΠΛΑ "ειδήσεις" (γιατί ΟΚ τώρα ένα liveCD beta δεν είναι και κοσμοϊστορικό θέμα) και όχι ολοκληρωμένα test runs μπορώ να τα κάνω και εγώ.

Κάποια ίσως θέματα σχετικά με το EFF? Και το FSF ίσως?
Γενικά μιλώντας η απόφαση του δικαστή Jerome Niedermeier σχετικά με την ΜΗ υποχρέωση αποκάλυψης ενός pgp passkey είναι επίσης σημαντική που θα μπορούσε να τον εμπλέξει σε μια κατηγορία παιδικής πορνογραφίας.(Check the story είναι ενδιαφέρουσα). Tα Free Software Foundation Awards (μελλοντικά αυτά ακόμα μαζεύουν υποψηφιότητες) είναι ένα standard θέμα που μπορεί να τρέχει annually.

Καθαρά προγραμματιστικά?
Βγήκε η τελική beta (beta3) της Python 3000 (a.k.a. "Py3k") που σίγουρα θα είναι ένα μεγάλο προγραμματιστικό γεγονός όταν θα βγεί (από εδώ και μπρος μόνο RC :D ) Αλλά αξίζει τον κόπο να το πεις ή δεν τρέχει και κάστανο αφού ποιος κάθε να γράφει σε beta? To ίδιο και με ΟpenOffice. Eπίσης βγήκαν φέτος καινούριες εκδόσεις για το FreeBSD και το DragonflyBSD.


Ειδικά αν μπορώ να αναφέρω και θέματα/ειδήσεις επιστημονικού περιεχομένου μπορεί να παρουσιαστούν πολύ ωραία θεματάκια.
Το e-VLBI ως ιδέα είναι ωραίο ( και θα έδενε και ωραία με ένα άλλο άρθρο για grid computing).
Το τελευταίο κομμάτι του ATLAS στο LHC μπήκε πρόσφατα. :geek: Λέει ή όχι ως θέμα? :geek:
Επίσης φέτος πέθανε ο Edward Lorenz (Chaos Theory, Butterfly effect etc.) Γενικά νέο "απίστευτο" δεν είναι, αλλά ήταν από τους τελευταίους "μεγάλους" των Μαθηματικών. Ακόμη για 1η φορά φέτος υπήρξε ελληνικής καταγωγής επιστήμονας που βραβεύτηκε με Turing Award.

Kαι επίσης να μας πει κάποιος τα γενικά deadlines και το size των άρθρων?
Να υπολογίσω περίπου 550 λέξεις η σελίδα?

(Σε μια βδομάδα παραδίδω πτυχιακή και μάλλον δεν θα μπορέσω να δουλέψω πάνω σε αυτό ιδιαίτερα στο άμεσο μέλλον)

Γενικά ειδικά για το "news" είναι λίγο θέμα, ποιους ενδιαφέρει τί και πώς το αντιλαμβάνονται...
Πιστεύω για να έχει ένα πιο "διαχρονικό" κάπως και πιο universal ρόλο δεν θα ήταν καλό να επικεντρωθεί σε συγκεκριμένες τεχνολογίες (ΟΚ αν βγει GNOME 3 ή Firefox 4 θα τo πούμε όμως ίσως ο κόσμος να μην αναστενάξει με την νέα έκδοση 1.x του ΑmaroK :D) αλλά σε γενικότερα θέμα ώστε να έρθουν σε επαφή οι αναγνώστες με κάτι γενικότερο από strictly Ubuntu news.

Ίσως να υπήρξει ένα μονόστηλο με μικρές ειδήσεις που δεν παρουσιάζονται σε βάθος?)
(λχ. Νέο kernel, Τέλος το ReiserFS, Beta εκδόσεις για τα προγράμματα Τάδε τάδε και τάδε, δόθηκαν τα ετήσια Turing , Kyoto και Νobel Awards etc.)

τί 1ο deadlines έχουμε ?
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 31 Αύγ 2008, 00:19

Θα πρότεινα, μιας και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα, τα νέα/ειδήσεις αλλά και όλα τα θέματα να είναι όσο πιο ubuntu specific γίνεται. Το debian και το python θα ταίριαζε αλλά τα επιστημονικά όχι τόσο. Αν και εγώ τα βρίσκω σίγουρα πολύ ενδιαφέροντα ίσως όχι όλοι οι αναγνώστες του περιοδικού και ίσως όχι στο πρώτο τεύχος. Έπειτα το πρώτο τεύχος πρέπει να προκαλέσει το ενδιαφέρον ενός μεγάλου αναγνωστικού κοινού.

Δε νομίζω να προλάβουμε σε μια βδομάδα να βγάλουμε το πρώτο τεύχος, πρέπει να το προσέξουμε αρκετά. Οπότε μην ανησυχείς.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό The_Mentor » 31 Αύγ 2008, 01:15

παιδιά, πρώτα να συμφωνήσουμε με το ποια ενότητα δουλεύει ποιος, και μετά θα πάμε στο τι θέματα.
The_Mentor
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 990
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008, 14:34
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 31 Αύγ 2008, 02:05

Όπως είπα με χαρά ό,τι μου ανατεθεί. Θα βάλω τα δυνατά μου για το καλύτερο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
Dimitris
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1357
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 13:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό Antithesis » 31 Αύγ 2008, 02:36

Όταν νωρίτερα με ρώτησε ο The_Mentor για το αν θα μπορούσα να αναλάβω τη στήλη με τα νέα, θεώρησα ότι δε θα είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο. Βλέποντας όμως τη δημοσίευση του συναδέλφου kalakouentin συνειδητοποιώ ότι μάλλον δε θα μπορέσω να ανταποκριθώ =\ Έτσι επιστρέφω στην αρχική μου πρόθεση να συνεργαστώ με τον ilpara για το ελεύθερο άρθρο και, αν χρειάζεται βοήθεια, για τις συνεντεύξεις. Έχω επικοινωνήσει μαζί του και είναι πρόθυμος για τη συνεργασία. Επιπλέον, είμαστε και οι δύο λίγο πολύ στο ίδιο επίπεδο και νομίζω η εμπλοκή μας με την πιο ελεύθερη θεματολογία του περιοδικού θα μας κινητοποιήσει ώστε να μάθουμε περισσότερα (αυτός τουλάχιστον είναι και ο λόγος που βρίσκομαι εδώ) =)
Άβαταρ μέλους
Antithesis
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2008, 18:14
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό sudobash » 31 Αύγ 2008, 02:41

Antithesis έγραψε:Όταν νωρίτερα με ρώτησε ο The_Mentor για το αν θα μπορούσα να αναλάβω τη στήλη με τα νέα, θεώρησα ότι δε θα είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο. Βλέποντας όμως τη δημοσίευση του συναδέλφου kalakouentin συνειδητοποιώ ότι μάλλον δε θα μπορέσω να ανταποκριθώ =\ Έτσι επιστρέφω στην αρχική μου πρόθεση να συνεργαστώ με τον ilpara για το ελεύθερο άρθρο και, αν χρειάζεται βοήθεια, για τις συνεντεύξεις. Έχω επικοινωνήσει μαζί του και είναι πρόθυμος για τη συνεργασία. Επιπλέον, είμαστε και οι δύο λίγο πολύ στο ίδιο επίπεδο και νομίζω η εμπλοκή μας με την πιο ελεύθερη θεματολογία του περιοδικού θα μας κινητοποιήσει ώστε να μάθουμε περισσότερα (αυτός τουλάχιστον είναι και ο λόγος που βρίσκομαι εδώ) =)

ΟΚ... οπότε σε έβγαλα από τα νέα και σε πρόσθεσα μαζί με τον ilpara στο ελεύθερο άρθρο και στη συνέντευξη.. Όποιος ενδιαφέρεται για την κατηγορία των νέων ώστε να αποφορτιστεί λίγο η δουλειά του kalakouentin, ας το πει...
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 31 Αύγ 2008, 03:15

@Antithesis: Κάτσε ρε αρχηγέ που πας? :D Να το συζητήσουμε το θέμα! Ειδικά στα Νέα το ζήτημα είναι να αποφασίσουμε το θέμα! Είναι ψάξιμο πιο πολύ και λιγότερο έντονο γράψιμο. Μην τρελαίνεσαι! Ιδέες λέω. Ίσως και τίποτα να μην υλοποιηθεί από αυτές και τελικά να είναι τελείως διαφορετική η θεματολογία! Δεν έγραψα κανά απίστευτο σόφισμα!
(Προφανώς ντάξει αν δεν σου αρέσει το θέμα καλύτερα να πας σε κάτι που σε γεμίζει περισσότερο και θα μπορέσεις να αποδόσεις και καλύτερα. Δεν είχα σκοπό να αποθαρρύνω κάποιον! (και ειδικά εσένα τον άμεσο συνεργάτη μου σε αυτό -τη δεδομένη στιγμή- ) )
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: Αναθέσεις ρόλων για περιοδικό

Δημοσίευσηαπό sudobash » 31 Αύγ 2008, 14:16

Σημείωση: προς το παρόν ας καταλήξουμε ως προς τις ενότητες και για το αν συμφωνούμε ή όχι με αυτό που έχει ανατεθεί στον καθένα. Ο τρόπος συγγραφής και το περιεχόμενο των άρθρων θα οριστεί αργότερα. Και μη φοβίζει κανέναν ότι ίσως να χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις, όπως μπορεί ο καθένας θα συμβάλλει ανεξάρτητα από τις δουλειές των άλλων. Γι'αυτό άλλωστε γίνεται και κάλεσμα προς όλη την κοινότητα.
Ubuntu 9.10 32bit | 2 x Intel Core 2 Duo T5500 @ 1.66GHz | 2GB DDR2 RAM | Intel 950 Graphics
Richard Stallman wrote the compiler God used. The Big Bang was the Universe's first segfault.
Άβαταρ μέλους
sudobash
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 876
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:11
Τοποθεσία: Κρήτη
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Περιοδικό Ubuntistas