KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonian

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Εργαλεία-Προτάσεις-Σχόλια)

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Ενημερώστε και την ελληνική κοινότητα του GNOME για σφάλματα που δεν αφορούν μόνο το Ubuntu.
https://www.gnome.gr/contribute/

KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonian

Δημοσίευσηαπό eleftherios » 04 Ιουν 2009, 10:53

Καλημέρα σας και με συγχωρείτε προκαταβολικά άλλα θέλω να θίξω ένα πολύ λεπτό θέμα. Κοιτώντας στο Synaptic για να βρω ένα πρόγραμμα που με ενδιέφερε από το repos του DVD του KUBUNTU 9.04 πρόσεξα για πρώτη φορά ότι υπάρχουν language packages τα οποία αναφέρουν το ακρώνυμο (mk) και δίπλα αναγράφεται Macedonia. Ανώφελο να σας πω ότι πρόκειται για τη σλαβική γλώσσα των Σκοπίων η οποία ουδεμία σχέση έχει με τη Μακεδονική. Δεν πιστεύω ότι αυτός είναι λόγος για να αντιπαθήσει κανείς το ανοιχτό λογισμικό, όμως, πιστεύω ότι στο βωμό αυτού, δεν μπορεί να μένουμε αδιάφοροι προς τέτοιες παραβιάσεις του διεθνούς δικαίου. Να σας θυμήσω ότι τα Σκόπια είναι ακόμη αναγνωρισμένα ως ΠΓΔΜ και μόνο ορισμένα κράτη (π.χ. οι φίλοι μας οι Ιταλοί) τα έχουν αναγνωρίσει με την επωνυμία Σκόπια. Δε νομίζετε ότι ίσως κάποιος πρέπει να μιλήσει και σε αυτό το φόρουμ άλλα και σε όλους τους υπεύθυνους φορείς που διανέμουν αυτό το λογισμικό έτσι ώστε να διαγραφεί αυτή η επωνυμία που προσωπικά εγώ τη βρίσκω προκλητική και προσβλητική για τον Έλληνα και παραπληφορητική για τον οποιασδήποτε άλλης εθνικότητας χρήστη;
Θα ήθελα να σας τονίσω ότι τυχαία αυτή η παρατήρηση μου πέφτει παραμονές των ευρωεκλογών και ουδεμία σχέση έχει με αυτές, μιας και δε νομίζω ότι καμια πολιτική παράταξη της Ελλάδας έχει ξεστραβωθεί για να ξέρει και τί είναι το ελεύθερο λογισμικό. Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.

simosx: διόρθωσα τον τίτλο, είναι Macedonian, όχι Macedonia το όνομα στο language pack.
TOSHIBA satellite L450-18K. CPU: Pentium Dual-Core T4400 RAM:2 GB
Ubuntu 11.04
eleftherios
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 00:04
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό vista killer » 04 Ιουν 2009, 13:22

Καταρχήν στην γλώσσα τους η χώρα τους δεν λέγεται καν μακεδονία αλλά μακεντόνσκα. Δλδ εδώ είμαστε μπροστά σε ένα ιστορικό παράδοξο. Πως μπορούν να λέγονται μακεδόνες όταν οι ίδιοι προσφέρονται μακεντόνσκες.. )
Μετά άλλο ένα ιστορικό παράδοξο είναι η βουλγαρική διάλεκτος που μιλάνε με πολλές σλαβικές λέξεις. Και εδώ έχουμε μια ιδιοτροπία της ιστορία γιατί αν δεχθούμε τους ισχυρισμούς τους ότι είναι απόγονοι των αρχαίων Μακεδόνων τότε κάποια στιγμή στην ιστορία μάλλον μαζεύτηκαν κάπου και πήραν μια κοινή απόφαση να παρατήσουν την προγονική τους γλώσσα και να αρχίσουν να μιλάνε βουλγάρικα!!
Το τρίτο παράδοξο με τους γείτονες είναι ότι ο ζωτικός τους χώρος είναι στα βόρεια σύνορα της αρχαίας Μακεδονίας. Αν ξανά δεχτούμε τους ισχυρισμούς τους ,αυτός ο πολυπληθείς λαός κάποια στιγμή στην ιστορία τους αποφάσισε να παρατήσει τα προγονικά τους εδάφη και να πάει να ζήσει βόρεια...
Από τι βλέπουμε η γελιότητα του εθνικισμού δεν έχει σύνορα η πατρίδες.
Αλλά και εμείς εδώ στην ελλάδα δεν πάμε πίσω και προσπαθούμε να ανταγωνιστούμε τους γείτονες μας σε γελοία επειχηρήματα. Πως γίνετε ένα μεγάλο μέρος πόντιων ελλήνων που ήρθαν και εγκαταστάθηκαν στον γεωγραφικό χώρο της μακεδονίας να δηλώνουν σήμερα μετά από 3 γενίες περήφανεί Μακεδόνες!!. Πως γίνετε ο ελληνισμός μετά από δύο χιλάδες χρόνια ιστορίας να πιστεύει ότι δεν υπήρξε καμία ανακατανομή πληθυσμών στον γεωγραφικό του χώρο και ότι συνεχίζουν να υπάρχουν αρχαίες φυλές και να κατοικούν τους ίδους τόπους με την αρχαιότητα όπως οι Σπαρτιάτες, Μακεδόνες, Θηβαίοι κτλ..
Για να καταλήξουμε κάπου. Κατά την γνώμη η ιστορία ενός λαού είναι ότι πολυτημότερο έχει. Χωρίς ιστορία ενάς λαός είναι καταδικασμένος στον αφανισμό του.
Κανείς παγκόσμια σοβαρός ιστορικός δεν δέχετε τους ισχυρισμούς της γείτονος χώρας. Κανείς παγκόσμια σοβαρός ιστορικός δεν δέχετε τους σκοπιανούς ως μακεδόνες και εδώ που τα λέμε κανείς σοβαρός ιστορικός δεν πιστεύει ότι υπάρχει πλέον ξεχωριστη μακεδονική διάλεκτος από την ελληνική.
Το θέμα είναι αν μπούμε στην διαδικασία να κηνυγάμε ονόματα και ιστορικές αλήθειες μήπως παίζουμε το παιχνίδι της γελοιότητας του εθνικισμού των γειτόνων? Μήπως πρέπει να αφήσουμε τα πράγματα να κάνουν τον κύκλο τους όταν έχουμε και σύμμαχο την ιστορία μας?
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό simosx » 04 Ιουν 2009, 14:00

Έχει περάσει μέσω του οργανισμού ISO και του προτύπου ISO 639 (ονόματα γλωσσών) το «mk» ως «Macedonian»,
και αυτό νομίζω ότι συνέβει πριν από αρκετά χρόνια (20+;). Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εδώ.

Εκεί που θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι είναι ενδεχομένως με το όνομα της χώρας που δεν έχει ξεκαθαριστεί.
Ωστόσο, το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να παρουσιάσουμε έργο ως κοινότητα για να έχουμε κάποιο κύρος για να ζητήσουμε κάτι.
Διαφορετικά, σαν άγνωστες φωνές που ζητάνε να αλλάξει κάτι για άλλη χώρα, έχουμε μικρές πιθανότητες να έχουμε αποτέλεσμα και περισσότερες πιθανότητες να αποξενωθούμε.

Από την πλευρά μας ως ελληνική κοινότητα, αυτό που κάνουμε είναι να φροντίζουμε η ελληνική μετάφραση να συμβαδίζει με τις ελληνικές παραδοχές.
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό eleftherios » 06 Ιουν 2009, 10:46

Κώδικας: Επιλογή όλων
   Φίλτατε έπεσες σε πόντιο. Και αυτό που έχει να σου πει ο πόντιος είναι ότι κανείς από τους ποντίους τρίτης γεννεάς, αλλά ούτε και πρώτης και δεύτερης και πιστεύω ούτε και τέταρτης δεν έχει δηλώσει ποτέ μακεδόνας. Κάτοικος της περιοχής της Μακεδονίας ναι. Εγώ δηλώνω. Παρόλ αυτά όμως θα ήθελα να ξέρεις ότι οι πόντιοι είναι φυλή που έχει σχέση με τη Μακεδονική χωρίς όμως οι ταυτότητες τους να συμπίπτουν. Δεδομένο είναι ότι ο Πόντος(εύξεινος) ως όνομα εμφανίζεται τον 4ο αι. π.Χ. Και μόνο μετά το πέρασμα του Μ.Αλεξάνδρου. Πες το και τυχαίο γεγονός αλλά έτσι είναι. Και με δεδομένο ότι η διάλεκτος είναι πλησιέστερη στα αρχαία της Ελληνικής γλώσσας και αναγνωρισμένη ως διάλεκτος, μάλλον η σχέση είναι λίγο πιο στενή από ότι ίσως μπορούμε να φανταστούμε. Με όλα αυτά δεν υποστηρίζω ότι είμαι Μακεδόνας και ότι προέρχομαι από την εν λόγω φυλή αλλά μάλλον είμαι περισσότερο Μακεδόνας από πολλούς άλλους, και με την έννοια ότι αυτός είναι ο τόπος στον οποίο γεννήθηκα και μεγάλωσα. Είναι θέμα “όπου ζεις εκεί πατρίς”. Και να σου πω την αλήθεια ενοχλούμαι και από την ονομασία της χώρας των Σκοπίων αλλά περισσότερο με καίει το γλωσσικό. Διότι μπορεί ο ιστορικός του παρελθόντος, του παρόντος και του μέλλοντος να ξέρει πολύ καλά ποιά είναι η Μακεδονική διάλεκτος όμως αυτοί που αναγνωρίζουν τα ISO μάλλον δεν ξέρουν την τύφλα τους. Διότι τα σλαβοβουλγάρικα δεν έχουν σχέση με τα Μακεδονικά, αν και τα κυριλλικά είναι έμμεσος και εν μέρει άμεσος απόγονος των Ελληνικών, όμως αναγνωρίζονται προφανώς ως τέτοια. Αυτό είναι που με καίει. Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι η Μακεδονία δεν είναι μόνο χώρος διαμονής ποντίων αλλά και ντόπιων. Συνεπώς φαντάζομαι και κάποιων “Μακεδόνων” ίσως. Και για να γίνω και λίγο ξινός, οι ντόπιοι δεν γουστάρουν τους πόντιους, ακόμη και σήμερα, με τίποτα. Μιλάω σαφώς για την παλιά φρουρά των αγράμματων και απολίτιστων (δεν φταίνε αυτοί φυσικά, είναι γεωπολιτικό, πολιτικό, θρησκευτικό και της οργάνωσης της εκπαίδευσης θέμα). Όμως κοίτα να δεις που όταν πρέπει κάποιος να θέσει το θέμα Μακεδονία όλοι μιλάνε για τους πόντιους. Γιατί άραγε; Μου ΄ρθε τώρα και ένα άσμα της σύγχρονης μούσας αλλά θα παραπάει το παιχνίδι, οπότε άστο.
   Και τελοσπάντων ως κάτοικος της αν. Μακεδονίας αισθάνομαι ότι πρέπει να προστατέψω τον τόπο μου. Αν όχι βασιζόμενος σε ιστορικά γεγονότα, τουλάχιστον βασιζόμενος στο ότι αποτελεί την προσωπική μου ανθρώπινη ιστορία και νομίζω ότι είμαι υποχρεωμένος να την τιμήσω. Και αν όπως λες αφήσω τα πράγματα να τσουλίσουν δε νομίζω ότι την τιμώ ιδιαίτερα. Και πιστεύω ότι μέσα από τα μικροπράγματα μεγαλώνει η τιμή. Ένας καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο έλεγε “μην αφήνετε κενά στην εργασία. Αν βλέπετε ότι υπάρχει προοπτική σε κάποιον τομέα καλύψτε τον γιατί διαφορετικά θα τον καλύψει κάποιος άλλος”. Τώρα εμένα γιατί μου φαίνεται ότι η πολιτική αδιαφορία έχει κάνει τον τομέα μακεδονική γλώσσα να καλυφθεί από τους σλάβους;
   Τελοσπάντων η κουβέντα είναι πολύ μεγάλη και ενδιαφέρουσα αλλά δε νομίζω ότι το φόρουμ έχει σκοπό να λύσει το Μακεδονικό ή το Κυπριακό. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι να προσπαθήσει να παράγει έργο για να έχει φωνή όπως λέει και ο φίλος.......................Και πιστεύω ότι αυτά είναι τα μικρά-μεγάλα πράγματα, για τα οποία μιλούσα πριν, που πρέπει να γίνουν. Είμαι νέος στα ουμπούντου και δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα αν και έχω ήδη αρχίσει να κατεβάζω αρχεία και να προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται η μετάφραση.
   Έχω και μια ιδέα αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να την πραγματοποιήσω. Είδα στη βικιπαίδεια ότι έχουν κάνει επίσημη την ποντιακή και σκεφτόμουν να μπω στη διαδικασία να μεταφράζω στα ποντιακάκαι τα ουμπούντου. Δεν ξέρω τη διαδικασία για να κάνω κάτι επίσημο οπότε αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει προηγούμενη δουλειά ή πως ξεκινάει μια νέα δουλειά και ενδιαφέρεται να βοηθήσει ας μου απαντήσει εδώ.


Ευχαριστώ

TOSHIBA satellite L450-18K. CPU: Pentium Dual-Core T4400 RAM:2 GB
Ubuntu 11.04
eleftherios
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 00:04
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό bullgr » 06 Ιουν 2009, 12:04

Κατανοώ τις ανησυχίες σου και απόψεις σου... Αλλά εάν θέλουμε να λυθεί το "Μακεδονικό", θα πρέπει να γίνει με άλλες δράσεις (πολιτικές κλπ) και όχι μέσω του ΕΛ/ΛΑΚ... Και ας πούμε ότι καταφέρνουμε το ακατόρθωτο (ακατόρθωτο για πολλούς και διάφορους λόγους) και αλλάζουν το language pack από "mk" σε "fyr", τι θα γίνει; Θα αλλάξει η πολιτική τους; Θα αποφασίσουν να σταματήσουν να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες;

Και να καταφέρουμε το ακατόρθωτο, μια σταγόνας στον ωκεανό θα είναι... Νίκη χωρίς αντίκρυσμα... Γιατί θα υπάρχουν δεκάδες-εκατοντάδες άλλα πακέτα ΕΛ/ΛΑΚ που να περιέχουν τη λέξη "mk"...

Αυτό που θέλω να πω είναι πως για να χτυπήσεις, να νικήσεις μια κατάσταση, πρέπει να βρεις την κορυφή, την κεφαλή που προκαλεί το πρόβλημα και εκεί να χτυπήσεις...

Τον ταύρο τον πιάνουμε από τα κέρατα και όχι από την ουρά... :mrgreen:
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό kalakouentin » 06 Ιουν 2009, 15:07

Πραγματικότητα : Στο εξωτερικό όλοι την FYROM τη λενε Macedonia. Είναι επίσης γεγονός ότι για την συντριπτικότατη πλειοψηφία των τρίτων χωρών το θέμα δεν υφίσταται. Μάλιστα συχνά αρκετοί ξένοι πολίτες δεν μπορούν να καταλάβουν τη "φύση" του προβλήματος, όταν τους το εξηγείς, γιατί πραγματικά είναι τόσο υποκειμενική η έννοια της ιστορικής και εθνικής συνείδησης που απλά δεν μπορεί να διατυπωθεί σε ένα επίσημο διπλωματικό ζήτημα.

Ας τελειώνουμε λοιπόν και ας αποδεχτούμε έναν κοινό όρο στην ονομασία με τον όρο Μακεδονία μέσα. Άλλωστε και τώρα το "reference term" της χώρας που χρησιμοποιούμε, FYROM, εμπεριέχει τον όρο Μακεδονία. Ας κλείσει το θέμα επιτέλους!

Η Ελλάδα ως κράτος έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερα προβλήματα. Το "Μακεδονικό ζήτημα" είναι μια φούσκα που το αναδύουνε οι πολιτικοί όταν θέλουν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από κάτι στην τρέχουσα πολιτική σκηνή. Έχω χορτάσει από πολιτικούς απόγονους του Περικλή και του Σωκράτη, ακαδημαϊκούς πνευματικά τέκνα του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα καθώς και στρατιωτικούς συνεχιστές του Μεγάλου Αλεξάνδρου και του Λεωνίδα. Τα πεπραγμένα τους τα βιώνω, δε μου αρέσουν και δε με τιμάνε.

Ασχολιόμαστε με το "mk" και το "fyr" και δεν ξέρω τί άλλη μλκία και ξεχνάμε το προφανές "gre".
Εικόνα
Γνώσεις ⇛ Linux: Συμπαθητικές ┃ Προγραμματισμός: Συμπαθητικότερες ┃ Αγγλικά: Αστέρι
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 10.04 32bit σε HP nw9440 ┃ Ubuntu 10.04 32bit σε Toshiba Satellite U400┃ SLED 11 64bit σε Dell OptiPlex 780
kalakouentin
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2008, 05:50
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό Nisok » 06 Ιουν 2009, 15:11

kalakouentin έγραψε:Πραγματικότητα : Στο εξωτερικό όλοι την FYROM τη λενε Macedonia. Είναι επίσης γεγονός ότι για την συντριπτικότατη πλειοψηφία των τρίτων χωρών το θέμα δεν υφίσταται. Μάλιστα συχνά αρκετοί ξένοι πολίτες δεν μπορούν να καταλάβουν τη "φύση" του προβλήματος, όταν τους το εξηγείς, γιατί πραγματικά είναι τόσο υποκειμενική η έννοια της ιστορικής και εθνικής συνείδησης που απλά δεν μπορεί να διατυπωθεί σε ένα επίσημο διπλωματικό ζήτημα.

Ας τελειώνουμε λοιπόν και ας αποδεχτούμε έναν κοινό όρο στην ονομασία με τον όρο Μακεδονία μέσα. Άλλωστε και τώρα το "reference term" της χώρας που χρησιμοποιούμε, FYROM, εμπεριέχει τον όρο Μακεδονία. Ας κλείσει το θέμα επιτέλους!

Η Ελλάδα ως κράτος έχει ΠΟΛΥ μεγαλύτερα προβλήματα. Το "Μακεδονικό ζήτημα" είναι μια φούσκα που το αναδύουνε οι πολιτικοί όταν θέλουν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο από κάτι στην τρέχουσα πολιτική σκηνή. Έχω χορτάσει από πολιτικούς απόγονους του Περικλή και του Σωκράτη, ακαδημαϊκούς πνευματικά τέκνα του Αριστοτέλη και του Πλάτωνα καθώς και στρατιωτικούς συνεχιστές του Μεγάλου Αλεξάνδρου και του Λεωνίδα. Τα πεπραγμένα τους τα βιώνω, δε μου αρέσουν και δε με τιμάνε.

Ασχολιόμαστε με το "mk" και το "fyr" και δεν ξέρω τί άλλη μλκία και ξεχνάμε το προφανές "gre".


+1
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonia

Δημοσίευσηαπό bullgr » 06 Ιουν 2009, 21:39

Off topic:
Συμφωνώ απόλυτα @kalakouentin... Τι να λέμε τώρα... Εδώ ο κόσμος δεν έχει να φάει, οι εργαζόμενοι αμοίβονται (όσοι καταφέρνουν να έχουν εργασία με την ανεργία που υπάρχει) με το "εξωφρενικό" μηνιαίο μισθό των 700 ευρώ (μέσα σε αυτούς και εγώ αν και πήρα αύξηση από τον Ιανουάριο 50 ευρώ!!!) και εμείς ασχολούμαστε για το πως θα αυτοαποκαλείται μια χώρα... Όλος ο πλανήτης έχει αποδεχθεί εδώ και 18 χρόνια το όνομα Μακεδονία για τα Σκόπια και εμείς ακόμα κυνηγάμε "ανεμόμυλους"...

Αυτό το θέμα είναι για να ασχολούνται οι Εθνικόφρονες πολιτικοί που θέλουν να μαζέψουν ψήφους προβάλλοντας το τρίπτυχο πατρίς-θρησκεία-οικογένεια...
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonian

Δημοσίευσηαπό eleftherios » 07 Ιουν 2009, 12:53

Δε νομίζω ότι έχεις και τόσο δίκιο. Τον έγραψα παραπάνω τον λόγο για τον οποίο μια μαζική διαμαρτυρία είναι χρήσιμη. Γιατί πραγμάτικα πιστεύω ότι ο καθέναςπρέπει να βάλει ένα λιθαράκι και ότι από τις μικρές νίκες φτάνει κανείς στη μεγάλη νίκη. Βλέπεις το θέμα όπως είπα είναι πολύ πιο πολύπλοκο και έχει άμεση σχέση με τη γεωπολιτική. Θέλω να πω, τα Σκόπια δεν έχουν κάτι να προσφέρουν στην Ευρώπη ως χώρα. Ούτε πολιτισμό δικό τους ούτε ιστορία. Ο τρόπος με τον οποίο προσπαθούν να ενταχθούν είναι η κλοπή του ονόματος εμφανώς αλλά από πίσω κρύβονται πολύ μεγαλύτερα συμφέροντα. Ποιός θα ασχολούταν με ένα κράτος χωρίς ιστορία και το οποίο δεν έχει τίποτα να προσφέρει; Βλέπεις με την ένταση η οποία δημιουργείται, τα μάτια ακόμη και των Αμερικάνων στρέφονται προς αυτή τη "χώρα". Κοίτα μόνο πόσες βιομηχανίες και βιοτεχνίες ανακάλυψαν τα Σκόπια μετά το Μακεδονικό. Μέχρι και Έλληνες μεταφέρουν εκεί τις βιομηχανίες και βιοτεχνίες τους και προσφέρουν δουλεία εκεί. Και αυτό συμβάλει στα 700 ευρώ που παίρνουμε στην Ελλάδα. Όταν είναι 700 βέβαια. Γιατί πολλές φορές ειναι και λιγότερα. Και αυτό είναι που δυσκολεύει τους πολιτικούς να βάλουν κι άλλο εμπάργκο ή να απαιτήσουν και βίαια τη λύση. Τα Σκόπια το μόνο που μπορούσαν να κάνουν από τη στιγμή της ίδρυσής τους ήταν να προσφέρουν υπηρεσίες ή να αναμιχθούν με την παραοικονομία. Ούτε για τουρισμό δεν μπορούν να προσφερθούν. Θυμάμαι έναν παλιό πολιτικό, από τους λίγους που περάσαν από την Ελλάδα, ο οποίος, σε στιγμή επικείμενης κρίσης της δραχμής εξ αιτίας της τότε Γιουγκοσλαβίας, επέλεξε την πολιτική της σκληρής δραχμής και μέσα σε μια εβδομάδα κατέρευσε η συνομωσία. Όπως βλέπεις, οι σλάβοι, από κάποτε τα προσπαθούν όλα για να διεκδικήσουν δικαιώματα και οικονομία εις βάρος των γειτόνων τους. Τα Σκόπια δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα ομοσπονδιακό παράσιτο της Ευρώπης που αντί να ποντάρουν στην άμεση οικονομία προσπαθούν, πλάθοντας μια κλεμμένη ιστορία και χρησιμοποιώντας ένα κλεμμενο όνομα, να δημιουργήσουν πολιτισμό για να μπορούν να έχουν πρόσωπο και οικονομική ανάπτυξη. Η πολιτική μάχη σε αυτό το βωμό δίνεται. Απλά η κάθε πολιτική παράταξη τα βλέπει με το δικό της τρόπο. Οι μεν θέλουν να τα εξοντώσουν οικονομικά κι ας πάρουν το όνομα, οι δε θέλουν να τα εξοντόσουν από πλευράς ονόματος και να διαχειριστούν μετά το οικονομικό. Πάντως όπως να το κάνουμε περνάει από το όνομα γιατί δυστυχώς στη νεότερη και σύγχρονη ιστορία όλοι με ένα όνομα πλάθουν το μέλλον τους. Κοίτα τους πολιτικούς μας.

Όσον αφορά τα άλλα προβλήματα που έχει η Ελλάδα, θα ήθελα να πω κι αυτό : Δε νομίζω ότι είναι λόγος τα άλλα προβλήματα για να ξεχνάμε αυτό. Όπως δεν νομίζω ότι είναι λόγος αυτό το πρόβλημα για να ξεχνάμε τα άλλα. Πάντως είμαι σίγουρος ότι αν μένουμε με σταυρωμένα τα χέρια και πηγαίνουμε ή δεν πηγαίνουμε στις "κάλτσες" κάθε φορά που μας καλούν αυτοί οι πολιτικοί τα πράγματα είναι δύσκολο να αλλάξουν. Μήπως έχει κανείς καμιά πρόταση να κάνει το φόρουμ δημοσίως σε κάποιο κόμμα ή απευθείας στην κυβέρνηση όσον αφορά το ανοιχτό λογισμικό για τα σχολεία; Είδα στο youtube έναν πολιτικό ( :lol: -λέμε και κάτι αστεία-) να θέλει να προωθήσει τα σχολικά βιβλία σε ebook. Δεν ξέρω αν η Σουηδία έχει φτάσει μέχρι εκεί αλλά ξέρω σίγουρα ότι έχει φτάσει στο σημείο να αντικαταστήσει πολλή από την κρατική χαρτούρα με διαδικτυακή. Μου φαίνεται μια άριστη πρόταση. Και γιατί το οικονομικό όφελος θα ήταν τεράστιο. Μιλάμε για ποσά τα οποία θα μπορούσαν να κάνουν τα 700 ακόμη και 1000. Φανταστείτε ότι κάθε ένας από τους 50-60000 φετινούς απόφοιτους (και μόνον απόφοιτους) λαμβάνει από το κράτος σε βιβλία κάτι σαν 50-60000x15 βιβλία. Και με τη νέα τεχνολογία δεν χαλάνε και τα μάτια:lol::lol::lol::lol::lol:. Τι θα γινόταν αν το ανοιχτό - ελεύθερο λογισμικό έμπαινε σε αυτό το χορό; Ας αναλογιστούμε.
TOSHIBA satellite L450-18K. CPU: Pentium Dual-Core T4400 RAM:2 GB
Ubuntu 11.04
eleftherios
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 13 Απρ 2009, 00:04
Εκτύπωση

Re: KUBUNTU 9.04 language packages (mk) Macedonian

Δημοσίευσηαπό Nisok » 07 Ιουν 2009, 13:09

Διαφωνώ σχεδόν με τα περισσότερα από αυτά που λές.
Πλην ελάχιστων Ευρωπαίων πολιτών και ακόμα λιγότερων πολιτικών κανείς δεν ενδιαφέρετε για την ιστορία. Ο λόγος που μπήκαμε στην Ευρώπη ήταν μαγειρεμένα ( όπως φαίνεται εκ' των υστέρων) οικονομικά. Θυμήσου ότι η ΕΕ είναι κυρίως οικονομική και κατ' επέκταση στρατιωτική ένωση. Δεν έχει να κάνει με πολιτισμούς και ιστορίες. Αν τα Σκόπια ήταν στην δικιά μας οικονομική κατάσταση αυτά θα ήταν μέσα και εμείς έξω.
Και τα Σκόπια δεν τα "ανέβασαν" οικονομικά οι Ελληνικές βιοτεχνίες που πήγαν εκεί. Δές τα παρακάτω links για να δείς τι ανεβάζει την οικονομία τους.
http://strategy-geopolitics.blogspot.com/2007/11/blog-post_9782.html
http://www.bulgarmak.org/bondsteel.htm
http://www.politismospolitis.org/?p=732

Η ιστορία γράφετε από το νικητή και καλό είναι να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε ποιος είναι αυτός.
Άβαταρ μέλους
Nisok
Διαχειριστής
Διαχειριστής
 
Δημοσιεύσεις: 2637
Εγγραφή: 25 Ιαν 2009, 15:00
Τοποθεσία: /home
IRC: nisok
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Μεταφράσεις Λογισμικού