Βοήθεια για εγκατάσταση και αρχικές ρυθμίσεις kbabel σε 9.10

...του ubuntu και έργων ΕΛ/ΛΑΚ (Έργα-Οδηγοί-Εργαλεία-Προτάσεις-Σχόλια)

Συντονιστής: Geochr

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Ενημερώστε και την ελληνική κοινότητα του GNOME για σφάλματα που δεν αφορούν μόνο το Ubuntu.
https://www.gnome.gr/contribute/

Βοήθεια για εγκατάσταση και αρχικές ρυθμίσεις kbabel σε 9.10

Δημοσίευσηαπό black7ack » 18 Ιαν 2010, 22:57

Ρε παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας. Θέλωντας να ασχοληθώ με την μετάφραση των ubuntu κατέβασα μέσω των συνδέσμων που δίνονται εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=36&t=2092 το kbabel. Αφού το εγκαταστήσω σύμφωνα με τους οδγούς απο το forum εισάγω κάποια στοιχεία και στη συνέχεια πρέπει να κατεβάσω κάποια po και pot αρχεία για να φτιάξω την μεταφραστική μνήμη. Οπότε κατέβασα το quickstart.sh το έτρεξα και βρέθηκα με ένα αρχείο με po και pot files όμως οι οδηγοί αναφέρονται σε directory με po και σε directory με pot . Τα directory θα τα δημιουργήσω εγώ και αφού τα τακτοποιήσω εκεί μέσα θα είμαι ok ή μπορώ να τα αφήσω και στο κοινό directory?
Γνώσεις ⇛ Linux:Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι (C) ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit
Προδιαγραφές ⇛AMD Phenom 9950(Quad) Black Edition │ 4GB │ Gainward ATI RADEON 4870 (Golden Sample) | HD Audio │ TFT 24"
black7ack
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Ιαν 2010, 22:31
Εκτύπωση

Re: Βοήθεια για εγκατάσταση και αρχικές ρυθμίσεις kbabel σε 9.10

Δημοσίευσηαπό jennie » 18 Ιαν 2010, 23:23

Τα .pot αρχεία είναι τα αμετάφραστα "πηγαία αρχεία". Ta .po είναι τα πλήρως ή μερικώς μεταφρασμένα.
Τέσπα, από όσο ξέρω δεν υπάρχει πρόβλημα να τα έχεις σε ένα φάκελο. Πάντως, πλέον το lokalize έχει βελτιωθεί αρκετά και μάλλον θα το συνιστούσα αντί του kbabel. Οδηγίες για τις αρχικές ρυθμίσεις εδώ: http://wiki.ubuntu-gr.org/Wiki/Translation/Upstream/Gnome
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση

Re: Βοήθεια για εγκατάσταση και αρχικές ρυθμίσεις kbabel σε 9.10

Δημοσίευσηαπό black7ack » 18 Ιαν 2010, 23:42

Προφανώς οι οδηγίες ( της οποίες παρεπιπτόντως είχα βρει και εγώ να ναι καλά το search :D) αναφέρονται σε κάποια προηγούμενη έκδοση γιατί δεν έχουν καμία σχέση. Μόλις κάνω το πρώτο βήμα open new project η καρτέλα που εμφανίζεται δεν έχει να συμπληρώσω τα πεδία που θα έπρεπε σύμφωνα με τον οδηγό.
Γνώσεις ⇛ Linux:Χαμηλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι (C) ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 9.10 32bit
Προδιαγραφές ⇛AMD Phenom 9950(Quad) Black Edition │ 4GB │ Gainward ATI RADEON 4870 (Golden Sample) | HD Audio │ TFT 24"
black7ack
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 16 Ιαν 2010, 22:31
Εκτύπωση

Re: Βοήθεια για εγκατάσταση και αρχικές ρυθμίσεις kbabel σε 9.10

Δημοσίευσηαπό jennie » 19 Ιαν 2010, 00:11

Τα βασικά, στο Ρυθμίσεις->Ρύθμιση του lokalize είναι όπως αναφέρονται στις οδηγίες.
Μετά πας Έργο->Ρύθμιση έργου και αλλάζεις το mailing list και τα υπόλοιπα.
Στο για προχωρημένους θέλει _ αντί για & στη συντόμευση.
Για να προσθέσεις αρχεία στη μεταφραστική μνήμη τα κάνεις drag&drop στο πλαίσιο της μεταφραστικής μνήμης (παίρνει αρκετή ώρα και ενδέχεται και να κολλήσει).
Επίσης, χρειάζεσαι το πακέτο aspell-el για να δουλέψει ο ελληνικός ορθογράφος.
1 Γνώσεις Linux: Μέτριες ┃ Προγραμματισμού: Ελάχιστες ┃ Αγγλικών: Εξαιρετικές
2 Ubuntu 12.04 LTS σε όλους τους υπολογιστές της οικογένειάς μου
Άβαταρ μέλους
jennie
dudeTUX
dudeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: 24 Δεκ 2008, 13:57
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Μεταφράσεις Λογισμικού