Οδηγός εγκατάστασης Saber dvb-t eztv869

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

Οδηγός εγκατάστασης Saber dvb-t eztv869

Δημοσίευσηαπό ubuderix » 10 Φεβ 2013, 21:24

Έκανα αναζήτηση για ψηφιακό δέκτη φιλικό με Linux αλλά και παράλληλα οικονομικό και βρήκα τον Saber dvb-t usb eztv869
H τιμή του είναι 16.50 € και στην συσκευασία περιλαμβάνει επίσης κεραία και τηλεχειριστήριο.




Συνδέοντας το με τον υπολογιστή και δίνοντας την εντολή lsusb στο τερματικό σαν αποτέλεσμα πήρα

Κώδικας: Επιλογή όλων
ubuderix@ubuderix-desktop:~$ lsusb
Bus 002 Device 007: ID 15a4:1001 Afatech Technologies, Inc. AF9015/AF9035 DVB-T stick

Η συσκευή αναγνωρίστηκε αμέσως και έχει ID 15a4:1001 .
Λείπει από τον πυρήνα όμως το firmware της συσκευής κάτι που δεν μας προβληματίζει γιατί μπορούμε να το κατεβάσουμε δίνοντας στο τερματικό
Κώδικας: Επιλογή όλων
wget http://xgazza.altervista.org/Linux/DVB/dvb-usb-af9035-02.fw

Μόλις κατέβει το αρχείο dvb-usb-af9035-02.fw. η επόμενη κίνησή μας είναι να ενημερώσουμε την σχετική βιβλιοθήκη με τα firmware του πυρήνα μας.
Επειδή αφορά αρχείο συστήματος σημαίνει :
a)Πρέπει να πάρουμε δικαιώματα υπερχρήστη (root) για να κάνουμε την όποια αλλαγή.
b)Πληκτρολογούμε Ctrl+H για να εμφανίσουμε τα κρυφά αρχεία που είναι της μορφής .xxx δηλαδή πάντα με . μπροστά.
c)Είμαστε πολυ προσεκτικτοί γιατί επεμβαίνουμε σε αρχείο συστήματος.
Πατάμε Alt+F2 και γράφουμε gksudo nautilus ,θα μας ζητηθεί για επιβεβαίωση ο κωδικός του root ,τον δίνουμε.

Κάνουμε Αντιγραφή το dvb-usb-af9035-02.fw και μετά ακολουθώντας την διαδρομή Σύστημα αρχείων>lib>Επικόλληση στο firmware οπουδήποτε.
Κλείνουμε το φάκελο και είμαστε έτοιμοι.
Κάνουμε επανεκκίνηση ,κατεβάζουμε το Kaffeine (με αυτό μου δούλεψε σωστά) τοποθετούμε το στικάκι.
Ανοίγουμε το Kaffeine επιλέγουμε 5 Digital Tv

Πατάμε την επιλογή Configure Television ,πηγαίνουμε Συσκευή 1 και στην επιλογή Πηγή ορίζουμε gr-Athens

Μετά πατάμε την επιλογή Κανάλια και δίνουμε Start scan




Αυτό ήταν !!!!
Καλή διασκέδαση.
Πηγή http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-933151-start-0.html
Off topic:
Δεν αναφέρω το κατάστημα που το αγόρασα επίτηδες,με μια απλή αναζήτηση θα το βρείτε.
Δεν έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω το χειριστήριο ,το ψάχνω
Τελευταία επεξεργασία από ubuderix και 11 Φεβ 2013, 13:49, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Προσθήκη και διόρθωση στιγμιότυπων
1 Γνώσεις Linux: Προσπαθώ ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 12.04 precise 3.7.0-030700-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.5.0-25-generic, Ubuntu 3.5.0-24-generic
3 Intel Pentium CPU G630 @ 2.70GHz ‖ RAM 3678 MiB ‖ ASRock H61M-S
4 Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller [8086:0102] {i915}
5 wlan0: 0846:4260 NetGear WG111v3 54 Mbps Wireless [realtek RTL8187B] ⋮ eth0: Atheros Inc. AR8152 v2.0 Fast Ethernet [1969:2062] (rev c1)
http://imagebin.ubuntu-gr.org/files/1372175733.png
Άβαταρ μέλους
ubuderix
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 12:07
Τοποθεσία: Πειραιάς
Launchpad: ubuderix
IRC: ubuderix
Εκτύπωση

Re: Οδηγός εγκατάστασης Saber dvb-t eztv869

Δημοσίευσηαπό menios9 » 07 Ιούλ 2015, 20:41

καλησπερα.θελω μια βοηθεια απο καποιον που γνωριζει.αγορασα το saber DVB-T EZTV869 και εχω σπασει το κεφαλι μου με την εγραφη.κανω εγραφη την στελνω στα βιντεο μου και μου την διαβαζει σαν αρχειο ηχου.ξερει καποιος να με βοηθεισει να την αποθηκευω σαν βιντεο?
menios9
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Μάιος 2015, 08:05
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV

cron