NVIDIA 950M και secure boot

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

NVIDIA 950M και secure boot

Δημοσίευσηαπό ian » 20 Μάιος 2016, 15:23

Καλησπέρα παιδιά,
έβαλα τις προάλλες επιτέλους τα 16.04 στο καινούργιο μου λάπτοπ, αφού προηγουμένως είχα θέματα με τους drivers της nvidia στις διανομές 14.04 και 15.10. Την πρώτη φορά μετά την εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος, όλα πήγαιναν καλά μέχρι το σημείο που αποφάσισα να κάνω clean install από την αρχή του root αλλά και του home φακέλου επειδή στον home είχα πολλά άχρηστα πράγματα. Για κάποιο λόγο λοιπόν, κατά την εγκατάσταση, επέλεξα να απενεργοποιήσω το secure boot για να μην έχω αργότερα θέματα με την εγκατάσταση των drivers της nvidia. Έβαλα λοιπον έναν κωδικό που θα μου τον ζητούσε στο πρώτο boot και συνέχισα την εγκατάσταση. Όταν έπρεπε να βάλω τον κωδικό, επείδη δεν μπορούσα να καταλάβω πως έπρεπε να εισάγω τον κωδικό, απλά πάτησα continue booting. Μετά από αυτό, είτε απενεργοποιήσω το secure boot από το bios, είτε όχι, μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο την κάρτα γραφικών του επεξεργαστή της intel. Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό;
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 16.04 xenial 4.4.0-22-generic 64bit
3 Intel Core i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 7822 MiB
4 Intel Skylake Integrated Graphics 530 HD⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M] {nouveau}
5 Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller ‖ Intel Wireless 3165
ian
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Μάιος 2016, 14:34
Εκτύπωση

Re: NVIDIA 950M και secure boot

Δημοσίευσηαπό Learner » 20 Μάιος 2016, 15:57

Ο κωδικός στον οποίο αναφέρεσαι έχει σχέση με το BIOS/UEFI ; γίνε ποιο συγκεκριμένος. Αν ναι, τότε απ' όσο ξέρω σε ορισμένα UEFI πρέπει να θέσεις έναν κωδικό Administrator (όχι κενό) για να μπορέσεις να απενεργοποιήσεις το secure boot. Αλλιώς δεν απενεργοποιείται.
Οπότε, υποθέτω, εάν έκανες εγκατάσταση το Ubuntu σε UEFI mode, τότε το secure boot ίσως να μην έχει απενεργοποιηθεί.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: NVIDIA 950M και secure boot

Δημοσίευσηαπό ian » 20 Μάιος 2016, 16:15

Learner έγραψε:Ο κωδικός στον οποίο αναφέρεσαι έχει σχέση με το BIOS/UEFI ; γίνε ποιο συγκεκριμένος. Αν ναι, τότε απ' όσο ξέρω σε ορισμένα UEFI πρέπει να θέσεις έναν κωδικό Administrator (όχι κενό) για να μπορέσεις να απενεργοποιήσεις το secure boot. Αλλιώς δεν απενεργοποιείται.
Οπότε, υποθέτω, εάν έκανες εγκατάσταση το Ubuntu σε UEFI mode, τότε το secure boot ίσως να μην έχει απενεργοποιηθεί.


Κατά την εγκατάσταση των Ubuntu σου δίνει την επιλογή να εγκαταστήσεις λογισμικό τρίτων και για να το κάνεις αυτό ίσως χρειαστεί αν απενεργοποιήσεις το secure boot . Για την nvidia επειδή και σε ένα άλλο pc που έκανα upgrade από 14.04 σε 16.04 μου ζήτησε να θέσω έναν κωδικό (επείδη θα απενεργοποιούσε το secure boot), για να βεβαιωθεί μετά ότι εγώ που κάνω την εγκατάσταση, και όχι κάποιος άλλος, απενεργοποίησα το secure boot. Συνεπώς θεώρησα πως πρεπει να το κάνω και σε αυτή την περίπτωση. Σε uefi το έκανα ναι γιατί έχω dual boot με windows.
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 16.04 xenial 4.4.0-22-generic 64bit
3 Intel Core i7-6700HQ CPU @ 2.60GHz ‖ RAM 7822 MiB
4 Intel Skylake Integrated Graphics 530 HD⋮ nVidia GM107M [GeForce GTX 950M] {nouveau}
5 Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller ‖ Intel Wireless 3165
ian
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 20 Μάιος 2016, 14:34
Εκτύπωση

Re: NVIDIA 950M και secure boot

Δημοσίευσηαπό Learner » 20 Μάιος 2016, 16:33

ian έγραψε:Κατά την εγκατάσταση των Ubuntu σου δίνει την επιλογή να εγκαταστήσεις λογισμικό τρίτων και για να το κάνεις αυτό ίσως χρειαστεί αν απενεργοποιήσεις το secure boot . Για την nvidia επειδή και σε ένα άλλο pc που έκανα upgrade από 14.04 σε 16.04 μου ζήτησε να θέσω έναν κωδικό (επείδη θα απενεργοποιούσε το secure boot), για να βεβαιωθεί μετά ότι εγώ που κάνω την εγκατάσταση,

Αυτό που γράφεις δε το γνωρίζω. Περίμενε κάποιον που γνωρίζει αυτή τη διαδικασία με τον κωδικό που λες.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV