προβλημα με καρτα γραφικων κατα το boot αλλα και σε πολυμεσα

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

προβλημα με καρτα γραφικων κατα το boot αλλα και σε πολυμεσα

Δημοσίευσηαπό tanuki » 26 Δεκ 2017, 19:16

Καλησπέρα κοινότητα και καλές γιορτές να έχουμε,Λοιπόν δέν είμαι ούτε νέος αλλά ούτε και παλιός στο Ubuntu.
Έπειτα απο πρόβλημα με τα windows 10 και συγκεκριμένα με το update 1709 λογω επανεκκινήσεων σε άκυρα χρονικά(για το οποίο αλλάχτηκε προληπτικά cpu/motherboard) σημεία αποφάσισα να ξαναέρθω και να μείνω στο linuxaki.Αντιμετωπίζω κάποια θεματάκια όσον αφορά τη κάρτα γραφικών που είναι στην υπογραφή κ ειδικότερα με τον οδηγό της για τον οποίο δοκίμασα πολλές μεθοδους εγκατάστασης από το τερματικό αλλά καμία δεν με αφήνει σίγουρο π.χ πήρα απάντηση no amdgpu packages founded, σας παρακαλώ όποιος και αν μπορεί να με βοηθήσει πάνω σαυτό το εκτιμώ.Επείσης σε κάθε εκκίνηση επανεκκίνηση ή τερματισμο του υπολογιστή οταν ειχα τον 17.50 κόλλαγε μαζί με κάτι κατεβατά κείμενα που στα αριστερά είχαν ένα πράσινο οκ μέσα σε αγκύλη και απο την πρώτη εγκατάσταση πρίν να μπεί στην οθόνη εισόδου βγάζει κάτι μικρά παράσιτα ας πούμε, έχω κάνει μέχρι στιγμής 2-3 φορές επανεγκατάσταση του ubuntu εξαιτίας αυτού...τώρα τρέχω με τον Gallium 0.4 on AMD POLARIS10 (DRM 3.9.0 / 4.10.0-42-generic, LLVM 4.0.0) και δεν έχω κάνει αρκετές επανεκκινήσεις για να ξέρω για παράσιτα :( .Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edit: ακόμη και με τον Gallium αλλά και με τον 17.50 της AMD έχω παράσιτα λίγο πριν την εμφάνιση της οθόνης εισόδου...και κατά την αναπαραγωγή βίντεο στο youtube η στο netflix παρατηρώ tearing
1 Γνώσεις Linux: Λίγες | Προγραμματισμού: Λίγες | Αγγλικών: Μέτρια
2 Ubuntu 16.04.3 LTS 4.10.0-42 generic 64bit
3 AMD FX-6300 3.5 Ghz BLACK EDITION | RAM 7.8gb(8175bios) | Gigabyte GA-78LMT-USB3 6.0
4 msi RADEON RX480 GAMING-X 4gb | 03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0c)
tanuki
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Δεκ 2017, 03:27
Εκτύπωση

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV

cron