Θεμα με καρτα γραφικων και drivers

...κάρτες γραφικών / προβλήματα εικόνας / τηλεοπτικοί δέκτες
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Αν έχετε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σας και δεν μπορείτε να μπείτε σε γραφικό περιβάλλον,
δοκιμάστε να τρέξετε την παρακάτω εντολή για να ελέγξετε αν το σύστημά σας χρειάζεται πρόσθετους κλειστούς οδηγούς:
jockey-text

Για κάρτα τηλεόρασης δώστε τα αποτελέσματα των παρακάτω εντολών :
lspci -nn (Για εσωτερικές κάρτες pci)
lsusb (Για εξωτερικές κάρτες με σύνδεση usb)

Θεμα με καρτα γραφικων και drivers

Δημοσίευσηαπό kokos9 » 31 Μαρ 2020, 11:12

Γεια σας,

Εχω εναν παλιο υπολογιστη ο οποιος ειναι καθαρα για ιντερνετ δηλαδη για να μπαινω σε σελιδες να διαβαζω νεα και για να βλεπω βιντεο στο youtube.
Επειδη ειναι παλιος, περασα το linux mint 19.3 xfce το οποιο ειναι ελαφρυ και τρεχει μια χαρα..Ομως εχω το εξης προβλημα:
Οταν εχω τους ανοιχτους drivers και κανω shutdown ή μολις ανοιξω τον υπολογιστη μου εμφανιζει για 2 δευτερολεπτα μια εικονα απο την προηγουμενη φορα που χρησιμοποιησα τον υπολογιστη..Ειναι σαν να κανει print screen την οθονη και να μου την εμφανιζει ως εικονα οταν παω να κανω shutdown ή μολις ανοιγω το pc..
Για παραδειγμα..Εχω ανοιχτο τον υπολογιστη και ειμαι στην σελιδα εδω...αν κλεισω τον firefox και βρεθω στην επιφανεια εργασιας του desktop και πατησω να κανω shutdown ξαφνικα για 2 δευτερολεπτα θα φανει στην οθονη η σελιδα του φορουμ εδω...οταν θα ανοιξω μετα τον υπολογιστη θα μου εμφανισει το μενου του shutdown για δυο δευτερολεπτα...Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο και δεν ξερω αν ετυχε ποτε σ εσας...
Το δευτερο θεμα ειναι με τους recommended drivers της nvidia..Ενω γινονται κανονικα εγκατασταση και φαινεται ολα να ειναι μια χαρα και δεν εχω το προβλημα που ανελυσα πιο πανω, τα hz στο display που δειχνει το resolution κτλ ειναι 77hz αντι για 60hz..Η οθονη που εχω στο συγκεκριμενο PC ειναι μια HP1906 1280x1024 ειναι παλια οθονη και οταν ειχα windows ή τους open drivers στο linux στο μενου display ελεγε 1280χ1024 60hz...Οταν κανω εγκατασταση τους recommended drivers λεει 1280x1024 77hz και δεν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης μεσω του μενου του display...Ετρεξα στο terminal την εντολη sudo nvidia-settings και δεν υπαρχει κατι που να αναφερεται σε ρυθμισεις για resolution ουτε εχει κατι τετοιο..
Γιατι ειναι 77hz και οχι 60hz;;;
1 Γνώσεις Linux: Λιγες┃ Προγραμματισμού: Καθολου ┃ Αγγλικών: Καλα
2 Ubuntu 12.04 precise 32bit (en_US.UTF-8), Ubuntu 3.2.0-23-generic-pae
3 Intel Core2 CPU 4400 2.00GHz ‖ RAM 3962 MiB ‖ Intel DG965RY -
4 NVIDIA Corporation G80 [GeForce 8800 GTS] [10de:0193] (rev a2)
5 eth0: Intel 82566DC Gigabit Network Connection [8086:104b] (rev 02)
kokos9
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 04 Αύγ 2008, 01:50
Εκτύπωση

Re: Θεμα με καρτα γραφικων και drivers

Δημοσίευσηαπό Maras » 01 Απρ 2020, 01:35

Δώσε τα αποτελέσματα :
Κώδικας: Επιλογή όλων
inxi -SCG

Κώδικας: Επιλογή όλων
xrandr
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Γραφικών / Εικόνα / TV