Στατικός θόρυβος σε ηχεία με usb τροφοδοσία  Το θέμα επιλύθηκε

...κάρτες ήχου / προβλήματα ήχου
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Έχετε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ήχου; Θέλετε βοήθεια; Τότε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για να εξαχθούν
τεχνικές πληροφορίες από την κάρτα ήχου που έχετε, ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε!
viewtopic.php?f=9&t=7242

Στατικός θόρυβος σε ηχεία με usb τροφοδοσία  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό dim459 » 23 Νοέμ 2017, 23:42

Προσφάτως χρειάστηκε να τοποθετήσω ένα νέο σετ ηχειάκια στον υπολογιστή (μακράν κατώτερης ποιότητας από τα προηγούμενα), από αυτά που έχουν τροφοδοσία μέσω usb.
Άμεσα διαπίστωσα ότι όταν ανέβαινε η ένταση από το ποντεσιόμετρο, ακουγόταν ένας εκνευριστικός στατικός θόρυβος, ο οποίος όταν γινόταν κάποια διεργασία στον υπολογιστή συνοδευόταν και από έναν θόρυβο λειτουργίας σκληρού δίσκου αναπαραγόμενο από τα ηχεία.
Αφού παιδεύτηκα λίγο κουνώντας το mini jack, συμμαζεύοντας τα καλώδια και παίζοντας με τις ρυθμίσεις του ήχου, χωρίς αποτέλεσμα, μου ήρθε επιτέλους η έμπνευση ότι τα φτηνιάρικα ηχειάκια δεν είχαν κανένα φίλτρο στην τροφοδοσία και ο θόρυβος οφειλόταν όχι στο minijack που περνούσε τον ήχο, αλλά στο ρεύμα που έπαιρναν από τη usb.
Η λύση προφανώς ήταν να χρησιμοποιήσω ένα φορτιστή usb από παλιό android τηλέφωνο και να βάλω την τροφοδοσία όχι πλέον στο pc, αλλά απευθείας στο πολύπριζο.
Το γράφω μήπως και βοηθηθεί κανείς, διότι είναι εκνευριστικό και αν δεν το σκεφτεί μπορεί να παιδεύεται άσκοπα.

Off topic:
Μόλις βρω χρόνο θα αγοράσω ένα βυσματάκι minijack και θα πάω να μου αλλάξουν το βύσμα που ηλιθιωδώς κατέστρεψα στα παλιά ηχεία.
Μιας και δεν το έχω καθόλου με το κολλητήρι, ειδικά για τόσο ψιλά καλωδιάκια, αν κάποιος το κατέχει το άθλημα και είναι προς τα βόρεια προάστια, θα του ήμουν υπόχρεος.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Επιστροφή στο Κάρτες Ήχου / Ήχος