παράξενο πρόβλημα ήχου σε lubuntu

...κάρτες ήχου / προβλήματα ήχου
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Έχετε κάποιο πρόβλημα με την κάρτα ήχου; Θέλετε βοήθεια; Τότε ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για να εξαχθούν
τεχνικές πληροφορίες από την κάρτα ήχου που έχετε, ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε!
viewtopic.php?f=9&t=7242

παράξενο πρόβλημα ήχου σε lubuntu

Δημοσίευσηαπό vdimitris » 25 Μάιος 2018, 13:49

έχω βάλει πριν κάποια χρόνια lubuntu σε ένα netbook (dual boot) και ενώ αρχικά είχα κανονικά ήχο απ' ότι θυμάμαι, στην πορεία χάθηκε!

το πρόβλημα προέκυψε (μάλλον) όταν άρχισα να συνδέω περιστασιακά κάποια εξωτερικά ηχεία στην υποδοχή για τα ακουστικά+μικρόφωνο και κάποια στιγμή όταν έβγαλα τα εξωτερικά ηχεία, χάθηκε ο ήχος από τα εσωτερικά.

Υποψιάζομαι ότι κάποιο μπέρδεμα έχει γίνει με το βάλε/βγάλε το βύσμα.

Αναγκάζομαι τώρα κάθε φορά που ξεκινάει ο υπολογιστής να ανοίγω alsamixer στο terminal και να ανεβάζω τον ήχο στο... headphone προκειμένου να έχω ήχο στα ηχεία. Αυτό έχω βρει σαν προσωρινή λύση. Αν βάλω τα εξωτερικά ηχεία παίζουν κανονικά χωρίς να χρειαστεί κάποια ρύθμιση.

σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο;
vdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 25 Απρ 2018, 17:33
Εκτύπωση

Re: παράξενο πρόβλημα ήχου σε lubuntu

Δημοσίευσηαπό Maras » 26 Μάιος 2018, 04:25

Είχα παρόμοιο πρόβλημα σε XFCE περιβάλλον με τη διανομή Slackware.
Είχα συνδέσει ένα μικρό netbook με καρφί σε κονσόλα για να παίξει μουσική σε στούντιο ηχογράφησης και λόγω της απότομης διακοπής του καλώδίου, είχα παρατηρήσει ότι όποτε ξεκινούσα το λάπτοπ, ο ήχος ήταν muted και έπρεπε να ξε-τσεκάρω από τον alsa mixer το mute. Στην πορεία όμως μετά από updates το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξέρω αν φταίει η τάση που δέχτηκε το βύσμα 3.5 jack mmm. Πάντως στo XFCE αν κάνεις κανονικό τερματισμό σώζει τις ρυθμίσεις της συνεδρίας, έτσι ώστε στην επόμενη έναρξη του συστήματος να επαναφέρει ότι ρυθμίσεις είχες πριν το κλείσιμο.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: παράξενο πρόβλημα ήχου σε lubuntu

Δημοσίευσηαπό vdimitris » 29 Μάιος 2018, 12:49

είχα κι εγώ την ελπίδα ότι σε κάποιο update μπορεί να λυθεί το θέμα, αλλά ακόμη τίποτα
vdimitris
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 25 Απρ 2018, 17:33
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Κάρτες Ήχου / Ήχος

cron