Πρόbλημα με wireless σύνδεση στο internet.

...κάρτες δικτύου, modems, προβλήματα internet
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Για την ευκολότερη επίλυση του προβλήματός σας.
Καλό είναι να δημοσιεύσετε τα αποτελέσματα των εντολών στο τερματικό :
lspci -nn
lsusb
rfkill list

Πρόbλημα με wireless σύνδεση στο internet.

Δημοσίευσηαπό PKALDI » 18 Ιουν 2008, 19:14

Γειά σας. Προσπαθώ εδώ και κάτι μέρες να εγκλιματιστώ στο ubuntu.

κατάφερα μετά από πολλά να εγκαταστήσω την 8.04 έκδοση σε ένα laptop που έχω, στο οποίο είναι ταυτόχρονα εγκατεστημένα και τα vista. Ενώ στα windows δεν έχω προβλημα με ήχο και με την ασύρματη κάρτα δικτύου στο ubuntu δεν μπορώ με τίποτα να ακούσω τίποτα αφενός μεν ούτε να συνδεθώ στο δίκτυο από την άλλη. Δεν ξέρω και πολλά όμως. Μέσα από τα windows βλέπω ότι έχω συσκευή high definition audio για τον ήχο.

Οσο για την ασύρματη κάρτα δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση. Δεν ξέρω τι πρέπει να δηλώσω. Γενικά συνδέομαι στο δίκτυο του γείτονα που μου παραχώρησε δικαιώματα και μου έχει δώσει τον proxy server του να τον δηλώσω στα windows εδώ όμως δεν κατέχω.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
PKALDI
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιουν 2008, 17:49
Εκτύπωση

Re: ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ WIFI το internet

Δημοσίευσηαπό ilpara » 18 Ιουν 2008, 19:56

Καλώς ήρθες.
Για να βοηθήσουμε σε παρακαλέσω για τα παρακάτω:
1. Βάλε στην υπογραφή σου όπως εγώ πληροφορίες για το laptop σου.
Ένας απλός τρόπος είναι να πας στο System -> Administration -> Synaptic, να κάνεις search για hardinfo, και να εγκαταστήσεις το πακέτο. Μετά πατάς Alt+F2 γράφεις hardinfo και Enter και εκεί στο Devices κυρίως βλέπεις τι κάρτες κλπ έχεις. Μάλιστα έχει ξανασυζητηθεί εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=10&t=301&p=2177&hilit=hardinfo#p2177.
2. Ιδίως την κάρτα wireless θα την βρεις αν από Appliocations -> Accessories -> Terminal δώσεις την εντολή lspci -nn και μας γράψεις με copy-paste εδώ το αποτέλεσμα. Γενικά usb και pci συσκευές/κάρτες τις βλέπεις με lsusb και lspci αντίστοιχα. Επίσης δώσε και iwconfig και γράψε μας το αποτέλεσμα για να δούμε αν βρίσκει η κάρτα σου ασύρματα δίκτυα. Φαντάζομαι αν έχει διακοπτάκι το λάπτοπ ότι έχεις ενεργοποιημένο το wifi.
3. Φτιάξε άλλο νήμα για τον ήχο, ξεχωριστό, αν βεβαίως δεν σε ικανοποιήσει αυτός ο οδηγός http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=20. Εδώ ας συζητήσουμε το wireless. Κάνε και τον τίτλο "Πρόbλημα με wireless σύνδεση στο internet" πατώντας επεξεργασία στο πρώτο (!) σου post.

Γενικά όσο ποιο συγκεκριμμένος και περιγραφικός είσαι, τόσο καλύτερη βοήθεια θα πάρεις.
Ρίξε και μια ματιά στο Φιλικές οδηγίες προς νεοεισερχόμενους σε forum ή linux εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=2&t=279
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ WIFI το internet

Δημοσίευσηαπό logari81 » 18 Ιουν 2008, 20:39

Η βασική προτεραιότητα είναι να φτιαχτει η προσβασή στο ασυρματο δικτυο. Γιατι κακά τα ψέματα ..χωρις ιντερνετ η ζωή με λίνουξ γίνεται σαφως δυσκολοτερη. Ας δούμε καταρχήν τι καρτα έχεις, και να δουμε αν λειτουργει οπότε μετα ειναι μόνο θεμα ρυθμισεων να συνδεθεις ή σε περίπτωση που δεν λειτουργει (π.χ. αν χρειαζεται καποιο firmware) ... να σου πούμε τι πρεπει να κανεις για να δουλεψει.

Επίσης περιεγραψε λιγο πως ακριβως συνδεεσαι στο Internet στα windows.
http://opensourceecology.org/


Λειτουργικό: Ubuntu 10.04 lucid 64-bitΠροδιαγραφές: 4x Intel Core i5 CPU M 450 2.40GHz ‖ RAM 3696 MiB ‖ Lenovo KL3 - LENOVO IdeaPad Y560
Κάρτα γραφικών: ATI Device [1002:68c0]Ασύρματο: wlan0: Atheros Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) [168c:002a] (rev 01)
logari81
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6074
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 10:40
Εκτύπωση

Re: ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ WIFI το internet

Δημοσίευσηαπό PKALDI » 19 Ιουν 2008, 11:18

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στο κόπο να μου απαντήσουν.

1) Οσο αναφορά το wifi δεν ξέρω πως, δεν ξέρω ακριβώς τι έκανα αλλά τελικά το ubuntu ανακάλυψαν την ασύρματη κάρτα και βρήκαν και όλες τις ρυθμίσεις του ασύρματου δικτύου στην εμβέλεια του οποίου βρίσκομαι. Υπάρχει όμως και το αλλά. Μέσα από τον firefox δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet. Oταν γράψω μια διεύθυνση δεν μπορεί με τίποτα να την ανοίξει και μετά σταματάει λόγω μεγάλης καθυστέρησης. Μήπως πρέπει να δηλώσω κάπου, κάτι. Εχω δοκιμάσει να συνδεθώ μέσω του ενσύρματου δικτύου (δηλαδή με το καλώδιο του τηλεφώνου) και όλα είναι μια χαρά.

2) Σχετικά με τον ήχο δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Δεν γίνεται τίποτα.

Ευχαριστώ.
PKALDI
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιουν 2008, 17:49
Εκτύπωση

Re: ΔΕΝ ΕΧΩ ΗΧΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΩ ΤΟΥ WIFI το internet

Δημοσίευσηαπό bullgr » 19 Ιουν 2008, 11:27

Μόνο με το wifi δοκίμασε τα εξής (βγάλε το καλώδιο του ethernet):
-δώσε σε τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
ifconfig

τι σου βγάζει;

-στο firefox δώσε το gateway του router (συνήθως το εργοστασιακό είναι 192.168.1.1).
μπορείς να συνδεθείς στο router;

Όσον αφορά τον ήχου για το Laptop είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα και λύθηκε φορτώνοντας τα modules
για την κάρτα ήχου. Για κάποιον λόγο δεν τα φόρτωνε το ubuntu. Θα κοιτάξω να βρω τις οδηγίες και θα σε ενημερώσω.

Υ.Γ.
Τελικά ξέχασα ότι υπάρχει ένα howto για το πρόβλημα του ήχου στο forum μας. Πάνε στο παρακάτω link και ακολούθησε τις οδηγίες:
viewtopic.php?f=9&t=20
ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ... HASTA SIEMPRE...
Άβαταρ μέλους
bullgr
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1853
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:45
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Κάρτες Δικτύου (Ethernet, WiFi, Bluetooth) / Internet

cron