Μετά από αναβάθμιση ενημερώσεων ο υπολογιστής μου δεν άνοιγε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Μετά από αναβάθμιση ενημερώσεων ο υπολογιστής μου δεν άνοιγε

Δημοσίευσηαπό tvmiros » 13 Ιαν 2018, 00:11

Εχθές το βράδυ έβγαλε το σύστημα μου έβγαλε να τρέχω κάποιες ενημερώσεις, στην έκδοση 16.04 έκανα ενημέρωση τον υπολογιστή μου και όταν έκανα αναβάθμιση δεν άνοιγε το λειτουργικό.
Μίλησα το πρωί σήμερα με την Dell κάναμε τα απαραίτητα τεστ στο λαπτοπ και όπως με ενημέρωσαν το πρόβλημα δεν ήταν με τον δίσκο μου όπως νόμιζα μιας και ο υπολογιστής είναι σχετικά νέος 6 μηνών, αλλά με το λειτουργικό.
Και όντος το λειτουργικό μου είναι σε καλή κατάσταση και ο δίσκος λειτουργεί, άγνωστο γιατί το λειτουργικό χτύπησε.

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει όντος πρόβλημα με την έκδοση 16.04 ;
tvmiros
babeTUX
babeTUX

Εκτύπωση

Re: Μετά από αναβάθμιση ενημερώσεων ο υπολογιστής μου δεν άν

Δημοσίευσηαπό dim459 » 13 Ιαν 2018, 14:07

Έτσι όπως το θέτεις, είναι λίγο δύσκολο να λάβεις εμπεριστατωμένη απάντηση.
Γενικώς δεν υπάρχει πρόβλημα με την 16.04.
Καλό θα ήταν να περιγράψεις αναλυτικότερα μέχρι που φτάνει όταν φορτώνει το λειτουργικό και τυχόν μηνύματα που σου βγάζει ή εν πάση περιπτώσει ότι άλλο κρίνεις ότι μπορεί να περιγράψει το πρόβλημα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Πάντα την τρέχουσα έκδοση ubuntu/kubuntu 64bit και σε κάποια pc 12.04 32bit
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
superbTUX
superbTUX

Εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 14 Ιαν 2018, 12:10

Χαίρεται φίλε.

Βρε παλικάρι, έτσι όπως μας τα λες, όπως σου λέει και ο φίλος @dim459 δεν μπορεί κάποιος να σου πει και πολλά. Πρέπει να είσαι ιδιαίτερα αναλυτικός ώστε να μας μεταφέρεις μια όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα στο τι συμβαίνει στο σύστημα σου.

Off topic:
Πάντως για να έχουμε πιο άμεσα & γενικά καλύτερη εικόνα, δες τον οδηγό «Πληροφορίες και οδηγίες προς νεοεισερχόμενους στο forum» και συγκεκριμένα, κάνε την υπογραφή σου.

Ισοτρικά, πρόσφατα εμφανίστηκαν δύο τεράστια bug - κενά ασφαλείας ( ένα κυρίως και κατ' ουσία τρεις επεκτάσεις του ) τα λεγόμενα Spectre & Meltdown ( CVE-2017-5715, CVE-2017-5753, CVE-2017-5754 ) τα οποία έχουν να κάνουν με την αρχιτεκτονική των επεξεργαστών και επηρεάζουν μια τεράστια γκάμα αυτών ( ακόμη και επεξεργαστών 25 χρονών ) με κυρίους αποδέκτες ( επέτειος ) την Intel όπου και επηρεάζει το πλήθος των επεξεργαστών της, έστω ξόφλατσα βέβαια δεν μπόρεσε να αποφύγει πλήρως το τον κυκλώνα και να μην την ακουμπήσει όλο αυτό λίγο και την AMD - έστω και πολύ λίγο, σε πολύ λίγους επεξεργαστές.

Έτσι απαξάπαντες έτρεξαν να βγάλουν ενημερώσεις ασφαλείας, το πρόβλημα όμως είναι πως βγήκαν κάποια patches - κάποιες διορθώσεις, πολύ γρήγορα και από ότι φάνηκε δημιούργησαν περαιτέρω προβλήματα στους χρήστες. Με πολλούς από αυτούς να διαμαρτύρονται πως εφόσον έκανα τις ενημερώσεις πλέον δεν μπορούσαν να εκκινήσουν τους υπολογιστές τους.

Ένα από αυτούς είμαι και εγώ. Εφόσον έκανα εγκατάσταση του νέου kernel «linux-image-3.16.0-5-amd64» που μου ήρθε στο φορητό μου υπολογιστή έπειτα με αυτό το kernel δε μπορούσε να φορτώσει το λειτουργικό - ούτε καν μέσω recovery mode. Όμως αν κατά την εκκίνηση στο grub menu, πας και επιλέξεις «Advance options..» τότε στο επόμενο μενού σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις με ποιο
Το μήνυμα που έπαιρνα κατά την αποτυχημένη εκκίνηση του Debian 8 με GNU/Linux : linux-image-3.16.0-5-amd64. Η εκκίνηση σταματάει εκεί και δεν συνεχίζει.
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX

Εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό the_eye » 14 Ιαν 2018, 16:39

@Tassos10
Στο σημείο που σου σταματάει έχει φορτωθεί προ πολλού ο kernel και φορτώνει τα services.

Το ποιο συχνό φαινόμενο που δεν φορτώνει γραφικό περιβάλλον είναι γιατί υπάρχει κάποιος κλειστός οδηγός που δεν έχει αφαιρεθεί πριν την αναβάθμιση.
Οι κλειστοί οδηγοί δεν αναβαθμίζονται μαζί με τον kernel, οπότε τους αφαιρούμε αναβαθμίζουμε τον kernel και μετά τους ξαναπερνάμε.
Όσο λιγότερο κλειστό λογισμικό έχεις, τόσα λιγότερα προβλήματα στο linux.
1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 16.04 xenial 4.10.0-40-generic 64bit (el_GR.UTF-8, GNOME-Flashback:Unity gnome-flashback-compiz)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 3832 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF
4 Intel Sky Lake Integrated Graphics [8086:1912] {i915_bpo}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό Tassos10 » 14 Ιαν 2018, 17:35

the_eye έγραψε:@Tassos10
Στο σημείο που σου σταματάει έχει φορτωθεί προ πολλού ο kernel και φορτώνει τα services.

Το ποιο συχνό φαινόμενο που δεν φορτώνει γραφικό περιβάλλον είναι γιατί υπάρχει κάποιος κλειστός οδηγός που δεν έχει αφαιρεθεί πριν την αναβάθμιση.
Οι κλειστοί οδηγοί δεν αναβαθμίζονται μαζί με τον kernel, οπότε τους αφαιρούμε αναβαθμίζουμε τον kernel και μετά τους ξαναπερνάμε.

Ωπ! Τι λες ρε φίλε! Δεν είχα ιδέα για αυτό το πράγμα!! Πείτε το κάπου δηλαδή! :P
Μπορεί να φταίνε οι οδηγεί της nVidia ( διότι το Debian οι οδηγοί γραφικών του όταν το συνέδεα σε δεύτερη οθόνη δεν έστελναν εικόνα και έτσι αναγκάτστικά να εγκαταστήσω της nVidia )

Πολύ μου άρεσε η παρατήρηση σου, σε ευχαριστώ πολύ! Ήταν κάτι που δεν το ήξερα και μου αρέσει κάθε φορά να μαθαίνω όλο και περισσότερο το GNU/Linux!
( Αν και πόσα χρόνια χρήστης, τώρα με άφησες άναυδο! :shock: )
Spoiler: show
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Πρώτα βήματα ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 12.04 precise 3.2.0-50-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu), Ubuntu 3.2.0-49-generic
3 Intel Core2 Quad CPU Q9400 2.66GHz ‖ RAM 3954 MiB ‖ ASRock G31M-S
4 nVidia G92 [GeForce 9800 GT] [10de:0614] {nvidia}
5 eth0: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller [10ec:8136] (rev 02)
Tassos10
dudeTUX
dudeTUX

Εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό the_eye » 14 Ιαν 2018, 17:48

Μα είναι λογικό. Ο νέος kernel έρχεται από το αποθετήριο της διανομής. Ο κλειστός driver είναι κάτι που βάζει ο χρήστης και δεν υπάρχει στο αποθετήριο, οπότε που θα βρει ο νέος kernel τα νέα modules για να δουλέψει ;
Αν αφαιρέσουμε τον κλειστό οδηγό, θα φορτώσει το γραφικό περιβάλλον με τον ανοιχτό οδηγό που υπάρχει στο αποθετήριο ;)

1 Γνώσεις ⇛ Linux: Καλό ┃ Προγραμματισμός: Ναι PHP, MySQL ┃ Αγγλικά: Καλά
2 Ubuntu 16.04 xenial 4.10.0-40-generic 64bit (el_GR.UTF-8, GNOME-Flashback:Unity gnome-flashback-compiz)
3 Intel Core i3-6100 CPU @ 3.70GHz ‖ RAM 3832 MiB ‖ Gigabyte B150M-HD3 DDR3-CF
4 Intel Sky Lake Integrated Graphics [8086:1912] {i915_bpo}
5 enp1s0: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller [10ec:8168] (rev 15)
Οδηγοί Ubuntu Βίντεο Οδηγοί
Άβαταρ μέλους
the_eye
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Launchpad: ntoulasd
IRC: the_eye_
Εκτύπωση

• ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ