Πέρασμα σε 22.04

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό krometes » 05 Ιούλ 2022, 08:58

Καλημέρα

Είπα να αναβαθμίσω και εγώ λίγο πλέον τον "γεράκο" μου, έτσι λοιπόν από έναν δίσκο hdd 320GB σε έναν ssd 256GB και μιας περνάμε νέο δίσκο, είπαμε να αφήσουμε πίσω μας την Ubuntu 20.04.4 LTS και να περάσουμε σε καθαρή εγκατάσταση την Ubuntu 22.04 LTS.
Όλα πήγαν καλά!
Παρατηρήσεις και προβληματάκια:
- Την εγκατάσταση την προχώρησα "καίγοντας" ένα dvd δισκάκι και με κούρασε ήθελε από στικάκι.
- Δεν λειτούργησε ο ήχος και εγκαθιστώντας το pulse audio ως δια μαγείας λειτούργησε!
- Στην μπάρα η ένδειξη της γλώσσας γίνεται κανονικά με την χρήση των super key + κενό... Αλλά επειδή έχουμε συνηθίσει το alt+shift πέρασα το tweaks και από μικρορυθμίσεις του πρόσθεσα και την αυτή επιλογή... Και ενώ αλλάζει, στην ένδειξη με εμφανίζει en αντί του gr!
- Δεν με λειτουργεί η viber εφαρμογή, κατέβασα από την επίσημη σελίδα τους το πρόγραμμα και με εμφανίζει ένα αναδυόμενο μενού πως δεν υπάρχει σύνδεση στο διαδίκτυο.
- Δεν εμφανίζει στο μενού την εφαρμογή στιγμιότυπο οθόνης... Στην αναζήτηση των εφαρμογών όταν την πληκτρολογείς βγαίνει κανονικά!

Αυτές οι παρατηρήσεις μου προς τον παρόν από την χθεσινή μου εγκατάσταση... Τα υπόλοιπα συνηθισμένα προγράμματα μου φαίνονται εντάξει!
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Όχι
Mini pc [ Intel Core i5-1145G7 / 16GB RAM / 1TB SSD
Ubuntu Gnome 22.04.4 LTS
Άβαταρ μέλους
krometes
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 10 Ιουν 2017, 21:03
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Th P » 05 Ιούλ 2022, 12:18

Καλησπέρα, για το viber αφού το κατέβασες από την ιστοσελίδα τους, υποθέτω ότι το εγκατέστησες σαν appimage οπότε δοκίμασε να διαγράψεις το appimage του, τυχόν συντομεύσεις από το μενού όπως και τυχόν ρυθμίσεις του από το home/.config και τυχόν συντομεύσεις από το /local/share/applications
και μετά δοκίμασε να το ξαναεγκαταστήσεις σαν snap: https://snapcraft.io/search?q=viber
Σταθερή είναι η διανομή που προσπαθείς ανεπιτυχώς να κρασσάρεις
Linux: Low┃Προγραμματισμός: No┃Αγγλικά: Good
Είμαι αναλφάβητος, ανιστόρητος και άξιος της μοίρας μου
Άβαταρ μέλους
Th P
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1981
Εγγραφή: 02 Μάιος 2009, 10:46
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
IRC: ThP1
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Maras » 05 Ιούλ 2022, 13:08

Δες και εδώ τις λύσεις ανάλογα με τον τρόπο που το εγκατέστησες, γιατί στο 22.04 έσπασε η συμβατότητα με την βιβλιοθήκη libssl και πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις βιβλιοθήκες του 21.10 :
https://askubuntu.com/questions/1403319/viber-no-connection-on-ubuntu-22-04-even-i-have-an-internet
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό paza » 27 Αύγ 2022, 11:20

Καλημέρα. Θέλω να εγκαταστήσω τη νέα έκδοση αλλα κάτι δεν πάει καλά. Όταν μου βγάζει μήνυμα για αναβάθμιση πατάω να γίνει αλλά δεν κάνει τίποτα. Δοκίμασα και μέσω τερματικού με do-release αλλά μου βγάζει μήνυμα
Κώδικας: Επιλογή όλων
Πραγματοποιείται έλεγχος για νέα έκδοση του Ubuntu
Please install all available updates for your release before upgrading.
Ωστόσο έχω κάνει όλα τα updates. Παίζει να μη με αφήνει να πάω από 18.04 σε 22.04 και να πρέπει να περάσω από 20 πρώτα;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μαθαίνουμε┃ Προγραμματισμός: HTML,Βασικά c++,SQL,java ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 18.04 σε laptop Dell┃
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5 @ 2.50GHz x4 8GB 64-bit┃ Γραφικά ⇛ Intel HD Graphics 620(KBL GT2) ┃ Gnome 3.28.2
Άβαταρ μέλους
paza
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 22:56
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Maras » 27 Αύγ 2022, 11:44

Καλημέρα ναι, πρέπει να πας από την 20.04 πρώτα. Όπως να έχει κράτα backup των αρχείων σου και να έχεις στο μυαλό σου και για clean installation, αν δεις προβλήματα.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό paza » 27 Αύγ 2022, 11:54

Θα μπορούσα μέσω τερματικού; Αν μπορείς βοήθα με για να μην κάνω εγκατάσταση από την αρχή. Έχω κάνει backup εννοείται και έχω καθαρίσει κιόλας από παλιά αποθετήρια κλπ. Τώρα αν δεν γίνεται αλλιώς θα το κάνω έτσι ..
Γνώσεις ⇛ Linux: Μαθαίνουμε┃ Προγραμματισμός: HTML,Βασικά c++,SQL,java ┃ Αγγλικά: Μέτρια
Λειτουργικό ⇛ Ubuntu 18.04 σε laptop Dell┃
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i5 @ 2.50GHz x4 8GB 64-bit┃ Γραφικά ⇛ Intel HD Graphics 620(KBL GT2) ┃ Gnome 3.28.2
Άβαταρ μέλους
paza
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 22:56
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Maras » 27 Αύγ 2022, 12:00

Δες αυτόν τον οδηγό, βήμα - βήμα.
https://linuxize.com/post/how-to-upgrade-to-ubuntu-20-04/
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 14 Σεπ 2022, 23:33

Καθαρή εγκατάσταση Kubuntu 22.04 στο desktop.
Μα που έβαλα το άδειο στικάκι ; ; ;
Βαριέμαι να μεταφέρω προσωρινά το περιεχόμενο του γεμάτου, οπότε καίω το iso σε dvd.
Κακή ιδέα ! ! ! Τα πάντα πηγαίναν αργά, ΠΟΛΥ αργά !
Τέλος πάντων, πρώτη απόπειρα boot από το live dvd, εν τω μεταξύ έφτιαξα καφέ, ήπια κάμποσο, χρούτσου-χρούτσου το drive, δείχνει το logo του Kubuntu ..... και χυλόπιτα ! .... error starting installer ή κάπως έτσι.
Σε αυτό το στάδιο ο σώφρων άνθρωπος προφανώς φτιάχνει live usb, ο επίμονος όμως ξαναμπουτάρει το dvd.
Aυτή τη φορά δεν είχε error, εννοείται βέβαια ότι μέχρι να βγει σε γραφικό περιβάλλον είχα τελειώσει τον καφέ.
Αλήθεια γιατί έβγαλαν από το live την επιλογή try or install, παιδιά δεν θέλω να το δοκιμάσω (και να περιμένω να φορτώσει όλο το γραφικό περιβάλλον για να τρέξω τον installer), σας έχω τυφλή εμπιστοσύνη ότι θα δουλεύει.....
Από εκεί και πέρα πήγε σχετικά γρήγορα, εκτός βέβαια από το copy files, 3,5 gb είναι αυτά, χρούτσου-χρούτσου, δεύτερος καφές κλπ κλπ......
Οφείλω να ομολογήσω ότι στον partinioner έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά ! Στην manual ρύθμιση των κατατμήσεων σε ειδοποιεί για όλα τα πιθανά λάθη (πχ βλαμμένε δεν έβαλες efi partition, μπορεί να μην μπουτάρει μετά), νομίζω ότι δεν γίνεται να κάνεις λάθος, εκτός αν δεν διαβάζεις τα μηνύματα που βγάζει.
Τέλος πάντων, όταν ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση, όλα είχαν καλώς.
Έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο πιο απαιτητικό σε πόρους από το Kubuntu 18.04, πχ με δύο tabs στον Firefox (όχι βαριές σελίδες) και τον Clementine να παίζει flac, τραβάει 2,7 gb ram (το Dropbox γύρω στα 260 mb ! ! ! )
Είναι όμως σίγουρα πιο γρήγορο στην χρήση (τουλάχιστον με τα 12 gb ram που έχει το desktop) και μπουτάρει σαφώς πιο γρήγορα.
Το μόνο σπαστικό που βρήκα είναι το εικονίδιο του ibus στην taskbar, το οποίο δεν έχει επιλογή να το αποκρύψεις και εννοείται ότι αν το κλείσεις το πληκτρολόγιο αρχίζει να έχει σοβαρά ψυχολογικά πρβλήματα. Σχετικά χαζή επιλογή, μιάς και η εναλλαγή και οι ρυθμίσεις που υπάρχουν native στο KDE είναι εξαιρετικές, δεν βλέπω τον λόγο το ibus εκτός του να τρέχει στο παρασκήνιο πρέπει να κάνει υποχρεωτικά την εμφάνισή του και στο προσκήνιο.
Ευχάριστη έκπληξη ότι αναγνώρισε μόνο του (και δουλεύει σωστά) το πολυμηχάνημα HP 137, το οποίο στην 18.04 ήθελε βουντού μέχρι να δουλέψει, όποιος ενδιαφέρεται θα βρει το σχετικό θέμα που είχα γράψει στα "Περιφερειακά". Βασικός λόγος ότι πλέον υπάρχει στα αποθετήρια το airsane και ήταν και προεγκατεστημένο.
Κατά τα λοιπά οι τύποι στο Kubuntu δεν παύουν να είναι διασκεδαστικοί. Στο 18.04, για να αποφύγουν την γνωστή ρετσινιά ότι είναι βαρύ, είχαν από προεπιλογή απενεργοποιημένα σχεδόν τα πάντα, πχ προεπισκοπήσεις, και έπρεπε να τα ενεργοποιήσεις κατά βούληση. Εδώ άλλαξαν άποψη, είναι όλα προενεργοποιημένα (κάπως έτσι εξηγούνται τα 2,7 gb ram). Ή του ύψους ή του βάθους, I love them for life !
Όλα καλά λοιπόν και από εκεί και πέρα απεριόριστη ευχαρίστηση να το ρυθμίζεις, διότι ως γνωστόν KDE βάζουμε κάτι μυστήριοι αντικοινωνικοί τύποι που αντλούμε ευχαρίστηση από το να πειράζουμε το desktop, οι φυσιολογικοί άνθρωποι βάζουν gnome....

ΥΓ : Μα πως γίνεται να το ξέχασα ! Επιτέλους παραδέχθηκαν ότι και τρεις σκληροί δίσκοι που έχω στο pc είναι δικοί μου και δεν μπούκαρε κρυφά ο γείτονας το βράδυ να τους χώσει μέσα. Έτσι για πρώτη φορά στην ιστορία δεν χρειάστηκε να αλλάξω permissions και owner για τον δεύτερο και τρίτο δίσκο, αφού ανήκαν στον χρήστη και όχι στον root. Η συγκίνηση δεν περιγράφεται, έζησα μεγάλες στιγμές ! !
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα σε 22.04

Δημοσίευσηαπό Maras » 15 Σεπ 2022, 08:52

Απολαυστικός!
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση


Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron