Προβληματική συνεγκατάσταση Ubuntu Hardy - Fedora Sulphur

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Προβληματική συνεγκατάσταση Ubuntu Hardy - Fedora Sulphur

Δημοσίευσηαπό ale3andro » 20 Μάιος 2008, 09:16

Καλησπέρα παιδιά. Στο desktop μου έχω dual boot με Ubuntu Hardy 64 bit και XP. Έχω 2 σκληρούς: ένα 120GB με 2 partitons NTFS για τα XP και ένα 250GB με 3 partitions Ext3 (swap, /, και ένα για data).
Πριν λίγες μέρες κατέβασα το DVD του Fedora Suplhur για κάνω το PC μου triple boot. Στα features του διάβασα
"...Το πρόγραμμα εγκατάστασης του Fedora, το Anaconda, τώρα υποστηρίζει αλλαγή μεγέθους συστημάτων αρχείων για ext2, ext3 και NTFS..."

οπότε δεν ετοίμασα partitions, είπα να χρησιμοποιήσω χώρο από το ext3 partition που έχω για να αποθηκεύω ταινίες, isos, photos κλπ και είχε πολύ ελεύθερο χώρο.
Για να μην τα πολυλογώ δημιούργησα 2 partitions για το Fedora και η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τα προβλήματα ξεκίνησαν μετά το reboot.
Πιο συγκεκριμένα: (i) ο boot loader του Fedora "έδιωξε" τον boot loader του Ubuntu με αποτέλεσμα να έχω μόνο δύο επιλογές (Fedora ή other - βλέπε XP -) και (ii) και πιο σημαντικό το resize που έκανε στο partition δεν ήταν επιτυχές με αποτέλεσμα να χάσω ΟΛΑ τα αρχεία που είχα στο partition.
Το grub τοu Ubuntu το επανέφερα με το Super Grub Disk (πολύ χρήσιμο εργαλείο) αλλά κατά την εκκίνηση του Ubuntu έβγαλε πρόβλημα με το μέγεθος του partition... Το e2fsck δεν μπόρεσε να το διορθώσει (δυστυχώς). Βρήκα σε ένα site ένα προτεινόμενο τρόπο επιδιόρθωσης αλλά δεν διορθώθηκε το πρόβλημα παρόλο που δούλευε το PC επιδιορθώνοντας όλο το βράδυ... Η μόνη λύση ήταν το format του partition...
Το αναφέρω για να το έχετε υπόψη σας σε περίπτωση που επιχειρήσετε κάτι αντίστοιχο. Εγώ δυστυχώς έχασα πέρα από isos (που μπορώ να ξανακατεβάσω) φωτογραφίες 2 χρόνων (που είναι αναντικατάστατες)... Κακιά συνήθεια να μην κρατάω τακτικά backup....
Τελευταία επεξεργασία από ilpara και 20 Μάιος 2008, 09:33, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Αιτία: ξανάγραψα τον τίτλο για μεγαλύτερη σαφήνεια
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:47
Τοποθεσία: Ορεστιάδα
Εκτύπωση

Re: Προβληματική συνεγκατάσταση Ubuntu Hardy - Fedora Sulphur

Δημοσίευσηαπό vista killer » 20 Μάιος 2008, 13:19

Εχει αναφερθεί και παλιότερα για τις υπόλοιπες διανομές ότι έχουν αδυναμία να δούν σωστά τα υπόλοιπα λειτουργικά. Υπάρχει γιαυτό το θέμα και ένα άρθρο στο αγγλικό linux format. Σε ένα test που κάναν η μόνη που δεν είχε πρόβλημα να δεί και να φτιάξει καταχώρηση για τα άλλα λειτουργικά ήταν φυσικά το ubuntu.
Άβαταρ μέλους
vista killer
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1550
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 11:57
Εκτύπωση

Re: Προβληματική συνεγκατάσταση Ubuntu Hardy - Fedora Sulphur

Δημοσίευσηαπό ale3andro » 20 Μάιος 2008, 13:41

Έκανα και εγώ βλακεία... Πρώτα έπρεπε να φτιάξω partitions από το Ubuntu και μετά να εγκαταστήσω το Fedora. Anyway αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις ;) Kρίμα μόνο για τις φωτογραφίες :(
Άβαταρ μέλους
ale3andro
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 21:47
Τοποθεσία: Ορεστιάδα
Εκτύπωση

Re: Προβληματική συνεγκατάσταση Ubuntu Hardy - Fedora Sulphur

Δημοσίευσηαπό ftso » 20 Μάιος 2008, 13:46

Θα πρέπει να προσέξεις όταν κάνεις partitions, αυτά στα οποία θα μπούν
τα λειτουργικά να είναι primary!
Πρόσεχε γιατί μπορείς να κάνεις μόνο μέχρι 4 primary σε ένα δίσκο.
Ο καλύτερος τρόπος δημηιουργίας τους είναι το gparted.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα