πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό matthew » 12 Απρ 2018, 16:24

Κάνε φορμάτ το φλασάκι σε fat32 και κάνε το εκκινήσιμο (bootable). Για να το κάνεις εκκινήσιμο μπορείς είτε με το gparted ενεργοποιώντας το boot flag ή μέσω του προγράμματος Δίσκοι -> Επεξεργασία κατάτμησης.





Μετά αντέγραψε μέσα στο φλασάκι το αρχείο με το bios που κατέβασες και κάνε εκκίνηση από το φλασάκι και ακολούθησε τις οδηγίες για να αναβαθμίσεις το bios.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Μη βάλεις το αρχείο μέσα σε φάκελο αλλά κατευθείαν μέσα στο φλασάκι ώστε όταν το ανοίγεις να φαίνεται.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό thepos » 18 Απρ 2018, 20:25

Ευχαριστώ αρχικά για τις χρήσιμες συμβουλές. Βλέποντας όμως την ανεπάρκειά μου σε ένα κρίσιμο κομμάτι όπως αυτό του BIOS επικοινώνησα με το κατάστημα που τον αγόρασα και αφού έκανα τα παράπονά μου για το τόσο παλιό BIOS και την ευθύνη που έχουν γι' αυτό τους το έστειλα και μου έκαναν την ανανέωση. Μάλιστα μου εγκατέστησαν και το linux 16.04 χωρίς να υπάρχει πια κανένα πρόβλημα. Άρα το BIOS ήταν αυτό που εμπόδιζε την εγκατάσταση σύγχρονου λειτουργικού και όχι ο επεξεργαστής.
Ελπίζω να φανεί χρήσιμη η πληροφορία αυτή και σε άλλους.
"Αν αποκλείσεις το αδύνατο αυτό που μένει είναι πάντα η αλήθεια."
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle
thepos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:23
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό matthew » 19 Απρ 2018, 03:35

thepos έγραψε:...επικοινώνησα με το κατάστημα που τον αγόρασα και αφού έκανα τα παράπονά μου για το τόσο παλιό BIOS και την ευθύνη που έχουν γι' αυτό...

Χμ, :think: βασικά για το ποια έκδοση BIOS έχει η μητρική δεν φέρει ευθύνη το κατάστημα αλλά ο κατασκευαστής της μητρικής. Από την άλλη πάλι ο κατασκευαστής φρόντισε να βγάλει νέα αναβαθμισμένη έκδοση BIOS, πράγμα που είναι καλό. Anyway, αφού λύθηκε το θέμα, όλα καλά!
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα