πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό nicolaos23 » 18 Μαρ 2010, 13:37

Καλησπέρα παιδιά!Έχω ένα προβληματάκι στο θέμα εγκατάστασης των λογισμικών..Μου εμφανίζει σε ένα παραθυράκι error το εξής μήνυμα:
"E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.
E: _cache->open() failed, please report."
nicolaos23
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010, 11:20
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό panligo » 18 Μαρ 2010, 14:05

Σου λέει τι πρέπει να κάνεις...
Εκτέλεσε την εντολή:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo dpkg --configure -a
Άβαταρ μέλους
panligo
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1150
Εγγραφή: 29 Ιαν 2009, 22:44
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό thepos » 10 Απρ 2018, 23:44

Φίλοι καλησπέρα
Εδώ και καιρό δεν μπορώ να κατεβάσω τίποτα από το κέντρο λογισμικού ούτε και μέσω τερματικού. Έχω ubuntu 15.04 αλλά σε LXDE(lubuntu) (64bit).
Έψαξα πολύ (στο αγγλικό forum) αλλά δεν βρήκα τι φταίει. Σκέφτομαι ότι το καλύτερο θα ήταν να μπορούσα να αντικαταστήσω το λειτουργικό με μια άλλη καλύτερη διανομή. Πως μπορώ να το σβήσω εντελώς μια και δεν έχω αρχεία (ένας σκληρός);(kernel version 3.19.0.15-generic(i686), cpu E8400 64bit.
"Αν αποκλείσεις το αδύνατο αυτό που μένει είναι πάντα η αλήθεια."
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle
thepos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:23
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Maras » 11 Απρ 2018, 01:53

Η 15.04 έχει σταματήσει να υποστηρίζεται (η διάρκεια τής ήταν 9 μήνες αφού δεν είναι LTS). Δοκίμασε κάτι πιο καινούριο(16.04 ή μπορείς να περιμένεις 2 βδομάδες για την 18.04). Δεν χρειάζεται να σβήσεις τίποτα. Κατεβάζεις το iso που σε ενδιαφέρει. Το "καις' σε ένα DVD ή σε ένα USB stick. Και ακολουθείς τα βήματα για να κάνεις fresh install. Θα σου πρότεινα πριν κάνεις εγκατάσταση να επιλέξεις να μπεις σε Live περιβάλλον, για να δεις ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει, και έπειτα να συνεχίσεις την εγκατάσταση.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό thepos » 11 Απρ 2018, 12:01

Σε ευχαριστώ. Θα πάω έξω να κάνω ένα USB γιατί το δικό μου το start disk creator δεν ολοκληρώνει το usb γι' αυτό δεν μπόρεσα να κάνω εγκατάσταση κάποιας έκδοσης. Σε περιβάλλον windows θα μπορέσω να κάνω boot-usb; To rufus μπορεί να το κάνει;
Επίσης σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις ποια εντολή ή εντολές πρέπει να γράψω στο τερματικο για να ελέγξω αν όλα θα είναι εντάξει (όταν μπω σε live περιβάλλον);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
"Αν αποκλείσεις το αδύνατο αυτό που μένει είναι πάντα η αλήθεια."
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle
thepos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:23
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό matthew » 11 Απρ 2018, 14:16

3 εντολές φτάνουν για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα για το hardware του υπολογιστή.

Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo lshw

Κώδικας: Επιλογή όλων
lspci -nn

Κώδικας: Επιλογή όλων
lsusb


Η πρώτη εντολή δείχνει όλες τις συσκευές-υποσυστήματα του υπολογιστή. Η δεύτερη εντολή δείχνει τις συσκευές που είναι συνδεμένες στους διαύλους PCI (δηλαδή τα βασικά υποσυστήματα του υπολογιστή όπως κάρτες γραφικών, ήχου, δικτύου, μνήμες κλπ). Για την ακρίβεια δίνει πληροφορίες για τους ελεγκτές (controllers) αυτών των συσκευών. Η τρίτη εντολή δείχνει τις συσκευές που είναι συνδεμένες στις θύρες USB, δηλαδή βλέπεις και τυχόν εξωτερικές περιφερειακές συσκευές που μπορεί να είναι συνδεμένες μέσω USB όπως πληκτρολόγιο, ποντίκι, κάμερα, εκτυπωτής κλπ.
Γνώσεις Linux: Βασικές ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu Mate 20.04 64-bit σε Fujitsu Amilo Xi3670 & HP Compaq 6910p
Άβαταρ μέλους
matthew
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1319
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008, 01:35
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό thepos » 11 Απρ 2018, 16:35

Σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Τώρα θα ήθελα να θέσω το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω boot, είτε usb είτε cd, με κάποιο άλλο λειτουργικό, εκτός του 15.04, μου βγάζει το εξής μύνημα: system does not support the installed processor. και μου ζητάει να δω το doc. κλπ. προφανώς κάποιο λάθος υπάρχει αλλά δεν ξέρω τι; Το λειτουργικό που προσπαθώ να εγκαταστήσω είναι το lubuntu-17.10.1-desktop-amd64. Πρέπει να διαλέξω άλλη διανομή; ή τι άλλο μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν μοιάζει λογικό!
"Αν αποκλείσεις το αδύνατο αυτό που μένει είναι πάντα η αλήθεια."
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle
thepos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:23
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Maras » 11 Απρ 2018, 18:37

Άλλαξες επεξεργαστή πρόσφατα?
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό thepos » 11 Απρ 2018, 18:56

Όχι. Αυτόν τον υπολογιστή μόλις τον πήρα χωρίς λειτουργικό και σκέφτηκα προσωρινά να του βάλω αυτό μια και είχα ήδη το usb.
"Αν αποκλείσεις το αδύνατο αυτό που μένει είναι πάντα η αλήθεια."
Sir Arthur Ignatius Conan Doyle
thepos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:23
Εκτύπωση

Re: πρόβλημα με εγκαταστασεις παντως φύσεως λογισμικού

Δημοσίευσηαπό Maras » 11 Απρ 2018, 19:04

Αυτό έχει να κάνει με τον επεξεργαστή και όχι με το OS. Συνήθως σημαίνει ότι δεν παίρνει σωστά τις πληροφορίες το BIOS για τον επεξεργαστή. Μια πρώτη λύση είναι να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του BIOS για το μηχάνημα σου (Με πολύ προσοχή όμως!). Από την άλλη θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποιον διαφορετικό επεξεργαστή που να ταιριάζει στο συγκεκριμένο socket.
“Long is the way, and hard, that out of hell leads up to light.”
Άβαταρ μέλους
Maras
saintTUX
saintTUX
 
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2017, 12:49
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα