Απορία με έλεγχο δίσκου στην εκκίνηση [επιλύθηκε]

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Απορία με έλεγχο δίσκου στην εκκίνηση [επιλύθηκε]

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 22 Μάιος 2008, 14:36

Έχω την εξής απορία για κάτι που συμβαίνει στο σύστημά μου και ήθελα να σας τη μεταφέρω για να διασταυρώσω αν είναι φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλους ή μόνο σε μένα οπότε πάει κατι στραβά.
Όταν είχα την προηγούμενη έκδοση (7.10) κάθε 26 φορές(!!! γιατί άραγες???) που έκανα boot τον υπολογιστή, μου έβγαζε το εξής μήνυμα:
"your disk has been mounted 26 times. check disk forced"
(κάπως έτσι τελοςπάντων, δεν το μετέφερα αυτούσιο)
και έπειτα άρχιζε να κάνει το check disk σε περιβάλλον εντολών πάντα πριν φορτώσει το desktop και αφού ολοκληρώνονταν 100% έμπαινε στο desktop κανονικά!
Τώρα στην έκδοση 8.04 μετά από κάποιο αριθμό boot(κ φαντάζομαι πάλι 26), πριν ξεκινήσει το desktop την ώρα που φορτώνει η γνωστή πορτοκαλί μπάρα με το λογότυπο από πάνω, κάτω από τη μπάρα μου εμφανίζει ένα μήνυμα ότι κάνει check disk(με άλλη μια μπάρα που γεμίζει ως το 100%)κ αν θέλω να το διακόψω να πατήσω ESC.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα απλά ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η διαδικασία είναι φυσιολογική και γίνεται σε όλους........

..............πάντως εντύπωση μου κάνουν οι 26 φορές :!: γιατί όχι δλδ 25 ή 20 ξέρω γω :?:

Ευχαριστώ
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση

Re: Απορία με έλεγχο δίσκου στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό atermon » 22 Μάιος 2008, 15:41

Κάθε 30 περίπου επανεκκινήσεις, το λειτουργικό εκτελεί έλεγχο του σκληρού δίσκου "fsck" για διόρθωση σφαλμάτων. Αν επανεκκινείς πολύ συχνά το σύστημά σου (γιατί;) μπορείς να αλλάξεις τη συχνότητα των ελέγχων και να ορίσεις τον αριθμό προσαρτήσεων που θα απαιτούνται για τον έλεγχο του δίσκου. Τρέξε την ακόλουθη εντολή σε τερματικό:
Κώδικας: Επιλογή όλων
sudo tune2fs -c 60 /dev/hda1


Ο αριθμός 60 ορίζει τον απαιτούμενο αριθμό προσαρτήσεων για την εκτέλεση του ελέγχου. Το 1 σημαίνει ότι σε κάθε εκκίνηση θα γίνεται ο έλεγχος, το 0 ποτέ (δεν προτείνεται). Μια τιμή μεταξύ 60 και 100 είναι ΟΚ.

hda1 είναι η ονομασία του σκληρού σου δίσκου (hda2, hda3 ή sda1, sda2 sda3 κτλ.)
<Οδηγίες προς νεοεισερχόμενους> | <Οδηγοί χρήσης>
DEBIAN "Sid" 32bit σε Sony VAIO VGN-FE11S
Intel T2400(1,83 GHz) │ 2GB DDR2 │ NVIDIA GeForce Go 7400 │Intel 3945ABG │Intel 82801G(ICH7 Family) │ TFT 15.4" WXGA
Άβαταρ μέλους
atermon
seniorTUX
seniorTUX
 
Δημοσιεύσεις: 711
Εγγραφή: 13 Μάιος 2008, 20:31
Εκτύπωση

Re: Απορία με έλεγχο δίσκου στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό FleXcan » 22 Μάιος 2008, 22:13

Ευχαριστώ πολύ atermon για τις αναλυτικές επεξηγήσεις. Μου ξεκαθάρισες το τοπίο!
Κοίτα, δεν είναι οτι επανεκκινώ πολύ συχνά το σύστημα που λες, δεν είπα πως μου βγαίνει κάθε μέρα, αλλά αν υποθέσουμε πως 2 φορές την ημέρα ανοίγω τον υπολογιστή(μπορεί και παραπάνω μερικές μέρες) τότε ανά 2 βδομάδες περίπου γίνεται ο έλεγχος.
Ευχαριστώ και πάλι.... :mrgreen:
Διανομή: Ubuntu 8.04(hardy) / Gnome 2.22.3
Υπολογιστής: Μητρική: Asus P4P800, CPU: Pentium 4 @ 2,4GHz, RΑΜ: 1,5GB, Γραφικά: ATI Radeon 9600Pro (256MB), Ήχος: Audigy2
Άβαταρ μέλους
FleXcan
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 00:16
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Εκτύπωση


  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα