Περί Ubuntu GNOME

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 02 Οκτ 2012, 23:09

eliasps έγραψε:Αυτό γιατί χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά στον υπολογιστή μου το Gnome-Shell


Off topic:
Μιας και χρησιμοποιώ κι εγώ gnome-shell, επίσης με ΑΤΙ αλλά στα 64bit, δύο ερωτήσεις :
α) Την τελευταία εβδομάδα παρατήρησες κάποιο κόλλημα κατά την είσοδο στο gnome shell ; Σε μένα το έκανε και δε λυνόταν ούτε με ctrl+alt+f1 και επανεκκίνηση του lightdm, μόνο με reboot. Tώρα μοιάζει να διορθώθηκε, δεν πρόσεξα ιδιαίτερα τι ενημερώσεις έκανε.
β) Η κάρτα σου δουλεύει με τον κλειστό ή τον ανοιχτό οδηγό. Όταν είχα debian 32 bit δούλευε μια χαρά με τον ανοιχτό, με ubuntu 64 bit, αναγκάστηκα να βάλω τον fglrx.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Οκτ 2012, 23:29

Off topic:
dim459 έγραψε:α) Την τελευταία εβδομάδα παρατήρησες κάποιο κόλλημα κατά την είσοδο στο gnome shell ; Σε μένα το έκανε και δε λυνόταν ούτε με ctrl+alt+f1 και επανεκκίνηση του lightdm, μόνο με reboot. Tώρα μοιάζει να διορθώθηκε, δεν πρόσεξα ιδιαίτερα τι ενημερώσεις έκανε.

Ναι! Αλλά όχι ακριβώς αυτό που αναφέρεις, αν κατάλαβα καλά.
Έδινα τον κωδικό μου στην login screen, πατούσα Enter και με ξαναγυρνούσε στην login screen συνεχώς. Μπήκα από την κονσόλα ενώ βρισκόμουν στην login screen, εγκατέστησα τον kdm και τον έθεσα ως default display manager, μετά από επανεκκίνηση, έκανα login στο Gnome-Shell κανονικά από τον kdm και στην συνέχεια, από το τερματικό έβαλα πάλι ως default display manager τον lightdm. Μετά απο νέα επανεκκίνηση, το πρόβλημα διορθώθηκε. Ούτε εγώ πρόσεξα τι ενημερώσεις έγιναν και δημιουργήθηκε αυτό το πρόβλημα.
dim459 έγραψε:β) Η κάρτα σου δουλεύει με τον κλειστό ή τον ανοιχτό οδηγό. Όταν είχα debian 32 bit δούλευε μια χαρά με τον ανοιχτό, με ubuntu 64 bit, αναγκάστηκα να βάλω τον fglrx.

Η κάρτα δουλεύει με τον ανοιχτό οδηγό, έχω σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, αλλά έχω εγκαταστήσει ένα extension που μπορώ εύκολα να ρυθμίζω την ενέργεια που καταναλώνει η κάρτα, οπότε όταν δεν χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα που να απαιτεί υψηλή χρήση γραφικών, βάζω την ρύθμιση στο low και πέφτουν οι θερμοκρασίες.
Με τον κλειστό οδηγό στην 11.10 και στην 12.04 είχα πρόβλημα με την ανάλυση της splash screen. Είχε χαλάσει και δεν έλεγε να φτιάξει με τίποτα. Δοκίμασα 1000 ρυθμίσεις δικές μου και άλλες τόσες που βρήκα στην google χωρίς αποτέλεσμα. Με την κυκλοφορία της 12.10, σκέφτομαι να κάνω νέα εγκατάσταση 64bit αυτή τη φορά. Θα δω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κάρτα τότε.


@Learner
Στην περίπτωση που αποφασίσω τελικά να έχω μόνο το GNOME, θα κάνω μία πλήρη απεγκατάσταση του Unity και όλων των εξαρτήσεων του. Είναι σχετικά εύκολο, το είχα κάνει και παλιότερα.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό pkkolos » 03 Οκτ 2012, 02:33

eliasps έγραψε:Μετά από αυτά αποφάσισα να μην κάνω την εγκατάσταση, ίσως το δοκιμάσω αλλά ως εκεί.
Από ότι φαίνεται η διανομή είναι ακόμα υπό βαριά ανάπτυξη και ίσως να μην είναι και τόσο σταθερή ώστε να χρησιμοποιηθεί αντί του Ubuntu.
Σίγουρα πολύ καλύτερη επιλογή θα είναι η 12.10 με εγκατεστημένο το Gnome-Shell και ας έχει το Unity που δεν το χρησιμοποιώ.
Ίσα ίσα, θα μπορώ να πειραματίζομαι με αυτό.

Δοκίμασε, δεν χάνεις κάτι. Αν σκέφτεσαι να κάνεις νέα εγκατάσταση, και θέλεις μια πιο αμιγή Gnome εμπειρία, προτείνω να χρησιμοποιήσεις το Ubuntu Gnome Remix, το οποίο δεν θα έχεις όλες τις εξαρτήσεις που έρχονται με το unity, lightdm κλπ. Αν πάλι θέλεις να έχεις και το unity, ότι απ' τα δύο και να κάνεις, θα έχεις πάνω-κάτω το ίδιο αποτέλεσμα.

Πάντως επειδή το Ubuntu Gnome Remix βασίζεται κυρίως στο Gnome, του οποίου η stable έκδοση βγήκε στις 27 Σεπτεμβρίου, θα έλεγα ότι πιθανόν να είναι πιο σταθερό από το Ubuntu σε αυτή τη φάση. Ουσιαστικά η διεργασίες που γίνονται από την ομάδα, από εδώ και πέρα, είναι, κυρίως, στην διόρθωση των bugs του liveDVD.

Τέλος να πω ότι το έχω δοκιμάσει (έκανα εγκατάσταση πριν βγει η beta έκδοση), και έχω να πω ότι δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα κατά την εγκατάσταση (άλλωστε το ubiquity χρησιμοποιεί), και εκτός από κάποια προβληματάκια που είχα με το gdm τα οποία διορθώθηκαν με την έλευση της stable έκδοσης, δουλεύει μια χαρά. Το μόνο σημαντικό bug που αντιμετώπισα ήταν ότι δεν μπορούσα να γράψω το iso image με το Startup Disk Creator (ή το dd) και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το πρόγραμμα που προτείνει η Canonical για τα windows. Αλλά πιθανόν να έχει λυθεί με την beta έκδοση.
GNU/Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά

Toshiba Satellite P300-21E
CPU: Intel Core 2 Duo P8700 @ 2.53GHz ┃ RAM: 4 GiB ┃ Graphics: AMD nee ATI M96 [Mobility Radeon HD 4650]
Audio: Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03) / AMD nee ATI RV710/730 HDMI Audio
Network: Marvell 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12) / Intel WiFi Link 5100
OS: Debian GNU/Linux Unstable/Experimental ┃ Kernel: 3.12-1-amd64
Άβαταρ μέλους
pkkolos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 18:24
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 03 Οκτ 2012, 12:15

Θα το δοκιμάσω σίγουρα, πριν αποφασίσω ποιά θα είναι η νέα εγκατάστασή μου. Απλά διαβάζω ότι υπάρχουν αρκετά bugs ακόμα στην διανομή.
Κατά τη γνώμη μου, πρέπει πρώτα να διορθωθούν και κάποιες λεπτομέρειες κατά την εγκατάσταση, όπως για παράδειγμα στο slideshow του ubiquity, που είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό στην 12.10, γράφει πράγματα όπως "Ιncluded software: firefox" και κάτι τέτοια, ενώ στο Ubuntu GNOME Remix πολλά από αυτά που γράφει δεν είναι προεγκατεστημένα. Και τα λέω αυτά γιατί θα ήθελα να το δω κάποια στιγμή να γίνεται official.

Δηλαδή εσύ @pkkolos, είσαι ικανοποιημένος από τη διανομή; Έχεις συναντήσει κάποια άλλα προβλήματα εκτός αυτών που ανέφερες;
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό pkkolos » 03 Οκτ 2012, 13:42

eliasps έγραψε:Θα το δοκιμάσω σίγουρα, πριν αποφασίσω ποια θα είναι η νέα εγκατάστασή μου. Απλά διαβάζω ότι υπάρχουν αρκετά bugs ακόμα στην διανομή.

Κάποια προβλήματα, σε αυτή την έκδοση, είναι αναπόφευκτα λόγω των τροποποιήσεων που έχει κάνει η Canonical σε βασικά πακέτα του Gnome. Οι developers πάντως, έχουν υποσχεθεί ότι, στο μέλλον, θα γίνει προσπάθεια διαχωρισμού των τροποποιήσεων σε διαφορετικά πακέτα, ώστε να μπορέσουν να προσφέρουν την πλήρη "εμπειρία" του Gnome.

eliasps έγραψε:Κατά τη γνώμη μου, πρέπει πρώτα να διορθωθούν και κάποιες λεπτομέρειες κατά την εγκατάσταση, όπως για παράδειγμα στο slideshow του ubiquity, που είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό στην 12.10, γράφει πράγματα όπως "Ιncluded software: firefox" και κάτι τέτοια, ενώ στο Ubuntu GNOME Remix πολλά από αυτά που γράφει δεν είναι προεγκατεστημένα. Και τα λέω αυτά γιατί θα ήθελα να το δω κάποια στιγμή να γίνεται official.

Απ' ότι κατάλαβα προσπαθούν να φτιάξουν slideshow για το ubiquity, καινούργιο theme για το plymouth με το logo (?) του νέου spin καθώς και να αλλάξουν το μοβ χρώμα του grub σε μπλε ώστε να ταιριάζει με το Gnome. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν σε αυτή τη έκδοση, αλλά σίγουρα στην επόμενη όλες αυτές οι μικρολεπτομέρειες, οι οποίες όμως κάνουν τη διαφορά, πιστεύω θα διορθωθούν.

eliasps έγραψε:Δηλαδή εσύ @pkkolos, είσαι ικανοποιημένος από τη διανομή; Έχεις συναντήσει κάποια άλλα προβλήματα εκτός αυτών που ανέφερες;

Από τα προβλήματα που αναφέρονται εδώ: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/ReleaseNotes/12.10Beta#Known_issues τα πιο σοβαρά φαίνονται να είναι τα 2, 6 και 7.
Από αυτά μόνο το 2 έχω συναντήσει, όπου ο δείκτης του keyboard layout δεν εμφανίζεται, αλλά από ότι κατάλαβα δεν μπορεί να διορθωθεί χωρίς να χαλάσει άλλα πακέτα, και κυρίως το unity, λόγω εξαρτήσεων.

Κατά τα άλλα η διανομή φαίνεται μια χαρά. Ευελπιστώ ότι από την επόμενη έκδοση, όπου οι developers θα έχουν όλο το εξάμηνο μπροστά τους, θα λυθούν όλα τα προβλήματα που υπάρχουν σε σχέση με το ότι το gnome-shell και το unity μοιράζονται τα ίδια πακέτα, αλλά εξαρτώνται από διαφορετικές εκδόσεις αυτών. Και με το καλό, να γίνει official. :clap:
GNU/Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά

Toshiba Satellite P300-21E
CPU: Intel Core 2 Duo P8700 @ 2.53GHz ┃ RAM: 4 GiB ┃ Graphics: AMD nee ATI M96 [Mobility Radeon HD 4650]
Audio: Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03) / AMD nee ATI RV710/730 HDMI Audio
Network: Marvell 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12) / Intel WiFi Link 5100
OS: Debian GNU/Linux Unstable/Experimental ┃ Kernel: 3.12-1-amd64
Άβαταρ μέλους
pkkolos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 18:24
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό Aporofitiras » 28 Οκτ 2012, 11:32

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό το θέμα...
το compiz δουλεύει με το gnome remix;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
Ubuntu 14.10 σε HP G62-130EV
Προδιαγραφές ⇛ Intel Core i3-330M / 2.13 Ghz │ RAM 4 GB DDR3 │ ATI Mobility Radeon HD 5430 – 512MB │ LED HP BrightView (15,6") 1366 x 768
Aporofitiras
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 25 Αύγ 2010, 02:47
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 28 Οκτ 2012, 13:06

επειδη ειμαι λατρης του gnome και με ενδιαφερει, πιστευετε με αυτα τα bugs θα μπορουσε να μπει σε υπολογιστη που κανει παραγωγη; δηλαδη να παιζει χωρις να κρασαρει;
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 28 Οκτ 2012, 19:00

Aporofitiras έγραψε:Μια ερώτηση πάνω σε αυτό το θέμα...
το compiz δουλεύει με το gnome remix;

Το Gnome Shell δεν χρησιμοποιεί το Compiz αλλα το Mutter, οπότε αν εννοείς να έχεις τα εφφέ του Compiz στο Gnome-Shell, δεν νομίζω να γίνεται.
Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

lepidas έγραψε:επειδη ειμαι λατρης του gnome και με ενδιαφερει, πιστευετε με αυτα τα bugs θα μπορουσε να μπει σε υπολογιστη που κανει παραγωγη; δηλαδη να παιζει χωρις να κρασαρει;

Δεν εγκατέστησα το Gnome Remix, αλλά χρησιμοποιώ το Gnome Shell στο Ubuntu 12.10.
Τι εννοείς να παίζει χωρίς να κρασάρει; Έχεις δοκιμάσει την διανομή και έχει προβλήματα;
Γιατί δύο φορές το Gnome Shell έχει κρασάρει στην τωρινή μου εγκατάσταση και δεν βρήκα γιατί.
Το μόνο που είδα ήταν το εξής μήνυμα από το dmesg, όταν το Gnome Shell σταμάτησε να αποκρίνεται, δεν γνωρίζω τι σημαίνει:
Κώδικας: Επιλογή όλων
[15390.606349] gnome-shell[2229] trap int3 ip:7fcdfce8ec7f sp:7ffff5897ec0 error:0
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 28 Οκτ 2012, 21:07

Απο προηγούμενο σου post viewtopic.php?f=2&t=24820#p263224 κατάλαβα ότι το εγκατέστησες γι'αυτό ρώτησα.
Όχι δεν το εχω εγκαταστησει το Gnome Remix αλλά θα το κάνω σύντομα, πιστεύω θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα οπότε θα αναφέρω τυχόν προβλήματα
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 28 Οκτ 2012, 21:14

lepidas έγραψε:Απο προηγούμενο σου post viewtopic.php?f=2&t=24820#p263224 κατάλαβα ότι το εγκατέστησες γι'αυτό ρώτησα.

Το έχω εγκαταστήσει στο VB ναι, αλλά δεν έχω κάνει κανονική εγκατάσταση. Είχα προβλήματα ταχύτητας αλλά αυτά οφείλονται στο VB και όχι στην διανομή.

lepidas έγραψε:Όχι δεν το εχω εγκαταστησει το Gnome Remix αλλά θα το κάνω σύντομα, πιστεύω θα το κάνω μέσα στην εβδομάδα οπότε θα αναφέρω τυχόν προβλήματα

Περιμένω ενημερώση και εντυπώσεις, μιας και εγώ είμαι λάτρης του GNOME! :)
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα