Περί Ubuntu GNOME

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό dim459 » 28 Οκτ 2012, 21:55

Χρησιμοποιώ gnome shell πάνω από ένα χρόνο με διάφορες εκδοχές του ubuntu και άλλων διανομών. Με εξαίρεση κάποια κολλήματα στη 12.04 που κράτησαν για μια περίπου εβδομάδα και λύθηκαν με τα updates (κόλλαγε κατά την εκκίνηση και λυνόταν οριστικά με μια επανεκκίνηση), πάντα ήταν σταθερότατο και δεν αντιμετώπισα οποιοδήποτε πρόβλημα.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3755
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 01 Νοέμ 2012, 14:57

Το επίσημο site για να γίνει download ποιό είναι, το ξέρει κανείς;
Το download link είναι εδώ: http://ubuntu-gs-remix.sourceforge.net/p/download/
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό pkkolos » 01 Νοέμ 2012, 22:07

lepidas έγραψε:Το επίσημο site για να γίνει download ποιό είναι, το ξέρει κανείς;
Το download link είναι εδώ: http://ubuntu-gs-remix.sourceforge.net/p/download/

Όχι, αυτό είναι παλιό και δεν αναπτύσσεται πλέον. Η ανακοίνωση εδώ: http://ubuntu-gs-remix.sourceforge.net/p/blog/articles/4/.
Μπορεί, όμως, να χρησιμοποιηθεί, αν κάποιος θέλει να έχει την 12.04 που είναι LTS.
Για το νέο Ubuntu Gnome 12.10 θα πας εδώ: https://wiki.ubuntu.com/UbuntuGNOME/ReleaseNotes/12.10
GNU/Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά

Toshiba Satellite P300-21E
CPU: Intel Core 2 Duo P8700 @ 2.53GHz ┃ RAM: 4 GiB ┃ Graphics: AMD nee ATI M96 [Mobility Radeon HD 4650]
Audio: Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03) / AMD nee ATI RV710/730 HDMI Audio
Network: Marvell 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12) / Intel WiFi Link 5100
OS: Debian GNU/Linux Unstable/Experimental ┃ Kernel: 3.12-1-amd64
Άβαταρ μέλους
pkkolos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 18:24
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 01 Νοέμ 2012, 22:23

Κακώς δεν το εγκατέστησα κανονικά στον υπολογιστή μου, αφού έμεινα τελικά μόνο με το GNOME Shell.
Λόγω πειραματισμών που έκανα με το Unity, κατέληξα να το χαλάσω χωρίς να βρω τρόπο να το φτιάξω, ή τουλάχιστον χωρίς να βρω εύκολο τρόπο και έτσι διέγραψα ότι σχετίζεται με το Unity, ubuntu-desktop, lightdm κλπ.
Τώρα, ακόμα και στην εκκίνηση/τερματισμό του υπολογιστή, βλέπω το default wallpaper του GNOME, η οθόνη που δείχνει ότι φορτώνει το Ubuntu δεν εμφανίζεται πουθενά, μάλλον γιατί το διάγραψα και αυτό και το menu του grub από το κλασικό μοβ χρώμα που είχε, τώρα είναι μπλε.
Δεν το μετάνιωσα εν τέλει, γιατί έτσι όπως είναι τώρα τα πράγματα, λατρεύω αυτό το pure GNOME experience.
Ο μόνος λόγος που δεν κάνω τώρα νέα εγκατάσταση του Ubuntu GNOME Remix, είναι ότι θα χάσω τα προγράμματα που έχω εγκαταστήσει και την παραμετροποίηση που έχω κάνει και θα μου πάρει ώρες για να κάνω τον υπολογιστή μου όπως είναι τώρα.

Ίσως αλλάξω γνώμη άμα δω την διανομή να γίνεται official του Ubuntu.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό OPanos » 02 Νοέμ 2012, 00:05

Η αλήθεια είναι πως προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο netbook μου, ΑΛΛΑ, η κάτω κάτω γραμμή που περιέχει τα :
next, continue, ok δεν μπορούσα να την δω λόγω ρύθμισης της οθόνης....
Linux: Στο Δημοτικό ┃ Προγραμματισμός: Μπα ┃ Αγγλικά: Προχωρημένος
Laptop :
Arch x64

Intel Core i5-2410M CPU @ 2.30GHz ‖ RAM 3943 MiB ‖ Acer JE70_HR - Acer Aspire 7750G
Catalyst-12.8.1 [AMD Radeon HD 6600M Series] [1002:6741]
Netbook
Arch x64-[XFCE4]
Intel Atom CPU N455 1.66GHz ‖ RAM 983 MiB ‖ Hewlett-Packard 148A - HP Mini 110-3100
Άβαταρ μέλους
OPanos
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: 15 Οκτ 2011, 17:49
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό headless » 02 Νοέμ 2012, 08:18

OPanos έγραψε:Η αλήθεια είναι πως προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο netbook μου, ΑΛΛΑ, η κάτω κάτω γραμμή που περιέχει τα :
next, continue, ok δεν μπορούσα να την δω λόγω ρύθμισης της οθόνης....


Είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο για οθόνες με κάθετη αναλυση μικρότερη από 800 pixels.
Θα μπορούσες με πατημένο το Alt να συρεις το παράθυρο ώστε να εμφανιστούν τα κουμπιά.
Γνώσεις ⇛ Linux: Καλές ┃ Προγραμματισμός: Μέτριος ┃ Αγγλικά: Καλά
Λειτουργικό: debian wheezy/sid 64-bit (en_US.utf8)
Προδιαγραφές ⇛ CPU: 2x Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz │ RAM 3965 MiB │ ASUS INC. P5QL/EPU
Κάρτα γραφικών: nVidia GF104 [GeForce GTX 460] [10de:0e22]
Δίκτυα: eth0: Realtek RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168]
My Blog
Άβαταρ μέλους
headless
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 14 Μάιος 2008, 17:30
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: headl3ss
IRC: h3adl3ss
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 02 Νοέμ 2012, 23:56

Tελικά δεν μπορώ να αντισταθώ, μόλις έφτιαξα ένα script για να εγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές που έχω τώρα στην νέα εγκατάσταση του Ubuntu GNOME Remix 12.10 που θα κάνω μόλις κατέβει το .iso.

See you on the other side! :)
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 03 Νοέμ 2012, 00:18

@ eliasps
Betting on a dead horse, aren't we?
Πραγματική Gnome εμπειρία = Fedora αν θέλεις τη γνώμη μου, το Ubuntu δεν έχει πλέον την ίδια σχέση με το Gnome όπως 2 χρόνια πριν.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 03 Νοέμ 2012, 00:32

fkol k4 έγραψε:@ eliasps
Betting on a dead horse, aren't we?

Να σου πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα από το άρθρο αυτό. :oops:
Ίσως επειδή έχω πονοκέφαλο, ίσως επειδή δεν είναι καλά ενημερωμένος και δεν γνωρίζω τι γίνεται με αυτά... Μάλλον το δεύτερο.

Αν δεν σε κουράζω, μπορείς να μου εξηγήσεις πάνω κάτω τι ακριβώς συμβαίνει;

fkol k4 έγραψε:Πραγματική Gnome εμπειρία = Fedora αν θέλεις τη γνώμη μου, το Ubuntu δεν έχει πλέον την ίδια σχέση με το Gnome όπως 2 χρόνια πριν.

Συμφωνώ, αλλά δεν θέλω να αλλάξω διανομή μιας και με την 12.10 ο υπολογιστής έχει πάρει τα πάνω του.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 03 Νοέμ 2012, 01:14

eliasps έγραψε:Αν δεν σε κουράζω, μπορείς να μου εξηγήσεις πάνω κάτω τι ακριβώς συμβαίνει;

Θα κάνω κάτι καλύτερο, με λίγη βοήθεια από το Google translate:

Το παρακάτω κείμενο δεν αποτελεί επίσημη μετάφραση του αρχικού άρθρου, αλλά απλή γραμματική και συντακτική διόρθωση στο αποτέλεσμα της μετάφρασης του Google translate


WebUpd8 έγραψε:Σύμφωνα με μια συνεδρία που πραγματοποιήθηκε στο UDS πριν από λίγες ημέρες, αποφασίστηκε το Ubuntu να παραμείνει με τη σταθερή έκδοση του GNOME και να αναβαθμιστούν μόνο ορισμένα στοιχεία.

Αυτό σημαίνει ότι το Ubuntu 13,04 Ringtail θα κυκλοφορήσει με το GNOME 3.6 για το μεγαλύτερο μέρος του και όχι με το 3,8 (επί του παρόντος υπό ανάπτυξη ως 3.7.x), τουλάχιστον σύμφωνα με τα ισχύοντα σχέδια. Αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει.

Το πλάνο είναι να αναβαθμιστούν τα glib, d-conf, gobject-introspection and gvfs και να προσφερθεί ένα PPA για την τελευταία έκδοση GTK. Προς το παρόν, έχει αποφασιστεί να μην αναβαθμιστεί η έκδοση του GTK, αλλά αυτό μπορεί να αλλάξει κατά τη διάρκεια του κύκλου «αν υπάρχει καλός λόγος για την αναβάθμιση», αναφέρει το σχέδιο αξιολόγησης των πλάνων του GNOME.

Οι σημειώσεις επιθεώρησης των πλάνων του GNOME στο UDS, αναφέρουν τους λόγους για τους οποίους το Ubuntu 13,04 δεν θα χρησιμοποιεί την τελευταία έκδοση GNOME από προεπιλογή:

Η παρακολούθησης της ασταθούς έκδοσης του GNOME καταλαμβάνει πολλούς πόρους.
Το περιβάλλον εργασίας του Ubuntu είναι αρκετά λιγότερο «στοκ GNOME" από ό, τι ήταν συνήθως
Οι στόχοι "unstable GNOME" και "καθημερινή εργασία" είναι δύσκολο να συμφιλιωθούν
Το GNOME δεν επικοινωνεί αρκετά νωρίς για το τι έρχεται για να συζητήσουμε για τον επόμενο κύκλο στο UDS (βλ. ναυτίλος 3,6 στην quantal)
Το GNOME κυκλοφορεί σταθερές εκδόσεις με μισοτελειωμένες μεταβάσεις (βλ. gstreamer 1,0 σε αυτόν τον κύκλο), το οποίο δεν είναι κάτι που θέλουμε στο Ubuntu
Ο "Βρόχος αναπληροφόρησης" με το GNOME δεν λειτουργεί καλά τον τελευταίο καιρό.


Και πράγματι, αυτό δεν θα πρέπει να επηρεάσει το περιβάλλον εργασίας του Ubuntu πάρα πολύ και λογικά θα πρέπει να φέρει μεγαλύτερη σταθερότητα, αλλά αυτό επηρεάζει τους χρήστες του GNOME Shell (και επομένως του Ubuntu GNOME Remix) πολύ άσχημα, αφού χωρίς την τελευταία έκδοση GTK δεν θα είναι σε θέση ούτε να χρησιμοποιήσουν το πιο πρόσφατο GNOME Shell μεταξύ άλλων. Και ότι λίγο πολύ νικά ολόκληρο το σκοπό του Ubuntu GNOME Remix.

Αλλά, για να λύσει αυτό το ζήτημα, το Ubuntu GNOME Remix μπορεί να στείλει με το PPA του GNOME3 ενεργοποιημένο από προεπιλογή:

[...] Αν το GNOME remix γίνεται επίσημη έκδοση, ήλπιζα στη συνέχεια να ζητούσα την άδεια να συμπεριλάβει το PPA του GNOME3 λόγω της μοναδικής επικάλυψής μας με την επίσημη έκδοση του Ubuntu.

- Jeremy Bicha, κύριος developer του έργου Ubuntu GNOME Remix, για την λίστα μυνημάτων του Ubuntu


Θα σας ενημερώσουμε αν αλλάξουν τα σχέδια.

eliasps έγραψε:Συμφωνώ, αλλά δεν θέλω να αλλάξω διανομή μιας και με την 12.10 ο υπολογιστής έχει πάρει τα πάνω του.

Δεν προτείνω να αλλάξεις διανομή, απλά αν δεις το καθαρά Gnome περιβάλλον της Fedora, καταλαβαίνεις πως το Gnome shell στο Ubuntu είναι όπως και να'χει πιο «μπασταρδεμένο».
Εγώ βέβαια αυτό το βρίσκω καλό, αλλά αν θέλεις να δεις μια καθαρή Gnome εμπειρία όπως έγραψες πριν, δοκίμασέ την.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron