Περί Ubuntu GNOME

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 03 Νοέμ 2012, 01:39

fkol k4 έγραψε:Θα κάνω κάτι καλύτερο, με λίγη βοήθεια από το Google translate

Όου! Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου!
Κατάλαβα τι γίνεται, ουσιαστικά δυσκολεύει πολύ την ανάπτυξη του GNOME για το Ubuntu, ενώ στις άλλες διανομές η δουλειά θα προχωράει κανονικά.
Όπως είπες, η σχέση GNOME-Ubuntu δεν είναι η ίδια πλέον, με αυτήν που υπήρχε 2 χρόνια πριν.

Θα εγκαταστήσω την διανομή και βλέπουμε. Οι λόγοι:
Όπως ανέφερα παραπάνω το GNOME Shell είναι το μονάδικο UI που χρησιμοποιώ πλέον και στην τωρινή μου εγκατάσταση, τα unity, ubuntu-dekstop, lightdm και όλα τα σχετικά και οι εξαρτήσεις έχουν αφαιρεθεί από το σύστημα.
Εχω κάνει διάφορες αλλαγές και πολλά μάλλον δεν έχουν γίνει σωστά και κατά καιρούς παίρνω σφάλματα (βλέπε εδώ) αλλά παρόλα αυτά, μου αρέσει που το GNOME είναι το μόνο UI που υπάρχει στον υπολογιστή και όσο είχα και το Unity (ή και άλλα), ότι παραμετροποίηση για καλύτερες επιδόσεις ή εμφάνιση έκανα, με κάποιον μαγικό τρόπο επηρέαζαν αρνητικά τα υπόλοιπα GUIs.
Με την εγκατάσταση του GNOME Remix ευελπιστώ να πετύχω την αρμονία που θέλω στον υπολογιστή και να έχω μία πιο "καθαρή" εγκατάσταση από αυτήν που έχω τώρα (από την οποία υπάρχουν μάλλον πακέτα που δεν χρειάζονται, γιατί δεν ξέρω αν έχω πετύχει τέλεια την διαγραφή του unity).

Το iso κατέβηκε πριν λίγο, το script είναι έτοιμο oπότε πάω να ξεκινήσω την εγκατάσταση αυτή τη στιγμή.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την μετάφραση!

EDIT:
Δεν ξέρω πως να ερμηνεύσω το παρακάτω, ως λόγο να κάνω την εγκατάσταση ή ως λόγο να μην την κάνω; :P
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 03 Νοέμ 2012, 02:24

eliasps έγραψε:Δεν ξέρω πως να ερμηνεύσω το παρακάτω, ως λόγο να κάνω την εγκατάσταση ή ως λόγο να μην την κάνω;

Όχι, απλά το usb-creator-gtk κάνει μόνο για το default Ubuntu.
Χρησιμοποίησε το Unetbootin.
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 03 Νοέμ 2012, 03:16

fkol k4 έγραψε:Χρησιμοποίησε το Unetbootin.

Nαι αυτό έκανα.

Η εγκατάσταση έγινε κανονικά, βέβαια τώρα έχω ένα κάρο προβλήματα με το θέμα, τις γραμματοσειρές, ακόμα και τα κουμπιά εδώ στο forum δεν φαίνονται (από το epiphany). Ίσως επειδή κράτησα το παλιό /home και υπάρχουν προβλήματα με τις ρυθμίσεις της προηγούμενης εγκατάστασης. Θα κάτσω να τα φτιάξω όλα τώρα και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και την ενημέρωση.

EDIT: Αυτό με τα κουμπιά ήταν πρόβλημα του epiphany μάλλον, στον chromium είναι όλα φυσιολογικά.

UPDATE: Όλα εντάξει, λειτουργεί άψογα. Οι επιδόσεις ίδιες με την 12.10. Είμαι ικανοποιημένος προς το παρόν.
Κάτι που είδα και με αυτήν την διανομή και με την official της canonical, είναι ότι οι linux-headers προτείνονται προς απεγκατάσταση με autoremove. Παράλογο δεν είναι;
Μόνο όταν δώσεις την εντολή για install και σου εμφανιστεί το μήνυμα ότι είναι ήδη στην νεότερη έκδοση, σταματάει ο διαχειριστής να το προτείνει για απεγκατάσταση.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 04 Νοέμ 2012, 00:13

Off topic:
dim459 έγραψε:Η κάρτα σου δουλεύει με τον κλειστό ή τον ανοιχτό οδηγό. Όταν είχα debian 32 bit δούλευε μια χαρά με τον ανοιχτό, με ubuntu 64 bit, αναγκάστηκα να βάλω τον fglrx.

Εγκατέστησα τον κλειστό οδηγό στο Ubuntu GNOME 12.10 64bit.
Μιά χαρά πήγαιναν όλα και με τον ανοιχτό, αλλά από ότι βλέπω με τον κλειστό έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες και καλύτερες επιδόσεις.
Και επειδή δεν χρησιμοποιώ τον lightdm και την default plymouth, δεν έχω το πρόβλημα με την ανάλυση της οθόνης που είχα παλιότερα, όταν φόρτωνε το ubuntu.


Αυτό που βλέπω είναι ότι σε idle κατάσταση ο υπολογιστής καταναλώνει 1GB RAM σχεδόν, με το GNOME Shell να είναι υπεύθυνο για τα 200MB από αυτά.
Βέβαια, μερικά από τα startup προγράμματα ανεβάζουν την κατανάλωση (shutter, dropbox, jupiter κλπ).
Κάποιος που έχει Ubuntu 12.10 με Unity, ας μας πει πόση RAM χρησιμοποιεί ο υπολογιστής σε ηρεμία.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 04 Νοέμ 2012, 00:19

Ερώτηση: Σε νέο υπολογιστή έχω εγκαταστήσει Ubuntu 12.04, αν "κάψω" ένα δίσκο με το Gnome Remix και το βάλω για εγκατάσταση θα με ρωτήσει αν θέλω να το βάλω παράλληλα με το Ubuntu 12.04 και σε κάθε άνοιγμα του υπολογιστή θα κάνω την επιλογή μου απο grub menu;
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 04 Νοέμ 2012, 01:17

lepidas έγραψε:Ερώτηση: Σε νέο υπολογιστή έχω εγκαταστήσει Ubuntu 12.04, αν "κάψω" ένα δίσκο με το Gnome Remix και το βάλω για εγκατάσταση θα με ρωτήσει αν θέλω να το βάλω παράλληλα με το Ubuntu 12.04 και σε κάθε άνοιγμα του υπολογιστή θα κάνω την επιλογή μου απο grub menu;

Ορίστε οι επιλογές από τoν installer, στον δικό μου υπολογιστή:

Λογικά ναι, θα έχεις την επιλογή. Όπως συμβαίνει με ότι διανομή και να εγκαταστήσεις στον υπολογιστή, dual boot με κάποια άλλη.

Off topic:
Ιδέα μου είναι ή αυτό το μέτρο ασφάλειας με το κείμενο που πρέπει να πληκτρολογήσεις για να ανεβάζεις εικόνες στο imagebin, έχει γίνει προκλητικά δύσκολο;
4 φορές ανανέωση έκανα.
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό lepidas » 04 Νοέμ 2012, 01:43

Ξεκινώ εγκατάσταση. δεν εχει ύπνο απόψε
Άβαταρ μέλους
lepidas
superbTUX
superbTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3326
Εγγραφή: 11 Μάιος 2011, 11:10
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 04 Νοέμ 2012, 01:52

Κάποιος που έχει Ubuntu 12.10 με Unity, ας μας πει πόση RAM χρησιμοποιεί ο υπολογιστής σε ηρεμία.


Με κλειστούς είχα την διπλάσια ram
Είναι 64 bit με 32 είχα πολύ λιγότερη χρήση ram
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 04 Νοέμ 2012, 01:54

lepidas έγραψε:Ξεκινώ εγκατάσταση. δεν εχει ύπνο απόψε

Απλά να σε ενημερώσω για δύο τρία πραγματάκια που είδα εγώ στην εγκατάσταση.
  1. Όταν άνοιξα τον υπολογιστή για να κάνω boot από το LiveCD, αντί να με βγάλει στο παράθυρο που σε ρωτάει να θες να κάνεις εγκατάσταση η δοκιμή, με έβγαλε σε ένα αντίστοιχο "μη-γραφικό" menu που είχε τις επιλογές δοκιμής ή εγκατάστασης, καθώς και του installer για την εγκατάσταση (install Ubuntu alongside, something else, try ubuntu...). Άμα το αφήσεις στο default θα εκκινήσει κανονικά και θα σε ρωτήσει μετά αν θες δοκιμή ή εγκατάσταση.
  2. Στην δοκιμή Live η επιφάνεια εργασίας είναι απενεργοποιημένη και δεν μπορεί να την διαχειριστεί ο nautilus.
    Το εικονίδιο για την εγκατάσταση όμως βρίσκεται κανονικά στο dock του overview.
  3. Η εγκατάσταση σε εμένα έγινε σχεδόν ομαλά. Και λέω σχεδόν, γιατί όταν έφτασε η διαδικασία κάπου προς το τέλος, που έτρεχε prost-installation script, κόλλησε σε ένα σημείο για κανένα τέταρτο και ανησύχησα, αλλά τελικά προχώρησε και ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση κανονικά.

EDIT:
@sotos21 ευχαριστώ!
Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά! Απορώ τώρα γιατί έχουν γίνει αναφορές στο forum για υπολογιστές με 1GB RAM στους οποίους κολλάει η 12.10.
Έχεις προσθέσει εφαρμογές εκκίνησης στο λειτουργικό που έχεις δώσει το screenshot; <- Άκυρο, είδα από το conky!
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Περί Ubuntu Gnome Remix (ενημέρωση, εμπειρίες κλπ)

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 04 Νοέμ 2012, 02:27

Απορώ τώρα γιατί έχουν γίνει αναφορές στο forum για υπολογιστές με 1GB RAM στους οποίους κολλάει η 12.10.

Γιατί απορείς είναι λογικό. Δεν συζητάμε αν έχουν κλειστούς εκεί είναι σίγουρο.
Ας υποθέσουμε έχει 1 GB ram προφανώς θα έχει εγκαταστήσει 32bit. Σε idle (με τους δαίμονες της canonical) θα ξεκινάει γύρω στα 250 με 300ΜΒ αν ανοίξει μια καρτέλα στο firefox φτάνει τα 400ΜΒ που αν θυμάσαι λόγω swappiness είναι το όριο για να αρχίσει να γράφει στην swap, σε απλά Ελληνικά να σέρνεται. Δεν σου υπολόγισα και την μνήμη που κρατάει η κάρτα γραφικών, συνήθως 64 ή 128ΜΒ
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 04 Νοέμ 2012, 10:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα