ubuntu netbook 12.04

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Re: ubuntu netbook 12.04

Δημοσίευσηαπό dim459 » 07 Οκτ 2012, 18:47

sotos21 έγραψε:dim459 μήπως ξέρεις να μου λύσεις μια απορία; Όταν ανοίγω τερματικό, βγαίνει πάντα πίσω από τα άλλα παράθυρα, ενώ το χρειάζομαι μπροστά.(kubuntu 12.04)

Δεν έχω ιδέα, δεν μου έχει συμβεί, κάτω από οποιοδήποτε άλλο παράθυρο ;
sotos21 έγραψε:Παντως θα ηθελα καμια συμβουλη, επειδη δεν εχω ξαναβαλει kubuntu. Πχ πως να το κανω πιο ομορφο, αν θελει ειδικες εντολες στο τερματικο (διαφορετικες απο το ubuntu) κτλπ.

Όπως σου είπαν στις ρυθμίσεις συστήματος, έχει επιλογές για όλες τις αλλαγές στην εμφάνιση.
Επίσης θα βρεις και τις επιλογές για τα διάφορα effects, μην το παρακάνεις, διότι κάποια από αυτά είναι βαριά, δοκιμάζεις και κρίνεις.
Με δεξί κλικ στην "επιφάνεια εργασίας" (δεν είναι πλέον υπό την κλασσική έννοια, είναι το plasma desktop) θα βρεις την επιλογή add widgets, πολλά από αυτά εκτός από όμορφα είναι και χρήσιμα.
fkol k4 έγραψε:Παντως θα ηθελα καμια συμβουλη, επειδη δεν εχω ξαναβαλει kubuntu. Πχ πως να το κανω πιο ομορφο, αν θελει ειδικες εντολες στο τερματικο (διαφορετικες απο το ubuntu) κτλπ.

Επίσης αντί για sudo gedit (για άνοιγμα αρχείων στον κειμενογράφο, για αλλαγές) τρέχεις sudo kate, αν και πάντα προτιμώ το gedit, το οποίο και εγκαθιστώ.
File manager αντί για τον nautilus του gnome, είναι ο dolphin. Οπότε κάποιες εντολές μπορεί να αλλάξουν παίρνοντας τη μορφή sudo dolphin ή kdesudo dolphin, αντί για gksudo nautilus.
Αυτά για αρχή, αν σκεφτώ κάτι σημαντικό θα επανέλθω.
Γνώσεις ⇛ Linux: Αν μου δώσεις οδηγίες σε τερματικό δεν τρομάζω ┃ Προγραμματισμός: Καθόλου┃ Αγγλικά: Εξαιρετικά
Λειτουργικό : Kubuntu 22.04 64bit.
Συσκευές-> Πάρα πολλές, θα στο γράψω ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
dim459
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 3754
Εγγραφή: 15 Φεβ 2009, 19:28
Τοποθεσία: Bόρεια Αττική
Εκτύπωση

Re: ubuntu netbook 12.04

Δημοσίευσηαπό eliasps » 07 Οκτ 2012, 18:58

dim459 έγραψε:
sotos21 έγραψε:dim459 μήπως ξέρεις να μου λύσεις μια απορία; Όταν ανοίγω τερματικό, βγαίνει πάντα πίσω από τα άλλα παράθυρα, ενώ το χρειάζομαι μπροστά.(kubuntu 12.04)

Δεν έχω ιδέα, δεν μου έχει συμβεί, κάτω από οποιοδήποτε άλλο παράθυρο ;

Δεν χρησιμοποιώ Kubuntu οπότε δεν γνωρίζω τι γίνεται, με πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1165112
Είναι από το 2009, οπότε ίσως υπάρχουν αλλαγές στα menu και στις θέσεις ή στις ονομασίες, αλλά λογικά η ιδέα θα μεταφέρεται και στο 12.04 (απάντηση #4).
Ελπίζω να βοηθάει.
:)
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: ubuntu netbook 12.04

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 07 Οκτ 2012, 19:47

Κοίτα για να καταλάβεις madvinegar τι γίνεται με τον λαβύρινθο που λέγεται "Ρυθμίσεις συστήματος"
eliasps Πράγματι εκεί που με έστειλες βρήκα την λύση.
Ανοίγω τις "Ρυθμίσεις συστήματος", επιλέγω "Συμπεριφορά παραθύρων" και αλλάζω το "επίπεδο παρεμπόδισης κλεψίματος εστίασης" από "μικρό" σε "κανένα"
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6302
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Προηγούμενη

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα

cron