Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν;

Έκανα αναβάθμιση χωρίς κανένα πρόβλημα
21
21%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα
12
12%
Έκανα αναβάθμιση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα
19
19%
Έκανα νέα εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα
29
30%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα μικρά προβλήματα που έλυσα μάλλον εύκολα
8
8%
Έκανα νέα εγκατάσταση και αντιμετώπισα σοβαρά προβλήματα που έλυσα δύσκολα ή δεν έχω λύσει ακόμα
9
9%
 
Σύνολο ψήφων : 98

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Learner » 19 Οκτ 2012, 22:02

Πρώτη φορά αναβάθμιση(και όχι νέα εγκατάσταση) , από 12.04 σε 12.10 και ψήφισα το 2ο. Προβλήματα υπήρξαν , τώρα μικρά - μεγάλα δεν είμαι και σίγουρος , είχαν σχέση με το γραφικό περιβάλλον και την Nvidia. Στο Desktop PC έγινε η μετάβαση και η διόρθωση των προβλημάτων ήταν η απεγκατάσταση της Nvidia (χρήση nouveau) και η επαναφορά της Unity και των ρυθμίσεων του compiz στις αρχικές ρυθμίσεις.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 19 Οκτ 2012, 22:41

Ψήφισα «Έκανα νέα εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα».
Όπως το συνηθίζω, ξεχωριστή εγκατάσταση της 12.10 σε ένα νέο partition μόλις κυκλοφόρησε η beta2 έκδοση.

Πράγματι, η εγκατάσταση ήταν απροβλημάτιστη. Η λειτουργία του Ubuntu επίσης, αν εξαιρέσεις 2-3 μικροbugs που οφείλονταν στο ότι η διανομή βρισκόταν υπό εξέλιξη ακόμη. Την τελευταία εβδομάδα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αλλά...
[Grinia-mode]
Ναι η εγκατάσταση ήταν απροβλημάτιστη, ναι δεν υπάρχουν περίεργα κρασαρίσματα, όχι δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα λειτουργίας, αλλά προς το παρόν παραμένω στην 12.04.
Ο λόγος είναι πως από την 12.10 λείπουν πράγματα και αναφέρομαι ειδικά στους χρήστες Unity, όπως είμαι και εγώ. Όσοι χρησιμοποιούν άλλα περιβάλλοντα, πιθανότατα δεν θα παρατηρήσουν αυτές τις ελλείψεις.
Καταρχήν, δεν υπάρχει ακόμα η εφαρμογή Myunity για την 12.10 λόγω κάποιων ασυμβατοτήτων με τον τρόπο ρύθμισης της νέας έκδοσης.
Για του λόγου το αληθές:
Spoiler: show
Κώδικας: Επιλογή όλων
quantal-fkol-k4 @ quantal:~$ apt-cache policy myunity
N: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου myunity

Λείπουν επίσης και οι υπόλοιπες εφαρμογές που πρόσφεραν το ίδιο (όπως Gunity κτλ), μάλλον για τον ίδιο λόγο.
Off topic:
Άσε που μου αχρηστεύουν και τον οδηγό μου... :wtf: :lol:

Λείπει επίσης η δυνατότητα χρήσης κάποιου γραφικού εργαλείου για την χρησιμότερη (κατά την άποψή μου) λειτουργία του Unity και φυσικά αναφέρομαι στην προσθήκη quicklists στα εικονίδια εφαρμογών του Launcher μέσω γραφικού περιβάλλοντος.
Ούτε με το Ubuntu-tweak πλέον μπορεί να γίνει αυτή η ενέργεια, πιθανώς για τους ίδιους λόγους που ακόμα δεν υπάρχει το Myunity:
Spoiler: show


  • Ναι δε λέω, θα μπορούσα να αντιγράψω τους εκκινητές με τις quicklists που έχω ήδη φτιάξει από την 12.04 και να τους χρησιμοποιώ και στην 12.10 (το δοκίμασα, γίνεται). EDIT: Μπααα, δε γίνεται παντού, πχ στον Firefox δεν πιάνει... :wtf:
  • Ναι δε λέω, στο κάτω κάτω μπορώ να τις φτιάχνω με το Gedit και δημιουργία με το χέρι (ξέρω τον τρόπο). EDIT: Μπααα, δεν πα να φτιάχνεις ότι θέλεις, άμα δεν παίζει, δεν παίζει... :wtf:
Θεωρώ όμως πως δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να γράφω με το χέρι αρχεία «συστήματος» (αν μπορούν να ονομαστούν έτσι οι εκκινητές), υπάρχουν και άλλες διανομές αν σε «τρώει ο :shh: :shh: :shh: :shh: σου» να ανοίγεις τόσο συχνά τον Gedit. Ακόμα και με αυτόν τον τρόπο, η λειτουργία "προσθήκη Quicklists" δεν υποστηρίζεται με τον ίδιο τρόπο όπως στην έκδοση 12.04.
[/Grinia-mode]

Μέχρι νεωτέρας λοιπόν, παραμένω χρήστης της 12.04 και απλά παρακολουθώ την εξέλιξη της ανάπτυξης της 12.10 χαρακτηρίζοντάς την κατά κάποιο τρόπο στο μυαλό μου ως "beta3" και ελπίζοντας να προσφέρει κάποια στιγμή ότι και η προκάτοχός της. Πιστεύω πως η 12.10 δεν θα έπρεπε να κυκλοφορήσει ακόμα, σαν έκδοση είναι χειρότερη από την προηγούμενη.
Τουλάχιστον τη 12.04 θα την έχουμε για καιρό.

EDIT - προσθήκη τελευταίας στιγμής: Σ&@#@...
Τελευταία επεξεργασία από fkol k4 και 20 Οκτ 2012, 10:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό eliasps » 19 Οκτ 2012, 23:17

Ίσως εφαρμογές όπως το MyUnity, να βρίσκονται ακόμα υπό ανάπτυξη για την 12.10. Δεν είναι και εύκολη δουλειά η συντήρηση.
Έψαξα και εγώ να το εγκαταστήσω αλλά φυσικά, δεν το βρήκα και έτσι δεν μπορώ να "φτιάξω" το Unity όπως θέλω. Έτσι και αλλιώς όμως, το χρησιμοποιώ σπάνια.
Αλλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω ότι γραφικό περιβάλλον έχω εγκατεστημένο στον υπολογιστή μου, τέλειο (όπως το θεωρώ εγώ) και χωρίς εφαρμογές σαν το MyUnity, αυτό δεν μπορεί να γίνει (για το Unity).

fkol k4 έγραψε:EDIT - προσθήκη τελευταίας στιγμής: Σ&@#@...

Μόλις σήμερα εγκατέστησα το Ubuntu Tweak. Κρίμα.

Off topic:
Τι να εννοεί με αυτό άραγε:
But I just want to say: If making free software is not free any more, why still doing this?
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό Learner » 19 Οκτ 2012, 23:20

Off topic:
fkol k4 έγραψε:Άσε που μου αχρηστεύουν και τον οδηγό μου... :wtf: :lol:

Νομίζω πως τον οδηγό σου θα ήταν καλύτερο πλέον να τον κάνεις πιο συγκεκριμένο. Πρόσθεσε 12.04 στον τίτλο :)

Ίσως και αυτόν τον οδηγό ; http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.ph ... tp#p249502
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό fkol k4 » 19 Οκτ 2012, 23:28

Learner έγραψε:Off topic:
Νομίζω πως τον οδηγό σου θα ήταν καλύτερο πλέον να τον κάνεις πιο συγκεκριμένο. Πρόσθεσε 12.04 στον τίτλο

Off topic:
Μπα, έτσι θα κάνει λίγο flame παραπάνω και θα έχει πιο πολύ πλάκα :lol: Εικόνα
Γνώσεις: Linux: ★★★☆☆ Προγραμματισμός: ★☆☆☆☆ Αγγλικά: ★★★★★
Η υπογραφή μου
Οδηγίες για αρχάριους στο Ubuntu (12.04 LTS)Οδηγοί του forum
Άβαταρ μέλους
fkol k4
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4829
Εγγραφή: 28 Φεβ 2011, 22:56
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: fkol-k4
IRC: fkol_k4
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό nikosal » 20 Οκτ 2012, 00:32

Έκανα πρώτη φορά νέα εγκατάσταση με το home της προηγούμενης να βρίσκεται σε χωριστό partition (όταν λέω πρώτη φορά, εννοώ ότι ως τώρα έκανα νέα εγκατάσταση μεν, με το home όμως να βρίσκεται πάντα στο ίδιο partition), οπότε ήταν κάτι νέο για μένα.

Μετά από 10 νέες εγκαταστάσεις λοιπόν (νομίζω η πρώτη μου ήταν το 7.04) έχω να πω...: Όλα γρήγορα και στην εντέλεια. Μα τι στην ευχή... Εγκαθιστούμε νέο λειτουργικό, μαζί με LibreOffice και τόσα άλλα προγράμματα και μας παίρνει λίγα λεπτά... Τι καλύτερο;

Το μόνο είναι ότι δεν βρήκα το skype, μήπως συμβαίνει κάτι και δεν το βρίσκω στο software center;

Α, ναι, ένα ελάχιστο πρόβλημα: Μου έκανε κάποιο μικροκρασάρισμα το ubuntu one δυο τρεις φορές, οπότε το απεγκατέστησα / εγκατέστησα άπαξ και διορθώθηκε.

Μπράβο Canonical, μπράβο κοινότητα!
Desktop στο σπίτι: ubuntu 14.04 σε AMD Athlon II 435X3 (αναβάθμιση) με Samsung SSD 500GB
Desktop στην εργασία windows xp (δυστυχώς!)
Laptop: ubuntu 13.10 σε i3 (new install) με Samsung SSD 250GB
Netbook των τέκνων: lubuntu 13.10 σε Atom 450 (new install)
Smartphone: Android 4.1.2 Jelly Bean σε Samsung Nexus S
Tablet: Android 4.4.2 KitKat σε LG G pad 8.3
Άβαταρ μέλους
nikosal
Ubuntistas
Ubuntistas
 
Δημοσιεύσεις: 1536
Εγγραφή: 10 Μάιος 2008, 23:29
Τοποθεσία: Ερμούπολη
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό foivos1983 » 20 Οκτ 2012, 03:45

Και έλεγα να μην βιαστώ και κάνω αναβάθμιση.....αλλά δεν ήθελα να περιμένω και τώρα άστα βράστα!!!! vmware player τέλος - δεν δουλεύει, repos είναι ξετσεκαρισμένα και δεν τσεκάρονται απλά...... όλα τα άλλα δεν λέω μια χαρά είναι. αλλά αυτό με το vmware ήταν το κάτι άλλο. Το μοναδικό που δεν περίμενα!!!
1 Γνώσεις Linux: Ικανοποιητικό ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Ικανοποιητικό
2 Ubuntu 13.04 raring 3.8.0-21-generic 32bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 Intel Core i7 CPU 965 3.20GHz ‖ RAM 3021 MiB ‖ ASUS INC. P6T WS PRO
4 nVidia GT200b [GeForce GTX 285] [10de:05e3] {nvidia}
5 eth1: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02) ⋮ eth0: Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller [10ec:8168] (rev 02)
Άβαταρ μέλους
foivos1983
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 28 Απρ 2012, 02:17
Τοποθεσία: Άνω Βριλήσσια , Αθήνα-Αττική, Ελλάδα
Launchpad: foivos1983
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό pkkolos » 20 Οκτ 2012, 03:55

eliasps έγραψε:Μία ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν το Gnome-Shell 3.6 στην 12.10.
Μετά από αναζήτηση στη google, είδα ότι δεν είμαι ο μόνος που δεν μου εμφανίζεται η διάταξη του πληκτρολογίου (αλλαγή γλώσσας) στο panel.
Συμβαίνει σε κανέναν άλλον αυτό; Ή μάλλον, υπάρχει κάποιος που να μην επηρεάζεται από αυτό;
Δεν βρήκα κάποια λύση και διάβασα αυτό:
Keyboard layout doesn't show in GNOME Shell top bar (1045914). This is unlikely to be fixed as the new keyboard status menu requires a newer version of ibus than will be available in Ubuntu 12.10. ibus has a lot of reverse dependencies that would need to be rebuilt for the new ibus version.

Launchpad bug: #1045914


Αυτό είναι γενικό και συμβαίνει σε όλους. Για όσους θέλουν να εμφανίζεται η διάταξη, μπορούν να προσθέσουν το εξής αποθετήριο: https://launchpad.net/~jbicha/+archive/ibus
Το αποθετήριο δεν είναι "επίσημο" όπως αυτό του gnome3 και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Επίσης δεν δουλεύει μαζί με το unity.
Εγώ πάντως που το χρησιμοποιώ δεν είχα κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.
GNU/Linux: Μέτριος ┃ Προγραμματισμός: Καλός ┃ Αγγλικά: Καλά

Toshiba Satellite P300-21E
CPU: Intel Core 2 Duo P8700 @ 2.53GHz ┃ RAM: 4 GiB ┃ Graphics: AMD nee ATI M96 [Mobility Radeon HD 4650]
Audio: Intel 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03) / AMD nee ATI RV710/730 HDMI Audio
Network: Marvell 88E8040T PCI-E Fast Ethernet Controller (rev 12) / Intel WiFi Link 5100
OS: Debian GNU/Linux Unstable/Experimental ┃ Kernel: 3.12-1-amd64
Άβαταρ μέλους
pkkolos
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 18:24
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό xiro » 20 Οκτ 2012, 12:06

Καθαρή εγκατάσταση αφού το σύστημα είχε βαρύνει μετά από αναβαθμίσεις 2 ετών.
Προβλήματα πολλά και σοβαρά: Δεν εγκαθίσταται ο κλειστός driver της Nvidia μέσω αυτής της π@...ρι@ς στο synaptic που υποτίθεται ότι θα αντικαταστούσε το Jockey...Κολλάει στην αρχή και μετά μένει εκεί χωρίς πρόοδο για μια ώρα...Μετά τα πήρα και το έκλεισα αλλά αυτό συνέχιζε να δουλεύει στο παρασκήνιο και να μου κλειδώνει το synaptic...

Τέλος κάποτε τελειώνει και δείχνει να έχω driver...Reboot και μετά την είσοδο βλέπω μόνο το Wallpaper....Αφού ρίξω τα σχετικά μπινελίκια στην Canonical για το Jockey που κατάργησε κάνω
χειροκίνητη από synaptic εγκατάσταση του Driver...Αμ δε τα ίδια...μόνο wallpaper...

Ψάχνω στο internet να δω τι δ.... συμβαίνει και voila...bug ή παράλειψη του Ubuntu ...Πρέπει ΠΡΙΝ εγκαταστήσεις τον driver να βάλεις πρώτα το linux-headers-generic...
Το βάζω εγκαθιστώ και πάλι τον driver και επιτέλους μπαίνω στο Desktop...Ωραία λέω τέλος τα βάσανα Αμ δε............

O Launcer του Unity δεν κάνει αυτόματη απόκρυψη και εμφάνιση με αποτέλεσμα να τον έχω μόνιμα αφού μικρύνω το μέγεθος των εικονιδίων σε 32 για να μην μου τρώει χώρο στην οθόνη.

Πάω να ενεργοποιήσω τα εφφεδάκια στο compiz (αφού εγκατέστησα τα σχετικά...) και βλέπω ότι λείπουν τα μισά εφφέ..........
Τέλος πάντων λέω δεν τρέχει τίποτα εφφέ είναι ας παν στο δ....

Ανοίγω τον firefox να τον ρυθμίσω στα γούστα μου αλλά κρασάρει....

Πάω να αλλάξω θέμα γιατί είμαι αισιόδοξος άνθρωπος και δεν μου πάει το μαύρο του default θέματος και κρασάρει και αποσύνδέεται..

Φυσικά και η ανάλυση του plymoyth χάλασε ή μάλλον εξαφανίστηκε και είχα μόνο text mode λες και είχα windows 95....Bρίσκω κάτι modιες τον φτιάχνω στην σωστή ανάλυση...αλλά με συνέπεια την αργοπορία στο boot....Το επαναφέρω με πολύ κόπο και επιτέλους βλέπω σωστή ανάλυση και κανονικό boot...

Αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετές ώρες και ήπια 5 καφέδες και 2 πακέτα τσιγάρα και τα νεύρα μου γίνανε τσατάλια λέω δεν μπορεί το Ubuntu να φταίει , θα φταίει η γ@... GTX 650 που αγόρασα πριν 2 βδομάδες για να αλλάξω την ΑΤΙ 4850 που είχα και δεν είχε driver πια γι αυτή...
Πηγαίνω λοιπόν στο Laptop να εγκαταστήσω εκεί την 12.10 μιας και το Laptop έχει Nvidia 330 και είναι τεσταρισμένη ότι δουλεύει άψογα με Linux....
Δυστυχώς τα ίδια κι εκεί....ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ......

Και προσέξτε παρακαλώ την παμμέγιστη βλακεία μου...Ξανακατεβάζω το iso και το ξαναεγκαθιστώ και στα 2 μηχανήματα γιατί βαθειά μέσα μου δεν ήθελα να πιστέψω ότι όλα αυτά είναι απλά bugs των φωστήρων της Canonical αλλά κάτι άλλο φταίει...ΦΥΣΙΚΑ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ...

Αποτέλεσμα μετά από πάνω από 6 ώρες ταλαιπωρία;;;;;;;ΞΑΝΑΒΑΛΑ και στα δυό μηχανήματα την 12.04 και μπήκα στο site του MINT να δω πότε θα βγάλει νέα έκδοση μπας και δω Θεού πρόσωπο...και κάνω και μια δωρεά μπας και βιαστούνε, γιατί με το Ubuntu δεν την παλεύω ΜΕΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΌΝΙΑ συνεχούς παρουσίας στα PC μου.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΜΙΑ ΔΙΑΝΟΜΗ ΚΑΤ' ΕΞΟΧΗΝ ΦΙΛΙΚΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΡΗΣΤΗ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ ΕΤΣΙ....ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ...
Τέλος πάντων υπάρχει(;) και το MINT...Bye-bye Ubuntu....Good Morning Clement....
Τελευταία επεξεργασία από konnn και 20 Οκτ 2012, 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Πιπέρι.
Spoiler: show
Επίπεδο Linux:Πολύ καλό

Desktop: CPU-i5 2500K , GPU-Ati 6770 , RAM-8GB , Ubuntu-Xubuntu-Win 7
Laptop: HP DV7-3020ea , CPU-i7 quadcore 1,6Gb , GPU-Nvidia GT 230M , RAM-4Gb ddr3, Ubuntu-Mint Lmde xfce-Win7
xiro
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008, 20:56
Εκτύπωση

Re: Πέρασμα στο 12.10: Πώς ήταν; (περιλαμβάνει ψηφοφορία)

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 20 Οκτ 2012, 12:31

Σχόλια σε κάποια σημεία-προβλήματα σου μόνο :

xiro έγραψε:O Launcer του Unity δεν κάνει αυτόματη απόκρυψη και εμφάνιση με αποτέλεσμα να τον έχω μόνιμα αφού μικρύνω το μέγεθος των εικονιδίων σε 32 για να μην μου τρώει χώρο στην οθόνη.

Πάω να ενεργοποιήσω τα εφφεδάκια στο compiz (αφού εγκατέστησα τα σχετικά...) και βλέπω ότι λείπουν τα μισά εφφέ..........
Τέλος πάντων λέω δεν τρέχει τίποτα εφφέ είναι ας παν στο δ....

Ο Launcher εξ ορισμού δεν κάνει πια hide. Έχει αφαιρεθεί αυτή η δυνατότητα από το 12.04 !
Υπάρχουν ppa για να το κάνεις αυτό σε 12.04 αλλά δεν έχουν περαστεί ακόμα σε 12.10.. Σύντομα θα γίνει λογικά !

Όσον αφορά τα εφφε στο compiz , για να εμφανισθούν όλα πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο των έξτρα εφφε από το synaptic : compiz-plugins-extra
Πάντα έτσι ήταν το compiz !

xiro έγραψε:Αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετές ώρες και ήπια 5 καφέδες και 2 πακέτα τσιγάρα και τα νεύρα μου γίνανε τσατάλια λέω δεν μπορεί το Ubuntu να φταίει , θα φταίει η γ@... GTX 650 που αγόρασα πριν 2 βδομάδες για να αλλάξω την ΑΤΙ 4850 που είχα και δεν είχε driver πια γι αυτή...

Και εγω την 4850 έχω και δεν είχα ποτέ πρόβλημα είτε με ανοιχτούς είτε με κλειστούς οδηγούς !
Τώρα βέβαια δεν υπάρχουν κλειστοί αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Αλλού υπερτερούν οι κλειστοί αλλού οι ανοιχτοί .
Δεν υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά μεταξύ τους !

Υγ : Από τα σχόλια πάντως που βλέπω , περισσότερα προβλήματα έχω την εντύπωση παρουσιάζονται σε nvidia κάρτες παρά στις ATI . Δεν ξέρω αν ανέκαθεν ήταν έτσι στο Linux.. Νομίζω η NVIDIA είχε τη φήμη καλύτερης υποστήριξης σε περιβάλλον Linux το οποίο μάλλον ανατρέπεται λόγω των πρόσφατων ανακοινώσεων.. Οπότε ίσως είναι καλύτερα να βλέπουμε προς ATI μεριά μόνο (;)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα