partitioning ssd + hdd  Το θέμα επιλύθηκε

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 09 Νοέμ 2012, 09:39

Καλημέρα σας,
Παρήγγειλα ένα σκληρό δίσκο ssd 128gb και θα ήθελα τις συμβουλές -προτάσεις σας για τις κατατμήσεις.
Στον υπολογιστή θα υπάρχουν οι εξής 2 σκληροί :
  • ssd 128 gb
  • hdd 640 gb

Μπορείτε να μου προτείνεται τι κατατμήσεις να κάνω ; Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω root (/) όλο τον ssd και /home όλο τον hdd , όμως 128 Gb για root δεν είναι πολλά ;
Επειτά θα ήθελα ό,τι συμβουλές ή tips έχετε για τους ssd :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό eliasps » 09 Νοέμ 2012, 09:45

Καλημέρα.

ALdaperan έγραψε:Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω root (/) όλο τον ssd και /home όλο τον hdd , όμως 128 Gb για root δεν είναι πολλά ;

Nαι, είναι πολλά!
Εγώ στην κατάτμηση που έχω για τον root, έχω δώσει 30gb, έχω εγκαταστήσει πάρα πολλές εφαρμογές και ακόμα η χρήση της κατάτμησης δεν έχει φτάσει το 50%.
Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πρόταση για τα partitions.
Αν ήμουν στην θέση σου, ή θα το έκανα με τον τρόπο που γράφεις, ή θα δημιουργούσα κατατμήσεις για τον / και το /home στον hdd, μεγέθους 40 και 600GB αντίστοιχα.
Θα κρατούσα τον άλλο δίσκο για αποθηκευτικό χώρο.

EDIT: Ή με την ευκαιρία, να κάνεις ένα dual ή triple boot με άλλες διανομές Linux και να δημιουργήσεις τις κατατμήσεις των / της κάθε μίας στον ssd. :P
Άβαταρ μέλους
eliasps
antiwinTUX
antiwinTUX
 
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011, 22:25
Τοποθεσία: Αθήνα, Αττική
Launchpad: eliasps
IRC: eliasps
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 09 Νοέμ 2012, 09:54

eliasps ευχαριστώ για την απάντηση !
Μέχρι τώρα στον hdd που έχω , χρησιμοποιούσα μόλις 20gb root και τα υπόλοιπα 600+ ως /home.
Ποτέ κανένα partition δεν γέμιζε..

Νομίζω δεν συμφέρει να κάνεις τον ssd αποθηκευτικό μόνο μέσο !
Κυρίως προορίζονται αυτοί οι σκληροί για το λειτουργικό σύστημα (επειδή και η χωρητικότητα τους είναι μικρή εν συγκρίσει με την τιμή τους) έτσι ώστε αυτό να τρέχει σφαίρα !
Αυτό με το να βάλλω και άλλες διανομές δεν είναι κακή ιδέα . Θα το έχω υπόψιν μου :)
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 09 Νοέμ 2012, 10:11

Επιπλέον ερωτήσεις :

  • Τι παίζει με το trimm ; Υποστηρίζεται από τον kernel ;
  • Τι σύστημα αρχείων πρέπει να χρησιμοποιήσω στον ssd ( btrfs ή ext4 ) ;
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό Learner » 09 Νοέμ 2012, 10:53

ALdaperan έγραψε:Μπορείτε να μου προτείνεται τι κατατμήσεις να κάνω ; Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω root (/) όλο τον ssd και /home όλο τον hdd

Να κάνεις εγκατάστασή όλο το Ubuntu στον SSD και τον HDD να τον κάνεις αποθηκευτικό χώρο και χώρο για backup. Μέσα στο /home υπάρχουν ρυθμίσεις προγραμμάτων και διαφόρων άλλων εφαρμογών που καλύτερα θα είναι να βρίσκονται στον ίδιο δίσκο (SSD) για μέγιστη ταχύτητα-απόκριση.
ALdaperan έγραψε:Τι παίζει με το trimm ; Υποστηρίζεται από τον kernel ;

Υποστηρίζεται λένε από την έκδοση 2.6.33 και μετά. Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες μικρορυθμίσεις ίσως . Κοίτα εδώ http://askubuntu.com/questions/18903/how-to-enable-trim
ALdaperan έγραψε:Τι σύστημα αρχείων πρέπει να χρησιμοποιήσω στον ssd ( btrfs ή ext4 ) ;

Φυσικά ext4 . Μην "παίζεις" με πειραματικά συστήματα αρχείων. Άσε που έκανα εγκατάσταση πρόσφατα σε έναν δίσκο WD sata III και απογοητεύτηκα από την απόδοση.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό ALdaperan » 09 Νοέμ 2012, 11:05

Learner έγραψε:Να κάνεις εγκατάστασή όλο το Ubuntu στον SSD και τον HDD να τον κάνεις αποθηκευτικό χώρο και χώρο για backup. Μέσα στο /home υπάρχουν ρυθμίσεις προγραμμάτων και διαφόρων άλλων εφαρμογών που καλύτερα θα είναι να βρίσκονται στον ίδιο δίσκο (SSD) για μέγιστη ταχύτητα-απόκριση.

Δηλαδή να χωρίσω τον ssd σε 2 partition και να βάλω στο ένα το root και το άλλο το /home ; (πχ 20-30 gb root και τα υπόλοιπα 100 /home) ;
Και στον hdd τι mount point θα βάλω ; Κενό να το αφήσω και απλά να τον φορμάρω ;

Learner έγραψε:Φυσικά ext4 . Μην "παίζεις" με πειραματικά συστήματα αρχείων. Άσε που έκανα εγκατάσταση πρόσφατα σε έναν δίσκο WD sata III και απογοητεύτηκα από την απόδοση.

ok. Απλά κάπου διάβασα ότι είναι καλύτερο για ssd το btrfs αλλά αφού λες ότι είναι σε δοκιμαστικό στάδιο ακόμα ας το αποφύγω !

Learner έγραψε:Υποστηρίζεται λένε από την έκδοση 2.6.33 και μετά. Θα χρειαστεί να κάνεις κάποιες μικρορυθμίσεις ίσως . Κοίτα εδώ http://askubuntu.com/questions/18903/how-to-enable-trim

Ωραία , ευχαριστώ !
Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριος | Προγραμματισμός: C | Αγγλικά: Μέτρια
Ubuntu 12.10 quantal 3.5.0-18-generic 32bit (en_US.UTF-8),
Intel Core2 Duo CPU E8400 3.00GHz ‖ RAM 2016 MiB ‖ ASUS INC. P5Q
AMD nee ATI RV770 [Radeon HD 4850] [1002:9442]
eth0: Atheros Inc. AR8121/AR8113/AR8114 Gigabit or Fast Ethernet [1969:1026] (rev b0)
Οδηγοί - How to - Tutorials | Οδηγοί Video | Οδηγίες για Αρχάριους στο Ubuntu | Γιατί το Linux είναι καλύτερο
Άβαταρ μέλους
ALdaperan
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2686
Εγγραφή: 27 Μαρ 2010, 21:07
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό Learner » 09 Νοέμ 2012, 11:17

ALdaperan έγραψε:Δηλαδή να χωρίσω τον ssd σε 2 partition και να βάλω στο ένα το root και το άλλο το /home ; (πχ 20-30 gb root και τα υπόλοιπα 100 /home) ;
Και στον hdd τι mount point θα βάλω ; Κενό να το αφήσω και απλά να τον φορμάρω ;

Κάνε κανονική εγκατάσταση πλήρη - αυτόματη. Χωρίς να χωρίσεις partitions. Θα δημιουργηθούν 2 partitions 1 root(home) και ένα swap. 128GB είναι απλά ΠΑΑΑΡΑΑ ΠΟΛΛΛΑ . Και όλες τις εφαρμογές Linux να εγκαταστήσεις δεν νομίζω να γεμίσει.

Στον HDD μπορείς να βάζεις τα αρχεία Video - εικόνες - μουσική κλπ .. αυτά που πιάνουν χώρο. Επίσης υπάρχει και τρόπος να συνδέσεις αν θέλεις τους φακέλους που θα φτιάξεις στον HDD με αυτούς που θα έχει φτιάξει το Ubuntu στον SSD . Εννοώ music , videos , pictures κλπ , με symbolic links (ln) , έτσι ώστε όταν ανοίγεις π.χ τον φάκελο music στον ναυτίλο , να σου δείχνει και τα περιεχόμενα του φακέλου music στον HDD & SSD.
Αλλά αν δεν θέλεις να μπλέκεις με τέτοια , απλά όταν τελειώσει η εγκατάσταση , διαγράφεις τους φακέλους music, pictures , video κλπ και δημιουργείς άλλους στον HDD (έτσι ώστε να τα έχεις όλα σε μια μεριά).
Και φυσικά μέσω του Fstab μπορείς να προσαρτήσεις μόνιμα τον HDD , έτσι ώστε να μην χρειάζεται να τον κλικάρεις για να προσαρτηθεί.
About Me
NickTux@GitHub

Spoiler: show
1. Ubuntu 18.04 LTS
2. Intel Core i3 CPU M 380 2.53GHz ‖ RAM 6GB ‖ Acer Aspire 5733
3. Intel Integrated Graphics [8086:0046] {i915}
4. wlan0: Atheros Inc. AR9485 Wireless Network Adapter [168c:0032] (rev 01)
Άβαταρ μέλους
Learner
Συντονιστής
Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 9765
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2010, 21:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Launchpad: nicktux
IRC: NickTux
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό monkgr » 09 Νοέμ 2012, 11:19

Λένε πὼς οἱ SSD ὑστεροῦν ἀκόμα ἔναντι τῶν «μηχανικῶν» δίσκων, ὡς πρὸς τὸ ὅτι «φθείρονται» γρηγορότερα ἀπὸ τὶς συχνὲς ἀναγνώσεις/ἐγγραφές. Δὲν τὸ ξέρω, γιατὶ δὲν εἶχα ποτέ (ἂν καὶ ἕνα στικάκι τῶν 16GB, ποὺ φιλοξενεῖ κατὰ καιροὺς διάφορα, ἕως καὶ διανομὲς live, κρατάει πολὺ καλὰ τὸ ἄτιμο - φτοῦ, νὰ μὴν τό ματιάσω!!!). Ἂν ὅμως ἰσχύει κάτι τέτοιο, τότε νομίζω ὅτι τὸ /home ἔχει πολὺ λιγότερες ἀναγνώσεις/ἐγγραφές, συγκριτικά μὲ φακέλλους τοῦ root directory (/), ὅπως τὸ /var ἢ τὸ /tmp - ἀκόμα καὶ τὸ /usr. Ὁπότε νομίζω ὅτι εἶναι προτιμότερο νὰ κρατήσεις τὸν SSD γιὰ ἀποθήκευση μόνο ἀρχείων μὲ δεδομένα (ἀρχεῖα κειμένου, βίντεο, μουσική κ.λπ.). Ἤ, διαφορετικά, νὰ φορμάρεις ξεχωριστὰ διαμερίσματα στὸν HDD γιὰ τὰ /var, /tmp (καὶ ἐνδεχομένως τὸ /usr/share) καὶ νὰ ἔχεις ὅλο τὸ ὑπόλοιπο / στὸν SSD.
Μιὰ γνώμη λέω...
Μήγαρις ἔχω ἄλλο στὸ νοῦ μου, πάρεξ ἐλευθερία καὶ γλῶσσα; (Διονύσιος Σολωμός)

[i][color=#FF0040]Γνώσεις ⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Μόνο LaTeX ┃ Ἀγγλικά: Καλά
Άβαταρ μέλους
monkgr
daemonTUX
daemonTUX
 
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 26 Μαρ 2009, 21:07
Τοποθεσία: Ρόδος
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd  Το θέμα επιλύθηκε

Δημοσίευσηαπό sotos21 » 09 Νοέμ 2012, 13:31

ALdaperan
Δες το δικό μου fstab τα υπογραμμισμένα σημεία είναι τα διαφορετικά από τα δικά σου
Με τις παρακάτω αλλαγές ενεργοποιώ το trim,απενεργοποιώ τις εγγραφές ημερομηνίας, στέλνω το tmp, var/log, cash-firefox στην ram(βλέπω ότι έχεις 2GB, οπότε πρόσεχε όταν κάνεις μετατροπή κάποιας ταινίας).
Κώδικας: Επιλογή όλων
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda1 during installation
UUID=4826e7a0-c6cb-4337-888d-4f1295078349 /               ext4    [u]discard,noatime,nodiratime,errors=remount-ro     0       1[/u]
# /home was on /dev/sda2 during installation
UUID=64d21ddb-4401-4c4f-adb7-6fa255967aff /home           ext4    [u]defaults,discard,noatime,errors=remount-ro       0       2[/u]
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=5fd06fb9-8667-465d-898c-4bccc105cf94 none            swap    sw              0       0
[u]tmpfs /tmp     tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0[/u]
[u]tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0[/u]
[u]tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0[/u]

παρακάτω είναι το rc.logal τα υπογραμμισμένα είναι αυτά που σε ενδιαφέρουν
Κώδικας: Επιλογή όλων
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.

[u]echo deadline > /sys/block/sda/queue/scheduler[/u]
[u]echo 1 > /sys/block/sda/queue/iosched/fifo_batch[/u]
(sleep 15 ; echo IGD > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch) &
(sleep 20 ; echo OFF > /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch) &
#(sleep 22 ; echo dynpm > /sys/class/drm/card1/device/power_method) &
#(sleep 24 ; echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/power_method) &
(sleep 22 ; echo profile > /sys/class/drm/card0/device/power_method) &
(sleep 24 ; echo low > /sys/class/drm/card0/device/power_profile) &

exit 0

Επίσης από το about:config του firefox(http://forum.notebookreview.com/sony/533359-ssd-owners-set-firefox-memory-cache-instead-disk.html) λέμε να στέλνει την cash στο temp(που προηγουμένως είπαμε ότι αυτό με την σειρά του πάει στην ram)
Όσο για τις κατατμήσεις προτείνω 20GB / 3 GB swap 40 GB /home(χρειάζεται οι ρυθμίσεις και οι cash των προγραμμάτων να βρίσκονται στον ssd για πιο γρήγορη ανάγνωση και όχι μόνο αυτά π.χ. wine ή virtualbox( δηλαδή το vdi) ) και τα υπόλοιπα αδιάθετα για να δοκιμάζουμε διανομές.
Βασικά τα 40 GB έχουν μεγάλη σχέση με τις εικονικές μηχανές (αν και πόσες έχεις) και το win(μπορεί να έχεις πολλά παιχνίδια)
Ο hdd να χρησιμοποιείται για τις αποθηκεύσεις ταινιών κτλπ. Πρέπει να έχεις τουλάχιστον ένα symbolic link για τις Λήψεις(τα Τόρρεντς διαχειρίζονται πολλά μικρά αρχεία)
Επίσης δεν ξεχνάμε να κάνουμε μόνιμη προσάρτηση τον hdd(αν τον χωρίσεις σε κομμάτια το κάθε κομμάτι ξεχωριστά)και να τικάρουμε από τις ρυθμίσεις του virtualbox το ssd


Edit δεν πιάνει η υπογράμμιση μέσα σε code οπότε ότι είναι μέσα σε [u] κοιτάς
Τελευταία επεξεργασία από sotos21 και 09 Νοέμ 2012, 13:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
1 Γνώσεις Linux: Πρώτα βήματα ┃ Προγραμματισμού: Καθόλου ┃ Αγγλικών: Καθόλου
2 Ubuntu 23.10 Mantic Minotaur 6.3.0-7-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity:Unity7:ubuntu unity)
3 AMD Ryzen 7 7730U with Radeon Graphics ‖ RAM 15368 MiB ‖ASUS TN3604YA - ASUS Vivobook_S_Flip TN3604YA_TN3604YA
4 Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Barcelo [1002:15e7] {amdgpu}
5 wlp1s0: MEDIATEK Corp. Device [14c3:7922]
Άβαταρ μέλους
sotos21
Freedom
Freedom
 
Δημοσιεύσεις: 6303
Εγγραφή: 21 Φεβ 2011, 21:28
Τοποθεσία: Αθήνα
Εκτύπωση

Re: partitioning ssd + hdd

Δημοσίευσηαπό simosx » 09 Νοέμ 2012, 13:41

ALdaperan έγραψε:Καλημέρα σας,
Παρήγγειλα ένα σκληρό δίσκο ssd 128gb και θα ήθελα τις συμβουλές -προτάσεις σας για τις κατατμήσεις.
Στον υπολογιστή θα υπάρχουν οι εξής 2 σκληροί :
  • ssd 128 gb
  • hdd 640 gb

Μπορείτε να μου προτείνεται τι κατατμήσεις να κάνω ; Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω root (/) όλο τον ssd και /home όλο τον hdd , όμως 128 Gb για root δεν είναι πολλά ;
Επειτά θα ήθελα ό,τι συμβουλές ή tips έχετε για τους ssd :)!


Τυπικά βάζεις στον SSD τις κατατμήσεις με τα αρχεία που θα διαβάζονται πιο συχνά.
Έτσι, όπως αναφέρθηκε και παρακάτω, βάζεις το / (κατάτμηση συστήματος) στον SSD, και 30GB είναι μια χαρά (τόσο έχω και εγώ).
Θα βάλεις το swap στον SSD; Καλύτερα όχι, διότι η συνεχείς επανεγγραφές θα καταστρέψουν πιο εύκολα αυτό το κομμάτι του δίσκου.
Τώρα, για το /home, αν πρόκειται να αφιερώσεις τον υπολογιστή στο Ubuntu, μπορείς να βάλεις και το /home στον υπόλοιπο χώρο.
Αν πρόκειται να κάνεις μεταγλωττίσεις (π.χ. πυρήνας), τότε με τον SSD η ταχύτητα θα είναι πολύ καλή.
Από το /home, ποιοι κατάλογοι θα έχουν πολλά δεδομένα; Αν είναι τα Λήψεις, Μουσική, Εικόνες, τότε μπορείς να βάλεις συνδέσμους προς το μηχανικό δίσκο.

Για TRIM δες http://askubuntu.com/questions/18903/how-to-enable-trim

Δες περισσότερα στο http://tombuntu.com/index.php/2012/04/2 ... on-an-ssd/
προσωπικό ιστολόγιο ϗ πλανήτης Ubuntu-gr
Συμβάλετε και εσείς στο ελληνικό βιβλίο Ubuntu!
1 Γνώσεις Linux: Πολύ καλό ┃ Προγραμματισμού: Πολύ καλό ┃ Αγγλικών: Πολύ καλό
2 Ubuntu 13.10 saucy 3.11.0-031100rc1-generic 64bit (el_GR.UTF-8, Unity ubuntu)
3 AMD E-450 APU with Radeon HD Graphics ‖ RAM 3555 MiB ‖ Sony Corporation VAIO
4 AMD nee ATI Wrestler [Radeon HD 6320] [1002:9806] {fglrx_pci}
5 eth0: Atheros Inc. AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet [1969:1083] (rev c0) ⋮ wlan0: Atheros Inc. AR9285 [168c:002b] (rev 01)
Φτιάξτε και εσείς τη δική σας υπογραφή (παραπάνω κείμενο) αυτόματα με κλικ εδώ!
simosx
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 10334
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 18:52
Launchpad: simosx
IRC: simosx
Εκτύπωση

Επόμενο

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα