Ubuntu system backup

...εγκαταστάσεις, αναβαθμίσεις, διαχείριση partitions, boot-loader, κλπ

Συντονιστής: adem1

Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στην ενότητα αυτή γράφουμε θέματα/ προβλήματα μόνο για το UBUNTU ή τα παράγωγά του.

Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό vagdal » 11 Ιουν 2008, 06:01

Σήμερα προσπαθούσα να βρω πληροφορίες σχετικά με το backup των Ubuntu και βρήκα διάφορα προγράμματα που σου φτίαχνουν ένα live cd, με τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες στο συστημά σου.
Το πρόβλημα μου είναι οτι είμαι νεος με το ubuntu και δεν γνωρίζω πιο πρόγραμμα είναι καλο και πιο οχι.
Ύπαρχει καμία εφαρμογή, που εκτός απο τις εφαρμογές που έχω στο συστημά μου να πέρναει πχ τα θέματα που έχω εικονίδια, δεικτες ποντικιού κλπ?

Και κάτι άλλο. Δεν μπορώ να βάλω το ελληνικό ερωτημάτικο. (έχω ένα πληκτρολόγιο της microsoft)
Ubuntu 12.10 | Intel Core 2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz x2 | 3 GiB Ram
vagdal
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Ιουν 2008, 08:08
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό john » 11 Ιουν 2008, 10:07

vagdal έγραψε:Δεν μπορώ να βάλω το ελληνικό ερωτημάτικο. (έχω ένα πληκτρολόγιο της microsoft)


Λογικά όταν έχεις γυρισμένη την γλώσσα στα Ελληνικά θα είναι στο γράμμα Q (σκέτο πάτημα).
"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." Dennis Ritchie
Άβαταρ μέλους
john
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 14:39
Τοποθεσία: Athens
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό vagdal » 11 Ιουν 2008, 10:33

john έγραψε:
vagdal έγραψε:Δεν μπορώ να βάλω το ελληνικό ερωτημάτικο. (έχω ένα πληκτρολόγιο της microsoft)


Λογικά όταν έχεις γυρισμένη την γλώσσα στα Ελληνικά θα είναι στο γράμμα Q (σκέτο πάτημα).


Ευχαριστώ για την πληροφορία. :)
Ubuntu 12.10 | Intel Core 2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz x2 | 3 GiB Ram
vagdal
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Ιουν 2008, 08:08
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό ilpara » 11 Ιουν 2008, 15:26

vagdal έγραψε:Σήμερα προσπαθούσα να βρω πληροφορίες σχετικά με το backup των Ubuntu και βρήκα διάφορα προγράμματα που σου φτίαχνουν ένα live cd, με τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες στο συστημά σου.
Το πρόβλημα μου είναι οτι είμαι νεος με το ubuntu και δεν γνωρίζω πιο πρόγραμμα είναι καλο και πιο οχι.
Ύπαρχει καμία εφαρμογή, που εκτός απο τις εφαρμογές που έχω στο συστημά μου να πέρναει πχ τα θέματα που έχω εικονίδια, δεικτες ποντικιού κλπ?

Και κάτι άλλο. Δεν μπορώ να βάλω το ελληνικό ερωτημάτικο. (έχω ένα πληκτρολόγιο της microsoft)


Αν κατάλαβα καλά θες να κάνεις ολόκληρο το σύστημα σου backup σε δεύτερο ή εξωτερικό σκληρό δίσκο ώστε αν χαλάσει ο σκληρός σου ή αν τον αντικαταστήσεις με νέο να μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα σου χωρίς να το ξαναεγκαταστήσεις.
Αυτό λέγεται bare metal backup.
Το είχα ψάξει και πράξει παλαιότερα με τέτοια ευκολία που εντυπωσιάστηκα ως αρχάριος που ήμουν και είμαι... δες τη συζήτηση που είχε γίνει εδώ: http://lists.hellug.gr/pipermail/linux-greek-users/2007-June/068878.html.

Συνοψίζω αναφέροντας 2 τρόπους (από τους πολλούς):

Α. Tarball
Οδηγίες στα αγγλικά: http://w3.linux-magazine.com/issue/70/System_Recovery_with_tar.pdf
Συνοπτικά, αυτό που κάνεις είναι πάρεις σε ένα μεγάλο tarball, συμπιεσμένο με bzip η zip όλη την εγκατάσταση σου (μαζί με permissions
κλπ). Κάνεις boot με ένα live cd (π.χ. του ubuntu) το νέο δίσκο, φτιάχνεις τα partitions όπως θες, ρίχνεις το tarball, και εγκαθιστάς το grub και είσαι έτοιμος. Το Linux δεν έχει "μαγικά" αρχεία που πρέπει να είναι σε θέσεις συγκεκριμένες για να χρειάζεται η ακρίβεια του ghost των windows, και το grub καθώς διαβάζει filesystems μπορεί να εντοπίσει το kernel.

B. Clonezilla
Download: http://www.clonezilla.org/download/sourceforge/ ή http://gpartedclonz.tuxfamily.org/download.php
Κάνω boot στο clonezilla από το live cd και κάνω backup ολόκληρο τον σκληρό δίσκο στον εξωτερικό.
Αντικαθιστώ τον σκληρό δίσκο με τον νέο.
Κάνω boot στο clonezilla από το live cd και κάνω restore το image από τον εξωτερικό σκληρό.
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό vagdal » 11 Ιουν 2008, 19:54

Ωραία δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.
Και με τους 2 τρόπους θα μπορέσω να κάνω backup ακόμα και τα themes/ήχους που έχω εγκατεστημένα?
Συγνώμη αν σε κούρασα με τις απορίες μου αλλά είμαι αρκετά αρχάριος.
Ubuntu 12.10 | Intel Core 2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz x2 | 3 GiB Ram
vagdal
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Ιουν 2008, 08:08
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό ftso » 11 Ιουν 2008, 20:34

vagdal έγραψε:Ωραία δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα το κάνω.
Και με τους 2 τρόπους θα μπορέσω να κάνω backup ακόμα και τα themes/ήχους που έχω εγκατεστημένα?
Συγνώμη αν σε κούρασα με τις απορίες μου αλλά είμαι αρκετά αρχάριος.


Για themes/ήχους κτλ μπορείς να πάρεις backup το home.
Καλό είναι να γίνετε εγκατάσταση του home σε ξεχωριστώ partition , έτσι αν κάνουμε καινούργια εγκατάσταση οι ρυμθίσεις του user μας μένουν οι ίδιες.Επίσης και το backup του μετά είναι πιο εύκολο.
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό ilpara » 11 Ιουν 2008, 22:50

Ναι, αν κάνεις bare metal backup το root (/) τότε κάνει backup τα πάντα!
Βεβαίως καλύτερα να έχεις το /home σε άλλο partition και να κάνεις ξεχωριστό backup. Άλλωστε και το άρθρο για το tarball που έδωσα λέει ότι να κάνεις backup τα πάντα είναι περιττό και ογκώδες.
Και εγώ δεν κάνω bare metal backup παρά μόνο εκείνη την φορά που άλλαξα τον σκληρό από 30 σε 80GB, διότι το θεωρώ περιττό.
Απλώς κάνω synchronization (με krusader (σε gnome και το προτιμώ) ή unison ή rsync) τα προσωπικά μου αρχεία (+ αραιά και που backup σε dvd) και έχω σημειωμένα τι πακέτα χρησιμοποιώ και πως έλυσα τα 1-2 προβλήματα που είχα μετά την εγκατάσταση, ώστε αν κάτι πάει στραβά να ξαναστήσω το σύστημα μου με νέα εγκατάσταση και όχι με restore από backup.
Το καλό με το linux είναι ότι όλα γίνονται και όλα λύνονται και μάλιστα με πολλούς τρόπους επομένως συχνά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος αλλά είναι θέμα προσωπικής επιλογής τι θα πράξεις...
*Oδηγίες προς Nεοεισερχόμενους*ΟδηγοίLive chat (IRC)
⇛ Linux: Μέτριο ┃ Προγραμματισμός: Όχι ┃ Αγγλικά: Καλά
⇛ Ubuntu 12.04 32bit
⇛ Dell M4300: T7500 (2.2GHZ 4MB) ┃ 2GB ┃ NVIDIA Quadro FX 360M (256MB) ┃ Intel 4965 ┃ 15.4" WUXGA
Άβαταρ μέλους
ilpara
powerTUX
powerTUX
 
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: 11 Μάιος 2008, 11:43
Τοποθεσία: Αθήνα-Βύρωνας
IRC: ilpara
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό vagdal » 11 Ιουν 2008, 23:35

Δεν ξέρω αλλά όταν ανοίγω τον υπολόγιστη βλέπω ένα partition που ονομάζετε "δεδομένα 24,6GB" και ένα με το όνομα "Σύστημα αρχείων".
Στο σύστημα αρχείων είναι το home μου και στο δεδομένα είναι ο φάκελος που έχω εγκατεστημένα τα windows.
Το σύστημα αρχείων αν κάνω ποτε φορμάτ σβήνετε; (είμαι άσχετος το ξέρω)
Ubuntu 12.10 | Intel Core 2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz x2 | 3 GiB Ram
vagdal
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Ιουν 2008, 08:08
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό ftso » 11 Ιουν 2008, 23:39

Αν το home σου βρίσκετε στο ίδιο partition με το / και φορμάρεις το partition φυσιολογικό είναι να σβηστούν όλα.
Αν είναι σε διαφορετικά , όποιο φορμάρεις σβήνετε...
Άβαταρ μέλους
ftso
Επίτιμο μέλος
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6409
Εγγραφή: 12 Μάιος 2008, 13:40
Τοποθεσία: Αθήνα
IRC: ftso
Εκτύπωση

Re: Ubuntu system backup

Δημοσίευσηαπό vagdal » 12 Ιουν 2008, 00:41

ftso έγραψε:Αν το home σου βρίσκετε στο ίδιο partition με το / και φορμάρεις το partition φυσιολογικό είναι να σβηστούν όλα.
Αν είναι σε διαφορετικά , όποιο φορμάρεις σβήνετε...


Δεν ξέρω πιο είναι το /. Αν δεν είναι εκεί το home μου υπάρχει τρόπος να το μεταφέρω; και αν ναι πως;
Ubuntu 12.10 | Intel Core 2 Duo CPU T6400 @ 2.00GHz x2 | 3 GiB Ram
vagdal
babeTUX
babeTUX
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Ιουν 2008, 08:08
Εκτύπωση

Επόμενο

  • ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο Λειτουργικό Σύστημα